Ako zistiť, či sa čínska kapusta rozkvitne a čo robiť, ak k tomu dôjde

Pekingská kapusta je chutná a zdravá bylina ideálna pre šaláty. Nie je vyberavý. Podľa pravidiel pestovania sa plodina získava dvakrát za sezónu. Avšak v dôsledku niektorých faktorov môžu hlávkové kapusty uvoľňovať šípy a kvitnúť, čo vedie k strate chuti a celej úrode. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité pochopiť príčiny kvitnutia a zistiť, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Prečo kapusta v Pekingu kvitla: dôvody

čínska kapusta objavil sa v ruských záhradách pomerne nedávno, ale to nezabránilo zistiť najbežnejšie dôvody jeho rozkvetu:

 1. Pri výsadbe sa pôda nezohriala na požadovanú teplotu. Pekingská kapusta je rastlina milujúca teplo, takže v studenej pôde pociťuje stres, tvorba ovocia začína skôr a vrhá sa na dokončenie cyklu čo najskôr.Ako zistiť, či sa čínska kapusta rozkvitne a čo robiť, ak k tomu dôjde
 2. Dlhé letné hodiny. Táto rastlina preto miluje tieň, preto, že sú dlho pod slnečným lúčom, hlávky kapusty strieľajú šípkou a kvetom.
 3. Ak je rastlina vysadená sadenicami, existuje riziko poškodenia koreňov. To sa môže stať, keď sa pôda uvoľní. Po strate časti koreňového systému nemá rastlina výživu a skracuje jej životný cyklus a snaží sa opustiť potomstvo.
 4. Kvetu tiež vyvolávajú nevhodné klimatické podmienky. Preto by sa na vašom webe mali pestovať odrody prispôsobené ruskému počasiu - Bilko, Manoko, Taranko. Pre kvalitné osivo kontaktujte špecializované predajne. Pred výsadbou skontrolujte, či semená neplodnosti, poškodenia a príznaky choroby.
 5. Čínska kapusta miluje vodu, takže jej kvitnutie spôsobuje nedostatok vlhkosti. Udržujte pôdu vždy mierne navlhčenú.
 6. Kvetenstvo nastane, ak v okamihu vzniku hlavy teplota vzduchu klesne pod + 22 ° C. Optimálny výkon je + 23 ... + 27 ° C. Ak vonku zchladne, použite agrofiber.
 7. Ak vysadíte čínsku kapustu po krížovej zelenine, rozkvitne. Najlepšími predchodcami Pekingu sú strukoviny, cibuľa, uhorky a paradajky.
 8. Problém sa prejaví, ak v pôde nie je dostatok živín pri pestovaní zeleniny. Pekingská kapusta reaguje obzvlášť prudko na nedostatok vápnika, draslíka a fosforu. Pred výsevom semien alebo sadeníc sa preto do pôdy aplikujú organické a / alebo minerálne hnojivá. Napríklad 30 g vaječných škrupín trvá v 5 litroch horúcej vody.
 9. Pri výbere odrody majte na pamäti, že hybridy s nízkou odolnosťou proti chladu často kvitnú.
 10. Pekingská kapusta by sa mala zbierať bezodkladne. V opačnom prípade bude hustá hlávka kapusty nevyhnutne zafarbiť a kazí chuť.

Pekingská kapusta sa odporúča vysádzať dvakrát za sezónu. Prvé pristátie - 15. - 20. apríla. Druhá je od 20. júla do 10. augusta.

Čo robiť, ak kvitne čínska kapusta

Ak rastlina vypálila šípku, hlávkovú kapustu nemožno uložiť. V tomto prípade sa odstráni a do prázdneho priestoru sa vysadí nový výhonok.

Ak chcete chrániť rastliny v okolí, zistite príčinu kvitnutia a pokúste sa ju odstrániť pred zvyškom hláv záhradného kvetu. Toto uloží úrodu a zabráni opätovnému rozvoju problému.

Ako zistiť, či sa kapusta rozkvitne

Hlavné znaky tohto javu:

 • zastavenie vývoja a rastu rastlín;
 • opuch a žltnutie listov;
 • nevytvárajú sa nové listy, zelenina sa zastaví v raste a ostro sa tiahne nahor.

Prevencia kvitnutia

Ako zistiť, či sa čínska kapusta rozkvitne a čo robiť, ak k tomu dôjde

Dodržiavajte nasledujúce odporúčania, aby ste zabránili znehodnoteniu plodiny:

 1. Rastlinu umiestnite vedľa budov alebo plotov, ktoré poskytujú tieň. Pekingská kapusta potrebuje krátky deň svetla. Ak je ťažké nájsť odtieň na mieste, vysádzajte kapustu na otvorenom priestranstve, ale popoludní použite krycí materiál alebo vytvorte štruktúru oblúkov nad záhradným lôžkom, na ktorú navlečte priesvitný materiál. Pekingská kapusta dobre rastie v skleníkoch vedľa paradajok a uhoriek.
 2. Dodržiavajte vyššie uvedené dátumy výsadby. Najskôr sa kapusta môže pokryť agropropylom, zabezpečí sa tým udržanie optimálneho teplotného režimu.
 3. Na výsadbu je lepšie používať holandské odrody odolné voči mrazu. Medzi nimi sú Manoko, Optico, Mirako, Starko, Bilko a Taranko. Domáci hybrid Khibinskaya 5 a japonská odroda Kyustar zriedka kvitnú.
 4. Semeno sa vysieva priamo do otvoreného terénu alebo do rašelinových šálok. Pri uvoľňovaní pôdy nepôsobia viac ako 2-3 cm, aby nepoškodili jemný koreňový systém.
 5. Mesiac pred výsadbou semien alebo sadeníc sa do pôdy zavádza minerálny obväz vo forme superfosfátu alebo síranu draselného. Počas vegetačného obdobia sa používajú minerálne komplexy na kapustu, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných predajniach.
 6. Pred výsadbou čínskej kapusty sú postele posypané dreveným popolom, ktorý zabraňuje objaveniu šípov a tiež chráni rastliny pred škodcovia a slúži ako vrchný obväz.

Je možné jesť listy kapusty, ktorá kvitla

Listy počas kvetu a po ňom majú horkú chuť a sú drsné... Preto sa takýto výrobok nejedie ani čerstvý, ani po tepelnom spracovaní.

Neopraví chuť kapusty a solenie alebo máčanie v slanej vode. V tomto prípade kapusta stráca všetky živiny. Môže sa však použiť ako krmivo pre domáce zvieratá, ak sú nejaké na farme, alebo sa môže kompostovať.

Je to zaujímavé:

Úroda na budúce použitie: je možné zmraziť pekingskú kapustu na zimu a ako to urobiť správne

Diéta na chudnutie na čínskej kapuste: zásady, približná strava, recenzie a výsledky

záver

Kvitnutia pekingskej kapusty sa vyskytujú v dôsledku porušenia rastúce pravidlá.

V dôsledku nízkych teplôt, nedostatku hnojív a vlhkosti, dlhých hodín denného svetla a mechanického poškodenia koreňového systému hlavy hláv kapusty uvoľnia šípku a začnú kvitnúť a listy budú horké.

Pridať komentár

záhradné

kvety