Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Na prvý pohľad sa zdá, že repa rastie v záhrade takmer samostatne. Toto je však zavádzajúci dojem. Na získanie chutných a sladkých plodov správnej veľkosti budete potrebovať určité vedomosti a kompetentnú starostlivosť. Tieto repy sú bohaté na vitamíny a zdobia obvyklé jedlá touto koreňovou zeleninou.

V tomto článku odhalíme tajomstvá poľnohospodárskych techník pre bohatú úrodu. V júni, júli a ďalších mesiacoch vám povieme, ako a s čím nakŕmiť repu. Skúsení poľnohospodári poskytnú užitočné rady týkajúce sa pestovania plodín. Tu nájdete recepty na organické a minerálne hnojivá.

Prečo kŕmiť repu

Vrchná úprava repy na otvorenom poli je jednou z hlavných pestovateľských podmienok... Kultúra miluje úrodnú pôdu, bolestivo reaguje na nedostatok hnojenia. Požadované potravinové prvky sú fosfor, draslík, dusík. V každej fáze rastu je potreba živín odlišná. Najviac zo všetkého je potrebné, aby sa koreňová plodina kŕmila mesiac po objavení prvých výhonkov.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Najlepšie formulácie na kŕmenie

Existuje veľa organických a minerálnych hnojív. Poďme na to, ako nakŕmiť repu pre bohatú úrodu a aké hnojivá si vybrať.

Kuracie trus

Na začiatku rastu potrebujú rastliny dusíkaté hnojivá.... Vhodnou možnosťou sú kuracie trusky. Organické hnojenie sa používa na všetky typy pôdy, ale má najväčší vplyv na kyslé pôdy.

Kuracie trusky sa riedia vodou v pomere 1:12. Aby sa nespálili korene, roztok sa naleje do drážok medzi rastlinami alebo v uličke. Na 10 m2 spotrebujte 10-12 litrov.

Pozor!Dodržiavajte proporcie a dávky. Nadbytok dusíkatých hnojív vedie k hromadeniu dusičnanov v koreňoch.

Soľný roztok

Sčervenanie listov v repe je signálom použitia soľného roztoku... Soľ zlepšuje chuť ovocia a paradoxne mu dodáva sladkosť. Vrchný dresing vykonáva nie viac ako dvakrát za sezónu: prvýkrát na začiatku rastu, druhýkrát - pri liatí koreňových plodín. Na prípravu roztoku sa hrsť soli rozpustí v vedre s vodou.

Infúzia buriny

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrodyNájdite si čas na vyhadzovanie buriny. Cenovo dostupným spôsobom kŕmenia repy je tinktúra buriny. Varenie je ľahké:

 1. Bylina sa umiestni do valca tak, aby vyplnila tretinu nádoby.
 2. Nalejte vodu na vrchol a nechajte kvasiť 5-7 dní.
 3. Hotová infúzia sa zriedi vodou v pomere 1:10.
 4. Zalejte rastliny jeden liter pri koreni.
 5. Hnojivo sa môže používať každé dva týždne.

Môže byť užitočné:

Kedy a ako pestovať semená repy

Je možné a potrebné zhlukovať repu

Kedy odstrániť cukrovú repu zo záhrady na uskladnenie

Minerálne hnojivá

Spolu s organickým hnojením sa používajú minerálne hnojivá... Začínajú ich vyrábať na jeseň, na kopanie pôdy alebo skoro na jar, počas prípravy lôžok na výsadbu. Zvážte, aké druhy minerálnych hnojív je potrebné použiť a aký čas na to treba zvoliť:

 1. Na jeseň sa položí 1 polievková lyžica na meter štvorcový postele. l. dusičnan amónny, 2 lyžice. l. superfosfát, 1 polievková lyžica. l. síran draselný.
 2. Na jarnú výsadbu sa pridá 100 g nitrofosy, 30 g síranu draselného a 3 až 5 kg humusu (alebo kompostu).

Na ťažkých a kyslých pôdach sa piliny používajú na zlepšenie štruktúry... Zároveň by sa malo pridávať vápno, pretože piliny okysľujú pôdu: 1 kg na štvorcový. m postele.

Infúzia popola

Drevný popol je cenným hnojivom, ktoré sa dá pripraviť doma... Popol zlepšuje štruktúru pôdy nahradením hnojív na báze fosforu a draslíka. Obsahuje draslík, meď, horčík, bór.

Kŕmenie repy popolom platí dvakrát ročne: po výsadbe semien a počas tvorby a rastu ovocia. Roztok sa pripravuje v množstve 2 pohárov popola na 10 litrov vody, trvajú dve hodiny a postele sa zaliajú vodou.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Kyselina boritá

Cukrová repa kŕmená kyselinou boritou má pozitívny vplyv na koreňové plodiny:

 • zvyšuje klíčivosť semien;
 • zlepšuje chuť (obsah cukru) ovocia;
 • chráni korene rastlín pred rozpadom;
 • vytvára imunitu voči chorobám.

Prvýkrát sa hnojenie kyselinou boritou uskutoční po namočení semien... Roztok sa pripraví z 0,2 g kyseliny a 1 liter vody, v ktorej sa nachádza sadivový materiál. V období pestovania zelenej hmoty a rastu ovocia sa uskutočňuje kŕmenie listami: 0,5 lyžičky. kyseliny sa rozpustia v 1 litri vody. Korenový obväz sa používa, keď je v pôde nedostatok bóru.

Pozor! Zvláštnosťou prípravy roztoku je to, že kyselina boritá sa rozpustí iba v horúcej vode.

droždie

Kŕmenie bežnými kvasnicami zlepšuje tvorbu koreňových plodín, zvyšuje odolnosť cukrovej repy proti chorobám. Hnojenie rastlín počas vegetačného obdobia. Roztok sa pripraví nasledovne: 0,5 kg droždia a 0,5 l džemu (cukru) sa zriedi v 10 litroch teplej vody a trvá jeden deň na teplom mieste. Potom rozrieďte 1 liter infúzie v 10 litroch vody a nastrúhajte repu do koreňa.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Existujú aj iné typy organických obväzov. Najjednoduchšie a najdostupnejšie z nich:

 1. Roztok manganistanu draselného - chráni rastlinu pred čiernou nohou. Spracovanie sa vykonáva až päťkrát za sezónu, počnúc výskytom prvých výhonkov.
 2. Peroxid vodíka - zosvetľuje štruktúru pôdy saturáciou kyslíkom. Koreňové plodiny v týchto pôdach rýchlo rastú, menej ochorie. Hnojivo sa pripravuje v množstve 2 lyžice. l. na vedre s vodou.
 3. Vrchný obväz s vápnom - zvlášť odporúčaný pre kyslé pôdy. Pohár vápna sa rozmieša v 10 až 12 litroch vody. Hnojivo sa aplikuje raz za sezónu vo štvrtej fáze listu.

Dôležité!Zalievanie vápnom by sa malo vykonávať opatrne a pri koreni, aby nedošlo k spáleniu listov repy. Všetky hnojivá sa aplikujú za oblačného počasia alebo v skorých a večerných hodinách.

Čo kŕmiť po mesiacoch

V každej fáze rastu repa potrebuje určité hnojivá.: dusík, potaš a fosfor. Pozrime sa bližšie na rozvrh práce podľa mesiaca.

V júni

Na začiatku vegetačného obdobia sa dusíkaté hnojivá používajú na aktívne klíčenie semien, opätovný rast zelenej hmoty a rozvoj koreňového systému. Kedy a ako nakŕmiť repu v júni:

 1. Prvýkrát pridajte mulleín zriedený vo vode v pomere 1:10. Postup sa vykonáva okamžite po objavení druhého listu, zalievanie medzi radmi.
 2. O dva týždne neskôr sa pri výpočte 1 lyžice použije amoniak. l. na vedre s vodou. Amoniak odpudzuje škodcov a posilňuje imunitu rastlín.

Pozor. Pri aplikácii dusíkatých hnojív dodržiavajte ich proporcie. Pri ich prebytku sa koreňový systém vyvíja zle a vrcholy sú naopak silné.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

V júly

V tomto okamihu sa v repe vytvorí koreňová ružica. Vrchný dresing v júli by mal byť zameraný na formovanie a odlievanie koreňovej plodiny. Na tento účel sa používajú prípravky draslíka.:

 • Dusičnan draselný sa zriedi vo vode v pomere 2 lyžice. l. látky na 8 litrov vody;
 • stolová soľ sa rozpustí vo vode: 2 lyžice. l. soľ, vedro s vodou.

V auguste

Do konca leta repa dokončí tvorbu koreňovej plodiny, hromadí výživné látky a chuť. Ako nakŕmiť repu v auguste?Používajte hnojivá na báze fosforu a draslíka... Roztok sa pripraví v pomere: 2 lyžice. l. superfosfát, 1 - 2 lyžice. l.chlorid draselný, 10 litrov vody. Zalievané na koreň mesiac pred zberom.

Milovníci ekologického poľnohospodárstva používajú ľudové lieky na kŕmenie repy v auguste: popol alebo droždie.

Prečítajte si tiež:

Je potrebné počas rastu odoberať listy repy

Čo robiť, keď listy repy žltnú a nerastú

Aké sú rôzne kŕmne repy?

Pestovanie cukrovej repy bez správneho hnojenia neprinesie požadovaný výsledok... Začiatočníci sa často pýtajú: ako zaliať repu tak, aby bola sladká a aby ovocie narástlo? Koreňová plodina potrebuje osobitné hnojenie v každej fáze rastu.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Začať korene

Z tohto dôvodu repa musíte sa kŕmiť zlúčeninami, ktoré obsahujú bór a mangán... Jedná sa o hnojivá pota-fosfor, ako sú droždie, kyselina boritá, drevný popol.

Aby ju rozrástla

Na začiatku vegetačného obdobia pestuje repa vrcholy a potrebuje dusíkaté hnojivá.... Počas tohto obdobia sa robia nasledujúce obväzy:

 • infúzia mulleínu alebo vtáčieho trusu;
 • amoniak;
 • listové kŕmenie s infúziou močoviny: 20 g močoviny, 10 litrov teplej vody trvá 20 minút;
 • postrek roztokom kyseliny boritej: 1 lyžička. kyseliny na vedre s vodou.

Aby repa dobre rástla, zavlažujú sa dvakrát týždenne, kým sa nevytvorí koreňová plodina., potom prepnite na jednorazové zavlažovanie. Postele sú udržiavané čisté, uličky sú mulčované.

Aby sladká repa bola sladká

Obsah štiav a cukru v koreňových plodinách sa získa hnojením dusičnanom sodným alebo stolovou soľou... Používa sa na obliekanie koreňov a listov trikrát za sezónu:

 1. V šiestej fáze listu.
 2. Keď sa koreňová plodina objaví z pôdy.
 3. Dva týždne po druhom kŕmení.

Pravidlá hnojenia

Kŕmenie repy v otvorenom poli, dodržujte nasledujúce pravidlá:

 1. Pracujte večer.
 2. Koreňové hnojivá aplikujte až po zalievaní.
 3. Na začiatku rastu používajte dusíkaté hnojivá.
 4. Aby ste nepoškodili rastliny, dodržiavajte presné recepty. Nadbytok dusíka povedie k akumulácii dusičnanov v koreňových plodinách.
 5. Namočte medzi obväzy najmenej 14 dní.

Schéma kŕmenia

Správne hnojenie repy pomôže schéma kŕmenia:

 1. Prvý je na začiatku rastu, po objavení druhého listu. Počas tohto obdobia sa repa riedi a používa sa dusíkaté hnojivo (mulleín, vtáčí trus, amoniak).
 2. Druhým je prípad, keď sa listy na vrchu zavrú. Používajte minerálne hnojivá alebo popol.
 3. Tretí - keď sa koreňová plodina objaví zo zeme, aplikujú sa potašové hnojivá (kyselina boritá, draselná soľ, superfosfát).
 4. Štvrtý - dva týždne po predchádzajúcom.

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrody

Ako pochopiť, čo koreňová plodina chýba

Červená řepa je rastlina, ktorá je citlivá na starostlivosť a pri nedostatku výživy to začína bolieť. zvážiť hlavné príznaky nedostatkov výživy:

 • srdcová hniloba - nedostatok bóru;
 • zaoblené žlté škvrny na vrcholkoch - nedostatok draslíka;
 • listy sčervenajú - nie je dostatok sodíka;
 • objavila sa letná muška alebo biely motýľ - posypeme stolovou soľou;
 • listy rastú zle - vykonajte hnojenie dusíkom;
 • objavili sa svetlé škvrny s hnedým okrajom (cercospora) - použite potašové hnojivá.

Tipy a triky od skúsených poľnohospodárov

Ako, kedy a čo nakŕmiť repu v júli až auguste: tajomstvá poľnohospodárskej technológie na získanie bohatej úrodyV priebehu rokov získali poľnohospodári veľa skúseností s pestovaním cukrovej repy. Tu je niekoľko tipov a trikov, ako sa starať o svoju kultúru:

 1. Pestovanie cukrovej repy na otvorenom poli si vyžaduje hnojenie dusíkatými, potašovými a fosforovými hnojivami.
 2. Na začiatku rastu vrcholov používajte iba dusíkaté hnojivá.
 3. Pozorujte listy repy a aplikujte vrchný dresing podľa potrieb rastliny.
 4. Ak chcete zabrániť poškodeniu rastlín, hnojiť až po zalievaní.
 5. Používajte viac organických hnojív.
 6. Vykonajte kŕmenie koreňov a listov.

záver

Podrobne sme povedali, ako kŕmiť repu pre dobrú úrodu, načrtli sme načasovanie zavedenia dusíkatých, potašových a fosforečných hnojív po mesiacoch.Dozvedeli ste sa, že zalievanie postelí stolovou soľou dodáva koreňovým plodinám obsah cukru a odpudzuje škodcov. Použitie kuracieho hnoja, popola, droždia na kŕmenie repy pomôže pestovať ekologický produkt.

Pomocou našich odporúčaní môžete ľahko pochopiť, aké živiny vo vašej repe vo vašej záhrade chýbajú, a prijať opatrenia na zabezpečenie ich zdravého rastu.

Pridať komentár

záhradné

kvety