Vošky na zimolez: ako spracovať, aby nedošlo k zničeniu plodiny

Vošky spôsobujú záhradníkom a záhradníkom veľa problémov. Hmyz sa živí rastlinnými šťavami a nerozlišuje medzi uhorkami a ovocnými kríkmi. Malé chyby sa šíria rýchlosťou blesku. Celé kolónie hmyzu sú viditeľné na zadnej strane listov a na výhonkoch. Ako sa vysporiadať s voškami na zimolezoch a ako zabrániť šíreniu škodcov, povieme v tomto článku.

Ako liečiť zimolez z vošiek

Možno každý záhradník pozná problém vzhľadu vošiek na mieste. Malý hmyz s čiernymi alebo zelenými telieskami sú skutočnými húsenicami. Napadajú ovocné a zeleninové plodiny, kvety, stromy a kríky.

Kedysi sa predpokladalo, že zimolez nie je náchylná na zamorenie voškami Keď sa krík šíril v rôznych oblastiach, kultúra stratila schopnosť odolávať škodcom.

Rastlina infikuje niekoľko druhov vošiek:

 1. apikálnej napadá horné listy a spôsobuje jej zvlnenie a vysušenie. Vošky často postihujú zimolez tatársku. Pouhým okom sú viditeľné známky poškodenia: výhonky prestávajú rásť a začínajú sa vetviť. Tento jav sa nazýva „čarodejnícka metla“. Krík sa stáva nedbalým a stráca svoj dekoratívny účinok, nehovoriac o strate zdravia.
 2. Zimolez-smrek aktívne jedie lístie, a preto žltne, zasychá a hnedne. Najčastejšie ovplyvňuje vetvy modrých zimolezov, tatár a ruprecht.
 3. Zimolez-obilnín poškodzuje mladé vetvy. Čoskoro sa zdeformujú, prestanú rásť a vnútornosti sa skracujú. Listy sú žlté a stočené nadol alebo skrútené šikmo. Hmyz postihuje všetky druhy kríkov.

Hlavným zdrojom potravy vošiek sú zeleninové šťavy.... Bez nich sa krík nemôže úplne rozvinúť a rýchlo stráca svoju pôvodnú krásu. Na boj proti hmyzu používajú záhradníci celý arzenál účinných nástrojov. Používajú sa chemické a biologické prípravky, ako aj ľudové liečivá na báze rastlín a šrotu.

Vošky na zimolez: ako spracovať, aby nedošlo k zničeniu plodiny

Ľudové lieky po odkvitnutí a počas plodenia

Čo robiť, ak zimolez napadnuté voškami? Ľudové lieky sú najbezpečnejším spôsobom liečby kríkov... Nepoškodzujú ľudí, včely ani vtáky. Maximálna účinnosť je uvedená na začiatku infekcie. Finančné prostriedky sa môžu použiť počas kvitnutia a aktívneho pestovania kultúry.

Dajme recepty na najúčinnejšie ľudové lieky podľa záhradkárov:

 1. 100 g tabaku na liter teplej vody. Vylúhujte 24 hodín a potom varte 40 minút. Prefiltrujte vývar cez tenkú vrstvu zloženú v dvoch vrstvách a pre lepšiu lepivosť zmiešajte 40 - 50 g pracieho mydla. Striekajte kríky 3-4 krát s intervalom 10 dní.
 2. Jemne nakrájajte 300 g cesnaku alebo cesnakových šípok a vylúhujte do 1 litra teplej vody 2-3 hodiny. Potom sa infúzia prefiltruje, zriedi sa 10 litrami čistej vody a rozmieša sa v 40 g mydlových hoblín. Použite hotový roztok na rozprašovanie kríkov večer. Frekvencia ošetrenia závisí od stupňa poškodenia rastlín. Interval medzi sprejmi je 10 dní.
 3. Nasekajte 1 kg paradajok a prikryte ju teplou vodou cez noc. Ráno filtrujte infúziu cez tenkú fazuľa a zrieďte ju čistou vodou na polovicu. Tento roztok použite na ošetrenie kríkov, najmä zadnej časti listov. Počet ošetrení je 3-4 po 10-12 dňoch.
 4. Nalejte 200 g drevného popola do 10 litrov vody, nechajte pôsobiť 24 hodín a pretlačte cez tenkú fazuľku.Do roztoku vmiešajte 50 g mydlových hoblín a ihneď ich použite na rozprašovanie kríkov. Náradie sa smie používať počas obdobia výroby ovocia, nemá vplyv príchuť a vzhľad kríkov. Frekvencia liečby je 3-4 krát každých 10 dní.
 5. Nalejte 500 g sušených nechtičiek s 10 litrami teplej vody a trvajte na tom, až kým sa neobjaví tvrdý zápach. V infúzii zmiešajte 50 g hoblín mydla na pranie a pomocou roztoku nastriekajte kríky. Záhradníci odporúčajú utierať kmene roztokom na zvýšenie účinku. Frekvencia liečby je 2-3 krát po 14 dňoch.
 6. Rozdrvte 700 g zemiakových šupiek a nalejte 10 litrov horúcej vody, nechajte tri dni a prefiltrujte. Pred použitím premiešajte 50 g mydlových hoblín. Frekvencia nástreku je 2-3 krát každých 10-12 dní.
 7. Jemne nakrájajte 200 g cibule na plevy a nalejte 10 litrov teplej vody. Nechajte pôsobiť 24 hodín, prefiltrujte a pridajte 40 g mydlových hoblín. Frekvencia liečby je 3-4 krát každých 10 dní.
 8. 300 ml octu alebo 100 ml amoniaku nalejte 10 litrov vody, pridajte 25 ml tekutého mydla (kozmetického alebo dechtového) a kríky spracovajte dvakrát v intervaloch 7 dní.
 9. Rozpustite 50 g stolovej soli, 50 g jedlej sódy, 100 g hoblín mydla na pranie v 10 litroch teplej vody a ihneď ošetrujte zimolez. Frekvencia striekania je 2 až 3-krát po 14 dňoch.

Niektorí záhradníci zbierajú vošky ručne alebo opláchnu vodou zo záhradnej hadice.

Vošky na zimolez: ako spracovať, aby nedošlo k zničeniu plodiny

chemikálie

Ako liečiť vošky na zimolezoch? chemikálie slúži na ničenie škodcov na kríkoch začiatkom marca a do otvorenia púčikov... Najúčinnejšie lieky sú:

 • Actellik;
 • "Confidor";
 • Rogor;
 • "Karbofos";
 • Trichlormetafos 3;
 • "Keltan".

Ich pôsobenie je zamerané na zničenie vajíčok vošiek, ktoré hibernáujú v pôde a na dolných konáre.... Dospelí jednotlivci okamžite zomrú. Kontaktné insekticídy zostávajú účinné po dobu 25 až 30 dní.

Dôležité! Kríky sa zavlažujú večer po západe slnka, aby sa zabránilo popáleniu. Na zvýšenie účinnosti je puzdro potiahnuté plastovým obalom a ráno je odstránené.

Biologicals

Biologické prípravky majú silný účinok a sú bezpečné pre ľudí a životné prostredie... Môžu sa použiť po objavení listov, počas kvitnutia a rodenia. Plody jedlých zimolez sa môžu konzumovať najskôr päť dní po spracovaní.

Referencie. Biologické prípravky prenikajú do tráviaceho systému hmyzu a úplne ich pripravujú o potravu. To vedie k nevyhnutnej smrti škodcov.

Najefektívnejšie:

 • "Lepidocide";
 • "Bitoxibacillin";
 • Iskra Bio;
 • "Entobacterin";
 • Fitoverm;
 • Inta-Vir.

Účinok sa objaví jeden týždeň po liečbe... Počet hmyzu na výhonkoch a listoch klesá a noví jednotlivci sa neobjavujú. Opätovné spracovanie sa uskutoční po 10-14 dňoch. Kríky sa striekajú po západe slnka za suchého a horúceho počasia.

Ako sa vysporiadať s mravcami na zimolezoch

Hlavnými šíriteľmi vošiek na mieste sú mravce... Živí sa sladkým medom - tekutinou, ktorá sa objavuje v dôsledku životne dôležitej činnosti škodcov. Mravce, plaziace sa z miesta na miesto, nesú na tele telá lariev vošiek, infikujú nové kríky.

Mravce sa nalejú vriacou vodou alebo prípravok „Mravčiar“, uvoľnite pôdu v kruhu blízkeho kmeňa kmeňa. Mravce netolerujú zasahovanie do svojho každodenného života a začínajú hľadať nové miesto na usadenie.

Vetvy zimolezu sú zabalené vatovou tkaninou a husto rozmazané brezou... Pre mravce je ťažké prekonať takúto prekážku, teda riziko výskyt škodcov výrazne klesá.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo šíreniu vošiek na zimolezoch, používajú sa takéto činnosti:

 • vystrašiť alebo zničiť mravce;
 • dať vedľa mäta, nechtík lekársky, sléz, nasturtium, palina, mak, petržlen, cesnak, cibuľa, baza čierna;
 • priťahovať lienky, čipky, podšívku, vrabce, robiny, kozy, penice;

Vošky na zimolez: ako spracovať, aby nedošlo k zničeniu plodiny

 • odrezať poškodené vetvy na jeseň a skoro na jar;
 • zbierať zvyšky rastlín a spáliť lokalitu;
 • po roztopení snehu sa kríky nalejú vriacou vodou;
 • začiatkom jari sa kríky postriekajú roztokom Aktellik, Rogor a Confidor;
 • pôda vykopal sa okolo zimolezu skoro na jar a vyliate ho strmým roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého;
 • na jeseň veľké konáre sú bielené haseným vápnom;
 • nezabudnite kŕmiť rastliny hnojivami fosforu draselného a fosforu.

záver

Skúsení záhradníci odporúčajú komplexne bojovať proti voškám na zimolezoch. Na začiatku jari sa začína profylaktický postrek chemikáliami a zvyšky rastlín sa odstránia po uvoľnení pôdy. Kým púčiky kvitnú, sú kríky postriekané chemickými látkami, potom prechádzajú na ľudové liečivá a biologické výrobky, ktoré sú bezpečné pre ľudí a životné prostredie. Zároveň sa hniezd zbavia vriacou vodou a chemikáliami.

Pridať komentár

záhradné

kvety