Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Výsadba cibule pred zimou vám umožní zozbierať skorú úrodu. A telo potrebuje vitamíny po dlhej zime. V článku odhalíme nuansy jesennej výsadby cibule a tiež vám povieme, po ktorých plodinách môžete cibuľu vysadiť pred zimou.

Striedanie plodín

Možno, že každé letné obyvatelia počuli o pravidlách striedania plodín. Ale nie každý vie, čo to je. Striedanie plodín je striedaním rastlín na rovnakých lôžkach. Toto je nepretržitý ročný proces.

Pozor! Prvé a najdôležitejšie pravidlo striedania plodín: na tom istom mieste by žiadna plodina nemala rásť dlhšie ako 1-2 roky v rade (maximálne tri, ale to je nežiaduce).

Porušenie tohto pravidla povedie k tomu, že napríklad cibuľová záhrada bude plná cibuľové muchy, na mrkve - mrkva blchá, na mieste pre zemiaky - Kovařík, Colorado chrobáky a huby.

Kultúra sa vráti na svoje pôvodné miesto najskôr po 3 až 4 rokoch. Čím dlhšie je toto obdobie, tým lepšie. V prípade mrkvy, cibule, cesnaku, petržlenu, repy, uhoriek sa zvyšuje na 4-5 rokov.

Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Charakteristiky a metódy pestovania plodín

Cibuľa Je dvojročná kultúra. V prvom roku sa vyvíja žiarovka, z ktorej rastie v druhom roku kvitnúca rastlina, ktorá dáva semená.

Dobre vysušené žiarovky sa dokonale skladujú niekoľko mesiacov pri teplote asi + 20 ° C a vlhkosti 50 - 70%.

Plody repy sa pestujú tromi spôsobmi: vegetatívne ako ročná a dvojročná kultúra.

Ako pestovať ročne

Z prvého sadenice vyrastajú veľké hlavy. Táto metóda sa používa zriedka, pretože pestovanie a sadenie sadeníc vyžaduje veľa času a úsilia. Musíme však uznať, že tieto náklady na prácu sa vyplácajú z vysokého výnosu veľkých žiaroviek.

Ročné odrody a hybridy ako Stuttgarter Riesen, Yukont, carmen, Snehová guľa.

Ako pestovať bienále

V prvom roku sa osia semená a pestujú sa cibuľové sady. V druhom roku sa používa ako výsadbový materiál. Odrody stredného a neskorého dozrievania sa pestujú v sade. Napríklad Setton, Aleko, farmár neskoro, Slava Ozharová.

Vegetatívna rozmnožovanie

Vegetatívne rozmnožovanie je výsevom malých cibúľ. Týmto spôsobom sa pestujú najmä severné odrody plodín, ktoré tvoria hniezdo 10 - 20 cibúľ.

Miestne odrody regiónu sú vhodné pre vegetatívnu metódu, napríklad regióny Kirov, Pskov, Novgorod. Tieto cibule sa pestujú súčasne so súpravou alebo o niečo neskôr (do konca mája).

Dôležité! Výsadba na jeseň je dobrá, pretože rastliny sú menej citlivé na inváziu cibule. V čase, keď je muška pripravená na kladenie vajíčok, už sa na hlavách vytvorili husté dno a rozvinutý koreňový lalok. Pre vyliahnuté larvy bude teda ťažšie dostať sa do hláv.

Najlepší predchodcovia zimnej cibule

Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Predchodcovia sa nazývajú plodiny, ktoré minulý rok obsadili záhradu. Cibuľa nebola vysadená na jednom mieste viac ako 2-3 roky v rade. Potom budete pestovať cibuľu budúci rok? Najlepšími predchodcami sú plodiny, na ktoré sa aplikovalo veľké množstvo organických hnojív.

Pri výbere miesta na výsadbu sa oplatí uvažovať o tom, že cibuľová repa nemá rada ťažké hlinité pôdy. Krajina by mala byť ľahká, voľná a úrodná.

Potom cibuľu pred zimou? Na jesennú výsadbu je vhodné záhradné lôžko, na ktorom sa predtým pestovali paradajky, uhorky, hrach, tekvica, fazuľa, akékoľvek obilniny, repa, horčica, repka a šaláty.

Po ktorých plodinách sa neodporúča pestovať cibuľu

Slabými prekurzormi cibule sú zemiaky, lucerna a ďatelina červená. Takáto výsadba vedie k porážke kultúry háďatkami.

Za okrúhlu cibuľu a cesnak, reďkovku a reďkovky, petržlenovú vňať a petržlen, zeler a mrkvu nemôžete zasadiť okrúhlicu. Tieto rastliny konzumujú veľa organických látok, takže na budúci rok zostáva len málo cibule.

Podmienky výsadby pred zimou

Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Pred nástupom na pobyt na jeseň sa sadivový materiál vytriedi a triedi. Odstránia sa príznaky choroby, hniloby, mechanického poškodenia.

Vybrané súpravy sú usporiadané podľa veľkosti do troch skupín: cibule s priemerom do 1 cm (divoký ovos), 1 až 3 cm v priemere (sady) a viac ako 3 cm v priemere (vzorka). Samica z prvej a druhej skupiny sa pestuje na pestovanie cibúľ, vzorka je vhodná na pestovanie na zeleni.

Výsadbové lôžko je vybrané na dobre osvetlenom mieste. Je dôležité, aby dažďová voda a vlhkosť na ňom po roztavení snehu nestagnovali.

Na ochranu pred chorobami a škodcami sa pôda dezinfikuje roztokom síranu meďnatého (1 polievková lyžica L na 10 l vody). Zavlažované v množstve 2 litre na 1 štvorcový. m.

Potom sa aplikujú hnojivá. Na každý štvorcový meter použite 3-4 kg humusu, 5 kg rašeliny, 2 lyžice. l. superfosfát. Zem sa vykopáva.

Hotové postele sú vyrovnané a zhutnené. Na povrchu Zeme sa vyrežú drážky s hĺbkou 5 cm vo vzdialenosti 15 cm od seba. Šejk sa ukladá do brázd vo vzdialenosti 3 až 4 cm od seba a kropí sa zmesou rašeliny a humusu.

Dátum pristátia

Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Cibuľa sa pestuje v priemere pred zimou od 5. do 30. októbra. Pri určovaní načasovania sa riadia podnebím regiónu, počasím. Hneď ako vonkajšia teplota klesne na +5 ... + 7 ° C a je udržiavaná pri tejto značke po dobu jedného týždňa, začnú s výsadbou.

Ak je počasie nestabilné, je možné zostavu rozdeliť na dve časti. Jeden závod v polovici októbra, druhý na konci. Po začiatku mrazu nemá zmysel výsadba - cibuľa zamrzne a na jar nevzrastie.

Dôležité! Od okamihu výsadby až do zamrznutia pôdy by sadenice mali mať čas na zakorenenie, ale nemali by začať rásť. V priemere to trvá 2 až 3 týždne.

Na ochranu plodín pred zamrznutím je pred mrazom lôžko posypané rašelinou vo vrstve do 2 až 3 cm. Na jar sa mulč odstráni tak, aby sa pôda rýchlejšie zahriala. Ak v zime teplota klesne pod -10 ° C, pôda sa dodatočne pokryje snehom.

Tipy a triky pre záhradníkov

Funkcie výsadby cibule pred zimou: po ktorej plodiny môžete pestovať

Pre tých, ktorí sa prvýkrát rozhodli zasadiť zimná cibuľa, odporúčania skúsených záhradníkov sa hodia:

  1. Nenechajte sa lenivať zostaviť plán záhrady, označiť všetky postele na ňom. Každý rok označte, na ktorých plodinách sa vysádzajú. Je užitočné vysádzať výsadbu niekoľko rokov vopred.
  2. V pláne navyše uveďte, koľko priestoru zaberá táto plodina v záhrade: tretina, štvrtina, pol, celok atď. Pre nasledujúcu sezónu bude možné urobiť vhodné výsadby ako puzzle. Koniec koncov, nie je potrebné zasiať celé záhradné lôžko jednou plodinou.
  3. Ak nie je možné zmeniť miesto kultúry, na záhradné lôžko sa k nej pridá sused z inej rodiny: zasejú rad jednej kultúry, rad druhej. Cibule sú dobrým susedom pre repu, čakanku, mrkva... Neúspešnými susedmi pre cibuľu sú fazuľa, hrach, pastinák, šalvia, petržlen, reďkovka, kapusta, reďkovka, pažítka, brokolica, kedluben, kôpor, repa.
  4. Na jar sa výsadba po vzídení rozriedi. Medzi rastlinami nechajte 5-6 cm, vytiahnutú cibuľu je možné jesť.
  5. Pri výsadbe sadeníc na jeseň je dôležité cibuľu dôkladne prehlbovať. Ak je vysadená príliš hlboko, cibuľa bude na jar dlho pučať a čakať, až slnko zahreje zem. Pri umiestnení blízko povrchu zamrzne alebo zamočí. Optimálna hĺbka výsevu je 5 cm.

záver

Pristátie pred zimou vám umožňuje odstrániť zrelé hlavy zo záhrady koncom júla - začiatkom augusta. Okrem toho je táto cibuľa v zime dokonale uložená doma. Pri výsadbe pred zimou je dôležité zvoliť správne miesto pre záhradu, berúc do úvahy predchodcov.

Opakované pestovanie plodiny bez zmeny miesta vyčerpáva pôdu a vyvoláva hromadenie škodcov v pôde. Dodržiavanie pravidiel striedania plodín pomáha zvyšovať výnos všetkých záhradných plodín, nielen cibule.

Pridať komentár

záhradné

kvety