Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Melón je dezertná zelenina s bohatou sladkou chuťou a jemnou vôňou. Napriek sladkosti sa považuje za potravinový produkt, pretože pozostáva z 90% vody a podporuje správne trávenie. Navyše je bohatý na vitamíny a minerály.

vlasť melóny Horúca stredná Ázia sa zvažuje, ale vďaka úspechom moderných chovateľov sa táto medová rastlina pestuje aj v strednom Rusku. Ak chcete získať bohatú úrodu, musíte poznať nuansy starostlivosti o plodiny. Jedným z nich je vytvorenie kríka.

V tomto článku vám ukážeme, ako zovrieť melón a kedy začať tvoriť vonku.

Dôležitosť správnej a včasnej tvorby melónov

Melón sa pestuje vonku aj v skleníkoch alebo skleníkoch. Kultúra sa vysieva v pripravenej pôde so semenami alebo sa zasieva sadenicami.

Ak sa pestuje na otvorenom priestranstve, odstránenie prebytočných výhonkov z melónu je predpokladom dobrej úrody.

Štípanie obmedzuje rast zelenej hmoty v kríku a umožňuje vám pestovať väčšie ovocie. Okrem toho melóny dozrievajú skôr a budú chutiť sladšie.

Pri pestovaní veľkoplodých odrôd sa odstráni aj časť ovocných vaječníkov. Na 3 kríky sa ponechá 3 až 6 plodov.

Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Čas pristátia a príprava miesta

Miesto výsadby melónu sa začína na jeseň. Vzhľadom na južný pôvod rastliny si vyberajú slnečné a suché miesto chránené pred chladom. Ak je pôda v záhrade ílovitá, dodatočne sa pridá riečny piesok (asi 1 vedro na 1 štvorcový M).

Zem je hlboko vykopaná a oplodnená. Humus sa pridáva v množstve 3 až 4 kg na 1 štvorcový. m. Na jar sa záhradné lôžko opäť vykopáva, pridávajú sa potašové a fosfátové hnojivá.

Na juhu Ruska sa melón vysieva ako semená na otvorenom priestranstve koncom apríla - začiatkom mája. V strednej zóne našej krajiny sa kultúra pestuje iba prostredníctvom sadeníc.

Potreba vedieť!Semená melónupoužité na siatie, musia mať najmenej tri roky. Hlavne samčie rastliny rastú z čerstvých semien, preto nebude dobrá úroda.

Rašelinové nádoby sú ideálne pre sadenice. Je vhodné pestovať takéto sadenice spolu s kvetináčmi a rašelina bude slúžiť ako ďalšie hnojivo.

Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Základné pravidlá tvorby melónov v otvorenom poli

Vo voľnej prírode silno rastú kríky melónov. Je to kvôli južnému pôvodu kultúry. V našej klíme však neexistujú podmienky na plnenie a zrenie všetkého ovocia na kríku. Zostávajú preto iba tie najväčšie a najzdravšie, najviac 3-4 na krík.

Vlastnosti formovania kultúry

Kríky štípania melónu sú jedným z hlavných poľnohospodárskych postupov, ktoré vám umožňujú pestovať veľké ovocie. Tento postup by sa nemal podceňovať. Bez neho jednoducho nebude dobrá úroda.

Tvorba rastliny spočíva v odstránení nadbytočných vaječníkov a včasnom štiepení nepotrebných procesov.

Okrem toho štipnutie pomáha regulovať rast rias a vedie ich tak, aby sa neprekrývali riadky.

Metódy formovania

Pri pestovaní vonku sa kultúra vytvára dvoma spôsobmi: vertikálnou a horizontálnou.

Vertikálna metóda spočíva v konštrukcii pevného rámu, ku ktorému sú priviazané laná alebo drôty. Výška konštrukcie je asi 2 m. Dolný koniec každého lana je zavesený na melóne.Voľné riasy a novo vznikajúce výhonky sa navíjajú okolo lana.

Zrejmou výhodou tohto spôsobu je, že rastlina dostáva viac svetla, čo má pozitívny vplyv na výnos. Okrem toho je starostlivosť o kríky výrazne zjednodušená.

Pri horizontálnom spôsobe formovania kultúra rastie voľne na zemi. Nezabudnite, že melón potrebuje veľa priestoru na rast a vetvenie.

Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Formačné schémy

Tvorba rastliny sa uskutočňuje štiepaním výhonkov. V prípade hybridných a nehybridných odrôd sú vzorce tvorby odlišné.

U hybridných odrôd nie je hlavná riasa pripnutá - na nej sa nachádzajú samičie kvety. U nehybridných sa hlavná riasa pritlačí a zostanú 2 až 3 z najrozvinutejších bočných výhonkov.

Fázy konania

Tvorba kríkov začína skoro, dokonca aj v štádiu pestovania sadeníc. Keď sa na výhonku vytvorili 3-4 pravé listy, hlavný výhonok rastie v osi hlavného listu. Okamžite to stlačia.

Po tejto operácii sa v osách dolných listov vytvárajú bočné procesy. Väčšina týchto plodov sa vytvorí v budúcnosti na týchto bočných vetvách.

Pri pestovaní melónu na otvorenom poli zostanú 2 až 3 najsilnejšie výhonky z prvých postranných výhonkov. Toto je druhá fáza tvorby kríkov.

Tretia fáza sa uskutočňuje na začiatku tvorby vaječníkov. V tejto poslednej fáze sú všetky nerozvinuté biče a konáre bez vaječníkov nemilosrdne odstránené.

Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Ako a kde zovrieť melón

Výhonky sa opatrne odstránia, aby sa nestretla hlavná stonka rastliny. Postranné vetvy, ktoré vyrástli po odstránení hlavného výhonku, sa pritlačia na 4-6 listov.

Po tom, čo sa na kríkoch vytvorili plody a začali sa liať, sa štiepia ovocné riasy. Rezané riasy nad 3-4 listy nad ovocím.

Na jednej rastline zostávajú 2 - 3 melóny, ak ide o veľkoplodú odrodu, a 4 - 6 melónov, ak sú plody stredne veľké.

Na ochranu pred chorobami a škodcami sa miesta porastov ošetrujú zmesou síry, uhlia a vápna. Komponenty sú zmiešané v rovnakých pomeroch a poškodené oblasti sú namazané.

Vrchný obväz pred a po štiepení

Všetky práce na pôde vrátane vrchnej úpravy pôdy sa vykonávajú pred zatváraním listov kríka. Hnojivá sa aplikujú 2 až 3-krát. Pred prvým odstránením výhonkov sa melón oplodní dusičnanom amónnym „Kemira“, „Kristalon“.

Keď sa na riasoch začali tvoriť púčiky, kríky sa zalial roztokom organických hnojív.

Fosforečnan draselný - hnojivá sa aplikujú ako posledné. Vrchný dresing sa vykonáva 3 až 4 týždne po fáze pučania.

Najčastejšie chyby

Obchádzka nie je najjednoduchšia poľnohospodárska technika. Ak sa to urobí nesprávne, množstvo a kvalita plodiny sa zníži.

Uvádzame hlavné chyby, ktoré urobili záhradníci:

  1. Zovretie melónu je rovnaké ako zovretie melónu. Predsa melón a melón - príbuzné rastliny, ovocie, ktoré sa v nich nachádza, sa vyskytuje rôznymi spôsobmi. V melóne sa plody tvoria na hlavnom výhonku av melóne na bočných riasach.
  2. Zahusťovanie výsadieb. Kríky melónu potrebujú na pestovanie a rozvoj veľa priestoru. Dokonca ani štípanie, uskutočňované podľa všetkých pravidiel, nepomôže získať dobrú úrodu, ak sú rastliny vysadené príliš husto.
  3. Nedostatočné odstránenie snímok. Extra biče by sa nemali šetriť. Inak všetky živiny pôjdu do listov a stoniek, vytvorí sa malé vaječníky a plody budú malé a nesladené.

Ako a kedy správne vytvoriť melón v otvorenom poli

Prečítajte si tiež:

Odroda s melónovou vôňou a vysokým výnosom - tekvica Rossiyanka a tajomstvá jej kultivácie.

Ako uvariť jednoduchý, ale chutný melónový džem.

Ako melón ovplyvňuje črevá: oslabuje alebo posilňuje?

záver

Tvorba melónovej kríky je predpokladom na získanie bohatej úrody sladkých aromatických plodov. Postup štípania sa vykonáva pravidelne počas celého rastu kultúry.

V priemere na jednu rastlinu nezostáva v priemere viac ako 3-4 plody. Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel vám pomôže na vašom webe pestovať chutnú a zdravú dezertnú zeleninu.

Pridať komentár

záhradné

kvety