Ako sa vysporiadať s blchami na kapuste

Ak sa na listoch kapusty objavia diery so zubatými okrajmi, je to jasný znak útoku brukvovitého blchy. Hmyz sa často nachádza v lôžkach tejto rastlinnej plodiny, pretože sa živí šťavou rastliny. Na záchranu úrody existuje mnoho spôsobov, ako ničiť škodcov - chemické, biologické a ľudové liečivá. Ďalšie informácie o spôsobe spracovania kapusty, ak ju jesť čierne blchy, nájdete v článku.

Ako a prečo sa blchy objavujú na kapuste

Drobné čierne chrobáky sa kvôli svojej schopnosti preskakovania nazývajú blšie chrobáky.... Tento spôsob im umožňuje rýchlo sa šíriť po výsadbe kapusty a škodcom na veľmi veľkých plochách.

Hmyz uprednostňuje kŕmenie všetkých rastlín z krížovej rodiny: s príchodom jari - mladých burín, sa potom presúvame na sadenice zeleniny.

Ako sa vysporiadať s blchami na kapuste

Škodcovia spôsobujú obzvlášť veľké škody na lôžkach kapusty v sotva narodených listoch mladých sadeníc jedia veľa zaoblených diery, poškodzuje rastové body sadeníc.

Krížovité blchy sú bežné prakticky v celom Rusku... K ich masovej invázii dochádza koncom apríla - začiatkom mája. Až do tohto okamihu sa listové chrobáky nachádzajú v hibernácii v hornej pôdnej vrstve alebo pod spadnutými listami.

Hneď ako sa vzduch zahreje na +15 ° C, opustia svoje prístrešky a napadnú jemné listy pestovaných sadeníc kapusty. alebo sadenice. Aktívne a rýchlo sa množia, dokážu za pár dní zničiť celú budúcu úrodu. Dospelí neodmietnu z listov hláv kapusty.

Pri prehliadke poškodených hláv kapusty sú blchy úplne neviditeľné, pretože sú usporiadané v strede vidlice. Iba podľa prehĺbené listy a žltnutie okolo otvorov, záhradníci hádajú o invázii škodcu.

Ako sa vysporiadať s blchami na kapuste

Mladé rastliny oslabujú, uschnú, potom vyschnú aj pri hojnom zalievaní... Preto ďalej kapustové korene larvy blšie sa usadili, čo často poškodzuje krk sadeníc.

Dôvodom veľkého výskytu škodcov v lôžkach kapusty môže byť zanedbávanie jednoduchých agrotechnické metódy:

 1. Neskoré siatie semien. Sadenice nemajú čas, aby sa posilnili v čase, keď je škodca aktívny.
 2. V posteliach je veľké množstvo burín a rastlín.
 3. Zvyšky rastlín po zbere, v ktorých chrobáky nachádzajú zimné útočisko.
 4. Suché a horúce počasie, v ktorom kruciferous blchy aktívne rastie a rozmnožuje sa.
 5. Vysychanie z pôdy.
 6. Koncom jesene sa ignoruje hĺbkové vykopávanie pôdy.

Ako sa vysporiadať s krížom blchy

Ak je populácia blchy veľmi veľká, existuje vysoké riziko, že celá plodina uhynie.... V tomto prípade sa používajú chemické a biologické prípravky.

Ako spracovať

Hlavným znakom biologických činiteľov je nízka úroveň toxicity. Takéto lieky nepoškodzujú ľudí a užitočný hmyz.

Najčastejšie používaný biologický insekticíd "Aktofit"... Používa sa pri zohľadnení nasledujúcich odporúčaní:

 1. Pridajte 4 ml prípravku do vedra s vodou a dôkladne premiešajte.
 2. Po príprave sa roztok použije okamžite, pretože po niekoľkých hodinách je účinnosť činidla významne znížená.
 3. Postrek sa vykonáva v pokojnom a suchom počasí pri teplote vzduchu +16 až + 28 ° C. V chladnom alebo príliš horúcom počasí je účinnosť insekticídu znížená.
 4. Kapusta sa nastrieka opäť po 15 až 20 dňoch.

Asi 12 - 20 hodín po ošetrení sa blchy stanú menej mobilnýmia po 2 dňoch zomrú.

Chemikálie sa používajú na rýchle ničenie hmyzu poškodzujú všetky živé organizmy - ľudí, zvieratá, opeľovače, vtáky. Pri spracovaní kapusty takýmito prostriedkami sa musia použiť osobné ochranné prostriedky. Postrek sa vykonáva večer - v tomto okamihu klesá aktivita blšíkov.

Pri príprave roztokov biologických a chemických insekticídov je to dôležité dodržujte odporúčania výrobcu. Pozrime sa na najbežnejšie chemické insekticídy.

"Aktar"

to látka má črevný účinok... Hlavnou účinnou látkou je tiametoxam. Liečivo sa riedi v mierne teplej vode rýchlosťou 3 g produktu na 1 vedro vody. Tento roztok sa používa na postrek rastlín alebo na jeho naliatie do kríka. Zostávajúce zvyšky sa neuchovávajú, pretože produkt stráca svoju účinnosť po niekoľkých hodinách.

Droga začína fungovať za 30 minút a chráni kapustu pred blchami mesiac... Tiametoxam nie je návykový pre škodcov a nehromadí sa v rastline, ale poškodzuje opeľujúci hmyz.

"Actellik"

Ovplyvňuje nervový a tráviaci systém hmyzu... Na rozprašovanie sa 2 ml produktu nariedia v 2 litroch vody. Tento objem je dostatočný na zničenie škodcov na území s rozlohou 20 štvorcových metrov. m.

Liek je návykový na blchy, preto sa neodporúča používať ho niekoľko rokov v rade. Actellic je toxický nielen pre hmyz, ale aj pre ryby. Nemôže sa používať v blízkosti vodných plôch.

Ako sa vysporiadať s blchami na kapuste

"Decis"

Kontakt s črevným prípravkom. Jeho nemožno použiť počas kvitnutiapretože tento insekticíd je pre včely nebezpečný. Výhodou produktu je to, že sa nevymyje vodou a pôsobí aj po vyzrážaní.

Decis chráni kapustu 2 týždne. Rastliny sa postriekajú večer a za sucha. Maximálny počet ošetrení za sezónu sú 2.

"Imidalite"

Systémový insekticíd. Jeho používa sa na prevenciu blších chrobákov.

"Imidit" sa používa na ošetrenie semien kapusty pred výsadbou. Produkt chráni rastlinu 2 mesiace po výsadbe.

"Karate"

Kontakt po hodine vstúpi agent do tráviaceho systému blchy a preruší jej prácu... Ovplyvňuje sexuálne zrelé jedince aj larvy. Počas sezóny sa kapusta lieči týmto liekom 2-krát.

„Karate“ sa nemôže použiť, keď kvitnú rastliny. Roztok sa pripravuje v dvoch stupňoch. Najskôr sa činidlo zriedi malým množstvom vody a zmieša sa. Potom pridajte viac vody v množstve 1 ml liečiva na vedro.

"Tabazol"

Používa sa ako odstrašujúci prostriedok... Pozostáva z popolčeka z tabaku. Okrem odpudzujúcich škodcov sa na to zvykne kŕmenie rastlín, pretože prípravok obsahuje veľa fosforu, vápnika, draslíka a ďalších dôležitých stopových prvkov.

"Tabazol" sa používa suchý. V suchom a pokojnom počasí opeľujú kapustu. Spotreba prášku na 1 m2. m. - 15 - 20 g.

"Lightning"

Kontaktný a črevný agens. Má akaricídny účinok, vďaka čomu zabíja blchy a ich larvy.

Väčšina hmyzu uhynie do 30 minút po spracovaní kapusty. Ochranný účinok trvá mesiac. Na prípravu roztoku v 10 litroch vody rozriedite 2 ml liečiva.

Iné kontrolné opatrenia

Zbieranie škodcov nebude fungovať rukami, pretože pri najmenšom nebezpečenstve skočia späť... Ľudia používajú túto funkciu blchy na chytanie pomocou lepivých pascí.

Základným princípom je, že akýkoľvek plochý povrch je ošetrený lepivým materiálom, napríklad obojstrannou páskou, lepidlom, medom, mazivom atď.

Ako sa vysporiadať s blchami kapusty:

 1. Lepivá kompozícia sa nanáša na vrstvu preglejky alebo drevovláknitej dosky. Potom s ním kráčajú po posteliach a pasce sa dotýkajú listov kapusty.
 2. Kužeľovitý uzáver je vyrobený pre každú rastlinu. Zvnútra je ošetrená lepivou látkou. V horúcom počasí sú sadenice pokryté klobúkom niekoľko hodín.
 3. Medzi radmi sú umiestnené nízke a široké nádoby, ktoré sú naplnené vodou a 2 lyžicami. l. petrolej alebo akýkoľvek rastlinný olej. 2 ľudia napínajú lano cez postele a vedú ho cez rastliny. Blchy ulovené v kontajneroch sa odtiaľ nebudú môcť dostať.
 4. Na zachytenie blchy sa často používa handra namočená v automobilovom oleji. Rozprestiera sa medzi riadkami. Handra sa obracia každé 2 dni.
 5. Použitie vysávača do auta pomôže zbaviť sa niektorých škodcov. Len trávia v blízkosti sadeníc. Blchy a niektoré z nich sa dostanú do vysávača.

tiež záhradníci často používajú na kontrolu škodcov ľudové lieky... Pri tvorbe hláv kapusty je veľmi zraniteľný, preto sa odporúča pravidelne ho odprášiť popolom. Ak sa postup vykonáva po daždi alebo zalievaní, popol sa na chvíľu prilepí na listy. Škodcovia nenapadajú takéto rastliny.

Ako sa vysporiadať s blchami na kapuste

iní recepty na boj proti blchám na kapuste:

 1. Prášok z červeného korenia.
 2. Medzi radmi sa vysadzuje cesnak, nechtík, koriander alebo nechtík lekársky.
 3. Rezané palina sa rozloží vedľa rastlín.

Ako spracovať kapustu, ak sú odstrašujúce metódy neúčinné:

 1. Votrite 50 g dechtového mydla, rozpustite v 10 litroch vody, pridajte 3 lyžice. l. drevný popol. Tento prostriedok sa nastrieka na kapustu večer.
 2. Spracováva sa tiež roztokom octu (200 ml na 1 liter vody).
 3. 300 g púpav sa jemne naseká a vylúhuje v 5 litroch teplej vody na niekoľko hodín. Potom prefiltrujte a do infúzie pridajte strúhané mydlo. Kapusta sa týmto nástrojom strieka raz týždenne.

Metódy prevencie

Včasné vykonanie preventívne opatrenia pomôžu chrániť plodinu kapusty pred napadnutím leptavými škodcami:

 1. Výsadba a šľachtenie po obvode prímestskej oblasti insekticídnych rastlín (tabak, pyretrum atď.).
 2. Hlboké jesenné vykopávanie pôdy. Po takomto postupe uhynie väčšina hmyzu, ktorý v ňom zimuje.
 3. Udržiavanie pôdy vlhkej. Krížovitý blší netoleruje vlhkosť a vlhkosť.
 4. Včasné odburinenie.
 5. Dodržiavanie striedania plodín... Kapusta nie je vysadená blízko príbuzných plodín ani nie je pestovaná na jednom mieste niekoľko rokov. Rastliny, ktoré emitujú fytoncidy, sa vysádzajú v blízkosti: nechtíka lekárska, nechtík lekársky, nasturtium, cesnak, cibuľa, kôpor, koriander.
 6. Starostlivý zber vrcholov a sušených burín po zbere. Zvyčajne sa zvyšky spália, a tak vracajú niektoré zo živín do pôdy.

záver

Boj proti blchám kapusty prináša pozitívny výsledok, iba ak sa začne ihneď po zistení škodcov.

Najlepšie je používať biologické insekticídy, ale ak je populácia blchy príliš veľká, vyberajú sa chemikálie, pretože fungujú rýchlejšie. Je tiež dôležité vykonávať preventívne opatrenia, napríklad vykopať záhradné lôžko a na jeseň ho prevariť vriacou vodou, rastliny v blízkosti rastlín, ktoré oddeľujú blšie perly.

Pridať komentár

záhradné

kvety