Odroda zelenej zeleninovej bazalky "Tonus": rastie zo semien pre začiatočníkov

Basil nie je len liečivá rastlina, ale aj obľúbené korenie mnohých kuchárskych odborníkov. Ak ju chcete pestovať doma zo semien, musíte si vybrať vhodnú odrodu (napríklad Tonus) a dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie; potom to môže urobiť aj začínajúci záhradník. V článku budeme hovoriť o pravidlách výsevu a starostlivosti.

Všetko o Basilica Tonus

Basil Tonus je jednoročná bylina s pikantnou chuťou... Má zelené, sukulentné listy a biele kvetenstvo. Je to odroda strednej sezóny, ktorá dozrieva do 76 dní (od prvého klíčenia po kvitnutie). Patrí do Baránkovej rodiny.

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkov

História pôvodu a distribúcie

Ázijské krajiny - Irán, India, Srí Lanka - uctievaná bazalka. Verilo sa, že pikantná aróma dokáže viesť mŕtveho k posmrtnému životu. V európskych krajinách zaobchádzali s touto rastlinou strachom a verili, že bola prekliata.

Trvá niekoľko storočia, kým sa bazalka v Európe ocenila a pestovala. V 16. storočí sa Grécko ako prvé vzdalo, potom Taliansko a Francúzsko. K ochucovaniu sa pridalo mäso, nápoje, dezerty. Voňavá bazalka získala slávu a stala sa symbolom rodinnej pohody a plodnosti.

Basil Tonus sa prvýkrát kultivoval v severozápadnom Taliansku, v blízkosti mesta Janov. Z miesta pôvodu dostala svoje ďalšie meno - janovská bazalka.

Rozdiely od ostatných odrôd

Hlavné charakteristické znaky odrody Tonus sú:

 1. Žiarivo zelená farba listu... Väčšina odrôd je fialová, čierna, fialová alebo fialová.
 2. Jemná chuť, vďaka ktorému sa používa pri varení na prípravu sladkých jedál. Fialové odrody majú štipľavú plnú chuť a používajú sa ako prísada do mäsových jedál a rýb.
 3. Jemná vôňa... Tón sa používa na prípravu osviežujúcich nápojov. Ostatné odrody majú štipľavý zápach.

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody odrody Tonus:

 1. Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkovPríjemná aróma a jemná chuť.
 2. Pestovanie zo semien a sadeníc nebude ťažké pre skúsených aj začínajúcich záhradkárov.
 3. Malá veľkosť kríka umožňuje pestovať rastlinu na okennom parapete a mať vždy po ruke čerstvé greeny na prípravu rôznych pokrmov, uhoriek, nápojov, rolovania pre budúce použitie.
 4. Ľahko sa používa na výrobu tvárových masiek, pridáva sa k odfarbovaniu vlasov.

Nevýhody odrody Tonus:

 1. Vďaka svojej jemnej chuti nie je vhodný na varenie korenených jedál.
 2. Rastlina nemá rada silnú vlhkosť a ťažkú ​​pôdu.
 3. Nedostatočne toleruje zmeny teploty, najmä skoro na jar.

Funkcia a popis

Rastlinná bazalka Tonus dosahuje výšky 35 - 50 cm... Rastlina má stredne veľké svetlo zelené listy s jemne ozubenými hranami, dosahujúcimi dĺžku 5,5 - 7 cm a rastie ako elegantne rozprestierajúci sa krík orientovaný vertikálne.

Basil Tonus má jemnú, korenistú arómu. Listy s jemnou, mierne koláčovou chuťou.

Charakteristiky chemického zloženia

Basil je bohatý na chemické prvky. 100 g zelených listov obsahuje vitamíny a minerály:

 • A - 264 μg;
 • B1 - 0,034 mg;
 • B2 - 0,076 mg;
 • B4 - 11,4 mg;
 • B9 - 68 mcg;
 • C - 18 mg;
 • K - 414,8 mcg;
 • PP - 0,902 mg;
 • draslík - 295 mg;
 • horčík - 64 mg;
 • sodík - 4 mg;
 • fosfor - 56 mg;
 • mangán - 1,148 mg;
 • meď - 385 mcg;
 • železo - 3,17 mcg.

Obsah kalórií v čerstvej bazalke je 23 kcal na 100 g produktu.

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkov

Vytrvalosť

Odroda toleruje teploty vzduchu nad + 25 ° C... Odolné voči fusáriu a šedej hnilobe. Pikantná vôňa odpudzuje rôznych škodcov, ako sú húsenice a roztoče. Záhradníci sa preto snažia zasadiť bazalku vedľa iných rastlín na mieste a chrániť ich pomocou arómy.

Na poznámku! Pri teplotách nad + 20 ° C bazalka nekvetie dlho - to je charakteristický znak odrody Tonus.

Oblasť použitia

Hlavná oblasť aplikácie rastliny je vo varení. Aromatické korenie sa používa:

 • ako korenie na mäso a ryby;
 • ako prísada do osviežujúcich nápojov;
 • pri pečení cukroviniek, koláčov;
 • na morenie a morenie zeleniny.

Obsiahnuté v bazilike éterické oleje sa úspešne používajú vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy... Vitamíny saturujú vlasový folikul, urýchľujú rast vlasov a zabraňujú vypadávaniu vlasov.

Bazalka zabraňuje tvorbe predčasných vrások, vyživuje a zvlhčuje pokožku, a preto sa pridáva do produktov starostlivosti o pleť.

Zelená bazalka - je to prírodné antibiotikum... Zmierňuje bolesť zubov a menštruáciu.

Funkcie pestovania semien / sadeníc

Pre silné sadenice bazalky Tonus praxe rastúce zo semien... Na klíčenie nie sú potrebné žiadne zvláštne prípravy.

V zemi

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkovVýsev semien bazalky na otvorenom priestranstve sa začína v polovici apríla... Pôdu pripravte vopred z:

 • kompost - 4 diely;
 • humus - 2 časti;
 • riečny piesok - 1 diel.

Semená sa vysievajú vo vlhkých plytkých drážkach do 1 cm, posypte pôdou a rukou jemne fackujte. Vzdialenosť medzi otvormi je 5 cm, prikryte sklom alebo hustým polyetylénom a vytvorte skleníkový efekt. Prvé výhonky sa objavia o 1014 dní.

Dôležité! Teplota vzduchu musí byť najmenej + 20 ° C.

V skleníku

Keď sa objavia prvé 2-3 pravé listy, sadenice sa ponoria a vysadené v skleníku. Starostlivosť spočíva v včasnom zalievaní. Je dôležité nedovoliť zamokrenie alebo vysychanie, pretože to bude mať nepriaznivý vplyv na sadenice.

Vypestované sadenice bazalky, po objavení sa 6-8 listov, štipka... To stimuluje rastlinu, aby uvoľňovala nové zelené výhonky.

Sadenice sa musia kaliť 14 dní pred plánovanou výsadbou na otvorenom priestranstve... Za týmto účelom otvorte skleník niekoľko hodín počas dňa, zabezpečte čerstvý vzduch. Teplota vzduchu v skleníku sa zníži o 5 až 7 ° C.

Doma

Ak nie je pôda, bazalka sa pestuje doma na parapete... Výsev semien sa vykonáva bez ohľadu na poveternostné podmienky koncom februára - začiatkom marca.

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkov

Pre sadenice budete potrebovať malú nádobu, škatuľu alebo kvetináč:

 1. Semená bazalky sú vopred namočené v slabom roztoku manganistanu draselného na klíčenie klíčky a dezinfekcia.
 2. Semená sa vysievajú do rašelinových kvetináčov posypaných zeminou. Výsevná hĺbka - 1 cm.
 3. Pôda je ľahká, hnojená, úrodná čierna pôda.
 4. Keď sa objavia prvé výhonky, rašelinový hrniec sa umiestni do veľkej nádoby (škatule, kvetináče) s odtokom na dne v podobe malých kamienkov alebo expandovanej hliny. Voľné priestory po stranách sú pokryté pôdou.
 5. Umiestnené na dobre osvetlenom parapete a pravidelne napojené.

Pôda sa uvoľňuje 2-krát týždenne... Keď kríky dosiahnu výšku 10 - 12 cm, rozrežú sa a použijú sa na varenie. Namiesto strihových sa objavia nové výhonky.

Pestovateľská technológia

Pre úspešné pestovanie bazalky doma musia sa dodržiavať základné pravidlá starostlivosti.

Optimálne podmienky

Najpriaznivejšie podmienky pre rast:

 1. Pôda. Pôda by mala byť úrodná, uvoľnená, vlhkosť a priepustná pre vzduch. Kyslá, ílovitá a ťažká pôda nie je vhodná na bazalku.
 2. Výber miesta pristátia. Rastlina miluje otvorené a dobre osvetlené oblasti.Nemalo by dochádzať k silným nárazom vetra a dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Interval medzi opätovnou výsadbou na starom mieste je 5 rokov.
 3. Vlhkosť vzduchu - najmenej 35%.
 4. Rastlina sa nevyvíja dobre, ak je pôda veľmi vlhká, ale netoleruje sucho.
 5. Sú zasadené do zeme iba s počiatkom stabilných teplých dní. Basil netoleruje mrazy, zmeny nočných a denných teplôt. Minimálna teplota na vylodenie je + 16 ° C, maximálna je + 20 ° C.

Podmienky vykládky

Výsadba sadeníc na otvorenom priestranstve sa vykonáva od konca mája do začiatku júna... Mesiac pred výsadbou je potrebné pripraviť pôdu - vykopať a odstrániť podzemky bylín, pridať listnatý kompost, humus.

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkov

Nasledujúce akcie:

 1. Vytvorte malé drážky alebo diery s hĺbkou 35 cm. Vzdialenosť medzi sadenicami je 15 - 20 cm, medzi lôžkami je 50 - 60 cm.
 2. Nalejte studne teplou usadenou vodou.
 3. Sadenice rastlín a posypeme zemou, mierne zatlačte.

Odporúča sa pestovať sadenice vo večerných alebo oblačných dňoch.... Potom sa sadenice lepšie zakorenia.

Ďalšia starostlivosť

Keď pôda zaschne, zalejte bazalku... Pretože rastlina nepáči príliš veľa vlhkosti a stojatej vody, v lete sa zalievanie vykonáva dvakrát týždenne pomocou usadenej teplej vody.

2 týždne po výsadbe sa kŕmi bazalkou "Nitrofoskoy" - 2 lyžice. l. na vedre s objemom 12 litrov. Mesiac po výsadbe sa na stimuláciu rastu zelene aplikuje dusíkaté hnojivo.

Je dôležité uvoľniť pôdu včas medzi radmi a pod kríkom. Robia to po každom zalievaní nasledujúci deň, takže pôda sa nestane kôrou a umožňuje vzduchu dobre prúdiť ku koreňom.

V prípade hustej zelene sa odporúča pravidelne stláčajte horné výhonky na úrovni 6-8 listov a odstraňujte nové kvetenstvo.

Na poznámku! Hneď ako výhonky dosiahnu výšku 10 až 12 cm, nastrihajú sa prvé greeny a na ich mieste vyrastú nové. Počas sezóny sa úroda získava 3 až 5 krát.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Ak nebudete postupovať podľa pravidiel starostlivosti, bazalka ochorie:

 1. Fusarium - hnedé škvrny na listoch. Dôvod je ten, že pôda je vyčerpaná. Musia sa použiť draselné hnojivá.
 2. stávkokaz - stonka hniloby na základni. Vyskytuje sa z podmáčanej pôdy. Na ošetrenie sa ošetrujú manganistanom draselným alebo síranom meďnatým. Roztok sa pripravil v množstve 1 čajová lyžička. vitriol na 1 liter vody.
 3. Šedá hniloba - na listoch sa objavia sivé škvrny, stonka je tenšia. Spracované infúziou cibuľovej kôry.

Z dôvodu zníženia teploty vzduchu na +15 ° C alebo kolísanie v noci a vo dne, výhonky sú natiahnuté na výšku, sú slabé, tenké, listy sa zmenšujú.

Odroda zelenej zeleninovej bazalky Tonus: rastie zo semien pre začiatočníkov

Škodcovia, ktorí predstavujú nebezpečenstvo pre bazalku - vošky a ploštice domácke... Vošky husto sedí na stonke a listoch rastlín a vysávajú všetku šťavu. To spôsobí, že sa listy zvlnia, rastlina prestane rásť a zomrie.

Na boj proti chybám a voškám použite:

 1. Popolové riešenie... 300 g drevného popola sa naleje horúcou vodou a varí sa 30 minút. Výsledná infúzia sa zriedi v 10 litroch vody a nastrieka sa na rastlinu.
 2. Roztok dechtu... 100 g dechtového mydla je nastrúhané a dobre premiešané v 10 litroch teplej vody.

Zaujímavé na webe:

Kedy sa zberať a ako správne sušiť bazalku

Čo zasadiť vedľa bazalky a prečo je to dôležité

Recenzie letných obyvateľov

Ako ľahké je pestovať bazalku zo semien vám pomôže pochopiť spätnú väzbu od ľudí, ktorí ju už úspešne pestujú.

Elena Ivanovna, Tyumen: „Nemám letnú chatu. Ale pestujem bazalku na mojom parapete v mojom byte, priamo v kvetináči. Milujem potešenie svojho manžela s lahodnými pečivami v zime, do koláča pridám pár listov “.

Oksana, Moskva: "Na záhrade som vysadil bazalku." Semená som kúpil v najbližšom obchode. Pripravil som pôdu, zasadil semená a prikryl ju pohárom. Iba ja nemám skleník, takže môj manžel si ho vyrobil ako domáci: pokrčil oblúky z drôtu a prehlboval sa do zeme. Sadenice prikryla fóliou.2 týždne po výseve každý deň ráno otváram svoj mini skleník tak, aby čerstvý vzduch posilňoval bazalku. Čoskoro zozbieram prvú úrodu! “

Evgeniy, Tver: „Moja žena trvala na výsadbe bazalky v záhrade. Hovorí, že pomáha dobre proti škodcom, aby chránil inú zeleninu. Musel som urobiť listnatý kompost a hnojivo, pripraviť pôdu pred výsadbou. Vysadili sme malé rady medzi kapustou, paradajkami, uhorkami. V skutočnosti existuje menej škodcov, ako vidíte, špecifická vôňa ich odstraňuje. “.

záver

Nie je ťažké pestovať rôzne zelené bazalky Tonus. Stačí dodržiavať pravidlá siatia a starostlivosti. Čerstvé bylinky potom nasýtia telo užitočnými vitamínmi bez ohľadu na ročné obdobie a počasie vonku.

Pridať komentár

záhradné

kvety