Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami

Vasilisa je veľkoplodá odroda čerešní so stredným dozrievaním. Jeho prednosťou je príjemná dezertná chuť bobúľ, mrazuvzdornosť a stále vysoký výnos. Povieme vám podrobne o vlastnostiach tejto odrody a jej požiadavkách na výsadbu a starostlivosť.

Opis odrody čerešní Vasilisa

Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami

Jedná sa o stredne veľkú sezónu čerešne - úroda dozrieva v prvej polovici júna. Plodenie sa začína 3 roky po vysadení stromov, ich plná sila sa získa vo veku 4 až 5 rokov. Priemerný výnos v závislosti od podmienok pestovania (zloženie pôdy, podnebie v regióne) - 25 - 50 kg na strom.

Referencie. Maximálny plodný vek Vasilisy je 15 - 20 rokov.

Pripravenosť zberu na zber sa posudzuje podľa farby pokožky - keď sa farba sfarbí na tmavo červenú, bobule sa zbierajú spolu so stopkou, aby sa zvýšila kvalita ich udržiavania. Pri teplote + 1 ... + 3 ° C sa plody skladujú 3 až 5 dní.

História pôvodu a distribúcie

Vasilisa bola chovaná začiatkom 2000 rokov. Ukrajinskí chovatelia pod vedením L. I. Taranenka v experimentálnej záhradníckej stanici v dôsledku kríženia Doneckej krásy a Doneckého uhlia.

Charakteristiky a opis stromov

Sweet cherry Vasilisa je vysoký až do 4 m, strom s rozvetveným koreňovým systémom, hustou a šíriacou sa korunou sférického tvaru a hustými, silnými, mierne zakrivenými výhonkami. Kôra mladých rastlín je červenohnedá, keď rastie.

Referencie. Koruna zaberá ⅔ celej výšky stromu.

Listy sú veľké, tmavo zelené, vejčité so špičatými koncami a zúbkovanými okrajmi, umiestnené na dlhých stopkách.

Koncom apríla - začiatkom mája sa na stromoch objavia biele kvety. Každý púčik produkuje 3 až 5 stopiek.

Odolné voči teplotám

Stromy tolerujú zvýšenie teploty vzduchu až do + 40 ° C a zníženie teploty na -25 ... -30 ° C. Vracanie jarných mrazov poškodzuje púčiky, kvety a vaječníky.

Odolnosť proti vlhkosti a suchu

Vďaka hlbokému koreňovému systému sa stromy vyvíjajú a prinášajú ovocie aj v suchu. Na získanie bohatej úrody v súčasnom a budúcom roku sa stromy pravidelne zalievajú, čím sa zabráni vyschnutiu pôdy.

Nadmerné, predčasné zalievanie a silné dažde vedú k praskaniu plodov.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda sa vyznačuje vysokou rezistenciou voči chorobám a škodcom, ale nie je vylúčená možnosť poškodenia stromov moniliózou, cytosporózou, ďasnami, čerešňami, višňami a ovocnými molmi.

Charakteristiky a opis bobúľ

Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami

Bobule sú veľké (priemerná hmotnosť - 11 - 14 g), zaoblené, pokryté hladkou, lesklou a hustou šupkou, ktorá po dozrievaní získa tmavočervenú farbu.

Buničina je červená, pevná, mäsitá, nahrubo. Má sladkú chuť s jemnou kyslosťou a jemnú dochuť vína. Kameň je guľatý, ľahko oddeliteľný od buničiny.

Oblasti použitia

Hlavným účelom bobúľ Vasilisa je čerstvá konzumácia.Zároveň sú vhodné aj na spracovanie: výroba kompotov, džemov, sirupov, zaváranín, cukroviniek a iných prípravkov.

Referencie. Čerešne sú často mrazené. V tejto forme bobule nestrácajú svoje antioxidačné a tonické vlastnosti.

Výhody a nevýhody odrody

Hlavné výhody Vasilisa:

 • vysoký stupeň odolnosti proti mrazu a suchu;
 • veľkoplodých;
 • imunita voči chorobám a škodcom;
 • bohaté chemické zloženie a vysoká obchodná kvalita bobúľ;
 • vysoká produktivita;
 • udržanie kvality a prepraviteľnosti;
 • možnosť univerzálneho použitia ovocia.

Nevýhody odrody:

 • potreba opeľovačov;
 • sklon k praskaniu plodov v prípade silných dažďov alebo nesprávneho zalievania.

Pestovateľská technológia

Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami

Sladká čerešňa je plodná ovocná plodina. Pre prežitie sadeníc, rozvoj stromov a vysoké výnosy je dôležité zvoliť správne miesto a načasovanie výsadby a ošetriť rastliny.

Optimálne podmienky

Vasilisa rastie vo voľnej, ľahkej a úrodnej pôde s neutrálnou kyslosťou a priepustnosťou pre vlhkosť a vzduch.

Referencie. Vápno alebo dolomitová múka sa do kyslej pôdy pridáva vopred v množstve 300 - 500 g látky na 1 m².

Pri kúpe sadeníc si vyberte 1- alebo 2-ročné exempláre s rovnomerným hladkým kmeňom s priemerom 2 cm, s rozvetvenými výhonkami 3-4, opuchnutými, elastickými púčikmi a vyvinutým suchým koreňovým systémom.

Bezprostredne pred výsadbou sa korene namočia do zmesi vody, hliny a stimulátora rastu (Kornevin, Epin), stredný kmeň sa zníži na 80 cm, bočné výhonky až do 20 cm.

Podmienky vykládky

Čerešne sa pestujú na jar, keď sa pôda zahreje na + 5 ° C alebo na jeseň, približne 1,5 mesiaca pred mrazom (koniec septembra - začiatok októbra).

Pre Vasilisu si vyberajú osvetlené slnečné miesto chránené pred nárazmi vetra na svahu na juh alebo juhozápad, kde sa nedochádza k akumulácii taveniny a dažďovej vody. Hĺbka podzemnej vody je najmenej 2,5 m.

Technológia pristátia:

 1. 2 týždne pred výsadbou sa v mieste vykopaného a zbaveného zvyškov rastlín každých 3,5 - 4 m vykopali otvory na výsadbu s priemerom 0,6 - 0,8 ma hĺbkou 0,5 - 0,7 m.
 2. Umiestnite na spodnú časť každej drenážnej vrstvy štrku alebo zlomenej tehly s hrúbkou nie viac ako 20 cm.
 3. Na povrch položte živinovú zmes (1 diel rašeliny, humusu, riečneho piesku a úrodnej vrstvy pôdy, 40 g superfosfátu a 500 g drevného popola).
 4. Jazdite s podpornými kolíkmi na oboch stranách stredu jamy.
 5. Vytvorte kopec pôdnej zmesi v jame, nainštalujte semenáčik, ktorý rozširuje korene pozdĺž svahov.
 6. Sadenice zakryte pôdou tak, aby okolo koreňov neboli žiadne medzery, a koreňový golier je na rovnakej úrovni ako povrch pôdy alebo je o 5 cm vyšší.
 7. Utesnite pôdu a vytvorte zavlažovaciu brázdu.
 8. Zalievajte rastliny vždy po 10 litroch vody.
 9. Mulčujte kmeň kufra.
 10. Semenáčik pripevnite k podpere pomocou elastických pásov.

Ďalšie odrody čerešní, višňových sliviek, čerešňových sliviek alebo bobuľových kríkov sa vysádzajú vedľa Vasilisa. Nežiaducimi susedmi sú nočné rastliny, ihličnany, vysoké ovocie a okrasné stromy.

Ďalšia starostlivosť

V prípade dostatočného množstva zrážok sa stromy zavlažujú trikrát za sezónu:

 • počas vegetačného obdobia a kvitnutia (apríl - máj) - 15 - 20 litrov vody;
 • na začiatku plodu (začiatkom júna) - 15 - 20 litrov vody;
 • pred zimou (koncom septembra - začiatkom októbra) - 30 - 40 litrov vody, takže pôda je nasýtená vlhkosťou do hĺbky 70 - 80 cm.

V prípade sucha sa riadia stavom pôdy a zabraňujú vysychaniu pôdy. Priemerne sa zalievanie vykonáva každé 3 až 4 dni v množstve 10 až 15 litrov na strom.

Aby sa predišlo praskaniu bobúľ, zalievanie sa zastaví 2 týždne pred zberom.

Referencie. Čerešne nie sú napojené nie pri koreni, ale v kruhových drážkach po obvode koruny.

Začnú kŕmiť Vasilisa 2 roky po výsadbe sadeníc zavedením roztoku močoviny (30 g na 10 l vody) do zavlažovacej brázdy. Po 4 rokoch aktívneho plodenia sa hnojivá aplikujú dvakrát za sezónu:

 • Apríl - 300 g suchej močoviny;
 • September - 300 g superfosfátu a 100 g síranu draselného.

Je povolené pridávať kompost alebo hnitú hnoj. Čerstvé organické látky spália korene stromov.

Každý rok je kmeň stromov bielený do výšky 1,2 m pomocou zmesi vápna a hlinky. Chráni rastliny pred škodcami a hubovými chorobami.

Každú jar sa koruna oreže, odstraňuje poškodené, zamrznuté, rastúce výhonky. Začínajú sa tvoriť od prvého roku života stromov: bočné vetvy sa skrátia o 20 cm, kostrové sa skrátia o 15 cm kratšie ako stredné výhonky a odrezajú sa vetvy rastúce pod ostrým uhlom ku kmeňu.

Pri tvarovaní koruny pozdĺž úrovní by mala byť vzdialenosť medzi nimi 60 - 70 cm.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Choroby a škodcovia nebezpeční pre Vasilisa sú uvedené v tabuľke.

Choroba / škodca známky Liečba / prevencia
Moniliosis Viečka sú suché, vyzerajú spálene, bobule hnijú. Ošetrenie síranom meďnatým, Nitrofen, Horus. Na prevenciu sa kmene bielia na jeseň.
Cytosporosis Na kôre sa objavujú tmavé škvrny, konáre krehké. Infikované časti stromu sa odstránia ostrým sterilným nástrojom.
guma Na prasklinách stromov sa objaví viskózna kvapalina jantárovej farby. Aby sa vylúčila možnosť, že plesne a vírusy preniknú cez trhliny, sú na dezinfekciu ošetrené síranom meďnatým a pokryté záhradným lakom.
Čerešňová muška Na koži bobúľ sú viditeľné diery, buničina sa uvoľní. Rastliny sa ošetrujú dvakrát (v intervale 10 dní) insekticídmi, napríklad „Fury“, „Confidor“, „Fufanon“, „Aktellik“.
Čerešňový výhonok a ovocie Na stromoch sú vidieť malé húsenice. Ošetrenie stromov pomocou infúzie drevného popola, hoblín mydla a octu.

Na ochranu plodov pred vtákmi je koruna pokrytá špeciálnou sieťou a na záhrade sú umiestnené vypchaté zvieratá.

prezimovanie

Stromy nepotrebujú zimné prístrešky. Príprava na zimu spočíva v hojnom zavlažovaní vodou na jeseň, po ktorom sa kruh v blízkosti kmeňa uvoľní a mulčuje a kmeň sa zabalí do sieťky a agrotextílie, aby sa chránil pred hlodavcami.

rozmnožovanie

Vasilisa sa množi odrezkami alebo vrúbľovaním. V prvom prípade vysoký výnos sadeníc, ale ovocný strom z odrezkov rastie najmenej po 5 rokoch.

Štepenie je najúčinnejším spôsobom, ako rýchlo získať kvalitné sadenice. Zrelé odrezky sa vrúbľujú na silné dospelé stromy. Pomáha tiež zlepšovať chuť bobúľ, zvyšuje výnos a odolnosť stromov proti mrazu a chorobám.

Charakteristiky pestovania v závislosti od regiónu

Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami

Vasilisa úspešne rastie v južných oblastiach a miernych zemepisných šírkach. V severných oblastiach, ktorých podnebie sa vyznačuje dlhými a mrazivými zimami, sa odroda pestuje z dôvodu vysokého rizika úmrtia sadeníc.

Požiadavky na starostlivosť o Vasilisa nezávisia od rastúceho regiónu. Líši sa iba doba výsadby sadeníc: v strednom pruhu sa vykonáva na jar, pred začiatkom toku miazgy, na juhu - na jeseň koncom septembra.

Prečítajte si tiež:

Najsladšie odrody čerešní v Strednom Rusku

Ako správne zasadiť čerešne na jeseň

Opeľovacie odrody

Vasilisa je samonosná sladká čerešňa. Aby mohli stromy priniesť ovocie, sú v okolí vysadené najmenej dve odrody opeľovača.

Vhodné opeľovače pre Vasilisa:

 • Bigarro skoro;
 • Burl;
 • Starking;
 • Valery Chkalov;
 • Melitopol skoro;
 • Annushka;
 • Drogana žltá;
 • apríla;
 • Valeria;
 • Doneck uhlie;
 • Bagration;
 • Predčasné zrenie;
 • Začiatkom júna.

Recenzie záhradníkov

Záhradníci hovoria pozitívne o odrode.

Victoria, Volgograd: "Vasilisa pestujem viac ako 7 rokov. Som veľmi spokojný s touto odrodou - po všetky roky stromy nikdy nič neochotili, bobule sú chutné a výnos je taký vysoký, že počas plodenia musia byť vetvy podopreté tak, aby sa nerozbíjali pod vlastnou hmotnosťou. ““

Gennady, Krasnodar: „Veľmi sa mi páči chuť a veľkosť bobúľ Vasilisa.Jedinou nevýhodou je, že sú čerstvé iba niekoľko dní, takže ich musíte čo najskôr spracovať. Moja žena varí džem, kompoty a mrzne, takže si čerešne užívame nielen v lete, ale aj v zime. “

Je to zaujímavé:

Mladý, ale získava na popularite medzi záhradníkmi rôzne čerešne Revna.

Veľkoplodé, nenáročný druh stĺpcovej čerešne „Sylvia“.

záver

Vasilisa je jednou z najviac populárne odrody čerešní od domácich a zahraničných záhradkárov. Je to kvôli mnohým výhodám vrátane odolnosti proti mrazu a suchu, veľkej veľkosti ovocia, odolnosti proti chorobám, vynikajúcej chuti a vysokej komerčnej kvality bobúľ.

Pridať komentár

záhradné

kvety