Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Biely ríbezle sa tešia stabilnej obľube domácich záhradkárov. Ovocie tejto rastliny je menej pravdepodobné, že spôsobí alergie než svetlejšie bobule. Majú osviežujúcu sladkokyslú chuť a jemnú vôňu, ktorá sa výrazne líši od čiernych a červených ríbezlí.

Starostlivosť o biele ríbezle je náročnejšia a menej produktívna ako čierne alebo červené ríbezle. Medzi odrodami bielych bobúľ sú však odolnejšie a produktívnejšie odrody. Jedným z nich sú Versailles.

Opis odrody bieleho ríbezle Versailles

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Biely ríbezľ (ribe niveum) je pomerne stará odroda, ktorá sa vo Francúzsku chovala v 19. storočí. Až v roku 1959 bol závod zapísaný do ruského štátneho registra. Odporúča sa pestovať v oblastiach s miernym podnebím, je však vhodný na pestovanie na juhu a dokonca aj na severe Ruska.

Hlavné vlastnosti

Napriek prítomnosti mnohých modernejších odrôd nie je biely ríbezle Versailles v mnohých ohľadoch v mnohých ohľadoch horší a dokonca predčí mnohé odrody a hybridy chované dnes.

Opis Versailles White:

 1. Krík. Vztýčený. Stredná veľkosť. Výška sa pohybuje v rozmedzí od 1,2 do 1,5 m. Kríky sa šíria a vydávajú veľké množstvo výhonkov. Vetvy sú tenké, ale dostatočne pevné a flexibilné. Koreňový systém je vyvinutý. Väčšina koreňov je vodorovná, nachádza sa v hĺbke 40 cm pod zemou a rastie za korunu. Centrálny koreň je silný, prechádza do hĺbky 1 m.Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody
 2. Listy. Široký, v tvare srdca, s piatimi rezmi lalokov. Hrany sú zúbkované. Samotné zuby sú široké a tupé. Morská strana listových dosiek má miernu pubertu. Farba listov je tmavozelená sotva viditeľným modravým odtieňom.
 3. Bloom. Kvetenstvo sa zhromažďuje v dlhých riedkych zhlukoch s stopkami. Kvety sú tanierovité, stredne veľké, žltobiele. Pedikely sú dlhé a rovné. Žiadna puberta, lesklý lesk.
 4. Bobule. Veľké, okrúhle, zarovnané, zhromaždené v dlhých kefách. Hmotnosť každého bobúľa sa pohybuje medzi 0,7 - 1,3 g. Tieň je krémový. Plody sú priesvitné, kosti sú viditeľné cez šťavnatú dužinu. Chuť je sladká a kyslá, bohatá. Pokožka je priehľadná, tenká, ale pevná.
 5. Podmienky zrenia... Skoré zrenie.
 6. Imunita. Vysoko odolný voči múčnatke. Nemá imunitu proti antracnóze. Imunita voči iným hubám choroby middle.
 7. Odolnosť proti negatívnym environmentálnym faktorom. Má vysokú odolnosť proti mrazu.
 8. Přepravitelnost. Vysoká. Hustá pokožka umožňuje, aby sa plody pri dlhodobej preprave nezvrásnili.
 9. Produktivita. Vysoká. Z kríkov sa v priemere zozbiera 3–4 kg plodov.

Biely ríbezle sa vyznačujú priateľnosťou dozrievajúcich bobúľ. Celá plodina sa z kríka odstráni naraz.

Poznámka! V bobuliach Versailles, bieleho ríbezle, sa nachádza až 18% sušiny, 7,5% cukrov. Kyslosť ovocia je 2,3%. 100 g produktu predstavuje 38 g kyseliny askorbovej.

Klady a zápory

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Biely ríbezle Versailles je obľúbený medzi začiatočníkmi aj skúsenými záhradníkmi. Jeho hlavné výhody sú uvedené v zozname:

 1. Vysoká odolnosť proti mrazu. To umožňuje pestovať Versailles biele vo všetkých regiónoch našej krajiny;
 2. Samoopelenia. Rastlina prinesie ovocie, aj keď na mieste nie sú žiadne ďalšie kríky bieleho ríbezle.
 3. Prítomnosť imunity voči múčnatke.Recenzie záhradníkov naznačujú, že ríbezle nie sú citlivé na mnoho iných hubových chorôb.
 4. Vysoká produktivita.
 5. Včasná zrelosť.

Medzi nevýhody patrí:

 • náchylnosť na antracnózu;
 • nadmerné šírenie puzdra;
 • náročnosť na zloženie pôdy.

Poradenstvo! Napriek skutočnosti, že odroda sa považuje za samoopelivá, najvyššie výnosy sa pozorujú, keď sa na mieste nachádza niekoľko kríkov (lepších ako rôzne odrody).

pristávacia

Versailles biela sa reprodukuje iba vegetatívne. Používať odrezky, vrstvenie alebo delenie kríkov. Technológia získavania sadivového materiálu sa nelíši od iných odrôd.

V škôlkach a na trhoch sa zvyčajne predávajú hotové sadenice. Korene rýchlo zakorenia a dobre zakorenia na stálom mieste.

Príprava pôdy

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

V prípade Versaillského ríbezle je dôležité vybrať si správne miesto. Malo by byť umiestnené na najslnečnejšom mieste a chránené pred vetrom záhrady. Podzemná voda by sa nemala príliš priblížiť k povrchu.

Poznámka! Pri nedostatočnom osvetlení sa znižuje úroda odrody. Bobule sú malé a kyslé.

Rybízu sa darí vo výživných hlinitých pôdach, ale môžu rásť v akejkoľvek pôde. Pri výsadbe v piesočnatej pôde budete potrebovať intenzívnejšie kŕmenie.

Pred výsadbou ríbezlí je miesto vykopané a zbavené buriny. Najlepšie funguje pôda s neutrálnou kyslosťou. Ak sa indikátory zvýšia, pridá sa suché vápno alebo popol.

Rybíz sa pestuje skoro na jar alebo po páde listov. Jamky sa pripravia 2 až 3 týždne pred výsadbou.

Príprava jamiek:

 1. Otvory majú hĺbku 40 cm a priemer 50 cm, medzi rastlinami musí byť najmenej 1,5 m voľného priestoru.
 2. Pôda odstránená z diery sa zmieša s 5 kg hnilého hnoja, 50 g superfosfátu a 20 g síranu draselného. V prípade potreby sa superfosfát draselný nahradí 1 kg popola.
 3. Pôda s hnojivami je dôkladne premiešaná a ponechaná v blízkosti otvoru až do výsadby.

Podrobné pokyny pre pestovanie a výber sadenice

Je dôležité zvoliť kvalitný a zdravý výsadbový materiál. Na sadeníc by nemali byť žiadne stopy choroby a infekcie, podozrivé škvrny a plaky. Koreňový systém by mal byť dobre vyvinutý, bez suchých a hustých oblastí, vlhký pri reze. Vetvy by nemali byť suché. Zeleň by mala byť svetlá s dobrým turgorom.

Je lepšie kúpiť sadenice s uzavretým koreňovým systémom (umiestneným v hlinenej kóme) - rýchlejšie sa zakorenia. Ak boli zakúpené sadenice s otvoreným koreňovým systémom, pred výsadbou sa namočia do svetloružového roztoku manganistanu draselného a stimulátora tvorby koreňov. Ak sú korene dlhé, skrátia sa o tretinu.

Pokyny na postupné pristátie:

 1. Na spodok jamy sa naleje 5 cm vrstva drenáže (jemný štrk, expandovaná hlina, škrupina). V strede je vytvorená hlinená hrudka.
 2. Driek je nasadený na hlinenú hrudku pod uhlom 45 stupňov. Korene sú rovnomerne rozložené po kopci.
 3. Otvor je zakrytý výživnou pôdnou zmesou tak, aby sa koreňový golier prehĺbil o 7 až 10 cm.
 4. Po výsadbe sa zemina okolo rastliny zhutní. Potom pod koreň nalejte 2 vedrá teplej vody.
 5. Ak je pôda usadená, pridajte viac pôdy. Oko kríka sa naleje vrstva kompostu (humus, rašelina, slama).
 6. Horná časť sadenice je orezaná a zanecháva 5 až 6 zdravých púčikov.

rastúce

Na dosiahnutie najvyššieho možného výnosu je dôležité poskytnúť kríku náležitú starostlivosť. Rybíz Versailles je menej náladový ako mnoho iných odrôd s bielymi bobuľami. Navyše je to náročnejšie ako čierne a červené ríbezle.

Starostlivosť

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Biely ríbezl Versailles potrebuje pravidelnú starostlivosť. Zoznam obsahuje základné pravidlá:

 1. Zalievanie. Biely ríbezle sú náročné na zalievanie. V normálnom lete sa krík napojí trikrát týždenne, vždy s použitím 10 litrov vody. Ak je leto suché, ríbezle sa polievajú každý deň. V období dažďov sa zavlažovanie zastaví.Pôda je navlhčená teplou usadenou vodou ráno alebo večer, keď nie je slnko aktívne.
 2. Uvoľnenie a odburinenie. Pôda okolo rybízu sa po každom zalievaní alebo zrážaní uvoľní. V procese uvoľňovania sa burina odstráni.
 3. Vrchný obväz. V prvom a druhom roku po výsadbe sa na pôdu odstránenú z diery aplikuje dostatočné množstvo hnojiva. Potom začnú robiť skoro na jar do kríky sa naleje roztok 10 litrov vody a 50 g močoviny a po uvoľnení plodiny sa naleje zmes 10 litrov vody, 0,5 litra kuracieho hnoja (alebo 1 kg hnilého hnoja), 50 g superfosfátu a 20 g síranu draselného. V lete sa kríky postriekajú zmesou 10 litrov vody, 5 g manganistanu draselného, ​​3 g kyseliny boritej a 35 g síranu meďnatého.
 4. Tvorenie. Prvé formatívne prerezávanie sa vykonáva jeden rok po výsadbe. Zo všetkých vytvorených kostrových vetiev sú vybrané 3-4 z najsilnejších, ostatné sú odrezané. Týmto spôsobom sa vykonáva ročné prerezávanie. Koruna sa vytvorí za 4-5 rokov. Do tejto doby by mala mať rastlina 16-18 vetiev. Potom som odrezal 7-8 ročné vetvy a nechal som náhradné výhonky.
 5. Sanitárne prerezávanie. Suché a poškodené 5. výhonky, konáre, ktoré sa šíria po zemi, sa rezajú ročne. Výstrely sú vystrihnuté.
 6. Orezávanie proti starnutiu. Ak rybíz začal dávať málo ovocia, je čas uplatniť postupy proti starnutiu. Za týmto účelom sú ríbezle vetvy o 2/3.
 7. Prezimovanie. Aby ríbezle prežili zimu bezpečne, sú jej vetvy zviazané motúzom. Pod krík sa naleje vrstva kompostu (kompost alebo humus) 10-15 cm. V zasnežených zimách stačí pokryť rastliny snehom. Ak nie je sneh, potom je ríbezle pokryté agrofibrom.

Choroby a škodcovia

Biely ríbezle vo Versailles je zriedka ovplyvnený múčnatkou a froté. Podľa záhradkárov je táto odroda náchylná na antraknózu. Chorá rastlina sa láme s hnedými škvrnami, ktoré sa postupne zhlukujú a zväčšujú. To vedie k narušeniu fotosyntézy, padajúcim listom a ovocím, vysušeniu výhonkov.

Ak choroba už zasiahla krík, potom sa postrieka fungicídmi. Pred tým sa odstránia všetky choré časti rastliny.

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Je dôležité predchádzať chorobám. Zoznam obsahuje základné pravidlá:

 1. Preventívne ošetrenie. Vykonáva sa na jar, predtým, ako púčiky napučia. Puzdro sa postrieka roztokom Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého. Odporúča sa striekanie vykonávať po dlhých dažďoch.
 2. Čistenie záhrady. Na jeseň po páde listov odstránia a spália všetky spadnuté listy, sušené konáre. V lete sa odstránia všetky buriny v okolí rastliny.
 3. Dezinfekcia. Dezinfekcia pôdy, sadiva, záhradného náradia.
 4. Vrchný obväz. Rastlina, ktorá prijíma dostatočné množstvo živín, je úspešnejšia pri odolávaní chorobám a škodcovia.
 5. Dodržiavanie predpisov o zalievaní... Mokré zamokrenie a vysúšanie pôdy sa považuje za priaznivé podmienky pre vývoj huby.
 6. sanitárne prerezávanie... Vývoj suchej infekcie sa zvyčajne začína na suchých a poškodených vetvách. Ich včasné odstránenie je nevyhnutné.
 7. Rezanie plátkov záhradné ihrisko.

Ríbezle sú postihnuté nielen infekciami, ale aj škodcami. Na ochranu rastlín pred nimi sa dodržiavajú vyššie uvedené dezinfekčné pravidlá každý týždeň sa kontrolujú všetky ovocné a bobuľové rastliny na mieste.

sklizen

Rybársky Versailles - opis a vlastnosti odrody

Versailles biele bobule dozrievajú koncom júla alebo začiatkom augusta. Keď sú zrelé, nerozpadnú sa z kríkov, toľko záhradkárov čaká, kým nezrejú všetky bobule a zhromaždia ich naraz.

Rybíz sa odstraňuje priamo na rukách. Uchovávajte v chladničke v plastovom vrecku alebo v uzavretej nádobe počas 1-2 týždňov.

Stupeň zrelosti je určený chuťou a tým, ako ľahko sa bobule oddelia od stonky. V zrelých plodoch sú kosti jasne viditeľné cez dužinu.

recenzia

Recenzie bielych ríbezlí z Versailles sú väčšinou pozitívne. Väčšina záhradníkov z tejto odrody odporúča začať sa zoznámiť s kultúrou.

Irina, Moskva: „Moja matka tiež vysadila Versachillský biely ríbezle na dachu.Z tohto prvého kríka sme dostali veľa sadeníc, ktoré sme vysadili na našich stránkach a prezentovali našim priateľom. Od tej doby sme vyskúšali niekoľko modernejších odrôd bieleho ríbezle, ale Versailles je stále obľúbená. Neskladá ovocie počas chladu a za dažďa v lete bez polievania. Všetko, čo robím, je odrezať slabé výhonky a kŕmiť ich dvakrát ročne. ““

Alexander, Rostov „Biely ríbezle Versailles je môj najobľúbenejší. Páči sa mi jeho veľké ovocie na dlhých kefách. Šťavnaté, sladké s mierne kyslosťou. Náročná starostlivosť, ale ak sa všetko urobí včas, nebude to trvať príliš dlho. Začiatkom jari a septembra nanášam roztok popola s kuracími trusmi. Zalievam len vtedy, ak je pôda veľmi suchá. Bol rok, keď ochorel antracózou. Odvtedy som na jar a po dlhých dažďoch striekal síranom meďnatým. “

záver

Biely ríbezle Versailles je francúzska odroda vyšľachtená v 19. storočí. Líši sa v mrazuvzdornosti, vysokom výťažku, veľkoplodej rezistencii voči mnohým chorobám. Má iba dve významné nevýhody - nedostatočnú imunitu voči antraknóze a zvýšené vetvenie kríka.

Nie je ťažké starať sa o bieleho ríbezle Vernissal. Hlavnou vecou je zabezpečiť včasné zalievanie a kŕmenie, vykonávať formáciu a sanitárne prerezávanie každý rok.

Pridať komentár

záhradné

kvety