Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

Obyvatelia leta sa často snažia prekvapiť príbuzných a susedov svojimi záhradnými úspechmi. Melóny sa často stávajú predmetom úsilia, pretože napríklad v strednom Rusku je ťažké pestovať sladký melón. Existujú však páni, ktorí každoročne zbierajú chutné plody. Pomocou svojich skúseností a rád sa pokúste pestovať sladké a šťavnaté melóny vo vašom vidieckom dome.

Ako nakŕmiť melóny

Vrchný dresing má veľký význam pre získanie dobrej úrody melónov. Ak budete pozorovať dávkovanie, postupnosť a aktuálnosť, môžete dosiahnuť správny vývoj rastlín a hojnosť plodov.

Chuť pestovaných vodových melónov závisí od niekoľkých faktorov vrátane zavedenia komplexných hnojív obsahujúcich sadu makro a mikroelementov. Zloženie draslíka, horčíka a bóru sú zvlášť dôležité: ich nedostatok výrazne ovplyvňuje zhoršenie chuti bobúľ.

Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

V skleníku

V skleníku sa úplne dozrievajú iba odrody, ktoré sú predčasne dozrievajúce, a hybridy. Je lepšie kúpiť semená od dôveryhodných predajcov so zameraním na dátum výroby.

Čím čerstvejší je sadivový materiál, tým rýchlejšie sa semenáčiky objavia a rastliny sa začnú vyvíjať. Je nepraktické používať semená, ktoré zostali z nakúpeného melónu: je nepravdepodobné, že by klíčili a dali plodinu. Výsev pre sadenice sa uskutočňuje v druhej dekáde apríla.

Technológia pristávania pozostáva z niekoľkých etáp:

  1. Na kontrolu klíčivosti sa semená ponoria do soľného roztoku pripraveného z 1 lyžičky. soľ na 1 polievkovú lyžicu. voda. Kontextové okná sú prázdne, odstránia sa.
  2. Zvyšok sa premyje tečúcou vodou a na 30 minút sa umiestni do 1% roztoku manganistanu draselného. Potom sa znova umyjú.
  3. Pred výsevom na stimuláciu rastu namočte roztok „zirkónu“ alebo „epínu“.
  4. Pôda sa pripravuje vopred: na 1 vedro pripravenej pôdy z rovnakého množstva záhradnej pôdy a kompostu pridajte 1 polievkovú lyžicu. l. močovina, 1 - 2 lyžice. l. superfosfát a 1 polievková lyžica. l. síran draselný.
  5. Pre každé semeno sa pripravuje samostatný kontajner s priemerom 10 - 12 cm, pretože melóny sú veľmi citlivé na poškodenie počas transplantácie.
  6. Semená sú umiestnené v hĺbke 0,5 - 1 cm a pokryté fóliou. Optimálna teplota klíčenia je +30 ° C. Za týchto podmienok sa prvé výhonky objavia za 2 až 3 dni. Odchýlky od teplotnej normy sú nežiaduce: pri vyšších hodnotách existuje riziko, že semená klíčia neskôr alebo uhynú, pri nižších výhonkoch sa nevyvíjajú.

Po vyklíčení sa teplota miestnosti udržuje na +22 ... + 25 ° C. Vodové melóny sú rastliny krátkeho dňa pri pestovaní sadeníc udržiavať 12 hodín denného svetla. V tomto prípade sú puky načas položené a dochádza k ďalšiemu rozvoju klíčkov. V mestských bytoch je úroveň osvetlenia nedostatočná, preto sa používajú fytolampy, sadenice sa postriekajú stimulátormi rastu.

Sadenice zalejte teplou usadenou vodou až po zaschnutí ornice. Po vytvorení 3-4 pravých listov sa začína týždenné hnojenie komplexnými minerálnymi hnojivami.

dôležitý! Pri pestovaní melónov v skleníku sa uistite, že jeho výška vám umožní pestovať popínavé rastliny s výškou najmenej 2 m.Polykarbonátové skleníky sú medzi záhradníkmi obľúbené.

Začnú pripravovať pôdu na výsadbu sadeníc, keď je teplé počasie až do +20 ° C vo dne a najmenej + 5 ° C v noci.

Výška hrebeňov je 40 - 45 cm Týždeň pred výsadbou sa odstráni vrchná vrstva pôdy, do výsledného výkopu sa umiestni hnoj, seno, piliny alebo drevné štiepky a na ňu sa naleje výživná pôda. Vybudované hrebene sú na dezinfekciu rozliaty roztokom manganistanu draselného. Na spodnej časti hrebeňa sa podľa možnosti kladú vykurovacie rúrky s horúcou vodou. V tomto prípade sa nemusíte starať o teplotné podmienky.

Pre sadenice sa pripravujú diery s hĺbkou 10 cm a vzdialenosť medzi nimi najmenej 50 cm. Pôda v nádobách je navlhčená a rastlina s hrudkou zeme sa opatrne odstráni. Sadenice sú umiestnené tak, aby koreňový golier stúpal nad zem. Pôda sa zalie a okamžite sa zaleje vrstvou sena alebo pilín.

dôležitý! Optimálna teplota pre vodné melóny v skleníku je + 26 ... + 30 ° C s poklesom v noci na +18 ° C; vlhkosť vzduchu - 55-60%.

Zavlažovacie melóny a tekvice 1krát za 7-10 dní s usadenou teplou vodou, snažiac sa dostať na koreňový golier a listy. Referenčným bodom pre vlhkosť je mierne zvädnutie listov. Pri vytváraní kvapkovej závlahy je ľahké udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu, čo je obzvlášť dôležité pri tvorbe a raste ovocia. Počas tohto obdobia sa zavlažovanie úplne zastaví, aby sa urýchlil proces dozrievania a akumulácie cukrov.

Prvé kŕmenie melónov v skleníku sa vykonáva, keď výška rastliny dosiahne 25–30 cm. Na tento účel sa používajú hnojivá s predĺženým účinkom alebo tradičné hnojivá s povinným zavedením draselných solí alebo popola. Dobrou možnosťou je Kemira, ktorá obsahuje komplex stopových prvkov. 1 polievková lyžica. l. finančné prostriedky sa rozpustia v 10 litroch teplej usadenej vody a zalievajú sa v množstve 0,5 litra na rastlinu. "Kemira" sa môže nahradiť roztokom mulleínu alebo močoviny s pridaním 1 lyžice. drevný popol.

Počas rastu sa kultúra oplodní raz za 2 týždne, počas obdobia tvorby a vývoja ovocia - raz týždenne. Kríky sa postriekajú roztokmi „Zirkónu“ alebo „Epínu“ a striedajú ich. Pri formovaní vaječníkov sa vodné melóny ošetrujú „Bud“ alebo „Ovary“, inak budete musieť opeľovať ručne. Robia to ráno, zbierajú samčie kvety a aplikujú ho na samičie, robia niekoľko kruhových pohybov.

Pri pestovaní melónov sa používajú mreže, ktoré viažu rastliny tak, aby sa navzájom nezosvetľovali. Bočné stonky sú zovreté, pretože v severných oblastiach vodové melóny prinášajú ovocie iba na hlavnom kmeni. Zostanú na ňom 3 až 4 vaječníky, všetky zvyšky sa odstránia, takže prvé plody môžu dozrieť.

Centrálny výhonok je zovretý po 4-6 listoch, poslednom vaječníku... Táto metóda urýchľuje dozrievanie melónov, ale plody sa zmenšujú. Ak je leto teplé, tento postup sa nevykonáva. Každý vaječník je umiestnený v polyetylénovej sieti, ktorá je pripevnená na mreži, pretože riasy nemusia uniesť hmotnosť ovocia.

Zrelé plody sa vyberajú selektívne a zameriavajú sa na začiatok sušenia z rezných častí. Úroda sa skladuje pri teplote +12 ° C (pri nižších rýchlostiach bobule hniloby).

Na otvorenom poli

Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

Na vytvorenie priaznivých podmienok pre pestovanie plodín v záhrade sa vyberá dobre osvetlené a teplé miesto chránené pred vetrom. Najlepšie je umiestniť hrebeň melónu v južnej alebo juhovýchodnej časti lokality.

Pôda sa vykopáva na jeseň a pridá sa 0,5 vedra zhnitého hnoja, 40 g superfosfátu, 25–35 g síranu amónneho a 20–25 g síranu draselného na 1 m2. Na jar sa na každých 5 litrov pôdy pridá 100 g dvojitého superfosfátu, 50 - 60 g dolomitovej múky, 55 g síranu draselného a 55 g dusičnanu amónneho. Do výsadby by sa mala pôda zahriať do hĺbky 10 cm a teplota vzduchu by mala byť až + 15 ° C. To sa zvyčajne deje v posledných dňoch mája.

Medzi dierami je ponechaná vzdialenosť 1 - 1,5 m, medzi radmi sú urobené priechody až do 2 m. Sadenice pripravené na skleník sú vysadené kusom zeminy na listy klíčnych listov.Pôda okolo je pokrytá pieskom do výšky 10 cm a každý je napojený teplou vodou. Kým sa sadenice zakorenia a nezačnú rásť, sú pokryté filmom alebo netkaným materiálom natiahnutým cez oblúky.

O 2 týždne po výsadbe melónov kŕmené roztokmi močoviny, mulleínu alebo kuracieho trusu. Po vytvorení vaječníkov sa vnesie zmes 4 g chloridu vápenatého, 4 g dusičnanu amónneho a 6 g superfosfátu.

Po celú dobu sledujú úroveň pôdnej vlhkosti, pretože keď rastie, rastliny sú vystavené rôznym hubovým chorobám.

Najlepšie minerálne doplnky

Ak plodina nie je oplodnená včas, prestane sa vyvíjať a zvädne. Na pestovanie melónov sa používajú známe aj nové typy dresingov.

Pri výsadbe sadeníc sa do každej jamky pridá 6 granúl hnojiva "AVA", ktoré sa postupne rozpustí v pôde a pôsobí počas celej sezóny.

V procese pestovania vodových melónov sa zavádzajú potašové a borité kompozície: Boro Plus, Green-Go, draslík Kelik, Kristalon, Mag-Bor, Terraflex a ďalšie.

Organické hnojivá

Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

Pri pestovaní vodových melónov záhradníci často používajú netradičné obväzy, napríklad kvasnicový prípravok pripravený vo forme kaše. Droždie obsahuje celý komplex mikroelementov, ktoré zlepšujú kvalitu a prezentáciu ovocia, čo prispieva k rýchlemu vývoju koreňového systému.

Na prípravu vrchného dresingu sa 100 g droždia umiestni do nádoby (10 1) a naplní sa 3 1 vody. Pridajte trochu cukru alebo starý džem. Zmes sa používa po týždni a pridá sa 1 polievková lyžica. v 10 litroch vody. Pod každú rastlinu nalejte 1 liter roztoku.

Obliekanie z omrvinky funguje podobne. Hmota sa naleje vodou v pomere 1: 7 a melóny sa polievajú raz týždenne.

Hnoj, vtáčí trus, kompost sa používajú z organických zlúčenín.

Koreňové a listové kŕmenie

Listový obväz sa používa vo forme roztokov, ktoré sa rozprašujú na zelenú hmotu melónov. Tieto produkty umožňujú rastlinám rýchlejšie získavať živiny. Rovnaká metóda sa používa na ošetrenie melónov s biologickými výrobkami (napríklad „Fitosporin-M“), ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám.

Koreňový dresing sa tradične používa zavlažovaním plodiny.

Výber hnojív v závislosti od fázy rastu

V každej etape vývoja vodné melóny potrebujú rôzne živiny.

Pre sadenice

Pri pestovaní sadeníc sa stimuluje ich rast, preto sa močovina zavádza vo forme roztoku (1 polievková lyžica L. na 10 litrov teplej vody).

Záhradníci používajú trus krav a vtákov v pomere 1:10. Zmes 1 lyžice sa pripravuje z drevného popola. 10 litrov vody.

Prvý vrchný dresing sa aplikuje, keď sa vytvoria 2 pravé listy, druhý - 10 - 15 dní pred presadením sadeníc na trvalé miesto.

Po transplantácii

Po presadení sa sadenice prispôsobia novým podmienkam, preto potrebujú ďalšiu výživu až po 10 až 15 dňoch. V tomto okamihu sa použije 20 g vodného kameňa na 10 litrov vody, zalievané 2 litrami na rastlinu.

Dobrým krycím materiálom je zmes organických a minerálnych hnojív. Na tento účel rozpustite hnoj (1:10) alebo kuracie trusky (1:20) vo vode, pridajte 30 g dvojitého superfosfátu a 15 g chloridu draselného. Na každý ker sa spotrebuje 1 až 2 litre zmesi.

Mnoho záhradkárov používa na kŕmenie „zelené“ hnojivo, ktoré ho obohacuje popolom alebo kuracím trusom. Tráva fermentovaná 2 týždne sa naleje na melóny, pričom sa použije 1 liter na koreň.

Počas kvitnutia

Rastliny potrebujú na tvorbu vaječníkov draslík. Rozpustite 2 kg Nutrivanta Plus v 200 l valca, zalievané 1 l na rastlinu. Rovnakým spôsobom sa pripraví zmes z dusičnanu horečnatého (2 kg na 1 barel) alebo z „draselnej soli Kelik“ (0,5 l na 1 barel).

Na vytvorenie väčšieho počtu vaječníkov sa kultúra spracuje kyselinou boritou a rozpustí sa v horúcej vode (0,1 g na 1 polievkovú lyžicu). Potom sa pridá čistá teplá tekutina do objemu 5 litrov. Listy sa postriekajú týmto roztokom.

Pri plodení

V tejto fáze je vhodné komplexné hnojivo „Uniflor Micro“ (2 lyžičky produktu sa rozpustia v 10 litroch teplej vody).

Naneste zmes 1 polievková lyžica.l. superfosfát, 1 polievková lyžica. l. "Azofoski" a 1 lyžička. síran draselný, nalievanie 1 liter na krík.

Špičkový dresing v lete a na jeseň

Pri pestovaní ovocia záhradníci používajú roztok Terraflex Universal v množstve 7 g na 10 litrov teplej vody. Produkt obsahuje dusík vo forme dusičnanov, ktorý sa rýchlo absorbuje koreňovým systémom.

Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

Aké hnojivá zvyšujú ovocie

Na zväčšenie veľkosti pruhovaných bobúľ sa používa drevný popol, ktorý sa získava spálením vetvičiek a konárov. Nástroj má dobrý vplyv nielen na veľkosť, ale aj na chuť melónov, čo ich robí sladšími.

V jednom variante prípravy sa 200 g popola naleje do 1 vedra vody a trvá na tom týždeň. V ďalšom sa 1 kg popola naleje do 10 litrov vody a varí sa 15 minút. Pri zalievaní zrieďte v pomere 1:10.

Rast rýchlejšie

Rast plodín je stimulovaný mulleínom, kuracím trusom, zeleným hnojom a kvasinkovou kašou. Kórejskí agronómovia odporúčajú pridať k našim tradičným liekom lyžicu ľadničky. Vrchný obväz sa opakuje po 1 až 2 týždňoch, pričom sa spotrebuje krabica na zápalku pre 10 litrov teplej vody.

Signály nedostatku minerálov

Rastliny podľa vzhľadu vykazujú nedostatok určitej živiny. Takže s nedostatkom dusíka sa rast kultúry spomaľuje, kvetenstvo sa vytvára malé a zle vyvinuté, listy sa rozjasňujú, žily žltnú.

Nedostatok fosforu v správnom množstve ovplyvňuje zlý rast koreňového systému, súčasné drvenie listov a ich získanie tmavozelenej farby s fialovým odtieňom. Rastliny zreteľne zaostávajú v raste, s oneskorením vytvárajú vaječníky.

Draslík ovplyvňuje dozrievanie ovocia a výnos. Kvôli jeho nedostatku sa kríky oslabujú, sú ovplyvnené hubovými infekciami. Ak tento prvok v čase vzniku vaječníkov neexistuje, plody sa nemusia vôbec tvoriť.

Kedy a ako často oplodniť

Melón je plodina náročná na potraviny počas celého vegetačného obdobia. Včasné zavádzané živiny prispievajú k správnemu vývoju a množeniu rastlín.

Hnojivá sa aplikujú vo forme koreňových a listových obväzov počas vývoja melónov, každých 10-15 dní až do dozrievania.

Užitočné tipy

Ako, kedy a ako nakŕmiť melóny, aby získal úchvatnú úrodu sladkých

Vonkajšie rastliny sú dobre opeľované hmyzom. Na ich prilákanie sú kríky posypané cukrovým sirupom.

Na rovnomerné dozrievanie ovocia v horúcich dňoch sa jemne obracajú k slnku, ale na začiatku zrenia sú zatienené novinami alebo lopúch.

Do každej bobule sa umiestni doska alebo kus plastu tak, aby plodina nerotovala pri kontakte so zemou. Na koreňový obojok sa naleje 2 - 3 hrsti piesku.

Je lepšie zalievať plodinu vo veľmi horúcom počasí a v ryhách medzi radmi tak, aby korene rástli v šírke a nie v hĺbke a nehnilo.

Recenzie záhradníkov

Poľnohospodári pestujú melóny nielen v južných regiónoch, ale aj v moskovskom regióne, a na Sibíri... Tu sú niektoré z recenzií.

Olesya, Irkutsk: «Nádherné melóny. S dôverou môžem povedať, že rastú nielen v moskovskom regióne, ale aj na Sibíri. Nie tak veľký ako v Astrachane, samozrejme, ale o nič menej sladký. Variety Spark sa etabloval ako najlepší. S pestovaním melónov nemám skúsenosti, zatiaľ som to neskúšal, ale melóny vysádzam priamo do zeme, bezsemenným spôsobom. Všimol som si, že sadenice sú počas vyberania dlho choré. ““

Andrey, Novaya Ladoga: „Minulý rok som experimentoval s neskorými výsadbami. Na jeden hrebeň som nasadil vrúbľované melóny, ale začiatkom júna som ich zasadil do zeme bez filmu a prístreškov, aby mohli dozrieť. Vzal som si nenáročné skoré hybridy a odrody: princ Albert (žlto-hnedý), Skorik, Knyazhich. Na druhej strane poľa som ju vysadil v rade s iba semenami v zemi pod oblúkmi Ultraranny, SRD-2, Knyazhich. Koncom apríla - začiatkom mája semená klíčili. Začiatkom júna som odstránil film z oblúkov. Knyazhich sa vyznačoval silným rastom vrcholov. To znamená, že jeho koreňový systém sa vyvíjal lepšie ako ostatní. ““

záver

Získanie úrody veľkých a sladkých melónov v strednom Rusku nie je ľahké, ale možné.Na tento účel sa vyberajú vhodné odrody, nakupujú sa iba semená vysokej kvality a dodržiavajú sa techniky pestovania.

Aby ovocie mohlo pestovať cukor a veľké, je pre melóny pripravené teplé osvetlené miesto. Počas celej sezóny sa hnojivá nanášajú včas, kríky sú pravidelne zavlažované bez zamokrenia.

Pridať komentár

záhradné

kvety