Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Cícer sa nazýva jahňacie alebo cícer. Ide o obľúbený produkt medzi odborníkmi na výživu. Koniec koncov, cícer je nielen chutný, ale má vysokú výživovú hodnotu a je bohatý na vitamíny a mikroelementy.

V tomto článku sa zameriame na hlavné prospešné vlastnosti tejto strukoviny, ako aj možné škody spôsobené jej využívaním.

Nutričná hodnota

Cícer pozostáva 55-60% z ľahko stráviteľných uhľohydrátov, 20-30% z bielkovín, 4-8% z tukov, 11,8-12% z vitamínov a minerálov a 11% z vody.
Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Pohár (asi 160 g) varenej cíceru obsahuje:

 • uhľohydráty - 45 g (vrátane 12 g vlákniny a 8 g cukru);
 • proteíny - 15 g;
 • tuk - 4 g;
 • 270 kcal.

Cícer je tiež bohatý na minerály.ako je molybdén, meď, mangán, kobalt, kremík, zinok, fosfor, železo. Obsahuje tiež veľa draslíka, vápnika, horčíka, vitamínu PP a tiamínu.

Užitočné vlastnosti cíceru pre organizmus

Zlepšuje sa pravidelná konzumácia cíceru práca tráviaceho a kardiovaskulárneho systému, normalizuje hladinu cukru v krvi, má pozitívny vplyv na stav pokožky a zraku.

Vysoký obsah mangánu má priaznivý vplyv na nervový a imunitný systém a dodáva telu energiu. Pre ľudí, ktorí sa vzdali mäsa, je to nenahraditeľný produkt.

Proteín a lyzín, ktoré sú zodpovedné za budovanie svalovej hmoty, regeneráciu tkanív, tvorbu protilátok a enzýmov, sú na cíceroch hojné. Tento produkt má pre mužov a ženy osobitné výhody.

Pre ženy

Z dôvodu vysokého obsahu železa majú cícery pozitívny účinok na ženské telo počas menštruácie, tehotenstva a laktácie, čím sa vyhýbajú anémii.

Veľké množstvo kyseliny listovej má priaznivý vplyv na tvorbu zdravého nervového systému plodu tehotnej ženy. Avšak, napriek všetkým prospešným vlastnostiam, nemali by ste sa nechať uniesť pomocou cíceru - sú príliš ťažké na trávenie. Najlepším riešením je raz týždenne pre tehotné ženy.

Pre mužov

Okrem všetkých vyššie uvedených výhod cícer zvyšuje účinnosť... Tento účinok sa dosahuje jeho pravidelným používaním. Vysoký obsah bielkovín zvyšuje svalovú hmotu, čo je dôležité pre mužov zapojených do športu. To platí najmä pre vegetariánov.

Pre deti

Jedlá z cíceru by sa mali podávať deťom s mimoriadnou opatrnosťou. Dieťa stále nemá silný tráviaci systém a telo jednoducho nemôže prijať taký ťažký produkt.

Zavádzajte ho do detskej stravy postupne a pokiaľ možno nie v čistej forme, ale najskôr pridaním pol lyžičky do akéhokoľvek iného jedla. Platí to nielen pre batoľatá, ale aj pre predškolské zariadenia.

Liečivé vlastnosti

Jej pridaním sa stáva cícer a potraviny skutočný liek na niektoré choroby alebo s nimi aspoň uľahčuje život.

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Na chudnutie a čistenie

Z dôvodu vysokého obsahu vlákniny sú cícer vynikajúci pri chudnutí.... Vďaka jedinečnej vlastnosti dlhotrvajúcej sýtosti vám vlákno umožní znovu sa nesnívať a mať vysokú výživovú hodnotu - nestratiť efektívnosť.

Dôležité! Kvôli vysokému množstvu uhľohydrátov je najlepšie nekonzumovať cíceru večer, aby ste maximalizovali výhody stravy.

V prípade potreby sa cícer nahradí zemiaky, ryža, múka a mäso.

Dve tretiny vlákniny v cícere sú nerozpustné, to znamená, že nie sú absorbované ľudským telom. Ukazuje sa, že táto časť vlákna prechádza črevom nezmenená a je rozdelená iba v hrubom čreve. Vlákno to prechádza cez celé telo.

Vláknina jahňaciny nielen čistí črevá, ale tiež bráni rozvoju rakoviny, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov a zlepšuje metabolizmus tukov v krvi.

Pre genitourinárny systém

Jahňacie hrášky majú mierne močopudné účinky... Tento účinok zabraňuje infekčným chorobám v orgánoch močovej a pohlavnej sústavy. Vďaka jeho použitiu sa telo rýchlo zbaví opuchov (vrátane pod očami), zníži sa záťaž obličiek a minimalizuje sa riziko tvorby kameňov.

Vysoký obsah mangánu zabezpečuje normálne fungovanie reprodukčného systému u žien... Ako sme už povedali, cícer má pozitívny vplyv na potenciu u mužov.

Na pečeň

Jahňacie hrášky obsahujú selén... Podporuje produkciu enzýmov potrebných v pečeni na odstránenie toxínov a neutralizáciu zlúčenín nebezpečných pre ľudské zdravie.

Pre kardiovaskulárny systém

Draslík a ďalšie minerály majú pozitívny vplyv na funkciu srdca... Draslík posilňuje a podporuje srdcový sval, antioxidanty - steny krvných ciev. Pravidelná konzumácia cíceru je vynikajúcou prevenciou tachykardie, hypertenzie, koronárnych srdcových chorôb, infarktu a mozgovej príhody.

Pre posilnenie kostí

Fosfor, železo, zinok a ďalšie stopové prvky, ktoré tvoria cíceru, majú priaznivý vplyv na kostné tkanivo a posilňujú ho... Dôležité je tu však vyvážené použitie týchto prvkov.

Cícer obsahuje tiež veľa vitamínu K. Zlepšuje vstrebávanie vápnika a znižuje jeho vylučovanie močom. Nedostatok tejto látky zvyšuje riziko zlomenín kostí.

Prevencia tvorby zhubných nádorov

Obzvlášť cennou kvalitou cíceru je vysoký obsah selénu v jeho zložení... Produkcia enzýmov v pečeni, o ktorých sme už hovorili, znižuje riziko rakoviny. Kyselina listová bráni mutácii buniek.

Podľa onkológov je použitie cíceru prospešné aj kvôli vitamínu C. Chráni bunky tela pred poškodením voľnými radikálmi... Onkológovia zaznamenali znížené riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.

S diabetes mellitus

Vláknina v hrášku znižuje množstvo cukrov absorbovaných z potravín... Bielkoviny a tuky spomaľujú trávenie jedla. Na prvý pohľad sa to môže javiť ako pochybná kvalita, ale nie je to tak.

Pri pomalom trávení je sekrécia inzulínu, ktorý je zodpovedný za hladinu cukru v krvi, kontrolovanejšia. To všetko ovplyvňuje glykemický index cíceru (jedna porcia uvarenej cíceru má index 30). Toto je skvelý produkt pre diabetikov.

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Naklíčená cícer - výhody a škody

Klíčenie hrachu je pomerne jednoduchý postup, ktorý pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Opláchnite fazuľa, odstráňte rozmaznané.
 2. Vložte do nádoby a zakryte ju vodou pri izbovej teplote. Hrášok a voda by mali byť 1 až 2,5.
 3. Zakryte perforovaným vekom alebo ponechajte medzeru na vstup vzduchu.
 4. Nádobu umiestnite mimo dosahu slnečného žiarenia v miestnosti s teplotou 20 - 22 stupňov.
 5. Po 3 až 4 hodinách bude cícer opuchnúť. Voda bude potrebné vypustiť a naplniť do nového, úplne pokrývajúceho hrášok.
 6. Opláchnite po 8 hodinách. Na dne nádoby nechajte trochu vody. Prikryte vlhkou handrou (najlepšie gázou). Počkajte, kým klíčky klíčia.
 7. Po 12 hodinách znovu opláchnite a zakryte.

Musíte počkať, kým klíčky dosiahnu dva až tri milimetre... Ak cícer neklíči, musíte ich opláchnuť častejšie - každé 4 hodiny. Tým sa vylúči okyslenie vody. Klíčené jahňacie hrášky sa uchovávajú v chladničke najviac 5 dní.

výhoda:

 1. Je to naklíčená cícer, ktorá obsahuje dve dôležité aminokyseliny: cysteín a metionín. Zhromažďujú kyselinu askorbovú.
 2. Zvyšuje obranyschopnosť tela.
 3. Zlepšuje metabolizmus.
 4. Obsahuje veľké množstvo stopových prvkov.

Takýto výrobok môže byť škodlivý pre:

 • alergikov;
 • starí ľudia;
 • náchylné k nadúvaniu;
 • ľudia s chorobami močového mechúra.

Použitie cíceru v tradičnej medicíne

V ľudovom liečiteľstve sa cícer často používa..

Maska pre mladistvú tvár

¼ pohár hrášku nalejte vodu. Nechajte to cez noc. Pridajte 1 polievkovú lyžicu medu a olivového oleja. Zmiešajte všetko. Naneste na tvár pol hodiny. Opláchnite vodou.

Voda, v ktorej bola cícer nasiaknutá, sa používa na:

 • liečba akné (umývanie tváre);
 • Liečba seborrhea a lupín (oplachovanie vlasov);
 • eliminácia krvácajúcich ďasien (ústna voda).

Z kašľa

Rozdrvte pohár hrachu... Nalejte do dvoch litrov vody. Varte na miernom ohni 30 minút. Pridajte maslo. Vezmite si celý deň.

V prípade otravy

Výhonky fazule. 2 polievkové lyžice nalejte 1,5 šálky vody... Varte na miernom ohni 10-20 minút. Namáhať. Je potrebné piť vývar (voda zostala po varení).

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Individuálna intolerancia a kontraindikácie

Napriek všetkým výhodám cíceru je to stále ťažký produkt, ktorý nie je vhodný pre každého.... Napríklad u ľudí so žalúdočnými vredmi je kontraindikovaný. Neodporúča sa používať pre staršie a veľmi malé deti.

Osoby trpiace alergiou by tiež mali brať cícer opatrne. Je nežiaduce používať cíceru u pacientov s dnou, ktorí majú vážne problémy s krvným obehom a gastrointestinálnym traktom.

ako jesť jahňacie hrášok, aby ste predišli nechceným následkom (nadúvanie atď.):

 • nekombinujte so žiadnou kapustou;
 • nekombinujte s ovocím obsahujúcim pektín (jablká, broskyne, marhule, pomaranče, slivky);
 • nepite hrášok so studenými nápojmi (spôsobí to kŕče žalúdka);
 • pridajte kôpr, fenikel alebo koriander do misiek s cícerom (znížte fermentačné procesy v črevách).

Funkcie cíceru na varenie

Existuje niekoľko pravidiel pri príprave tohto exotického produktu vďaka čomu bude príjemné konzumovať:

 1. Cícer namočte iba do studenej vody. Vriaca voda začne stočiť proteín a hrach bude tvrdší. V tomto prípade sa proces napučiavania horúcou vodou nezrýchlí.
 2. Počas namáčania alebo dokonca varenia nepridávajte soľ. To bude cícer tvrdý.
 3. Cook nie ošúpané. Výnimkou je Hummus. Aby ste si ju pripravili, musíte najskôr zohriať hrášok po dobu jednej hodiny, potom si z pokožky odložte ruky a znova varte, kým nie je krehká.
 4. Po varení je vhodné zakryť fazuľovú kašu polhodinou uterákom a nechať ju uvariť.

Zaujímavé fakty o iných strukovinách:

Spoločne vyriešime spor na tému: „Sú fazuľa bielkovina alebo sacharid?“

Čo je užitočné a škodlivé pre človeka

Biologické vlastnosti hrachu, ktoré sú najznámejšie

Recepty na varenie

Cícer chutí ako orechy, toľko ľudí ho konzumuje oddelene od iných potravín. ale Existuje veľa spôsobov, ako pripraviť chutné jedlá z cíceru.

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Hummus - cícerová paštéta

zloženie:

 • 2 šálky hrášku
 • sezamové semienka alebo pasta:
 • rastlinný olej (výhodne olivový olej);
 • čerstvo vylisovaná citrónová šťava;
 • 2-3 strúčiky cesnaku;
 • bylinky, koreniny (muškátový oriešok, rasca, petržlen, paprika), soľ.

Spôsob varenia: Fazuľu namočte cez noc a pridajte trochu jedlej sódy. Ráno vypustite vodu. Cícer nalejte do hrnca, zakryte čistou vodou a varte na miernom ohni asi 2 hodiny. Vypustite vodu, ochladzujte fazuľa.

Pridajte všetky ingrediencie do vychladenej fazule a porazte mixérom... Hummus je pripravený.

Cícer s baránkom

zloženie:

 • 250 g jahniat;
 • 40 g jahňacieho tuku alebo rastlinného oleja;
 • 1 mrkva;
 • Cícer 320 g;
 • 1-2 cibule;
 • mletá paprika, chmeľ-slnečnica, soľ.

Spôsob varenia: Predpláchnite cícer po dobu 12 hodín.

Jahňací tuk nakrájajte na kúsky a roztopte na panvici, kým sa nezaškrabú. Odstráňte škvarky. Potom varte celé jedlo v tomto roztopenom tuku. Smažte kusy jahňacieho mäsa až do zlatohneda, pridajte korenie a soľ. Potom pridajte nahrubo nakrájanú cibuľu a mrkvu. Smažte, kým nezmäkne.

Vložte opuchnuté cícer do mäsa a pridajte vodu. Objem vody by mal byť rovnaký ako hrášok. Variť. Odstráňte penu. Varte s vekom uzavretým 40-50 minút, kým nezmäkne.

Hotovú misku pred podávaním posypte bylinkami.

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Pilaf s cícerom

zloženie:

 • 600 g hovädzieho mäsa;
 • 600 g ryže;
 • Cícer 200 g;
 • 1 mrkva;
 • 1-2 cibule;
 • 3-4 hlavy cesnaku;
 • olivový olej;
 • rasca, paprika, čučoriedka, soľ.

Spôsob varenia: Cícer nasiaknite 12 hodín.

Smažte hovädzie mäso v oleji v kotli, kým nedosiahne zlatohnedú farbu. Pridajte nakrájanú cibuľu a mrkvu. Fry, stále miešajte, kým zelenina nie je mäkká. Vložte cícer do mäsa, pridajte dve poháre vody a pridajte korenie. Prikryte kotol, privarte do varu, znížte teplotu a nechajte pôsobiť 25 minút.

Položte ryžu a jemne ju vyrovnajte cez vrchol. Do ryže nalejte umyté nešúpané hlávky cesnaku. Nalejte horúcu vodu 1,5 cm nad ryžu. Varte bez veka, kým sa voda úplne neodparí. Počas varenia ryžu niekoľkokrát prepichnite.

Potom by ste mali ryžu zozbierať sklíčkom, znížiť teplo, zakryť kotlík vekom a odpariť 20-25 minút.

Nechajte hotové jedlo uvariť 10 minút pod vekom.

Prečo sú cícery také dobré: výhody a poškodzovanie tela, spôsoby aplikácie a najlepšie recepty

Karotka a cícer

zloženie:

 • 1 šálka cíceru
 • 1 stredná mrkva;
 • 2 vajcia;
 • 1 cibuľa;
 • olivový olej;
 • karí, soľ,
 • zeleň.

Spôsob varenia: Namočte cícer na jeden deň. Rozdrvte v mixéri, kým nebude svalnatý. Mrkvová mrkva a cesnak. Jemne nakrájajte cibuľu. Chop greens. Zmiešajte všetky prísady. Oslepte malé gule z hmoty a splošte ich tak, aby vytvorili kotlety. Vyprážajte 2-3 minúty na oboch stranách.

Šalát s cícerom, paradajkami a uhorkou

zloženie:

 • 1 šálka cíceru
 • 6 cherry paradajok;
 • 1 čerstvá uhorka;
 • 1 červená cibuľa;
 • ½ ľadový šalát;
 • 5 lyžíc. l. olivový olej;
 • 1 polievková lyžica. l. citrónová šťava;
 • petržlen;
 • koriander;
 • podľa chuti soľ a korenie.

Spôsob varenia: Varte cícer. Zoberte si ruky rukami a vložte ich do hlbokej misky. Cíceru nalejte na listy. Pridajte nakrájanú cibuľu, uhorky, paradajkové polovice.

Zmiešajte olej a citrónovú šťavu... Pridajte korenie. Nalejte zálievku, mix. Posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou a znova premiešame. Nechajte variť 10 minút.

záver

Cícer je na vašom stole slušný produkt. Má vynikajúce chuťové a výživové vlastnosti a slúži tiež ako prevencia mnohých chorôb. Dokonca aj rakovina je menej pravdepodobná u ľudí, ktorí konzumujú cícer.

Ak máte závažné ochorenie, je lepšie sa pred použitím poradiť s lekárom. Pretože ide o vysoko kalorický a ťažký produkt na trávenie, má zodpovedajúce kontraindikácie.

1 komentár
 1. avatar
  Rozprávková kmotra

  Sakra, telepatia))) Len som ju uvaril na obed)))

  Cícer namočte, najlepšie cez noc, nasledujúci deň. Keď vrie, pridajte pol lyžičky jedlej sódy a soli.

  Keď je to hotové, vypustite vodu, pridajte rastlinný olej, pridajte cibuľu (čerstvú, nakrájanú na tenké polovice krúžkov) a pridajte rasce (vopred zomleté ​​v trecej miske). Učí sa v Taškente, je to veľmi chutné.

Pridať komentár

záhradné

kvety