Zberajte celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

V chladnej zime chcete získať vitamíny z čerstvej zeleniny a bylín ešte viac ako v lete. A to je možné bez toho, aby ste opustili svoj domov.

Prečítajte si článok o tom, ako pestovať hrášok doma na parapete, balkóne alebo lodžii.

Pestovanie hrachu doma

Pestovanie hrachu doma sa veľmi nelíši od pestovania v zeleninovej záhrade. Hlavná vec, ktorú hrášok potrebuje, je svetlo a vlhkosť. Kultúra si nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

Najprv rozhodnite o mieste: hrach sa môže pestovať na parapete, balkóne alebo lodžii. Hlavná vec je mať dobré osvetlenie.

Na parapet

Hrášok sa môže pestovať na parapete po celý rok. Hlavnou podmienkou je prítomnosť dobre osvetleného okna, ktoré zabezpečí výsadbu potrebného množstva slnečného svetla. Ak je osvetlenie nedostatočné, odporúča sa použiť žiarivku.

Na balkóne

Hrášok môžete pestovať na otvorenom balkóne pred začiatkom mrazu. Hrách je síce považovaný za mrazuvzdornú rastlinu, ale nesmie sa nechať zmrznúť, pretože to zabije hrášok a rastlinu.

V lodžii

Najlepšie zo všetkých doma, hrášok rastie v izolovanej lodžii. Najčastejšie sa ukazuje, že je to najviac osvetlené miesto v byte, zatiaľ čo zem v nej nezamrzne. Hrách preto rastie a dozrieva v najpohodlnejších podmienkach.

Zberajte po celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

Výber rôznych hrachu

Zvážte najobľúbenejšie odrody hrachu pre pestovanie doma:

  1. Oregon Sugar Pod - najvhodnejšie na zimnú kultiváciu doma. Rastie až do výšky 1 metra.
  2. Norli - skoré zrenie a vysoko výnosná odroda s nízkym výhonkom (do 1 metra).
  3. Sugar ann - tiež odroda raného dozrievania, ktorá vás poteší úrodu po dlhú dobu. Stonky tejto rastliny dosahujú výšku až 1,5 metra.

Semená na výsadbu

Pred výsadbou si musíte starostlivo vybrať semená. Musíte zasadiť iba celý, zdravý, nie starý, ale nie zrelý hrášok.

Existuje jednoduchý spôsob výberu zdravých zŕn. Stačí ich ponoriť do takéhoto riešenia: 1 polievková lyžica. l. stolová soľ v 1 litri teplej vody. Zdravý hrášok klesne na dno, chorí budú vznášať. Prirodzene, mali by ste zasadiť iba tie semená, ktoré sa potopili na dno.

Sprievodca krok za krokom pestovaním hrachu doma

Pozrime sa podrobne na to, ako správne pestovať hrášok.

Pohodlné podmienky

Hrášok je nenáročná kultúra, ktorá nevyžaduje špeciálne podmienky. Pripravte semená, zabezpečte rastlinám dostatočné osvetlenie, pravidelné a bohaté zalievanie, nezabudnite poskytnúť podporu a niekedy aj živiť pôdu.

Vďačne dostanete čerstvý zelený hrášok v chladnom zime vánici.

Príprava sadivového materiálu

Keď vyberiete zdravé semená, pripravte ich na výsadbu. Na dezinfekciu a ochranu hrášku pred možnými chorobami a škodcami sa odporúča umiestniť hrach do 2% roztoku manganistanu draselného na 20 minút.

Potom môžete okamžite zasiať semená do zeme alebo ich môžete klíčiť pred výsadbou.

Musím klíčiť semená

Klíčenie semien hrachu je voliteľným postupom.Naklíčený hrášok bude pučať rýchlejšie, bude produktívnejší a výživnejší, ale potrebuje pravidelné a bohaté zalievanie.

Hrach zasadený do sucha bude klíčiť postupne a absorbovať vlhkosť z pôdy. V tomto prípade uvidíte klíčky asi o týždeň neskôr.

Najbežnejší a najjednoduchší spôsob klíčenie hrach - na vlhkú gázu alebo handričku. Najprv musíte hrášok namočiť na opuch - vložte ho do nádoby a nalejte horúcu vodu.

Voda by mala hrach úplne zakrývať. Najlepšie je udržiavať hladinu vody asi 5 mm vyššiu ako hrášok, pretože absorbuje väčšinu tekutiny. Namočené semená necháme 12 - 15 hodín.

Po opuchnutí vložte hrach do kúska navlhčenej látky alebo gázy.

Dôležité! Gáza (handra) by mala byť vždy vlhká. Ak vyschne, hrach zomrie. V tejto fáze nemôžete semená naplniť vodou. Hrách jednoducho zhnije.

Ďalej čakáme, až sa sadenice vyliahnu a trochu sa natiahnu. Odporúča sa pestovať hrach, keď sadenice sú dvojnásobkom priemeru hrachu. Trvá to približne 3 až 5 dní.

Zberajte po celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

Technológia pristátia

Hrášok sa pestuje v radoch, medzi ktorými by mala byť 3-5 cm. Vzdialenosť medzi semenami jedného radu je 2 až 3 cm. Hĺbka výsadby je asi 4 cm.

Táto frekvencia výsadby je spôsobená malými objemami nádob, v ktorých sa rastlina môže pestovať doma. Keď klíčky tvoria dva plnohodnotné listy, je potrebné ich vysadiť širšie (potápanie).

Pôda a nádoby

Pred ponorom sa hrášok môže pestovať v spoločnej škatuli alebo nádobe, alebo si môžete pripraviť noviny na hrášok z obálok tak, aby sa počas potápania nepoškodili korene rastliny. Na pestovanie hrachu doma sa používajú drevené alebo plastové nádoby.

Pôdu je možné použiť na záhrade (ale nezabudnite pozorovať striedanie plodín - nezaberajte pôdu, v ktorej strukoviny rástli, najlepšie je pôda pod tekvicou alebo nočným lúčom). Alebo si kúpte hotovú zmes v obchode.

Pokiaľ je to možné, do pôdy pridajte uvoľňovacie prostriedky - piliny, humus, slama alebo malé kamene. Môžete tiež pridať piesok. Hrach ako vlhký, sypký, zásaditý pôda... Pred výsadbou ho musíte dôkladne rozliať teplou vodou.

Ak ste si na výsadbu vzali záhradnú pôdu, musíte ju ošetriť proti hubám a škodcom. Odporúča sa tiež pridať do pôdy minerálne hnojivá ich rozpustením vo vode na zavlažovanie.

Hrášková starostlivosť

Starostlivosť o rastliny spočíva v pravidelnom a hojnom zalievaní, pravidelnom uvoľňovaní a burení pôdy, včasnom zbere a výstavbe podpory pre pestovanie výhonkov.

Odporúča sa tiež pravidelne kŕmiť pôdu a spracúvať rastlinu, aby sa zabránilo chorobám a chránila pred škodcami.

Zberajte po celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

choroby

Existuje mnoho škodcov a chorôb, ktoré ovplyvňujú túto plodinu. Väčšinou sú strašidelné pri pestovaní hrachu na otvorenom poli, na záhrade. Doma sa riziko infekcie výrazne znižuje.

Hrach útočí na vírusové, plesňové a bakteriálne choroby. škodcovia hrášok sú vošky a larvy niektorých chrobákov a motýľov.

Medzi preventívne a ošetrovacie opatrenia patrí dodržiavanie pravidiel striedania plodín, uvoľňovanie pôdy a starostlivý výber zdravých semien určených na pestovanie. Ošetrenie rastlín fungicídmi a insekticídmi sa považuje za účinný spôsob prevencie a ošetrenia hrachu. Môžete tiež použiť hnojivá s obsahom medi a fosforu a draslíka.

zalievanie

Ako je uvedené vyššie, hrášok miluje vlhkosť a potrebuje pravidelné zavlažovanie. Pred výsadbou kvetov stačí poliať 1-2 krát týždenne, pričom sa uistite, že pôda nevyschne. Počas kvitnutia a plodenia by sa mala frekvencia polievania zvýšiť 3-4 krát týždenne.

Vrchná úprava pôdy

Odporúča sa kŕmiť hrach hnojivá obsahujúce hnojivá na báze medi a fosforu draselného. Prvýkrát je pri výsadbe a druhý, tretí a štvrtý čas je počas kvitnutia. Tieto tri obväzy sa vyrábajú každé dva týždne.

Recept na hnojivo fosforu draselného: rozpustite 10 - 15 g superfosfátu a 10 - 15 g draselnej soli v 10 litroch vody. Je vhodné nechať roztok uvariť deň pred zalievaním.

Zberajte po celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

podpora

Keď klíčky dosiahnu výšku 8-10 cm, je potrebné pre ne postaviť podperu. Sú to drevené stĺpy vysoké asi meter, medzi ktorými je pritiahnuté lano alebo sieť, na ktoré sa hrášok pri svojom raste prilepí.

vyberanie

Keď klíčky zosilnia a vytvoria dva plnohodnotné listy, urobí sa výber. Za týmto účelom môžete rastliny transplantovať do samostatných nádob (malé nádoby s objemom približne 0,5 litra) alebo ich zasadiť širšie do spoločnej škatule.

V takom prípade by vzdialenosť medzi výhonkami v rade mala byť najmenej 5 cm, medzi radmi - najmenej 10 cm.

Pri potápaní použite rovnakú pôdu ako pri pristátí. Je lepšie vysádzať rastliny kusom zeme, v ktorom rástla. Hrášok zasadíme do hĺbky 5 cm a potom opatrne posypeme zemou.

Teplota a osvetlenie

Hrach je plodina odolná voči chladu, odolá mrazu až do -5 stupňov. Zároveň ideálna teplota pre rast a vývoj tejto rastliny je od +17 do +24. Pri teplotách pod alebo nad týmto intervalom sa hrach nevyvíja v plnej sile.

Veľmi dôležitým faktorom pre pestovanie hrachu je osvetlenie. Rastlina potrebuje slnečné svetlo najmenej 10-12 hodín denne.

Ak nie je možné prirodzene zabezpečiť dostatočné osvetlenie, budete musieť použiť žiarivku. Musí byť umiestnená najmenej 50 cm nad nádobami s výsadbou.

Zberajte po celý rok bez toho, aby ste opustili svoj domov: ako pestovať hrášok doma na parapete a čo na to potrebujete

sklizen

Hrách kvitne asi mesiac po výsadbe. A po mesiaci môžete zozbierať prvú plodinu.

Aby sa nerušilo dozrievanie strukov, je potrebné zbierať každé 1-2 dni, pokiaľ možno ráno. Ak sa hrášok hráš správne, prinesie ovocie až 2 mesiace.

Objem plodiny zozbieranej z jedného kríka môže dosiahnuť 0,5 kg.

Triky pestovania hrachu doma

Hrach v šaržiach - raz za dva týždne alebo raz za mesiac. Potom budete mať vždy čerstvé plodiny. Hlavná vec je nezabudnúť na striedanie plodín: nezasadujte nové semená do pôdy z predchádzajúcej plodiny hrachu.

Recenzie o pestovaní hrachu doma

Pred vysadením určitej kultúry doma vám odporúčame prečítať si recenzie záhradníkov a letných obyvateľov, ktorí už ocenili všetky kúzla a nevýhody tejto činnosti. Tu je niekoľko z nich.

olga: „Hrášok som vysadil čisto zo zvedavosti, naozaj v nádeji na úspech, ale nakoniec som nedávno zhromaždil svoju prvú„ vtipnú “plodinu. Úroda by samozrejme mohla byť bohatšia, ak by sa môj zelený hrášok nestal nejakými nepriaznivými udalosťami, ale stále bude: pred letom je veľa času, viac ako jedna šarža bude mať čas dozrieť! “

Anna: "Zasadil som 3 hrách do jedného hrnca." Keď som vstal, zviazal som niekoľko hustých vlnených nití z hrnca na hornú časť okna, takže hrach mal niečo skrútené. Všimol som si, že môj hrášok nemá rád silné zalievanie - listy začínajú vysychať. “

margarita: „Hrášok nevyžaduje opelenie a môže sa bezpečne vysádzať doma v akomkoľvek množstve. Na listoch nájdete čierne bodky, jedná sa o vošky. Aby ste tomu zabránili, umyte ho mydlovou vodou. Doma pre svoje dieťa som si vyrobil malú posteľ z 2,5-litrovej plastovej fľaše a rozrezal ju na dĺžku. Zakryl som ju zeminou a zasadil hrach a v priestore medzi sadenicami som zasial rukola. Bude to chutné a zdravé. ““

záver

O výhodách čerstvého hrachu bolo napísaných veľa článkov. Pestovanie zeleného hrachu doma nie je tak náročnou úlohou. Samozrejme by ste nemali očakávať rovnakú úrodu ako z letných postelí.

Ale pri správnej starostlivosti o rastliny budete mať na stole zelený hrášok po celý rok. Výsledné zrná môžu byť tiež sušené a použité na ďalšie pestovanie - doma aj na záhrade.

Pridať komentár

záhradné

kvety