Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

Tvorenie hrozno Pre začiatočníkov to nie je ľahká úloha. Kompetentné prerezávanie je však kľúčom k získaniu stabilnej úrody chutných bobúľ. Podrobne vám povieme, ako hrozno na jeseň pestovať.

Význam jesenného prerezávania

Vinič má zaujímavú vlastnosť - polaritu. Prejavuje sa tým, že výhonky z horných očí minuloročnej viniča sa vyvíjajú rýchlejšie a lepšie. V strednej a dolnej časti viniča sa oči vyvíjajú slabšie alebo vôbec nevystrelia.

Každý rok rastie veľa nových púčikov a výhonkov. Poskytnite všetkým dobrú výživu rastlina nemôže. Preto sa vinič tvorí, takže toľko výhonkov, koľko môže koreňový systém „nakŕmiť“.

Orezávanie na jeseň je o regulácii rastu a plodnosti pre budúcu sezónu. Správne vykonaný postup prispieva k vysokým výnosom a rovnomernému rastu rastlín.

Pri nesprávnom prístupe je rovnováha narušená, čo vedie k posilneniu jedného z procesov na úkor oslabenia druhého - rastu / výnosu.

Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

Ak hrozno nie je orezané

Voľne rastúca vinič sa neustále predlžuje, ramená sa rozširujú, veľkosť kríkov sa výrazne zvyšuje. Koreňový systém však nie je schopný poskytnúť všetky vytvorené výhonky a strapce potrebnú výživu.

To vedie k drveniu bobúľ a zhoršeniu ich chuti už v prvom roku voľného rastu. Budúci rok sa veľkosť a počet bobúľ v strapcoch ešte viac zníži a po niekoľkých rokoch bude mať Bush formu divého hrozna.

Druhy orezania

Podľa účelu sa rozlišujú rôzne druhy prerezávania hroznového kríčka.

formatívne

Účelom tohto prerezávania je vytvoriť silnú kostru kríka v prvých 3 až 4 rokoch rastu. Môže to byť štandard (s dvoma alebo viacerými rukávmi umiestnenými blízko zeme) alebo štandardný útvar (nosné rukávy vystupujú nad zem).

regulačné

Následne sa každoročne vykonáva regulačné prerezávanie. To vám umožní udržiavať rovnováhu medzi vývojom kríkov a procesom plodenia. Pri regulačnom prerezávaní sa odstránia prebytočné mladé výhonky.

Proti starnutiu

Tento typ sa používa, keď rastlina starne a prestane rásť. Po hroznovej kríži je potrebné omladenie po 5-8 rokoch rastu. V tomto prípade sa staré rukávy odrežú a nové sa vytvoria z výhonkov umiestnených na spodnej časti puzdra.

načasovanie

Orežte hrozno na jeseň začnite 1-2 týždne po páde listov. Dokončujú prácu pred príchodom mrazu.

V južných oblastiach sú vinice orezávané od septembra do novembra. V strednom pruhu sú tieto práce ukončené do polovice októbra. A do Uralu a na Sibíri - do konca septembra.

Včasné prerezávanie umožňuje rastline zotaviť sa pred začiatkom chladného počasia a zima úspešne.

Technológia dirigovania

Chyby, ktoré vzniknú pri vytváraní kríkov, môžu vôbec znížiť úrodu alebo nechať bez plodiny av najhoršom prípade viesť k smrti rastliny. Ako správne vykonať tento postup?

Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

Potrebné materiály a náradie

Na zákrok budete potrebovať ostrý nôž alebo záhradné nožnice (záhradnícke nožnice). Ostrý nástroj robí úhľadný rez, ktorý rýchlo zarastá.

schémy

Existujú dva hlavné typy tvorby hrozna - štandardné a štandardné.

Stampless shaping

Tvar puzdra je nastavený, postupne sa formuje počas prvých štyroch rokov. V prvom roku sú mladé výhonky zovreté a odstránené slabé a nedostatočne rozvinuté. Na jeseň je na rastline ponechaných 1 - 2, niekedy 4 výhonky.

V druhom roku zostanú 2 až 3 dobre vyvinuté výhonky, z ktorých sa vytvoria rukávy. Každá z nich je nakrájaná na 2-4 púčiky. Počas rastu kríka zostávajú z týchto pukov dve vinice. Na jeseň sa každá z týchto viníc skracuje na dĺžku dozretého dreva.

V treťom roku zostanú na viniči dva púčiky, ktoré sa nachádzajú bližšie k základni. Výhonky, ktoré z nich vyrástli, budú tvoriť rukávy kríka. Sú pripevnené vodorovne k držiaku a na každom z nich zostávajú dve oči.

Výhonky, ktoré vyšli z očí, sú pripevnené zvisle. Vytvárajú ovocné spojenia.

Potreba vedieť! Spojením ovocia sú dve spodné vinice na rukáve.

V treťom roku zostane na rastline jedna ovocná väzba. V spojení s ovocím sa spodná výhonka otočená smerom von z kríka rozreže na 2-4 puky - ide o náhradnú výhonku. Výhonok umiestnený vyššie je nakrájaný na 6-8 pukov - to je plodná šípka.

Na jeseň tretieho roka sa krík skladá z dvoch ovocných spojení (po jednom na každom ramene). Na náhradnom uzle zostali dve vínne révy - budúce ovocné spojenie. Plodná šípka sa odstráni a na náhradnom výhonku sa vytvorí nové ovocné spojenie. Tento formačný princíp sa opakuje každý rok.

Vo štvrtom roku sa rastlina považuje za úplnú. V budúcnosti sa orezávanie vykonáva každú jeseň podľa opísaného princípu.

Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

lisovanie

Tento druh rastlinnej formácie sa používa v regiónoch s miernym podnebím.

Na jeseň zostanú na sadenice dva výhonky. Na jar druhého roku sa výhonky orežú: hlavný - do troch pukov, druhý - na dva. Silnejšia streľba je vytvorená ako stonka a druhá je udržiavaná ako náhrada.

Stonka je pripevnená vertikálne. Na jeseň zostanú na trupe dva výhonky a sú chované v rôznych smeroch horizontálne. Špičky týchto výhonkov sú zovreté. Všetky ostatné oči na štandardnom viniči sú oslňujúce. Pri rezervnom výhonku sa vinič rozreže na 3-4 oči.

V treťom roku na jar sa dva dlhé výhonky, fixované vodorovne, rozrežú na dva púčiky. To budú rukávy puzdra. V lete na nich vyrastú štyri výhonky - dva na každom ramene.

Oči oslňujú hlavný kmeň. Na rezerve sa ponechá jedna vinica, ktorá sa nachádza bližšie k spodnej časti kríkov s dvoma púčikmi, druhá sa odstráni. Na jeseň sa na tomto výhonku vyvinú dve vetvy, ktoré sú odrezané nasledovne: vonkajšia spodná - pre dve oči (rezerva) a druhá - pre šesť očí (náhradná ovocná šípka).

Vo štvrtom roku, na jar, na rukávoch hlavného kmeňa, je orezávanie uskutočňované pre spojenie ovocia. Výhonok bližšie k spodnej časti stonky sa odreže na náhradnú vetvičku, pričom zostanú dva púčiky a bližšie k vrcholu - k ovocnej šípke, pričom sa ponechá 5-6 alebo viac ovocných púčikov. Na rukáve môže byť niekoľko takýchto spojov. Na plodnici sa vytvorí plodina.

Všetky nasledujúce roky sa orezávanie vykonáva podľa zásady ovocnej väzby, ktorá pozostáva z náhradného uzla a ovocnej šípky. Prebytočné prepojenia na ovocie z predchádzajúceho roka sa odstránia.

Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

Vyrezávanie inštrukcií

Čepele všetkých použitých nástrojov musia byť dobre nabrúsené a dezinfikované výrobkom na báze alkoholu.

Najvhodnejším nástrojom na strihanie mladých výhonkov sú záhradnícke nožnice. Na odstránenie starých hustých viníc sa používa záhradná píla.

Rez je úhľadne urobený v pravom uhle a zanecháva rovnomerný a hladký pahýľ. Toto urýchli hojenie, pretože plocha rany bude menšia ako pri šikmom reze.

Funkcie podľa regiónu

Prečo potrebujete orezávať hrozno na jeseň a ako ho správne vykonávať

Výber typu tvorby hroznového kríka je ovplyvnený klimatickými podmienkami pestovateľskej oblasti. Na juhu, kde je mierne podnebie, používajú neobjavenú metódu pestovania hrozna. Tu sa používa tvarovanie na trupe (alebo na metóde ventilátora), čo vám umožňuje získať maximálny výnos.

Keď sa pestuje na predmestiach, v Urali a na Sibíri bez prístrešia na zimu, vinič mrzne.Preto sa tu tvoria hrozno, takže ich môžete v chladnom období zabaliť. Tu sa používa schéma formovania kordónu (s krátkym rukávom), v ktorej je hlava puzdra umiestnená blízko zeme.

Starostlivosť po prerezávaní

Po ukončení jesenného prerezávania sa miesta rezu spracujú na ochranu pred infekciami. Na spracovanie použite „RanNet“ - špeciálnu pastu s dezinfekčným prostriedkom, ktorá dezinfikuje ranu a podporuje rýchle hojenie - alebo roztopené záhradné ihrisko.

Prístrešok na zimu

Orezané a vyliečené vinice sú chránené na zimu. V oblastiach s ťažkými zimami je to nevyhnutné. konzervovanie hrozna.

Začnú sa kryť od začiatku októbra. Vinice zviazané vo zväzkoch sa položia na zem a pokropia sa zeminou vo vrstve 5 až 10 cm. Najprv môžete kríkom zabaliť krycí materiál alebo pytlovinu a potom ho zakryť zeminou.

Ďalším spôsobom otepľovania je zakrytie viniča drevenými krabicami, ktoré sú pokryté filmom navrchu.

Počas zimy je potrebné monitorovať aj výšku snehovej pokrývky. Hrúbka snehovej vrstvy musí byť najmenej 40 - 50 cm.

záver

Bez vytvárania viniča nie je možné získať úrodu veľkých a chutných bobúľ. Krík voľne rastie a zaberá stále väčšiu plochu. Bobule sú malé a ľahký prístup a cirkulácia vzduchu vo vnútri kríka sú ťažké. To vedie k rozvoju chorôb a šíreniu škodcov.

Preto je jesenné prerezávanie nevyhnutným krokom v starostlivosti o vinice. Režim jesenného prerezávania sa vyberá na základe pestovateľských podmienok.

Pridať komentár

záhradné

kvety