Ako a čo kŕmiť zimolez po zbere, ako správne hnojiť

Pomerne nedávno začali na pozemkoch pestovať kríky zimolezu, takže veľa záhradkárov stále robí veľa chýb. Najbežnejším javom je nedostatok obväzu po zbere, ku ktorému dochádza koncom mája - začiatkom júna. Aby zimolez hojne prinášal ovocie, je potrebné mu poskytnúť plnú časť starostlivosť v lete a na jeseň.

Prečo kŕmiť zimolez po zbere

Ako a čo kŕmiť zimolez po zbere, ako správne hnojiť

Niektorí záhradníci sa domnievajú, že po pôrode kríky zimolezu nepotrebujú živiny a môžu na mieste jednoducho rásť až do budúceho roka. Toto stanovisko je však v zásade nesprávne. Do zimolezu nedegeneroval a naďalej prinášal ovocie, je potrebné kríky vložiť úrodu.

Dôležité! Zimolez potrebuje po zbere ďalšie kŕmenie viac ako iné rastliny, pretože obdobie dozrievania ovocia v kríku sa zhoduje s prvou vlnou rastu výhonkov.

Čo potrebuje ker v tomto období

Rovnako ako každá rastlina, zimolez potrebuje predovšetkým dostatočné množstvo draslíka, dusíka a fosforu. Toto sú hlavné stopové prvky, ktoré zabezpečujú úplný rozvoj puzdra.

Na rozdiel od iných rastlín sa zimolez po zbere môže a mal by sa kŕmiť dusíkatými hnojivami, pretože počas tohto obdobia sa začína druhá vlna rastu výhonkov. Plody zimolez dozrievajú začiatkom leta, takže by ste sa nemali báť rastu nových výhonkov v dôsledku kŕmenia - rastlina bude mať ešte stále čas pripraviť sa na zimu.

Draslík tiež zohráva dôležitú úlohu vo vývoji. Okrem zlepšenia chuť ovocia, má mnoho ďalších pozitívnych účinkov na rastlinu:

 • zvyšuje odolnosť proti nedostatku vlhkosti v pôde a vzduchu, čím sa stabilizuje vodná bilancia v rastline;
 • zlepšuje metabolizmus dusíka a uhlíka v bunkách;
 • aktivuje procesy fotosyntézy a fermentácie;
 • zvyšuje odolnosť rastlín proti mrazu;
 • zlepšuje imunitu rastlín, čím sa stáva imunitou voči niektorým hubovým chorobám.

Dostatočné množstvo fosforu je potrebné pre vývoj koreňového systému, reguláciu dýchacích procesov. Vďaka tomuto mikroelementu dostáva rastlina potrebnú energiu, bez ktorej dochádza k oneskoreniu vo vývoji, strate listov.

Dôležité! Pretože mladé kríky nemôžu byť po výsadbe kŕmené, aby sa nespálil krehký koreňový systém, potrebné živiny sa vkladajú vopred do výsadbovej jamky. Toto množstvo hnojiva by malo stačiť na 2 až 3 roky, počas ktorých sa zimolez nemusí dodatočne kŕmiť.

Nezabudnite tiež na pravidelné zalievanie vodou pri izbovej teplote, ak zimolez rastie v oblasti so suchými letami. Bush pre dospelých potrebuje 30 litrov tekutiny raz za 10 dní.

Ako kŕmiť zimolez po zbere

Po zbere bobúľ musíte rastliny pomôcť obnoviť silu pomocou hnojenia - minerálnych alebo organických. Ľudové hnojivá sú tiež veľmi obľúbené.

Minerálne hnojivá

Ako a čo kŕmiť zimolez po zbere, ako správne hnojiť

Po zbere bobúľ sa odporúča kŕmiť zimolez dusíkom, draslíkom a fosforom... Na 1 krík sa pripravia 3 až 4 litre roztoku podľa nasledujúceho receptu: 15 až 20 g sulfidu draselného a superfosfátu na 1 vedro vody.

Na chudobných pôdy druhý obliekanie si môžete urobiť podľa toho istého receptu na konci leta skôr, ako začnú listy padať z zimolezu.

V júli sa nitrofóska používa na kŕmenie, ktorá obsahuje všetky 3 prvky potrebné pre rastlinu. Roztok hnojiva sa pripravuje v množstve 20 g liečiva na 10 litrov vody.

Dôležité! Minerálne hnojivá majú širšie spektrum účinku ako organické hnojivá a pôsobia rýchlejšie.

organický

Ako a čo kŕmiť zimolez po zbere, ako správne hnojiť

Na kŕmenie zimolezu po zbere sa najčastejšie používajú tieto typy organických hnojív:

 • kuracie trusky;
 • hnoja pre dobytok a kone;
 • rašelina, bahno, kompost;
 • piliny a drvená kôra;
 • stonky bylinných rastlín, najmä strukoviny.

Spolu s vyššie uvedenými organickými hnojivami sa často používajú humus a rôzne bakteriálne prípravky, mikroorganizmy, v ktorých stimuluje vývoj koreňového systému rastliny.

Dôležité! Záhradníci, ktorí uprednostňujú organické hnojivá, odporúčajú zimnú kŕmenie hnoja v júli rýchlosťou 10 litrov na krík.

Ľudové lieky

Populárnym ľudovým liekom na hnojenie zimolezu sú kvasinky, ktoré urýchľujú rozklad organických látok v pôde.

Škrabky zo zemiakov sa široko používajú na kŕmenie, pretože škrob v nich obsiahnutý, najmä v kombinácii s popolom, má priaznivý vplyv na vývoj rastliny.

Dôležité! Na extrakciu maximálneho množstva škrobu zo zemiakovej šupky sa odporúča pripraviť infúziu: naliať vriacu vodu na šupku v pomere 3: 4 a nechať pôsobiť 3 dni. Výslednú tekutinu namočte a zalejeme jej kríky. Na zalievanie môžete použiť vodu, v ktorej boli zemiaky uvarené.

Okrem vyššie uvedených prostriedkov sa často používajú aj tieto:

 1. Mletá káva z prírodnej mletej kávy, ktorá obsahuje veľké množstvo dusíka. Pred hnojením musí byť pôda okolo zimolez uvoľnená a dobre navlhčená. Kvapalina sa naleje do predtým pripraveného otvoru rýchlosťou 100 ml na 1 krík. Odporúča sa takéto kŕmenie vykonávať každé 3 dni počas 14 dní. Varenie čaju sa dá použiť rovnakým spôsobom.
 2. Akvarijná voda s vysokým obsahom živín a neutrálnym pH. Zimolez sa odporúča po zbere 1-2 krát zalievať.
 3. Banánová kôra, ktorá je skvelým zdrojom živín. V banke sa sušia 4 banánové šupky, rozdrvia sa na prášok, pridá sa rozdrvená škrupina z 1 vajca. Na 1 liter vody zoberte 2 lyžice. l. prášok a 20 g síranu horečnatého a infúzia počas 3 hodín. Kríky sa striekajú skoro ráno alebo večer v suchom počasí. Postup sa opakuje za 1 až 2 týždne.

Ako si vybrať top dressing

Výber vhodného vrchného obväzu do značnej miery závisí od celkového stavu rastliny, ako aj od preferencií záhradníka.

Ak sa puzdro vyvíja normálne, je lepšie uprednostňovať viaczložkové prípravky, napríklad nitrophoske, na všeobecné kŕmenie puzdra. Ak je pri vonkajšom vzhľade rastliny zrejmý nedostatok jedného z prvkov, je potrebné dodatočne použiť jednozložkové hnojivo.

Asimilácia živín z minerálnych doplnkov je rýchlejšia a úplnejšia ako z organických. Z tohto dôvodu je ich počet potrebný na jeden ker takmer polovicu.

Vrchný obväz sa môže aplikovať ako pod koreň, tak aj postrekom listov. Korenový vrchný dresing sa zase môže vykonať zalievaním alebo suchou metódou: rozptýlenie v koreňovej zóne, mulčovanie, zapustenie do pôdy.

Ak sa na hnojenie používa močovina, je rovnomerne rozptýlená okolo kríka. Počas výkopu je kompost, zelený hnoj a hnoj obsiahnuté v pôde.

Dôležité! Organické hnojivá sa nemiešajú s minerálnymi hnojivami. Prevod rastliny z jedného typu obväzu na iný sa môže uskutočniť iba v novej vegetatívnej sezóne.

Pokyny na hnojenie

Na listové kŕmenie sa listy zimolez postriekajú produktom pripraveným z 50 g močoviny na 10 litrov vody alebo 1% roztoku dusičnanu amónneho - 100 g na 1 liter vody. Po 3 až 4 dňoch sa postup opakuje.

Používa sa aj ďalší recept na kŕmenie zimolez listovou: 1 lyžica. l. močovina a superfosfát, ½ lyžice. l. síran draselný na 10 litrov vody. To vám umožní zariadeniu poskytnúť všetky potrebné prvky súčasne.

Kŕmenie listov sa často vykonáva hnojivami s obsahom mikroživín, ktoré obsahujú dusík, draslík a fosfor, iné prvky potrebné pre rastlinu.

Komplexné minerálne hnojivá v granulách sú uložené v pôde - 20 g na 1 m2. m koreňovej zóny. Vrchný obväz sa vykonáva každé 3 až 4 týždne, až kým sa na kríku neobjavia prvé žltkasté listy.

Dôležité! Pri vkladaní hnojív do pôdy je potrebné pamätať na to, že koreňový systém zimolezu sa nachádza pod samotným povrchom pôdy, preto je dôležité pri kŕmení byť mimoriadne opatrný.

Organické obväzy sa pripravujú podľa nasledujúcich receptov:

 1. 1/3 kuracieho hnoja sa rozpustí v 1/2 vody a vylúhuje sa 2 dni. 1 liter výslednej infúzie sa zriedi 5 litrami vody. Vrchný obliekanie sa vykonáva striktne pri koreni, aby sa zabránilo kontaktu s puzdrom.
 2. Vezmite 1 vedro mulleínu na 5 vedier vody. Výsledná zmes sa podáva infúziou počas 10 dní za miešania denne. Výslednú infúziu je najlepšie použiť na kŕmenie v júli a auguste. Hnojivo sa aplikuje v suchom a chladnom počasí.

Ako a čo kŕmiť zimolez po zbere, ako správne hnojiť

Skúsené záhradnícke tipy

Pokiaľ zimolez nesie ovocie skoro, v oblastiach s teplým a slnečným jesenným obdobím môže kvitnúť opäť v septembri. V tomto prípade budú mať kríky niekoľko veľmi veľkých kvetov. Okamžite sú odrezané, aby rastlina nevyčerpala energiu a mohla sa pripraviť na úspešnú zimu.

Počas kvitnutia, tvorby vaječníkov a zberu je akékoľvek chemické ošetrenie kríkov zimolezu neprijateľné.

záver

Úroda úrody užitočných bobúľ zimolezu, zozbieraná začiatkom leta, by nemala záhradníka zavádzať, pokiaľ ide o potrebu vrchného obliekania.

Aby si rastlina udržala schopnosť niesť ovocie a zdravo rásť, je dôležité sa o ňu pravidelne starať a hnojiť ju počas celého leta.

Pridať komentár

záhradné

kvety