Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

Pri pestovaní zemiakov používajú poľnohospodári rôzne metódy výsadby, napríklad v dierach, hrebeňoch. Čínski agronómovia vyvinuli svoju vlastnú jednoduchú technológiu - v šachte alebo priekope. Táto metóda umožňuje pestovať niekoľko odrôd v jednej jamke a uľahčuje starostlivosť o plodinu.

Ako čínske pestovanie zemiakov a či sa dá táto metóda použiť v Rusku, povieme ďalej.

Na čom spočíva čínska metóda pestovania zemiakov?

Čínsky spôsob pestovania zemiakov je založený na schopnosti kríkov pestovať výhonky pod zemou. (stolony), na ktorých koncoch sa vytvoria hľuzy. Čím viac podzemných stolonov je tvorených, tým viac hľúz sa bude tvoriť a rásť. Preto sa na malej ploche môže zozbierať viac plodín.

Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

Okrem toho, pri sadení sa používa menej semienako obvykle, pretože sa predpokladá, že každá hľuza bude produkovať niekoľkokrát viac podzemných výhonkov.

Zemiaky s čínskou metódou vyžadujú minimálnu údržbu, zriedka zalievanie a malú plochu. A s touto kultiváciou sa chrobák zemiakový Colorado nemôže dostať k lístiu.

Ako sa líši od zvyčajných

Pri výsadbe zvyčajným spôsobom urobte otvory 8-12 cm hlboké... Ako rastie, krík sa skrúti a hrabať pôdu skĺznutím okolo vrcholov. To stimuluje rast podzemných výhonkov. Ak pestujete zemiaky v čínštine, musíte vykopať hlbokú dieru, asi 50 cm, do nej vložte hľuzy a zakryte ich pôdou zmiešanou s mulčou a hnojivami. Ako Bush rastie, naleje sa živná pôda. V hlbokých dierach pôda vysychá pomalšie, takže pri tejto metóde je menej časté zalievanie.

Referencie. Kríky, ktoré rastú v čínskom štýle, nevyžadujú odburinenie a ošetrovanie.

Stojí to za výsadbu zemiakov v čínštine

Myšlienka pestovania veľkej zemiakovej plodiny na malom pozemku priťahuje mnoho letných obyvateľov. Zatiaľ sa však mnohým nepodarilo pestovať deklarované objemy.

Hlavne pri aplikácii nezvyčajná metóda záhradníci dostanú od hľuzy asi 1,3 - 2 kg zemiakov... Chovatelia požadujú 10-15 kg. Dôvodom tohto rozdielu vo výnosoch môže byť nesprávny výber odrody (o tom budeme hovoriť neskôr), rozdiel v klimatických podmienkach Číny a Ruska. Experimentálna jama nezaberá veľa miesta, takže veľa ľudí sa rozhodne vyskúšať novú metódu.

Čínsky spôsob má oproti tradičnému strihu mnoho výhod.:

 • na pestovanie zemiakov je vyhradená malá plocha, zatiaľ čo zvyčajná metóda vyžaduje veľa dlhých postelí;
 • použitie malého množstva sadivového materiálu, pretože pri čínskej metóde tvorí jedna hľúz niekoľko kilogramov zemiakov;
 • nie je potrebné burinu a vykrvovanie kríkov;
 • voda menej často, ale hojnejšie;
 • kultúra je zriedkavo ovplyvnená zemiakovým chrobákom Colorado;
 • nie sú potrebné žiadne chemické látky na ničenie škodcov.

Existujú aj nevýhody:

 • metóda nezaručuje vysoké výnosy;
 • je ťažké manuálne vykopať hlboký objemový otvor alebo priekopu;
 • pri príprave pôdy je potrebné správne vypočítať množstvo hnojív;
 • nie všetky odrody sú vhodné pre túto metódu.

Čínska technológia pestovania zemiakov

Na pestovanie v Číne sú vhodné iba odrody s vysokou výnosnosťou.: Bernina, madeira, Obor, Arizona, vývoj... Kultivary s priemerným výnosom nedajú očakávané výsledky. Ak chcete zvýšiť výnosy, musíte vytvoriť optimálne podmienky, za ktorých sa stolony budú tvoriť po celej dĺžke stonky.

Mladé výhonky je potrebné posypať včas tak, aby nemali čas na zelenú. Odporúča sa aplikovať prášok v čase, keď sa objaví lístie.

Pozor! Na prípravu jamy alebo priekopy je potrebná ľahká, priedušná pôda. Na ťažkých ílovitých pôdach sa kultúra bude vyvíjať zle a ťažko sa vytvorí hľuzy.

Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

Príprava sadivového materiálu

Zdravé, nepoškodené stredne veľké hľuzy sa vyberajú na výsadbu neobvyklou metódou.... Predvolený sadivový materiál sa skladuje pri teplote najviac + 15 ° C.

Hľuzy sa bezprostredne pred výsadbou rozložia v teplej miestnosti so vzdušnou vlhkosťou 60 - 65% pri dobrom osvetlení, kým sa zemiaky nezačnú zelenať a klíčiť. To zvyčajne trvá 15-20 dní. Keď dĺžka výhonkov dosiahne 3-4 cm, časť dužiny sa odstráni okolo obvodu hľúz uprostred. Rez sa neuskutoční hlbšie ako 1 cm a nie väčší ako 1,5 cm.

Dôležité! Na zabránenie rozkladu sa miesta, kde sa odstráni dužina, ošetria drevným popolom a trochu vysušia.

Zemiaky v jame

Jedným zo spôsobov čínskej výsadby je pestovanie jám... Ak to chcete urobiť, musíte si vybrať tú správnu odrodu a dodržiavať odporúčanú technológiu. Pri pestovaní 1 až 2 hľúz v jednej jamke sa čínskym chovateľom podarí zozbierať až 20 kg.

pristávacia

Pre výsadbu vykopte otvor 50 cm hlboký a priemer 60-70 cm... Polovica vedra pripravenej hlinenej zmesi sa naleje na dno pridaním kompostu, zhnitého hnoja, drevného popola a superfosfátu. Jedna hľuza sa opatrne umiestni na živinovú zmes tak, aby nedošlo k poškodeniu klíčkov. Niektorí záhradníci položili dve hľuzy ako bezpečnostnú sieť. Zemiaky posypte hlinenou zmesou s vrstvou 10 cm a trochu navlhčite.

Keď sadenice dosiahnu výšku 15 cm, pridajte okolo stonky zeminu... 5 až 6 cm stonky zostalo nad úrovňou pôdy. Keď sa vrchná časť roztiahne na 20 cm, krík sa opäť pokryje živnou zmesou, pričom vrchná časť zostáva 5 cm. Tento postup sa vykonáva pri raste kríkov. Nakoniec je diera s puzdrom úplne vyplnená a okolo vrchov sa vytvára malá vyvýšenina, z ktorej sú viditeľné iba horné listy.

Pozor! Pred každým prachom sa listy odstránia z dolnej časti vrchnej časti. Podzemie by mali zostať iba stonky.

14 až 20 dní po odkvitnutí sa vrcholy odrežú a ponechajú 15 cm nad povrchom... Po zaschnutí vrcholov sa začne zber.

Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

Starostlivosť

Nová metóda výsadby zahŕňa časté hnojenie... Keď sa objavia prvé výhonky, do pôdy sa zavedie roztok síranu draselného (15 g na 10 l vody) a roztok vtáčích trusov (1:30). Ošetrenie listov sa vykonáva hnojivami obsahujúcimi horčík. Po vysušení vrcholov pridajte hlinenú zmes. Vrchný dresing prispievajú k tvorbe ďalších stolonov.

Hnojivá sa aplikujú pred každým práškom kríka: organická hmota okolo stonky, minerálne hnojenie sa vykonáva pozdĺž vrcholov. Dobré výsledky sa dosahujú opelením vrcholov drevným popolom. Popol obohacuje pôdu draslíkom a zabraňuje vzniku chorôb a škodcov.

Dôležité! Koncentrácia použitých hnojív sa vyrába dvakrát menej ako pri pestovaní zemiakov tradičným spôsobom.

Zalievanie sa vykonáva potom, čo vrstva pôdy vyschne do hĺbky 10 až 12 cm... Do jamy sa zavedie 8 až 10 litrov vody. Keď kvitne Bush, objem kvapaliny sa zvýši na 12 - 15 litrov. Po určitom čase po zalievaní sa pôda uvoľní, aby sa odstránila pôdna kôra. To prispieva k lepšiemu prevzdušňovaniu spodných vrstiev pôdy v jame. Aby si zemiaková krovina udržala väčšiu silu pri tvorbe nových hľúz, niektoré puky sa odstránia.

Aj keď vzhľad Zemiakový chrobák Colorado je nepravdepodobné, že cesnak alebo nechtík sa vysadzujú v blízkosti jamy, aby sa zabezpečila presne bezpečná výsadba. Ich vôňa odstraňuje chrobáka.Počas poprašovania sa môžu cibuľové šupky pridať do pôdy, čím sa zabráni výskytu drôtovcov.

Zemiaky v posteliach

Čínske zemiakové postele sú podobné tým tradičným, ale dôkladná kontrola odhalí rozdiel. Záhradníci, ktorí radi experimentujú s rôznymi odrodami v jednom záhradnom lôžku.

Starostlivosť o postele je jednoduchá. Hlavnou podmienkou je pravidelné uvoľňovanie pôdy... Postele nevyžadujú neustále haldenie a odstraňovanie buriny. Viacvrstvová hlinená zmes nevyžaduje časté zalievanie. Vlhkosť pôdy sa monitoruje iba počas kvitnutia a tvorby vaječníkov. Krmenie popolom chráni podzemné časti rastliny pred rozpadom.

V priekope

Ak to veľkosť stránky umožňuje, môžete použiť čínsky spôsob pestovania plodín v zákopoch. To si vyžaduje:

 1. Vykopte ryhu 50 cm hlboko a živnú zmes položte na dno.
 2. Na dne urobte diery s hĺbkou 25 - 30 cm a priemerom 55 - 60 cm. Vzdialenosť medzi otvormi nechajte 25 - 28 cm.
 3. Do každej jamky nalejte 20 g popola a 10 g superfosfátu.
 4. Dajte 1-2 pripravené hľuzy do navlhčenej hlinenej zmesi, prikryte vrstvou zmesi vodou.
 5. Naplňte mohyly vytvorené na dne výkopu slamenou mulčou. Slama udržuje vlhkosť, zabraňuje vysychaniu pôdy a korene majú dobrý prístup k vzduchu.
 6. Keď mladé výhonky dosiahnu 15 cm, je potrebné ich posypať výživnou zmesou, popolom, hnojivami a potom mulčovaním.
 7. Postup pridávania zmesi sa uskutočňuje pri raste vrcholov, zakaždým sa znižuje množstvo obväzov, kým stonky nerastú 15 až 18 cm nad úrovňou pôdy.

Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

Dvojitá úroda

Poľnohospodári v Číne používajú metódu výsadby plodín, pri ktorej je možné z každej záhradnej postele získať dve plodiny. Z tohto dôvodu sa dve odrody vysádzajú paralelne v rôznych hĺbkach. Prvá plodina sa zberá v polovici júna, druhá na konci júla.

Na získanie dvojitého zberu potrebujete:

 1. Vykopte priekopu 1,3 až 1,5 ma šírku 40 cm.
 2. Na dno položte vrstvu zhnitého hnoja s hrúbkou 10 - 15 cm.
 3. Hnoj zakryte vrstvou zeme.
 4. Vytvorte dve rovnobežné ryhy nad vrstvou hnoja vo vzdialenosti 60 cm.
 5. Vložte humus a drevný popol do brázd.
 6. Do brázdy dajte hľuzy s dozrievacou odrodou a posypte hlinenou zmesou s vrstvou 5-6 cm. Pri silnejšej vrstve pôdy sa o niekoľko dní neskôr objavia sadenice.
 7. Akonáhle sadenice dosiahnu 15-18 cm, vykonajte hojenie.
 8. 2 až 3 dni po hrebeni pozdĺž okrajov a medzi dvoma predchádzajúcimi posteľami urobte ďalšie tri postele.
 9. Naplňte ich humusom a popolom a položte hľuzy stredne neskorej odrody.

Pri zbere zemiakov na prvých lôžkach sa vykonáva haldovanie stredne neskorých zemiakov... Takto sa získajú dve plodiny na jednej ploche.

Pod filmom v skleníku

V severných oblastiach Číny sa pôda v skleníkoch na pestovanie plodín pripravuje na konci zimy.... Horiace uhlie sa ukladá do zákopov a zohrieva pôdu pre pestovanie odrôd, ktoré dozrievajú dozrievanie. V tomto prípade je teplota pôdy regulovaná. Optimálny ukazovateľ tvorby nových hľúz je +18… + 20 ° C.

Výsadba a odchod

Keď sa pôda v priekope zahreje na + 18 ° C, pripravené hľuzy sa vysadia... Na postele sa položí vrstva poťahového materiálu (lutrasil, agrospana), aby sa udržala vlhkosť a teplo. Materiál zabraňuje rastu buriny. Upevňovacie prvky sa inštalujú nad výkop, na ktorý je pritiahnutá fólia. Slúži ako úkryt pred chladnými a spálenými slnečnými lúčmi. Po nástupe tepla sa film odstráni.

Transformácia čínskej metódy na ruskú cestu

Ruskí záhradkári v súlade s pravidlami čínskej metódy zvládli pestovanie zemiakov na území Slovenska veľké plastové vrecká, vrecia z cukru, obilnín. V záujme stability môžu byť vrecká vykopané do pôdy, umiestnené blízko podpery, stien budovy, pozdĺž ciest na stavenisku. Nádoby s hľúzami by mali byť na dobre osvetlenom mieste.

Je lepšie, ak vrecká stoja na povrchu, ktorý môže absorbovať nadmernú vlhkosťtečúcej z výsadby po zalievaní. Metóda je dobrá, pretože plodina sa nemusí vykopať.Musíte len otvoriť vrecko a zbierať hľuzy.

Pestovanie zemiakov podľa čínskej metódy

sklizen

Vráťme sa k tomu, ako čínska rastlina a zber zemiakov. Keď sú vrchnáky zemiakov úplne suché, začína sa zber.

Pomocou lopaty starostlivo zhrabnú zem a odstránia vrstvu po vrstve na spodok jamy alebo priekopy, pričom vyberajú nové hľuzy.

záver

Pri použití čínskej metódy sa dosahujú vysoké výnosy, ak je odroda správne vybraná. V procese pestovania musíte prísne dodržiavať odporúčané pravidlá poľnohospodárskej technológie a potom vám nová metóda umožní získať aj dvojitú úrodu z malej oblasti.

Pridať komentár

záhradné

kvety