Odroda hrozna Kishmish Radiant

Kishmish je odroda hrozna bez semien. Agronómovia to oceňujú pre svoje vynikajúce ovocie a nenáročné pestovanie. Bobule sú vhodné na čerstvú spotrebu, spracovanie a sušenie. Jednou z najpopulárnejších odrôd je Moldavian Kishmish Radiant. Táto odroda sa zakorenila na území Ruska, vyznačuje sa odolnosťou a všestrannosťou pri používaní. Pozrime sa podrobne na opis hrozna Kishmish Radiant a zistite vlastnosti jeho kultivácie.

Opis odrody hrozna Kishmish Radiant

Stolové hrozno bez jadra dozrieva za 130 dní... Kríky sú silné, listy strednej veľkosti, členité, formované na dlhom stopkách. Povrch listov je lesklý, bez dospievania. Kvety sú bisexuálne, preto Kishmish Radiant stabilne prináša ovocie bez prítomnosti opeľujúceho hmyzu, a to aj za daždivého a veterného počasia. Hrozno uprednostňuje priestor, takže vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 2,5 m.

Odroda hrozna Kishmish Radiant

technické údaje

Trsy sú okrídlené a sypké, s hmotnosťou asi 400 g... Bobule sú podlhovasto vajcovité, ružovo-biele. Pokožka je hustá s voskovým povlakom, dužina je mäsitá a chrumkavá, chuť je príjemná s jemnou vôňou muškátového orecha. Hmotnosť jedného bobule je 2 až 4 g. Skóre chuti Radiant Kishmish je 9,1 bodu z 10. Dospelé rastliny dosahujú ročnú výťažnosť až 30 kg. Čas zberu je začiatkom alebo v polovici augusta.

Klady a zápory

Výhodou je odolnosť proti šedej hnilobe a múčnatke... Na ochranu proti plesniam je potrebné pravidelne striekať roztokom síranu meďnatého. Vďaka hustej šupke sa hrozienka prepravujú na veľké vzdialenosti, plody sa nezhoršujú a nehnijú.

Plusy zahŕňajú veľkú veľkosť strapcov, príjemnú a šťavnatú dužinu... Ovocie sa používa univerzálne - hrozienka, nápoje, džemy, zaváraniny, marmelády a cukrárske výrobky sa vyrábajú z hrozna.

Zaujímavé!Kishmish sa používa nielen pri príprave sladkých jedál a nápojov. Používa sa tiež pri príprave uzbeckého pilafa. Bobule dodávajú jedlu príjemnú muškátovú chuť a sladkú arómu.

Nevýhody Kishmish Radiant - náročnosť na minerálne a organické kŕmenie, povinné tvarovanie a prerezávanie výhonkov. Ak sa nedodržiavajú pravidlá starostlivosti, úroda hrozna klesá. Na výsadbu sadeníc sú vhodné iba priestranné záhradné plochy, pretože rastlina rýchlo rastie, vyžaduje priestor, teplo a svetlo.

Pestovanie sálavého kishmishu

Nielen výnos odrody závisí od dodržiavania pravidiel výsadby a starostlivosti.ale aj jeho imunita. Preto je dôležité dodržiavať agrotechnické odporúčania a podmienky.

Rásť, pestovať Kishmish Radiant však hlavne v teplých oblastiach s náležitou starostlivosťou av strednom Rusku vykazuje vysoký výnos.

Odroda hrozna Kishmish Radiant

Ako pestovať

Odporúča sa zasadiť Radiant Kishmish na jar — stupeň odolnosti proti mrazu sa nelíši, preto je dôležité, aby sadenice zakorenili v zemi na jar av lete. Pôda musí byť neutrálna alebo mierne kyslá, na pôdach s vysokou kyslosťou hrozienka nekoreňujú. Obyvatelia leta si vyberajú miesto pristátia mimo močaristých a mokrých krajín, v opačnom prípade existuje vysoké riziko vzniku plesňových a vírusových chorôb.

Postup pristátia vyzerá takto:

  1. Na konci apríla záhradníci pripravia pôdu: vykopajú otvor 60 - 70 cm hlboký, urobia drenážnu vrstvu z jemného kameňa alebo zlomenú tehlu a pridajú tekutý hnoj.
  2. V strede diery sa umiestni kolík, umiestni sa semenáčik, pokryje sa voľnou zeminou a hojne sa zaleje teplou vodou.
  3. Po 2 dňoch sa semenáčiky pomelú rezanou trávou, lístím, senom a pilinami. Mulčovač udržuje vlhkosť a zlepšuje výživu mladých rastlín.

Na sadenie sa vyberajú zdravé sadenice: musia byť pružné a odolné, bez prasklín, škvŕn a iných nedostatkov. 2-3 dni pred výsadbou sa namočia do roztoku superfosfátu, pôdy a rašeliny. Zmes sa umiestni do vedra a do nej sa umiestnia sadenice. Namáčanie posilňuje imunitu rastliny a pomáha sa v budúcnosti rýchlo prispôsobiť klimatickým podmienkam.

Odroda hrozna Kishmish Radiant

Starostlivosť

Starostlivosť o hrozno sa skladá z napájania a hnojenia, orezávanie a tvarovanie... Ak sa tieto postupy nedodržiavajú, hrozno rastie malé a čerstvé, kríky často ochorejú, korene sú škodcami poškodené.

Tvarovanie a orezávanie

Mladé hrozno sa tvorí s príchodom jari... Pri strednom výhonku sa vyberú 2 dolné puky, od nich sa pestuje vinič, ktoré sa viažu na mrežu so sklonom v rôznych smeroch.

Odrezaný na jeseň zarastené stonky. Bushove prerezávanie závisí od veku... Ak je rukáv nový, orežte ho o 2 - 3 oči, ak je starý - o 10 až 14 očí. Neodporúča sa nechávať viac ako 35 očí z celkového nákladu. Po zákroku by mali zostať 4 vinice, každá dlhá 3 až 3,5 m.

V druhom roku sú výhonky priviazané k spodnému drôtu s vrcholmi v rôznych smeroch... A s príchodom jesene sa dlhý rukáv opäť skráti - zostanú na ňom iba 2 až 3 výhonky. Ak nebudú odrezané, vinič sa zamotá a negatívne ovplyvní výnosy.

Hnojenie a zalievanie

Kishmish Radiant vyžaduje mierne zalievanie... Pôdu navlhčite každých 14 dní pridaním vody do koreňa. Ak je pôda piesková a suchá, hrozno sa odporúča zalievať častejšie. Zároveň je dôležité, aby sa hrozienka neprimerane nezmnožovali - v dôsledku nadmerného množstva vody sa ovocie stáva kyslé alebo čerstvé.

Odroda hrozna Kishmish Radiant

Letní obyvatelia odporúča sa zavlažovať rastlinu ráno alebo večer, aby nedošlo k spáleniu slnka... Pred zalievaním sa uličky uvoľnia a buriny sa odstránia. Pomocou týchto postupov sa voda neodparuje z povrchu pôdy, ale preniká hlboko do koreňov. Zavlažovanie sa zastaví 14 dní pred zberom.

Na oplodnenie použite koreň a list kŕmenie... Prvý posilňuje imunitu rastlín, druhý chráni pred chorobami a škodcami. Frekvencia procedúr je 2-3 krát za sezónu. Neodporúča sa pravidelne robiť vrchné dresingy, pretože nadbytok minerálnych prvkov vyvoláva choroby a spomaľuje dozrievanie bobúľ:

  1. Počas obdobia kvitnutia sa pridá síran horečnatý alebo monofosfát draselný. Hnojivá stimulujú rozvoj kvetov a vaječníkov.
  2. Po výsadbe sa zavádza organická hmota - hnoj, kompost, vtáčí trus. Používajú sa v suchu, ale najčastejšie vo forme infúzie alebo roztoku.
  3. Počas obdobia dozrievania sa kladie dôraz na minerálne hnojivá - pridávajú do pôdy „Roztok“, „Florovit“, „Záhradná zmes“. Pred použitím je potrebné zalievať teplou vodou.
  4. Počas celého obdobia dozrievania sa hrozno postrieka prípravkami „Novofert“ alebo „Kimira“. Chráni hrozno pred múčnatkou, hnilobou ovocia, plesňou a posilňuje imunitu rastlín.

Odroda hrozna Kishmish Radiant

Prístrešok na zimu

Odolnosť tejto odrody proti mrazu je podpriemerná, takže hrozno potrebuje ročný objem prístrešok na zimu... V strednom Rusku je rastlina zakrytá koncom októbra alebo začiatkom novembra, pred začiatkom mrazu.

Existujú dve možnosti prístrešia - suchá a mokrá.... Pri suchom úkryte sa vinič izoluje z mulča pomocou hrubého filmu alebo agrofibru a potom sa zakryje krycím materiálom. Keď je mokrý, mulč sa naleje na vinič. Letní obyvatelia používajú pôdu alebo sneh z krycích materiálov - je to rýchla a hospodárna voľba.

Pozor! Niektorí letní obyvatelia používajú na úkryt bridlicu. Príkopy hlboké 20 cm sa vykopávajú pozdĺž kríkov viniča, vinič sa zabalí čistým a suchým vyhozením, zakryje sa bridlicami a posype sa zeminou. Bridlica sa používa už viac ako jeden rok, spoľahlivo chráni výsadbu pred vetrom a mrazom.

recenzia

Čo hovoria o odrode hrozna Radish Kishmish v recenziách.

Odroda hrozna Kishmish RadiantNikolay, Moskovská oblasť: "Páči sa mi žiarivý Kishmish, pretože každý rok zbieram 10 až 12 zväzkov z kríka." Bobule chutia dobre, jeme ich s celou rodinou a používame ich na výrobu hrozienok. V krajine pestujem rastlinu, zalievam ju každé 2 týždne, niekedy menej, ak prší. Po dozrievaní hrozienka visia na vetvách ešte týždeň, nerozpadnú sa. “

Polina, Krasnodarský kraj: „Kishmish Radiant môžem dať len dobrý popis - mám rada mäkké bobule bez semien. Prikrývam film na zimu, každý rok pestujem vinič kvôli vysokým výnosom. Na webe rastú 3 kríky tejto odrody, som veľmi šťastný “.

Olga, Saratov: „Minulý rok na puzdrách Radiant Kishmish zmrzli púčiky a úroda bola zlá. Tento rok neboli také problémy, ale bobule rástli čerstvé. Všeobecne hodnotím odrodu na prvých troch. “.

záver

Radiant Kishmish je odroda hrozna bez semien v polovici sezóny. Pestuje sa v strednom Rusku av južných regiónoch, na výsadbu sa využívajú priestranné, slnečné a suché záhradné plochy. Aby získali bohatú úrodu, pokrývajú leto obyvatelia kríkov na zimu a na jar vytvárajú a pestujú vinič. Pravidelne tiež hnojia pôdu, aby posilnili imunitu hrozna, a postrekujú kríky na ochranu pred chorobami a škodcami.

Zrelé trsy získavajú ružovkastý odtieň, chuť je príjemná, sladká, s vôňou muškátového orieška. Radiant kishmish je vhodný na čerstvú spotrebu, spracovanie a skladovanie.

Pridať komentár

záhradné

kvety