Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Rozľahlé kryty ríbezlí rýchlo strácajú svoj tvar bez náležitej pozornosti. Zahustené výsadby sa stávajú ideálnou živnou pôdou pre huby a hmyz. Bočné výhonky bez prerezávania rastú natoľko, že pokrývajú stredné vetvy pred slnkom a zhoršujú vetranie celého kríka. V článku vám povieme o prerezávaní ríbezlí v lete, zvážime, či je možné prerezávať červený a biely ríbezle a ako to urobiť správne.

Prečo rezať ríbezle v lete

Čierny, biely a červený ríbezle sú členmi rodiny Gooseberry. Vytrvalé kríky sú obľúbené pre svoju nenáročnosť v starostlivosti a sladkú a kyslú chuť bobúľ. Čierne ríbezle sa v Rusku najčastejšie pestujú, menej často červené a biele.

Rastliny majú kompaktnú alebo rozprestierajúcu sa korunu, v závislosti od odrody, výška dosahuje 1,5 m. Kríky sa aktívne vyvíjajú až do 2 rokov, potom sa zisky zelenej hmoty pozastavia a rastliny vstúpia do fázy plodenia. Prvá úroda sa odstráni 2 roky po výsadbe, ale maximálna produktivita rybízu sa pozoruje vo veku 5-6 rokov.

Ríbezle prinášajú ovocie každý deň, z kríkov sa v priemere zozbiera 3 až 7 kg plodov... Červené a biele odrody dozrievajú koncom júna, čierne v polovici júla. Až po žatve začnú prerezávať kríky, hoci rozprava o tomto postupe v lete nezmizne.

Mnoho záhradníkov verí, že letné prerezávanie zlepšuje svetlo a vetranie centrálnych výhonkov, takže postranné mladé výhonky sa vyvíjajú lepšie. Prívrženci iného názoru neodporúčajú rezanie slabých kríkov v lete, pretože postup spomaľuje rast výhonkov a zvyšuje generatívny vývoj rastliny.

Prerezávanie cieľov

Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Cieľom letného prerezávania je zmeniť smer rastu výhonkov. Vďaka tomu vyzerajú kríky atraktívne a upravené, bobule dozrievajú veľké a sladké.

Záhradníci sa sami rozhodnú, či budú v lete prerezávať alebo odložiť až do jesene. Rybár však postup toleruje bez straty. Vďaka správnej formácii je možné vyhnúť sa plesňovým chorobám a dosiahnuť maximálnu produktivitu.

Ak ignorujete prerezávanie, kríky v priebehu času zahusťujú a suché mŕtve vetvy blokujú prístup k svetlu a vzduchu. To spôsobuje, že menšie bobule, stopky a vaječníky sa zmenšujú a kríky predčasne starnú.

Na jar a na jeseň sa vykonáva formatívne a omladzujúce ríbezle. Súčasne sa odstránia suché, choré, poškodené a úrodné konáre a nastaví sa rast budúcich mladých výhonkov. Jesenné strihanie sa vykonáva potom, ako kríky zhodili svoje listy.

Je dôležité umožniť, aby sa asimiláty zo starých vetiev dostali do koreňového systému. V zimnom období bude rastlina dostávať dôležité látky z rezerv.

Načasovanie prerezávania

Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Skúsení záhradníci odporúčajú po zbere vykonávať výlučne sanitárne prerezávanie ríbezlí. Presné načasovanie postupu nie je stanovené, je lepšie zamerať sa na klimatické vlastnosti rastúceho regiónu.

Referencie. Procedúra sa vykonáva v suchom počasí. Ľahšie sa rezajú suché a na slnku vyhrievané výhonky.

Približné načasovanie prerezávania po plodení je od júla do septembra. Na juhu sa postupuje od polovice júna - začiatku júla, v severných regiónoch a regiónoch strednej zóny - od augusta.

Priaznivé dni

Odporúča sa, aby stúpenci mesačného kalendára dodržiavali záhradnícke fázy vo fázach mesiaca.

Priaznivé dni na prerezávanie ríbezlí v roku 2020:

 • Jún: 1 - 6, 8, 12, 13, 17 - 19, 22, 23, 26 - 28, 30;
 • Júl: 1-3, 7-12, 14-18, 22-31;
 • August: 1, 2, 6, 7, 10-16, 20-26, 28, 29;
 • September: 1-3, 6-13, 18-24, 29, 30.

Priaznivé dni na prerezávanie v roku 2021:

 • Jún: 2., 3., 6. - 8., 11. – 13., 16., 19. - 25., 29., 30.;
 • Júl: 4 - 8, 13 - 17, 19 - 23, 27, 28, 31;
 • 1-6, 10-15, 17-19, 23, 27-31;
 • September: 1 - 3, 8 - 13, 15, 16, 19, 20, 24 - 30.

Ako správne orezať ríbezle

Pri prerezávaní ríbezlí v lete je dôležité používať ostrý dezinfikovaný nástroj a postupovať podľa postupu odstraňovania vetiev.

Potrebné materiály a náradie

Zariadenia na prerezávanie kríkov sú predbežne dezinfikované, aby sa zabránilo fungálnym infekciám.

Na záhradnícke použitie:

 • záhradné nožnice (záhradnícke nožnice) na odstránenie mladého rastu;
 • kliešte na rezanie hrubých konárov;
 • nôž na opravu nerovných plôch;
 • Hrable na zbieranie výhonkov a lístia;
 • lekársky alkohol, vodka, petrolej, 3% roztok síranu meďnatého alebo manganistanu draselného na dezinfekciu zariadení.

Podrobné pokyny na prerezávanie

Technológia vyrezávania ríbezlí:

 1. Odstráňte všetky choré, staré, suché a poškodené vetvy pokryté machom, ako aj tie, ktoré majú 4 až 5 rokov.
 2. Vetvy, ktoré sú silne naklonené a ležia na zemi, sú odrezané, pretože v lete sú málo slnečné a neprinášajú ovocie.Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži
 3. Nulové mladé výhonky sa skrátia o 1/3 nad púčiky pre lepšie vetvenie.
 4. Obnovujú 2-3-ročné vetvy: odstraňujú jednoročný rast, slabé bočné výhonky s malým počtom púčikov, ktoré stimulujú rast ostatných vetiev.
 5. Orežte vrcholy mladého rastu na 2-3-ročných vetvách nad púčikmi, aby sa dosiahlo lepšie vetvenie.
 6. Vetvy druhého rádu sú skrátené s dĺžkou viac ako 40 - 50 cm.
 7. Odstráňte mladý rast nasmerovaný do stredu puzdra, aby ste zabránili zahusťovaniu.

Čierna diera v strede na odrezanej vetve označuje sklenenú léziu. Táto snímka je úplne odstránená.

Funkcie prerezávania čierneho, červeného a bieleho ríbezle

Červené a biele odrody majú takmer rovnakú štruktúru kríkov a druh plodu. U týchto rastlín sa 7-8-ročné vetvy považujú za staré a vrchol plodu sa dosahuje po 5 rokoch. Odporúča sa začať formatívne prerezávanie kríkov koncom júla po zbere.

Orezávanie červeného ríbezľa zahŕňa:

 • odstránenie všetkých vnútorných mladých výhonkov, ktoré zatienili ovocné konáre;
 • prerezávanie starých ovocných konárov nad úrovňou najsilnejšieho bočného výhonku;
 • rezanie nulových výhonkov vychádzajúcich priamo zo zeme okolo kríka (môžu sa vykopať, aby získali vrstvenie);
 • odstránenie poškodených, suchých a chorých výhonkov.

Správne vytvorená kríkovica červených ríbezlí by mala mať až 25 vetiev vo veku 1 - 8 rokov.

Princíp prerezávania čiernych ríbezlí je trochu odlišný. Dôvodom je skutočnosť, že na dvojročných výhonkoch dozrieva viac bobúľ. Preto je dôležité úplne odstrániť staré vetvy (staršie ako 5 rokov) a štiepiť ročné stonky. Niektorí záhradníci odporúčajú kombinovať formatívne a sanitárne prerezávanie.

Referencie.Odrody neskorých čiernych ríbezlí prinášajú ovocie v auguste, takže letná procedúra sa prenáša na september - október.

U čiernych ríbezlí je zakázané výrazne skracovávať vrcholy: to vedie k strate väčšiny plodín. V prípade červených a bielych odrôd sa tento postup vykonáva.

Odtiene pre kríky rôzneho veku

Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Ríbezle je ťažké tolerovať prerezávanie, je na to veľa stresu. Ak počas postupu zostanú na výhonkoch zlomeniny a iné poškodenia, zariadenie nasmeruje všetky svoje sily, aby ich vyliečili. Preto je mimoriadne dôležité používať pri práci ostrý nástroj.

Princíp rezania ríbezlí závisí aj od jeho veku:

 1. Po výsadbe sadenice odstráňte všetky konáre nad 4 púčiky zo spodnej časti pôdy. Budúci rok sa na kríku objaví najmenej 4-8 výhonkov zo zvyšných pukov.
 2. Po 1 roku pritlačte vrcholy všetkých mladých výhonkov 1/3 nad púčiky.
 3. Po 2 rokoch zovrite všetky nulové výhonky a časti kostrových vetiev. Na dvojročných vetvách sa odstraňuje jednoročný rast a silné bočné vetvy, pričom zostávajúce vetvy zvyšujú iba silné výhonky s veľkým počtom púčikov. Na stimuláciu vetvenia odrežte všetky vrcholy zvyšku rastu prvého a druhého rádu nad púčikmi.
 4. Po 3 rokoch sú všetky zahusťovacie výhonky odrezané.
 5. Po 4 a viac rokoch sa tvoria starnúce výhonky. Na konci sezóny sa všetky staré vetvy odrežú na koreň, zvyšné štvorročné výhonky sa skrátia podľa zásady trojročného sadenice. Každý rok ostáva 3–6 výhonov s nulovou náhradou.

Pooperačná starostlivosť

Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Ríbezle milujú vlhkosť a reagujú na dostatočné zalievanie pri dobrej úrode... V období tvorby ovocia kultúra pociťuje maximálnu potrebu tekutiny. Príliš suchá pôda vedie k drobeniu a odlupovaniu bobúľ. Voda sa naleje pod koreňom v suchom počasí 1krát za 10 dní, pričom za každý krík utráca 50 - 60 litrov. Postrek na listy nie je praktizovaný, pretože vedie k rozvoju múčnatky.

Po každom glazúra pôda v kruhu blízkeho kmeňa sa uvoľní, aby sa zlepšilo prevzdušňovanie koreňového systému... Robia to veľmi opatrne: ríbezle majú povrchový koreňový systém, sacie korene sú sotva pokryté pôdou. Na zníženie frekvencie uvoľňovania je oblasť pokrytá mulčovou vrstvou s vrstvou 6-8 cm (slama, seno, rašelina). Mulčovanie zabraňuje rastu buriny, udržuje vlhkosť v pôde. Ako sa rastlinný odpad rozpadá, živiny prenikajú spolu s vodou do pôdy.

Po letnom prerezávaní sa ríbezle kŕmia fosforečnými a draselnými hnojivami (70 - 100 g fosforu, 30 - 50 g draslíka alebo 100 - 300 g komplexných obväzov na 1 m²). Kompost a humus sa aplikujú raz za 3 roky, 10 kg na 1 krík. Obzvlášť výhodná je kŕmenie roztok močoviny (3 zápalky na 10 litrov vody na 1 krík). Rastliny staršie ako 4 roky sa hnojia menšou močovinou: 25–30 g na krík. Vrchný obväz sa aplikuje v 2 dávkach v intervale 14 dní.

Skúsené záhradnícke tipy

Ako správne prerezávať ríbezle v lete a na čo slúži

Pri pestovaní ríbezlí majú začiatočníci ťažkosti, ktoré pomôžu poradcom skúsených záhradníkov vyrovnať sa s:

 1. Odstránenie veľkého množstva výhonkov je v lete najčastejšou chybou prerezávanie ríbezle. Pamätajte, že staré, choré, poškodené výhonky ležiace na zemi a jednoročné zahusťovanie podliehajú odstráneniu.
 2. V júli a auguste začína aktívny tok miazgy, takže po odstránení hustých konárov ošetrite sekcie záhradným ihriskom.
 3. Pri prerezávaní červeného a bieleho ríbezle neodstraňujte 2-3 ročné výhonky: dobre sa vetvia bez ďalšieho rezania.
 4. Nechajte 9 - 12 výhonkov na každom kríku vo veku 1 - 3 roky, aby sa maximalizoval výnos.
 5. V polovici júla Kríky na ríbezle organická hmota: 1 liter mulleínu na 10 litrov vody alebo 0,5 litra infúzie vtáčích trusov na 10 litrov vody. Spotreba 1 bush - 2 - 3 vedra.
 6. Aby sa voda nezaviedla na miesto na zavlažovanie vedrami, najmä ak je plantáž veľká, vezmite hadicu, spustite ju do vedra a všimnite si, ako dlho bude trvať, kým sa naplní. Vynásobte tento čas počtom vedier, ktoré potrebujete. Napríklad, ak sa nádoba naplní za 1 minútu, na 1 puzdro sa vyžaduje 5 vedier - preto hadicu držte pod rastlinou 5 minút. Aby sa voda viac vstrebávala do pôdy, udržujte nízky tlak.

záver

Orezávanie letných ríbezlí sa vykonáva po zbere. Podmienky postupu sa líšia v závislosti od pestovateľskej oblasti: na juhu sa kríky kosia v júni - júli, v severných oblastiach a prostrednom pruhu - v auguste. Červený a biely ríbezľ sa nakrája v septembri.

Pri práci sa používa ostro naostrený, dezinfikovaný nástroj a odstránia sa všetky staré, choré, suché a poškodené vetvy, ako aj jednoročný rast, ktorý zahusťuje centrálne vetvy. Ďalšia starostlivosť spočíva v zalievaní, výrobe organických hnojív na báze fosforu a draslíka a miernom množstve dusíka.

Pridať komentár

záhradné

kvety