Prečo repné listy sčervenajú a čo s tým?

červená repa jedli viac ako jedno tisícročie. Jedlá sa pôvodne pripravovali iba z vrcholov repy a korene sa nejedli. Zdravá zelenina sa najskôr pestovala iba na stredomorských ostrovoch. Neskorá repa sa rozšírila na všetky kontinenty

Kultúra je nenáročná a nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Problémy však vznikajú v procese jeho pestovania. Ukazovateľom zdravia a správneho vývoja zeleniny je stav vrcholov. Chyby v starostlivosti vedú k tomu, že listy vyschnú, menia farbu a zafarbia. V tomto článku si ukážeme, prečo listy repy začervenajú a ako nakŕmiť zeleninu, ak zaostáva v raste.

Príčiny sčervenania listov repy

Prečo repné listy sčervenajú a čo s tým?

Sčervenanie vrcholov nie vždy signalizuje, že zelenina je nezdravá. existuje odrody repy, ktorého charakteristickou črtou je červenkastý odtieň listov (odrody Cukor a Burgundsko). V tomto prípade je nezvyčajná farba vrcholov normou. Tieto vlastnosti odrody uvádza výrobca osiva na obale, takže pred výsadbou by ste si mali dôkladne preštudovať všetky informácie na obale.

Ak vybraná odroda nemá taký charakteristický znak, potom sčervenanie vrcholov znamená porušenie pravidiel starostlivosti alebo ochorenie koreňových plodín. Tento jav má niekoľko dôvodov.

Nedostatočný obsah sodíka v pôde

Normálny obsah sodíka v pôde je dôležitý v počiatočných fázach rastu a vývoja rastlín. Mladé klíčky z červenej repy obzvlášť absorbujú sodík, vápnik a horčík z pôdy. Nedostatok sodíka nepriaznivo ovplyvňuje vývoj rastlín a bráni im v dostatočnom množstve asimilovať fosfor a dusík.

Sodík zvyšuje rast vrcholov, zvyšuje enzymatickú aktivitu, podporuje hromadenie cukru v koreňových kultúrach.

Nedostatočný obsah draslíka a fosforu v pôde

Ďalším dôvodom, prečo sa objavujú vínové listy, je nedostatok draslíka a fosforu. Ak listy repy zafarbia na okrajoch tmavočervene, naznačuje to nedostatočný obsah draslíka v pôde. Tento jav sa nazýva aj nekróza cukrovej repy v tvare okraja. V prípade akútneho nedostatku draslíka v rastlinách sa listy zvlnia a vyschnú.

Pri nedostatku fosforu získajú vrcholy najskôr tmavozelenú farbu a po chvíli začnú červenať.

Zvýšená kyslosť pôdy

Červená řepa je citlivá na kyslosť pôdy. Kyslosť je najčastejšou príčinou červených a purpurových listov v repách.

Pozor. V kyslej pôde repa pestuje nevzhľadné malé listy a koreňové plodiny sa vyvíjajú zle.

Kontrola kyslosti pôdy je doma doma. Na tento účel sú vhodné špeciálne analyzátory kyslosti, ktoré sa predávajú v záhradníckych centrách (lakmusový papier, Alyamovský prístroj, analyzátory zloženia pôdy).

Z ľudových metód používajú test s octom a kyselinou chlorovodíkovou. Takéto metódy nie sú také spoľahlivé, ale rýchlo sa používajú a sú cenovo dostupné. Zhrievaný hríb zo záhrady sa zalieva silnou kyselinou chlorovodíkovou alebo stolovým octom. Ak vlhká pôda reaguje s tvorbou bublín, pôda je zásaditá. Ak nedôjde k reakcii, je neutrálna alebo kyslá.

Spôsoby, ako problém vyriešiť

Čo by sa malo urobiť, ak vrcholy sčervenajú a samotná koreňová plodina nerastie dobre? Ako zistiť, čo chýba v zelenine a ako zavlažovať postele na vyriešenie problému? V závislosti od príčiny sčervenania listov sa uplatňujú nasledujúce opatrenia.

Obsah sodíka v pôde sa jednoduchým spôsobom zvyšuje. Výsadba cukrovej repy sa zalieva vodou a soľou (200 g stolovej soli na 10 litrov vody). Na 1 m² záhrady použite 1-2 litre roztoku. V tomto prípade sa zálievka nevykonáva pri koreni, ale priamo pozdĺž vrcholov.

Pozor. Nadmerný obsah sodíka v pôde, ktorý je charakteristický pre zásadité pôdy, má nepriaznivý vplyv na výnos cukrovej repy.

Zavedenie vhodných hnojív pomôže vyplniť nedostatok draslíka a fosforu v pôde. Pravidelné kŕmenie zvyšuje výnos koreňových plodín 1,5-krát. Pri aplikácii hnojív je dôležité dodržiavať dávkovanie odporúčané výrobcom. Nadbytok živín vedie k hromadeniu dusičnanov v ovocí.

Potreba vedieť. Aplikácia hnojív fosforu draselného na kyslú pôdu neprináša požadovaný účinok. V kyslom prostredí sa fosfor mení na zlúčeniny, ktoré sa ťažko asimilujú a nie sú rastlinami asimilované.

Popol z dreva pomáha znižovať kyslosť pôdy. Červené repy sú hojne posypané. Je dobré kombinovať top dressing s polievaním. Na prípravu roztoku sa zmieša s 2-3 litrami drevného popola s 10 litrami vody. Pred zalievaním sa roztok dôkladne premieša.

Na zníženie kyslosti na jeseň sa pri vykopávaní záhrady do pôdy pridáva dolomitová múka a krieda (500 g na 1 m²).

Správna starostlivosť o repu

Bohatá plodina koreňových plodín sa nemôže pestovať bez riadnej starostlivosti o rastliny. Postele s repou musia odstraňovať burinu a uvoľňovať, riediť, vodu a aplikovať hnojivá.

Odstraňovanie buriny a uvoľňovanie pôdy

Hrozba burín je veľká v počiatočných fázach rastu plodín. Kým sa nevytvorí ružica so 4 až 6 listami, repa rastie pomaly. Ak sa burina neošetrí, buriny zabránia rastu mladých rastlín.

Odstraňovanie buriny sa kombinuje s uvoľnením ornice. Tento postup zvyšuje výmenu plynov v hornej vrstve pôdy a pomáha udržiavať vlhkosť.

riedenie

Semená repy sú mnohonásobné, to znamená, že z jedného semena sa objaví 2 až 4 rastliny, takže sa nedá vyhnúť riedeniu.

Intenzívne pestované ovocie odoberá zdroje navzájom, čo má nepriaznivý vplyv na výnos, veľkosť a kvalitu koreňových plodín. Koreňový systém cukrovej repy pestovanej bez redenia je malý a málo rozvinutý.

Rada. Transplantácia zdravých rastlín sa počas riedenia odstráni do voľného priestoru. Repa dobre transplantuje.

Prvé riedenie sa uskutoční, keď sa na mladých rastlinách vytvoria prvé 2 celé listy. V tomto štádiu je medzi sadenicami v rade ponechaná vzdialenosť 2 až 3 cm.Prečo repné listy sčervenajú a čo s tým?

Riedenie sa opakuje, keď sa na rastlinách vytvorí ružica 5 až 6 listov. Teraz je medzi rastlinami udržiavaný interval 4 až 6 cm.

Naposledy sa repa riedi začiatkom augusta. Tentokrát medzi rastlinami zostávajú medzery 8 až 10 cm.

Nedodržanie podmienok riedenia má nepriaznivý vplyv na množstvo a kvalitu plodiny. Optimálny čas na zákrok je po zalievaní alebo silnom daždi. Rastliny sa ľahšie extrahujú z vlhkej pôdy a transplantované vzorky sa ľahšie zakorenia na novom mieste.

zalievanie

Červená řepa dobre rastie v rovnomerne vlhkej pôde, ale bez nadmernej vlhkosti. V suchých letách sa repné postele pravidelne a hojne zalievajú. Zelenina je zvlášť náročná na zalievanie na začiatku rastu a vo fáze aktívneho rastu ovocnej hmoty.

Pozor. Mulčovanie ornice zachováva vlhkosť a štruktúru pôdy. Táto technika umožňuje znížiť počet zavlažovaní a zjednodušuje údržbu.

V auguste je zalievanie znížené a 2-3 týždne pred zberom sa zastavia. To pomôže koreňom akumulovať viac cukrov a lepšie chutiť.

oplodnenie

Repa sa hnojí, keď mladé rastliny majú 3-4 listy.Suché hnojivá sa nanášajú na uličky súčasne s uvoľňovaním. Na 1 m² sa použije asi 8 g draselnej soli a 7-9 g dusičnanu amónneho.

Po druhýkrát sa hnojivo aplikuje krátko pred uzavretím riadkov. Tentoraz sa aplikuje viac hnojív: na 1 m² - 16 - 20 g potašových hnojív a 10 - 15 g dusíkatých hnojív.

Prečítajte si tiež:

Červená repa červená.

Odroda Cylindra je obľúbená pre svoju ľahkú starostlivosť a chuť.

Prečo záhradníci uprednostňujú hybrid červenej repy Wodan f1.

záver

Zdravé svetlozelené zelené sú kľúčom k dobrej úrode repy. Ak lístie zmení farbu, vyschne, zvlní sa, znamená to, že v koreňových kultúrach chýbajú živiny. Ďalším možným dôvodom je zvýšená kyslosť pôdy. Kompetentné a pravidelné hnojenie, ako aj vápnenie pôdy (ak je to potrebné) zabráni problémom, ako je začervenanie listov repy.

Pridať komentár

záhradné

kvety