Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

Hrozno na záhrade je pútavé - dlhé a kučeravé výhonky, kužeľovité strapce, veľké bobule a polievanie v ústach. Nie je možné prejsť takým kríkom - stačí jesť pár bobúľ. Ponúkame podrobný popis odrody Aleshenkin. Dozviete sa, prečo ju záhradníci z južných oblastí Ruska tak veľmi milujú a aké sú tajomstvá bohatej a stabilnej úrody.

Odroda hrozna Aleshenkin

Odroda stolového hrozna Aleshenkin je obľúbená medzi záhradníkmi v strednom Rusku. Je nenáročný na starostlivosť, nespôsobuje problémy s napájaním a napájaním. Kríky rastú na sypkých a výživných pôdach, pričom uprednostňujú zmes ílovitých a piesčitohlinitých pôd. Pestovanie hrozna Aleshenkin je v moci začiatočníkov aj skúsených záhradníkov.

Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

História pôvodu a distribúcie

Odroda sa objavila v 60. rokoch 20. storočia vďaka dielam ruských chovateľov. Spočiatku sa rozšíril na juhu Ruska, po tom, čo záhradníci zo stredného pruhu uprednostňovali jeho predajné a chuťové vlastnosti, a pokúsili sa pestovať Aleshenkin na svojich pozemkoch. Už 60 rokov túto odrodu oceňujú záhradníci z oblastí Novgorod, Tver, Ryazan, Belgorod.

Charakteristiky a opis zariadenia

Krík je vysoký, má silné a dlhé výhonky a husté stredne veľké listy. Vinič rýchlo rastie, povrch je lesklý a hladký, smaragdovo zelený. Odrezky sa vyznačujú vytrvalosťou, v krátkom čase sa prispôsobujú miestu výsadby a klimatickým podmienkam pestovania. Odroda predčasne dozrieva, doba dozrievania sa pohybuje od 100 do 120 dní. V južných oblastiach sa plody zbierajú koncom júna, v strednej časti krajiny bobule dozrievajú do konca júla.

žatvy

Hrozny hrozna sú kónické, so špičatou špičkou. Bobule voľne priliehajú k sebe, priemerná hmotnosť zväzku je 1,5 kg. Bobule sú veľké, jeden má dĺžku asi 30 mm. Tvar je oválny, podlhovastý, hmotnosť - do 5 g. Farba je zelenkavo-žltá, s jantárovým odtieňom a svetlým kvetom. Bobule sú bez semien, ale niekedy existujú exempláre s jedným alebo dvoma semenami. Buničina je veľmi sladká a sladká, šťavnatá. Vôňa je intenzívna, ovocná a bobuľová.

Pozor! Aleshenkin je cenený pre stabilný výnos. V lete sa z jedného kríka zozbiera 20 až 30 kg zrelého hrozna. Jeden ker nesie ovocie 15 rokov. V budúcnosti sa odporúča zbaviť sa ho, pretože kvalita a chuť bobúľ sa bude zhoršovať každé leto. Nový ker na starom mieste je vysadený až po 4 rokoch.

Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

Odolnosť voči chorobám, škodcom, poveternostným podmienkam

Odroda je slabo odolná voči mrazu, studenému vetru, pretrvávajúcim hmlám. Aby ste získali bohatú úrodu, odporúča sa jej poskytnúť teplé a slnečné podmienky. Z tohto dôvodu sa hrozno Aleshenkin nevysadzuje v severných oblastiach krajiny.

Odolnosť voči chorobám a škodcom je nadpriemerná. Úroda je zriedka ovplyvnená múčnatkou a sivou plesňou. Hmyz, plesňové a vírusové choroby sa však môžu objaviť kedykoľvek v dôsledku nesprávnej starostlivosti alebo náhlych zmien počasia.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody patrí veľké a krásne bobule, stabilný výnos, skoré dozrievanie. Odroda je ocenená svojou sladkou a jemnou dužinou, odolnosťou proti bežným chorobám a škodcom hmyzu.

Nevýhodou je slabá odolnosť proti náhlym zmenám počasia, kvôli ktorým je Aleshenkin nevhodný na pestovanie v Urali a na Sibíri, ako aj v niektorých regiónoch Ďalekého východu. Niektorí záhradníci mínusov si všímajú aj veľkú veľkosť kríkov - na výsadbu Vyžaduje sa veľa voľného miesta.

Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

Pestovateľská technológia

Tak ako každá záhradná kultúra, aj hrozno Aleshenkin vyžaduje riadnu výsadbu a starostlivosť. Je dôležité pripraviť potrebné nástroje vopred, zvoliť dátum a čas.

Optimálne podmienky

V prípade hrozna si vyberte priestranné a vetrom chránené oblasti. Pôda by mala byť ľahká, s neutrálnou kyslosťou, inak sa sadenice nekoreňujú. Hrozno sa pestuje v lete alebo na jar, v závislosti od regiónu pestovanie a poveternostné podmienky. Odporúča sa vybrať oblasť mimo podzemných vôd a močaristých oblastí, pretože nadmerná vlhkosť vyvoláva výskyt chorôb. Aleshenkin netieni odtieň, takže v blízkosti by nemali byť žiadne ovocné stromy ani kríky.

Pozor! Ak je pôda viskózna a hlinitá, vytvorí sa počas výsadby ďalšia drenážna vrstva. Ak prevláda piesočnato-hlinitá zmes, pridajte kompost alebo humus.

Podmienky vykládky

Väčšina záhradníkov pestuje hrozno na jar - koncom apríla alebo začiatkom mája. Na 2 mesiace pripravte zmes rovnakých častí pôdy, rašeliny a humusu, pridajte do nej 50 g superfosfátu. Zrieďte teplou vodou, zamiešajte v vedre a odrezky vložte do zmesi na niekoľko dní. Posilňuje imunitu rastlín a chráni mladé hrozno pred možnými chorobami.

Na mieste sa pripravia studne s priemerom 70 cm a hĺbkou 80 cm, na dno sa položí 5 cm drveného kameňa, 20 cm zmesi pôdy a rašeliny, na vrch hojne napojenú horúcou vodou. V strede otvoru je nainštalovaný kolík, vedľa neho je umiestnená stopka so zemou z vedra. Diera je posypaná zemou a opatrne stlačená. Prvé dva dni sa semenáčik hojne zalievať a pôda okolo je mulčovaná.

Ďalšia starostlivosť

Po výsadbe sa rastliny polievajú každých 14 dní - na krík sa spotrebujú 4 litre teplej vody. Rozmrazovanie vedie k hnilobe, takže je dôležité sledovať množstvo vlhkosti. Pri častých dažďoch sa zalievanie znižuje. Po každom zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu blízko sadenice, aby sa na povrchu nevytvorila hustá kôra.Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

Pred kvitnutím sa do výsadby privádza popol, roztok mulleínu alebo superfosfát. Hnojivá podporujú rýchly vývoj vaječníkov a posilňujú imunitný systém. Koncom júna sa organizuje extrémne kŕmenie - do pôdy sa zavádza humus alebo vtáčí trus. Včasné hnojenie zlepšuje chuť budúcich plodov a chráni pred škodcami.

Je dôležité udržiavať kríky zdravé. Z tohto dôvodu záhradníci tvoria hrozno. Na jeseň odrezať staré a slabé vetvy. Pri prerezávaní zostane v jednej vetve až 16 pukov. S príchodom jari sú zvyšné 4 výhonky priviazané k drôtu. Každý krík by mal mať asi 40 očí.

Pozor! Každý rok hrozno znáša stále viac stresu, takže záhradníci vypočítajú požadovaný počet kefiek na viniči. Ak je veľa bobúľ, budú sa hniť kvôli vzájomnej blízkosti. Preto záhradníci kŕmenie Bush - vystrihnúť tretinu bobúľ s ostrými nožnicami. Čím menej ovocia je, tým viac výživy dostane každý, odšťavovač bude chutnejší a chutí.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Ak nevyčistíte postele a nevyčistíte nečistotu, objavia sa roztoče a svrbenie. Ničia bobule, môžu zničiť celú plodinu. Aby sa zabránilo výskytu hmyzu, odporúča sa ošetriť kríky roztokom drevného popola. Postrek sa vykonáva ráno alebo večer, aby sa roztok z dôvodu slnečného žiarenia neodparil.Celkovo sa vyžaduje 2 až 3 postupy za sezónu.

Pri vysokej vlhkosti vzduchu sa vyskytujú choroby. Škvrny na výhonkoch a listoch naznačujú výskyt plesní. Ochorenie sa vyvíja rýchlo, postihuje mladé i staré kríky. Na boj záhradníci používajú roztok kvapaliny Bordeaux alebo liek „HOM“.

Ďalším ochorením je elementóza, ktorej príčina spočíva v nedostatku minerálnych prvkov (dusík, draslík, fosfor, železo). Výhonky vädnú, pokryté žltými škvrnami. Elementóza sa ošetruje rozprašovaním roztokom síranu meďnatého.

Pozor! Z preventívnych dôvodov záhradníci používajú prípravky Topaz alebo Ridomil. Strávte 1-2 spreje za sezónu.

prezimovanie

V polovici jesene si záhradníci myslia o úprave hrozna na zimu. Vinice sa zviažu a položia na zem, na niekoľko miest posypeme suchou zeminou. Niekedy sú na vrchu pokryté pytlom kvôli dodatočnej ochrane. Pôda sa odoberá vo vzdialenosti 1 - 2 m od spodnej časti kríka, inak hlboko zamrzne v oblasti koreňov. Zimný prístrešok chráni nielen pred mrazom a vetrom, ale tiež zabraňuje hlodavcom a iným škodcom.

Charakteristiky pestovania v závislosti od regiónu

Dezertná odroda hrozna Aleshenkin zbožňovaná záhradníkmi

V strednom Rusku potrebuje odroda Aleshenkin ďalšie hnojivá. Záhradníci používajú drogy „Magic Watering“ alebo „Zdraven“. Minerálne komplexy nasýtia rastlinu dusíkom a fosforom, čo je dôležité pre vývoj mladých kríkov. Po zalievaní sa pridáva vrchný obväz, takže minerály sa spolu s vodou rýchlo dostávajú do zeme.

Na juhu je dôležité dodržiavať režim zavlažovania - teplo a prebytočná voda môžu viesť k rozvoju plesňových chorôb. Na zachovanie zdravia lôžok sa odporúča včas odstrániť burinu a zasadiť výsadbu pilinami, ihlami, slamou.

Pozor! Keď hrozno vybledne, postriekajú sa systémovým fungicídom Strobi. Ničí patogénne mikroorganizmy a škodcov.

Zber a aplikácia plodiny

Zrelosť bobúľ je daná ich charakteristickou farbou a sladkou arómou. Hrozno je pokryté tenkým bielym kvetom, koža je priesvitná, dužina je pevná. Ak ovocie hnije, odporúča sa okamžite ho vyhodiť. Zdravé bobule sa ukladajú do čistých drevených škatúľ. Jedna časť plodiny sa suší na zimu, druhá sa spracúva.

Aleshenkin hrozno je vhodné pre čerstvú spotrebu. Pred jedlom ho dôkladne umyte studenou vodou. Pridávajú tiež do zmrzliny a šerbetov, pripravujú džemy, džemy, džúsy, kompoty, marmelády a želé. Hrozno je bohaté na vitamíny a minerály a často sa vyskytuje v strave vegetariánov a surových potravinárov. Jeho jemná a sladká chuť sa kombinuje nielen s iným ovocím a bobuľami, ale aj s rybami, mäsom, zeleninovými pochúťkami. Napríklad obľúbený šalát z hrozna, kreviet, bylín, kyslej smotany.

rozmnožovanie

Na množenie hrozna Aleshenkin používajte letné alebo zimné odrezky. Kultúra sa dokáže zotaviť z jedného výhonku, zachováva si všetky vlastnosti dospelej rastliny. Propagáciu odrezkami používajú poľnohospodári a amatérski záhradníci. Ak to chcete urobiť, vezmite strednú časť ovocnej šípky. Proces šľachtenia je nasledujúci:

  1. Všetky nevlastné deti, listy, výhonky sa odstránia z vetvy.
  2. Na každom odrezku zostanú 4 púčiky.
  3. Odrežte spodnú časť v priamke nad spodným okom.
  4. Viazajte výhonky do jedného zväzku a vložte ich do vedra teplej vody.
  5. Leptané roztokom Bordeauxovej kvapaliny.
  6. Umiestnené v hustom filme a odložené do suterénu.

Recenzie vinárov

Recenzie skúsených záhradníkov pomôžu určiť silné a slabé stránky hrozna.

Pavel, Yeysk: „Aleshenkin vysadil túto odrodu pred 10 rokmi. Kríky rástli rýchlo, s odrezkami neboli žiadne problémy. Zberám koncom júla, vždy s výsledkom. Bobule sú veľké, jantárovo zelené, dužina je veľmi šťavnatá a sladká. Milujeme jesť hrozno s celou rodinou. Počas kultivácie kríky nikdy neuškodili. ““

Ekaterina, Moskovská oblasť: "Milujem hrozno, rozhodol som sa vyskúšať odrodu Aleshenkin." Výťažok je priemerný, v minulej sezóne zozbieralo 15 kg. Jahody nie sú zlé, chuť je príjemná. Časť plodiny sa vysušila, časť sa zjedla s deťmi. Odroda hodnotím ako pevnú „4“.

Polina, Temryuk: „Odroda Aleshenkin ma sklamala - odrezky sa zle zakorenili. Nasledoval som všetky odporúčania, ale nedokázal som pestovať veľké bobule. Kríky sú slabé, plody sú malé. Chutí sladko, ale nie dosť. Myslím, že je to zlá pôda. “

záver

Aleshenkin je osvedčená odroda hrozna pre južný a stredný pruh. Na získanie úrody je dôležité dôkladne sa starať o výsadbu: vodu mierne, krmivo a burinu včas. Hrozno uprednostňuje slnečné a priestranné oblasti, voľné a ľahké pôdy. Ovocie rastie veľké, so sladkou dužinou, rýchlo dozrieva a používa sa univerzálne. Produktivita - do 25 kg na krík. Odolnosť voči chorobám a škodcom je nadpriemerná.

Pridať komentár

záhradné

kvety