Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Záhradníci sa často stretávajú s problémom, keď počas ovocného obdobia sa ríbezľové listy zvlnia, rýchlo stratia farbu, vyschnú a spadnú. To znamená, že straty plodín sú nevyhnutné. Na záchranu kríkov je dôležité zistiť, kto je zodpovedný za vinu - škodcov alebo choroby. V článku sa zameriame na to, prečo sa listy skrútia a čo s tým.

Prečo ríbezle listy curl

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Ríbezle sú citlivé na patogény a hmyz. Riziko poranenia závisí od typu rastliny. Takže čierny ríbezľ trpí škodcovia omnoho menej ako červená. Špecifickými škodcami sú valčeky listov, vošky, roztoče a sklo.

Poškodená rastlina zaostáva v raste, uschne, prestane prinášať ovocie a potom predčasne zomiera. Ak z ríbezlí zanecháva zvlnenie, musíte ich rozvinúť a starostlivo vyšetriť na prítomnosť lariev, pavučín, porastov a škvŕn.

Listový list

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Ríbezle sú často napadnuté zakriveným červom - stredne veľkým motýľom dlhé 10 až 20 mm. Sexuálne zrelé jedinci majú svetlozelenú alebo zelenú farbu.... Predné krídla majú buffy alebo hnedú farbu, zadné krídla sú tmavošedé so žltým okrajom.

Hmyz sa živí všetkými časťami rastliny, ale najčastejšie infikuje listy. Charakteristickou črtou je pavučina, viskózne tajomstvo vylučované valčekmi listov pre lepšie upevnenie počas valcovania listov okolo nich.

Pre informáciu. Valcované listy sa musia odtrhnúť a spáliť. Nenechávajte ich v komposte alebo v kmeni kmeňa rastliny. V opačnom prípade sa larvy bezpečne prezimujú a na jar sa bude opakovať invázia červov.

Prostriedky na boj

Záhradníci rozlišujú 3 spôsoby vystavenia hmyzu:

 1. Tradičné metódy. Cesnaková infúzia: 1 strúčik nasekaného cesnaku na 1 liter prevarenej vody. Trvajte na tom, že sa koncentrujete 5-7 dní. Pred zavlažovaním zrieďte vodou v pomere 60 ml na 10 litrov vody.
 2. Bioinsectoacaricides. Tieto lieky sú bezpečné pre ľudí, nie fytotoxické.
 3. Insekticídy. Najvyššia účinnosť a najrýchlejšie výsledky sa dosahujú použitím chemikálií. Sú toxické, a preto sa uchýlia k pomoci v extrémnych prípadoch, keď je postihnutá oblasť veľká a biologické produkty a ľudové metódy sú neúčinné.

Bioinsectoacaricides

Najpopulárnejší:

 1. "Aktofit". Škodcov hubí 3 až 8 dní po ošetrení. 2 ml sa rozpustia v 1 litri vody. Nalejte požadovanú dávku do 0,5 litra vody za stáleho miešania. Výsledný roztok nalejte do nádrže postrekovača na 1/3. Zatvorte, potriasajte 2-3 krát a pokračujte spracovanie.
 2. "Lepidocide". Účelom tejto drogy je zničiť húsenice. Úmrtie škodcov sa pozoruje 2 až 3 dni. Rastlina sa ošetruje počas vegetačného obdobia najmenej dvakrát v týždňových intervaloch. Dávkovanie je 20 - 30 ml na 10 litrov vody. Priemerná spotreba roztoku je 2 až 5 litrov na dospelú ker.

insekticídy

Príklady liekov:

 1. "Kinmix". Používajú sa proti larvám a dospelým nie viac ako dvakrát za sezónu, pretože látka spôsobuje rezistenciu. V prípade predávkovania inhibuje rastlinu, preto je potrebné prísne dodržiavať pokyny. Na 1 krík postačí 1-1,5 litra roztoku. Na jeho prípravu sa 2,5 ml produktu nariedi v 1,2 litra vody. Za stáleho miešania pridajte viac vody do celkového objemu 10 litrov. Posledné spracovanie sa uskutoční najneskôr 14 dní pred zberom. Môže byť nahradený inými insekticídmi.
 2. "Karbofos". Používa sa, keď sa puky otvárajú a počas obdobia pučania. Pomery riedenia - 75 g na 10 litrov. Tento objem je dostatočný pre 6-7 rastlín. V priemere 1 bush dospelého človeka berie 1,5 litra roztoku. Pestujú tiež pôdu a trávu.

vošky

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Vošky často napadajú rybie mušle. Sú to malý, takmer priehľadný hmyz bledo zelenožltej farby bez krídel. Prítomnosť škodcu sa dá ľahko zistiť výskytom hnedých a žltých opuchov v hornej časti listu. Hľuzy postupne stmavnú a listy ríbezlí sa zvlnia. Ako liečiť rastlinu, závisí od vývojového cyklu hmyzu. U sexuálne zrelých jedincov je použitie insekticídov optimálne. Ak sa musíte zbaviť spojky vajec, je lepšie používať ľudové metódy.

Vošky kazia lístia ríbezlí až do polovice júla, potom sa presťahujú do iných rastlín. Vajcia sa kladú na jeseň. Na vetvách bezpečne zimujú, larvy sa objavujú skoro na jar.

Pre informáciu. Galické vošky sa zriedka usadia na čiernom ríbezli, pričom uprednostňujú farebné odrody. Majú tenšie listy, hmyz ich ľahšie prepichne a extrahuje miazgu.

Ľudové lieky

Medzi záhradníkmi sú populárne nasledujúce metódy:

 1. Zavlažovanie kríkov vriacou vodou. Ideálne na riešenie vaječných spojok. Po varení sa voda naleje do kanvy s difúzorom a rastliny sa hojne zavlažujú. Po horúcej sprche sa odporúča ošetrovať kmene vápnom, čo tiež prispieva k ničeniu vajec.
 2. Roztok sódy na pečenie. Rastlina sa ošetruje skoro na jar, keď púčiky ešte nekvetú. 40 g strúhaného pracieho mydla sa zriedi v 10 litroch vody, pridá sa hydrogenuhličitan sodný v množstve 2 lyžice. l. 1 liter.
 3. Mydlové riešenie. Vo svojej čistej forme je účinné, ak sa voška práve objavila na rastline. Trieť 1,5 kusov pracieho mydla, úplne rozpustiť v 2 litroch teplej vody. Potom pridajte ďalších 8 litrov vody. Kmeň pred použitím v rozprašovači.
 4. Odvar lastovičky. 4 kg rozdrvených rastlín sa vylejú do 10 litrov vody a naplnia sa infúziou počas 4 až 5 hodín. Kvapalina sa zmení na tmavohnedú. Kmeň a začnite spracovávať kríky.

Biologické prípravky

Sú bezpečné pre človeka, nepoškodzujú rastlinu. Sú aktívne využívané počas obdobia plodenia. Môžete použiť „Aktofit“ (ako pri boji s listovým hodom) alebo uprednostniť „Fitoverm“.

Úmrtie škodcov nastáva 2 až 3 dni po primárnom ošetrení rastliny. Spotreba lieku je 2 ml na 1 liter vody. Fitoverm sa používa na objavenie škodcov počas vegetačného obdobia. Stačia 2 až 3 ošetrenia v časovom intervale 5 až 7 dní.

chemikálie

Jedovatý, nepoužitý počas plodenia. Po daždi je potrebné opätovné ošetrenie. Použitie insekticídov je opodstatnené, keď hmyz napadne veľké množstvá a keď sú iné metódy neúčinné.

Dôležité! Zber sa začína najskôr 20 až 30 dní po poslednom ošetrení insekticídmi.

Najžiadanejší:

 1. Actellik. Produkt s vysokou mierou ničenia a potláčania škodcov. Dávka je 1,5 až 2 ml na 1 liter vody. Stačí 2 ošetrenia s intervalom 5-7 dní. Dobre kompatibilné s biologickými výrobkami.
 2. Biotlin. Úplná smrť škodcov nastane 3 až 4 hodiny po ošetrení. Dávkovanie je 3 ml na 10 litrov vody. Spotreba závisí od veľkosti puzdra - od 0,5 do 1,5 litra.

Roztoč pavúk

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Vzhľad kliešťa môže byť rozpoznaný tenkou šedou pavučinou, zožltnutím a skrútením listových dosiek, oslabením rastu kríkov. Vzhľadom na malú veľkosť škodcu je veľmi ťažké včas zistiť. Infekcia sa zvyčajne začína od spodných listov a postupne sa rozširuje do vyšších mladých. Odporúča sa starostlivo skontrolovať najstaršie listy na špinenie. Larvy a dospelé roztoče sú lokalizované v spodnej časti.

Kľúčom k efektívnosti liečby je včasná detekcia kliešťov. Aktívne obdobie chov spadá v druhej polovici jari.

Ľudové lieky

Je lepšie zavlažovať kríky infúziami s odstrašujúcim zápachom:

 1. Cesnak. 5 strúčikov nasekaného cesnaku nalejte 1 liter studenej vody. Trvajte na 10-12 hodinách, kým sa neobjavia vzduchové bubliny. Kmeň, zriedený vodou v pomere 1: 1, nastriekaný na kríky. Ošetrenie opakujte do 2 až 3 týždňov.
 2. Tabak. Nalejte 2,5 litra horúcej vody na 250 g suchých listov, prachu alebo drobkov. Trvajte na tom počas dňa. Kmeň, pridajte ďalších 0,5 litra vody. Pre lepšiu priľnavosť produktu k listom môžete pridať 20 g strúhaného mydla.
 3. Bylinný. Palina, lastovička, nechtík. Na 10 litrov horúcej vody - 100 - 120 g rastlinných surovín. Trvajte na tom 2-3 hodiny. Kmeň pred zavlažovaním.

Koloidnú síru možno tiež použiť na inhibíciu kliešťov a zabránenie ich šírenia.

Biologicals

Čo robiť, keď sa krčia v dôsledku aktivity kliešťov:

 1. Použite "Fitoseyulus"... Obsahuje živé dravé roztoče, ktoré jedia pavučiny. Pri rýchlo rastúcej populácii 1 m² je každých 14 dní vysťahovaných 20 až 50 dravých roztočov. Po zničení pavučinových sietí zomrie aj biologický predátor.
 2. Použite „bitoxibacilín“. Najúčinnejšie v larválnej fáze škodcov. Miera spotreby prášku je 80 - 100 na 10 litrov vody. Posledné ošetrenie sa uskutoční 5 dní pred zberom.

Akaricídy a insektoacaricidy

Roztoč pavučina nie je hmyz, patrí do triedy pavúkovcov, takže je iracionálne používať insekticídy. Kliešte sú nepriaznivo ovplyvnené akaricídmi a insektoacaricidmi. Zvyčajne postačujú 2 ošetrenia za sezónu, s výnimkou času rozkvetu ríbezlí.

Dôležité! Z bezpečnostných dôvodov sa chemické ošetrenie najlepšie vykonáva v suchom a pokojnom počasí s použitím osobných ochranných prostriedkov.

Najčastejšie používané:

 1. "STOP tick". Neovplyvňuje rast a vývoj rastlín. Zabíja škodcov v prvých minútach liečby. Droga pôsobí vo všetkých fázach vývoja hmyzu, má dlhé obdobie ochranného pôsobenia. Spotreba - 7 ml na 5-6 litrov vody.
 2. "Envidor"... Účinné vo všetkých fázach vývoja škodcov. Používa sa na kríky ovocia a bobúľ dvakrát ročne, najneskôr však 20 dní pred zberom. Môže byť použitý v daždivom počasí. Spotreba je 2 až 3 ml na 5 litrov vody.
 3. Sunmight. Je účinný nielen proti kliešťom, ale aj proti inému hmyzu. Najlepšie sa používa počas aktívneho kvitnutia. Má dobrú nasiakavosť, preto po vyzrážaní nevyžaduje opätovné spracovanie. Stačí jeden postup za sezónu. Spotreba - 5 g na 5 litrov vody.

sklár

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Sú to húsenice s belavým telom a čiernou hlavou. Škodca preferuje mladé kríky čiernych ríbezlí. Housenky sa objavia na konci júna. Pohybujú sa po celej streľbe nadol ku koreňu, ohryzujú jadro a zanechávajú duté miesto. Pri pozdĺžnom reze vetvy je zreteľne viditeľná dráha húsenice alebo jej exkrementov. Poškodené výhonky prestanú rásť, vyschnú a odlomia sa. Bush nesie ovocie dobre, bobule sú kyslé.

Ako zničiť

Húsenica hibernácia vo vetvách, preto, ak sa nájde škodca, suché výhonky sa musia odrezať a odstrániť. Postup sa vykonáva počas vegetačného obdobia.

Tradičné metódy sú zamerané na vystrašovanie dospelých. Na tento účel sa používajú domáce pasce. Vo forme návnady je inštalovaný kartón červenej alebo žltej farby, pod ktorým sú umiestnené plechovky melasy. Svetlá farba priťahuje motýľov, nemôžu sa však lepiť na lepenku a spadnúť do lepivej nádoby. Aby sa vystrašili, na kríkoch sú zavesené malé handry nasiaknuté benzínom. Štipľavá vôňa prerušuje aróma ríbezlí a bráni motýľom objaviť ju.

Pre informáciu. Začnú spracovávať ríbezle, akonáhle sa aspoň jeden z dospelých dostane do pasce.

Biologické insekticídy, napríklad „bitoxibacilín“, sa môžu používať iba v štádiu prevencie.

chemikálie

Prečo ríbezle zanechávajú kučery a čo s tým

Pri kontrole škodcov pomáhajú iba chemikálie:

 1. "Karbofos". Môžete použiť 10% roztok lieku.Prvé ošetrenie sa vykonáva skoro na jar (pred otvorením pukov), druhé po rozkvetu. Spotreba je 30 g na 4 litre vody. Na jeden krík stačí 1 - 2 litre.
 2. "Inta-Vir". Používa sa pred rozkvetu ríbezlí. Na 10 litrov teplej vody stačí jedna tableta. Rozomelie sa a zriedi sa v 300 g vody, potom sa pridá ďalších 700 g a mieša sa. Materský likér je pripravený. Po pridaní vody k norme trepte a začnite zavlažovanie.

Ak sa ukázalo, že zložité opatrenia sú neúčinné, poškodená krovina sa odreže na koreň a spáli.

Predchádzanie škodcom

Na jeseň sa vykonávajú preventívne postupy, aby škodcovia nemali možnosť ukladať vajcia:

 1. Okrem toho sú ošetrené insekticídmi, ak je Bush postihnutý škodcami. Postup sa vykonáva aj na jar, pred zlomením púčikov.
 2. Vytvorte hygienické a regulačné predpisy prerezávanie... Slabé, choré, sušené a zahusťujúce vetvy sa odstránia. Miesta rezov sú upravené záhradným ihriskom.
 3. Po páde listov hojne napojená koruna, kruh kmeňa sú starostlivo uvoľnené, aby sa nedotkli povrchových koreňov. Môže byť posypané drevným popolom, horčicou alebo mletým korením.
 4. Zbierajte a spálte zažltnuté listy.
 5. Rastliny s výraznou arómou (cesnak, cibuľa, nechtík atď.) Sa vysádzajú blízko ríbezlí.

Aby sa vylúčilo prenikanie lariev do kôry rastliny, všetky ošetrovacie práce sa vykonávajú čo najšetrnejšie, bez poškodenia kôry.

záver

Ak z ríbezle zanecháva kučeranie, je dôležité pochopiť, aký druh napadnutia škodcami a ako ho liečiť, pretože ide o bezpečnosť plodiny. Pre niektorých škodcov stačí ľudový liek, v boji proti iným budete musieť použiť niekoľko druhov insekticídov za sezónu.

Pridať komentár

záhradné

kvety