Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Zimolez je jedným z najnáročnejších kríkov, ktoré sa v našej krajine našli všade. Obrovská druhová diverzita umožňuje použitie ako záhradné bobule aj ako súčasť krajinného dizajnu. Tento ker dorastie do výšky 3 až 5 metrov, jeho mierne podlhovasté, oválne, dospievajúce listy vyzerajú krásne. Počas kvitnutia vyžaruje veľmi príjemnú a zdravú vôňu, najmä večer. Existuje iba jeden jedlý druh, má však veľa odrôd.

Záhradníci ochotne pestujú tento ker, aby získali užitočné bobule. V čase zberu sa zimolez doslova zavesila na modré, modré alebo fialové ovocie s matným kvetom. Z jedného kríka je možné zozbierať až 5 kg bobúľ. Tam, kde rastie vo voľnej prírode a obyvateľmi ktorých oblastí je pestovaná - čítajte ďalej.

Kde sa zimolez pestuje v prírode?

Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Tento ker je bežný na celej severnej pologuli. Predovšetkým sa však nachádza v juhovýchodnej Ázii a na Ďalekom východe.

Rastlina je nenáročná na klímu, pôdu, blízkosť ostatných rastlín. Botanici majú viac ako 250 druhov zimolez, ale nie všetky z nich sú vhodné na stravovanie, existujú aj jedovaté. Napríklad vlkolak, dobre známy medzi ľuďmi, je tiež zimolez.

Referencie. Bushove listy počas Veľkej vlasteneckej vojny sa používali na ošetrenie rán a na obväzy.

V ktorých regiónoch

Zimolez rastie najlepšie v severných oblastiach Ruska, na Ďalekom východe, na severnom Kaukaze, Uralu a Kamčatke. V závislosti od oblasti rastu sa kríky líšia nielen vzhladom, ale aj obsahom vitamínov a minerálov v plodoch.

Najzdravšie odrody rastú na Sibíri a na Ďalekom východe. Obsahujú zvýšený obsah prvkov, ktoré pomáhajú bojovať proti prejavom aterosklerózy. Bobule čerstvé, mrazené alebo nastrúhané cukrom účinne znižujú krvný tlak. Obsah vitamínu C v ovocí je porovnateľný s obsahom citrónov. Ovocný nápoj vyrobený zo zrelých bobúľ uhasí smäd dobre.

V závislosti od oblasti rastu sa mení aj chuť plodov.... Čím ďalej na sever, tým viac kyslosti, v južných oblastiach je sladší. Nie každý miluje zimolez kvôli svojej charakteristickej horkosti. Ale to nie je úplne cítiť v bobule strúhané cukrom.

Zimolez je veľmi užitočný nielen pri hypertenzii. Posilňuje imunitný systém vďaka vysokému obsahu kyseliny askorbovej a striebra. Bobule a listy kríky normalizujú činnosť tráviaceho traktu.

Referencie. Rastlina pokojne toleruje mrazy až do -50 ° C

Pri liečbe prechladnutia, bobúľ a listov pomáhajú znižovať teplotu a výtok spúta. Používajú sa dokonca aj na liečenie pľúcnej tuberkulózy.

V prípade jadier je zimolez užitočný v tom, že posilňuje krvné cievy, čistí ich od usadenín cholesterolu. Bobule stimulujú mozgovú aktivitu, zlepšujú pamäť, zmierňujú stres.

V ktorej oblasti

Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Táto nenáročný závod sa cíti skvele za akýchkoľvek podmienok. Zimolez dobre znáša slnko a čiastočne odtieň. Rastie v samostatných skupinách a pod stromami. Dokonca aj pod stožiarmi elektrického vedenia, kde púpava nechce žiť, je zimolez bežná.

Je to zaujímavé! Táto rastlina sa nenachádza vo voľnej prírode na južnej pologuli. Nepokojní osadníci však priniesli na Nový Zéland sadenice zimolezu, ktorí sa tam zakorenili.

Rastie dobre v mokradiach a horských svahoch.V stepných oblastiach a na slaných močiaroch sa vyskytuje niekoľko druhov zimolezov a všade rastie bobule vlka - v lese, na námestiach, na pastvinách.

Existuje rys zimolezu, ktorý ešte nebol potvrdený botanikmi, ale všimol si ho geológ: dobrovoľne sa usadí tam, kde sú ložiská striebra a medi. V dôsledku prítomnosti týchto prvkov v pôde bobule obsahujú veľa užitočných látok.

Tradičná medicína používa zimolez ako súčasť komplexnej terapie na liečenie mnohých chorôb. Napríklad pri pneumónii, enteritíde, cukrovke, artritíde.

Prečítajte si tiež:

Kedy a ako vysadiť zimolez na jeseň.

Presadiť zimolez na nové miesto.

Tam, kde v Rusku rastie zimolez: najvhodnejšie regióny a odrody

Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Starostlivosť o kríky je nenáročná, preto ju záhradníci radi pestujú na svojich pozemkoch.... Zimolez sa používa ako zariadenie na ochranu pred vetrom, na vytváranie krajinných riešení - altány a oblúky spojené s kríkmi vyzerajú skvele a dávajú chlad.

Ako záhradná rastlina sa pestujú všade odrody zimolez - od Kaliningradu na západe krajiny po Kuriles a Kamchatka na východe, od polárnych oblastí Jakutsko a Komi po subtropické Soči a vysokohorské kaukazské republiky.

Referencie. Zimolez dáva nielen chutné a zdravé bobule. Na liečebné účely sa používa celý ker - listy, kôra, kvety, korene.

Najlepšie veľkoplodé odrody pre záhradné pozemky:

  • Altair dobre rastie v strednom pruhu, bobule sa nerozpadnú ani po úplnom dozretí, dáva až 2 kg úrody z kríka;
  • kralrybarov - jedna z najlepších odrôd pre Sibír, až do 4 kg veľkej (2-3 cm dlhé) sladké ovocie sa zberá z jednej rastliny;
  • Leningradský obr - veľmi produktívna odroda s veľkými sladkými bobuľami pre severné regióny, Sibír a Ďaleký východ;
  • Silginka - v južných oblastiach, keďže sú plody odolné voči suchu a spätným mrazom, mesiac po zbere sa bez straty kvality skladujú.

Najlepšie odrody zimolez pre severné regióny chovali chovatelia Vladivostoku a Komsomolska na Amure. Od polovice 20. storočia vytvorili viac ako 100 odrôd.

Najviac zo všetkého je zimolez kultivovaný obyvateľmi Sibír, Ďalekého východu a Kamčatky. Je to spôsobené nielen obrovskými výhodami bobúľ, ale aj skutočnosťou, že nie je ľahké pestovať mnoho iných ovocných kríkov v drsných podmienkach. Zimolez dokonale toleruje mrazy, kvety a dozrieva skôr ako všetky ostatné. Už v júni sa v zimných mesiacoch bobule zimolezu sfarbia na modro ako akvamarínový sprej.

Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Krík dokonale znáša transplantáciu z voľnej prírody na záhradný pozemok. Takto sa objavil prvý kultivovaný zimolez. V Európe sa tento ker používal v dobách Karla Linnaea na zdobenie parkov a námestí. Je pravda, že kvôli krásnym a hustým listiam a kvetinám, a nie kvôli zberu žatvy.

Európa uviedla zimolezu ako komerčný bobule len v roku 2018. A už teraz existuje skutočný rozmach: obyvatelia Nemecka, Francúzska, Anglicka, Belgicka a ďalších krajín aktívne kupujú zdravé ovocie. Dopyt po nich sa prudko zvýšil po úmrtí čučoriedkových plantáží v dôsledku mrazu. Dokonca aj Kanada, Spojené štáty americké a Japonsko sú uvedené ako dovozcovia zimolez.

Trpaslicové odrody sú najvhodnejšie na pestovanie doma.... Najslávnejšie je zimolez japonská. Doma sa rastliny pestujú ako bonsaje, zatiaľ čo bobule dokonale kvitnú a prinášajú ovocie.

Obyvatelia Ruska môžu túto bobuľu voľne pestovať za akýchkoľvek klimatických podmienok... A pre tých, ktorí nemajú vlastné pozemky, sa odporúča pestovať zimolez na parapete. Niektoré poddimenzované odrody rastú dobre doma a hojne prinášajú ovocie.

Tam, kde zimolez dobre rastie: podmienky, odrody a regióny pestovania v Rusku

Je to zaujímavé:

Mrazuvzdorná odroda zimolez "Lakomka".

Raná odroda odolná voči zimolezu Vasyugan.

záver

Zimolez je veľmi nenáročný závod nachádzajúci sa na severnej pologuli. Rastie rovnako dobre v tajge a stepi, na slnku av tieni stromov, na horách a v močiaroch. Jedlý je len jeden zimolez, ale má veľa rôznych odrôd. Tradičné a ľudové lekárstvo už dávno pozná obrovské výhody bobúľ. A ruskí záhradníci pestujú zimolez z Kamčatky do Murmanska.

Pridať komentár

záhradné

kvety