Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

Cibule cibule sa pestuje nielen zo sadov, ale tiež zo semien sadenice alebo priame siatie do zeme. Toto nie je najpopulárnejšia metóda medzi záhradníkmi, pretože nie vždy prináša očakávaný výsledok. Ak si vyberiete správne odrody a dodržujete pravidlá poľnohospodárskej technológie, zaistí sa bohatá úroda.

Pestovanie cibule zo semien v jednej sezóne

Pestujte cibuľu v ročnej kultúre - veľmi skutočná úloha, ak v poľnohospodárskej práci sú čas a základné zručnosti. Nevyhnutným predpokladom pre získanie vysoko kvalitných výrobkov je suchá teplá jeseň... Do konca zimy sa budú skladovať iba zrelé a suché hlavy.

Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

Aké odrody sú vhodné

Nie všetky sú vhodné na pestovanie osiva odrody... Pri výbere sa riadia takýmito ukazovateľmi:

 1. Obdobie dozrievania je výhodou pri skorom dozrievaní, ktorého vegetačné obdobie trvá 90 - 100 dní.
 2. Odporúčané územné členenie.
 3. Zachovanie kvality, ak sa predpokladá zber v zime.
 4. Veľkosť: malé vzorky sa považujú za do 50 g, stredné - od 120 g, veľké - do 400 g a viac. Tieto sú uložené dlhšie.
 5. Malé púčiky dávajú 1-2 žiarovky, viac púčiky tvoria hniezdo niekoľkých hláv a veľa zelenej hmoty.

Najpopulárnejšie odrody ruského a zahraničného výberu:

 1. výstavu - Holandské stredne neskoro, veľké cibuľky, každá s hmotnosťou 500 - 600 g. Vďaka šťavnatej sladkej chuti je zelenina ideálna na pridávanie do šalátov. Úroda sa skladuje 3-4 mesiace. Kultúra je odolná voči väčšine chorôb, prispôsobuje sa poveternostným podmienkam v ktorejkoľvek oblasti.
 2. Red Baron - dodáva jasne fialové hlavy s hmotnosťou do 120 g. Chuť je poloostrá, sladkastá. Rastlina je odolná voči patogénom. Vhodný pre stredné, volgosko-vyatské, stredné čierne zem, severné Kaukazsko a Ural.
 3. Sibírsky ročný - univerzálna odroda, ktorá sa rýchlo dozrieva, ako sa pestuje na okrúhlice a perie, dvoj- a śtvorca. Znáša chladné podnebie Uralu a Sibír a je vhodný na skladovanie. Priemerná hmotnosť cibúľ je 40–50 g. Zelenina nestrelí.
 4. šaman - produkuje predčasné dozrievanie žiaroviek s hmotnosťou 50 - 90 g. Vhodné pre kompaktné výsadby, odoláva suchu. Zelenina je biela s načervenalým nádychom, nie je skladovaná dlho.
 5. kentaur - odroda v polovici sezóny. Husté hlavy s hmotnosťou 60–90 g, polo ostré, vhodné na skladovanie. Rastlina je nenáročná, odolná voči chorobám, vhodná pre regióny Volga-Vyatka a Severné Kaukazsko.
 6. poľnohospodár - skorá odroda na univerzálne použitie. Územne určené pre stredný región, nenáročné na starostlivosť. Cibule majú štipľavú chuť, priemerná hmotnosť je 80 - 110 g. Úroda sa uchováva až do jari.

Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

hybridy

Semená hybridov sú drahšie, ale cena je odôvodnená vysokými výnosmi a minimálnymi nákladmi na pracovnú silu. Najobľúbenejšie rastliny:

 1. Albion F1 - poskytuje biele slabo ostré žiarovky s hmotnosťou 70 - 100 g. V polovici sezóny, toleruje krátke mrazy a sucho, úroda sa uchováva do zimy.
 2. Daytona F1 - hybrid v polovici sezóny a odolný proti suchu, vhodný na skladovanie. Nie je vystavený ružovej hnilobe a fusáriu. Okrúhle vodnice s hmotnosťou 50 - 100 g dávajú veľa zelene.
 3. Copra F1 - vysoko produktívny skorý hybrid, úroda sa skladuje až do nasledujúcej sezóny. Priemerná hmotnosť cibúľ je 30 - 40 g, chuť je poloostrá.Táto kultúra sa odporúča na kultiváciu v regiónoch strednej čiernej Zeme a Ďalekého východu.
 4. Sangro F1 - vysoko výnosný hybrid s oneskoreným dozrievaním (274 - 300 kg / ha). Odolné voči chorobám a suchu. Cibule vážia 60 - 150 g a rastie veľká zelená hmota.

Príprava osiva a klíčenie

Pestovanie cibule v sadeníc vám umožní skorú úrodu... Pred výsevom sa semená kontrolujú na klíčenie. Za týmto účelom sa 15 až 20 kusov zabalí do vlhkej handričky na 12 dní, uloží sa na teplé miesto a pravidelne sa navlhčí. Ak je málo sadeníc, zasievajú husto.

Suroviny, ktoré neboli vyleptané výrobcom, sú dezinfikované 1% roztok manganistanu draselného po dobu 30 minút. Potom sa umyli a nechali sa cez noc namočiť v teplej vode.

Dôležité! Aj keď klíčenie sa udržiava 2 až 3 roky, je lepšie zobrať materiál z poslednej sezóny.

Staré semená sa aktivujú v rastovom stimulačnom roztoku alebo aloe (1 polievková lyžica l šťavy na 1 polievkovú lyžicu vody).

Príprava nádob a pôdy

Na siatie sú pripravené sadenice, kazety a iné vhodné nádoby s nízkym obsahom... Nevysávajte sadenice do samostatných kvetináčov.

Pôda sa používa hotová alebo je vyrobená zmes rovnaké časti pustiny, rašeliny a humusu. Na dezinfekciu prelejte vriacou vodou.

siatie

Do pripravenej nádoby sa naleje 6-7 cm zeminy, mierne zhutní a zaleje sa... Vo vzdialenosti 5 cm sa vytvoria drážky s hĺbkou 1 cm. Semená sa rozložia pinzetou v intervaloch 1 až 3 cm a kropia sa suchou zeminou.

Zvlhčuje sa z postrekovača, potiahnutého fóliou, v ktorej sa vytvorí niekoľko dier, a umiestni sa do tmavého rohu s teplotou + 18 ... + 25 ° C.

Starostlivosť o sadenice

Keď sa objavia prvé výhonky, kryt sa odstráni, rastliny sa kŕmia dusíkatým hnojivom... Aby cibuľa tvorila repu, presúva sa na chladnejšie a ľahšie miesto (+ 15 ... + 17 ° С).

Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

Sadenice vo veku 7 až 10 dní sa riedia a zostávajú medzery 2 až 3 cm... Pôda sa udržiava v konštantnom vlhkom stave, ale neprepadá sa. Raz za 15 dní sa rastliny kŕmia komplexným hnojivom pre sadenice. Perfektne stimuluje rast roztoku kuracieho hnoja v pomere 1:10.

Poradenstvo! Aby sa zabránilo napínaniu a riedeniu cibule, poskytujú doplnkové osvetlenie fytolampami. Denné hodiny sú predĺžené na 11-13 hodín.

2 týždne pred výsadbou na záhradnom lôžku sa sadenice vyberú na čerstvý vzduch na vytvrdenie... Najprv ho držia najviac 10 - 15 minút, potom postupne zvyšujú čas na celý deň.

Pristátie v zemi

Po 2 mesiacoch je cibuľa pripravená na transplantáciu.... Ak to urobíte skôr alebo neskôr, rastliny nebudú korene dobre zakorenené.

Záhradné lôžko je vykopané s predbežnou aplikáciou kompostu a komplexného minerálneho hnojiva. Povrch je opatrne uvoľnený, drážky sú urobené 3 cm hlboké a vzdialenosť medzi radmi je 3 až 50 cm.

Technológia pristátia:

 1. Sadenice sa vyberajú s výškou 13 - 16 cm, silné, dobre vyvinuté s 3-4 pravými listami.
 2. Sadenice sa vyberú vo zväzkoch a spustia sa do vody, aby sa umyli zemou.
 3. Korene sa orežú o 2 cm a listy o 1/3.
 4. Rastliny sa vysádzajú vo vopred napojených radoch s intervalom 5 až 7 cm (v závislosti od veľkosti budúceho okrúhlice). Prehĺbte sa do zeme o 2 až 3 cm.
 5. Podesty sú zhutnené, takže nezostanú žiadne prázdne miesta.
 6. Mulčovanie s jemným kompostom.

Po 3 dňoch sa uskutoční prvé zalievanie. Uličky sa podľa potreby uvoľnia.

Metóda pestovania bez semien

Priame siatie na otvorenom teréne sa začína po úplnom roztopení snehu... Postele sú široké 80 až 90 cm a vysoké 13 až 15 cm, vykopané s prídavkom organických látok a močoviny.

Pestovateľské štádiá:

 1. Semená sú na jeden deň vopred namočené v teplej vode alebo rastovom stimulátore a vysušené do uvoľneného stavu.
 2. Drážky sa vyrábajú podobne ako pri sadeníc a zavlažujú sa teplou vodou.
 3. Výsev vo vzdialenosti 2 až 3 cm, prikryte zemou a poklepte naň.
 4. Mulčovač s vrstvou kompostu 3-5 cm, prikryte fóliou alebo lutrasilom.

Prvé výhonky sa dostanú do cesty 10. až 12. deň.

Ďalšia starostlivosť

Slabé rastliny sa odstraňujú pri vývoji a používa sa ako zeleň pri stole. Riedenie sa spája s odstránením buriny a plytkým uvoľnením.

Voda raz za týždeň s vodou z nádrže, 1 m2 Je dosť 7-10 l... V suchom horúcom počasí sa frekvencia zvyšuje až trikrát. Mesiac pred zberom sa zalievanie zníži a 2 týždne pred úplným vylúčením. Prispieva to k dozrievaniu cibuliek ak akumulácii sušiny.

Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

Počas vegetačného obdobia sa vykonáva niekoľko obväzov:

 • po prvýkrát sa zavádza roztok hnoja alebo mulleínu v pomere 1:10, močovina alebo nitrofosfát;
 • v polovici sezóny sa používa komplexné hnojivo;
 • na konci leta sa výživne zalieva zmesou fosforu a draslíka.

Na začiatku dozrievania cibúľ je vylúčené hnojenie dusíkominak sa rast spomalí na úkor kvality.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Pri dlhodobom vlhkom počasí a teplotách pod + 12 ° С Prichádzajú priaznivé podmienky pre rozvoj chorôb a škodcov. Najbežnejšou látkou je múčnatka, hniloba krku a dna, fuzárium a kmeň háďatka.

Pre prevenciu dodržiavajte režim zavlažovania, riediť výsadbu a ničiť zasiahnuté rastliny. Pôvodcovia chorôb sú potláčaní 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny.

Pri rozsiahlych léziách sa rastliny postriekajú „Fundazol“, „Fitosporin“ alebo „Gamair“ podľa pokynov.

Pestovanie v skleníku

Optimálne podmienky pre pestovanie plodín v skleníkoch:

 • rovnomerné a dostatočné osvetlenie;
 • prítomnosť vetracích otvorov;
 • dobre zavedený zavlažovací systém;
 • stabilná teplota do + 15 ° C

Zber a skladovanie

Zrenie je signalizované masívnym ukladaním a žltnutím peria... Tento čas spravidla pripadá na koniec júla - začiatku augusta.

Za suchého a teplého dňa sa cibuľa vytiahne ručne alebo sa vyryje vidličkou.... Zber na niekoľko dní sa položí do jednej vrstvy pod vrchlíkom, aby sa vysušil. Nezrelé vzorky sa uchovávajú na slnku počas 2 až 3 týždňov.

Potom sa perie oreže tak, aby zostal chvost 3 - 5 cm. Hlavy sa dôkladne vytriedia, chorí a poškodení sa vytriedia. Malé sú vhodné na siatie v zime.

Ponechajte úrodu v škatuliach, látkových vreckách alebo vrkoč... Doma je optimálna teplota cibule na tmavom mieste + 18 ° C. V suteréne sa pikantné odrody skladujú pri 0 ... 3 ° С, sladké a poloakútne odrody pri 0- ... + 1 ° С.

Výhody a nevýhody ročného pestovania

Hlavné výhody:

 • prínos - semená sú omnoho lacnejšie a poskytujú veľa sadivového materiálu;
 • možnosť pestovania v severných regiónoch s krátkym letom;
 • ročná úroda na konci sezóny;
 • nedochádza k strelu;
 • jednoduchá príprava semien na siatie;
 • šetrí miesto na webe.

nevýhody:

 • pestovanie je náročnejšie na prácu;
 • s bezsemennou metódou musíte veľa bojovať s burinou a riediť sadenice;
 • počet vhodných odrôd a hybridov je obmedzený.

Včasné a stredne neskoré odrody sú vhodné pre južné regióny.... Cibuľa sa pestuje akýmkoľvek spôsobom, vrátane sejby jesenného a skorého jari. V stredných a severných zemepisných šírkach sa jednoročné plodiny získavajú iba sadbami.

Rastúce pór pre sezónu

Pór sa pestuje sadenice alebo siatie do zeme... Pri výbere odrody sa riadia klimatickými požiadavkami, pretože vegetačná sezóna plodiny je 150 dní alebo viac.

Sprievodca krok za krokom pestovaním cibule zo semien v jednom ročnom období bez problémov

Priame siatie v záhrade sa používa v južných oblastiach, kde nehrozí riziko skorého mrazu. Pri sadeníc sa semená vysádzajú od konca februára, sadenice sa však ponoria do samostatných kvetináčov... Starajú sa o rastliny, ako aj o cibuľu.

Pór je zasadený v radoch 15 cm hlbokých so vzdialenosťou 20 cm od seba. Keď sa stonka zhutní, vykoná sa hilling. Celkom 3 až 5 takýchto manipulácií sa vykonáva za sezónu, čo prispieva k tvorbe cibule na stonke.

Úroda sa uloží v suteréne, vo vlhkom piesku.

Pestovanie šalotiek

Šalotka má podobné vlastnosti ako cibuľa, ale líši sa v malých žiarovkách a silnom vetvení. Kultivujte to hlavne na greeny.

Na získanie produktov v jednej sezóne sa používa metóda sadenice.... Na konci zimy sa semená vysádzajú do škatúľ s hrubou zeminou.

Dôležité! Nezabudnite kŕmiť sadenice organicko-minerálnymi hnojivami.

Keď sa tvoria 3-4 listy, cibuľa sa vysadí do postelí... Medzi rastlinami je udržiavaný interval 12 až 15 cm, rady sú umiestnené v intervaloch 20 cm.

Zber v druhej polovici júla, keď začnú listy vyschnúť... Hniezda sú rozdelené do hláv, korene a stonky sú rezané a sušené. V pivnici alebo byte sa šalotky ukladajú do sieťových vreciek na chladnom a tmavom mieste. Pohodlný spôsob, ako dlho používať žiarovky a bylinky, je zmraziť ich.

záver

Pestovanie cibule v jednej sezóne má nesporné výhody. Táto metóda je výnosná a populárna v regiónoch s krátkymi letami. Správny výber odrôd alebo hybridov a skoré siatie sadeníc je základom budúceho úplného obdobia zberu a skladovania.

Pridať komentár

záhradné

kvety