Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

Na jar sú potrebné všetky ovocné dreviny. V prípade rybízu existujú určité nuansy, ktoré je potrebné zohľadniť, aby sa udržali vysoké výnosy. Na jar záhradníci vykonávajú presádzanie, kontrolu škodcov, hnojenie, prerezávanie kríkov a ďalšie postupy.

Aká starostlivosť sa vyžaduje pre ríbezle na jar po zime

Jar je považovaný za kľúč k starostlivosti o rastliny.... Stromy a kríky v tomto okamihu pomáhajú zotaviť sa zo zimy a pripraviť sa na plodenie. Po zimnej zime sú ríbezle kríky oslabené, preto si vyžadujú primeranú starostlivosť, aby mohli kvitnúť a kvitnúť s obnovenou energiou.

Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

Čo potrebuje

Rybíz je pomerne nenáročný na kvalitu pôdy a zvyčajne rastie v tienistých oblastiach... Ale bez opustenia kríkov postupne degenerovať, čo výrazne znižuje výnos.

Jarná starostlivosť po zime zahŕňa také aktivity:

 • odstránenie prístrešku;
 • zalievanie;
 • povoľovania;
 • mulčovanie;
 • liečba proti škodcom a chorobám;
 • vrchné odevy;
 • prerezávanie.

Dátumy jarných postupov

Jarná starostlivosť o ríbezle sa zvyčajne začína okamžite po roztopení posledného snehu... Denná teplota vzduchu by sa mala pohybovať okolo + 5 ° C.

Neodkladajte prípravu ríbezlí na nadchádzajúcu sezónu... Na slnku púčiky rýchlo napučiavajú a uvoľňujú listy. Potom bude už príliš neskoro na starostlivosť.

Zaujímavé na webe:

Sprievodca pestovaním jesenných ríbezlí

Ako a čo oplodniť ríbezle na jeseň

Sprievodca správnym prerezávaním ríbezlí na jeseň

Základné jarné aktivity pre dobrú úrodu

Na získanie bohatej úrody sa musí vykonať niekoľko postupov... Posilňujú rastlinu, bránia rozvoju chorôb a urýchľujú vegetačné obdobie.

Užívanie útočiska

V prvej fáze je odstránený zimný prístrešok. Ak to neurobíte včas, krík vo vnútri začne hniť.

Zbytky snehu a podstielky sa odstránia z lokality, ak neboli odstránené na jeseň... Je vhodné listy spáliť, pretože v nich často zostávajú škodcovia.

Krík je starostlivo vyšetrený. Ak sa nájdu opuchnuté púčiky, v ktorých sa kliešťa prezimuje, spália sa.

Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

prerezávanie

Starostlivosť o ríbezle sa na jar po zime vykonáva pomocou správneho prerezávania. Kríky sú teda vyložené z poškodených a chorých vetiev..

Odstráňte tiež výhonky vo veku 4 rokov... Takéto vetvy prakticky neprinášajú ovocie, ale z rastlín odoberajú živiny, ktoré by sa mohli použiť na vývoj nových výhonkov.

V poslednej fáze prerezávania sa vytvorí koruna... Na natiahnutých minuloročných výhonkoch zostáva najviac 7 pukov, zvyšok je odrezaný. Vďaka tomuto postupu sa výhonky začínajú rozvíjať v šírke, čo na vrstvách vytvára ďalšiu plodinu.

uvoľnenie

Uvoľnením sa zlepší výmena vzduchu a vlhkosti v pôde... Vďaka tomu nemá koreňový systém nedostatok kyslíka a voda na povrchu dlho nestagnuje. Na jar je tento postup veľmi dôležitý.

Uvoľnenie pôdy po zalievaní... Maximálna hĺbka uvoľnenia je 5 cm, v opačnom prípade je možné poškodený oslabený koreňový systém poškodiť.

zalievanie

Zalievanie ríbezle sa odporúča s teplou vodou... V suchom počasí sa zalievanie vykonáva raz za 8-10 dní. Každý ker potrebuje 4 až 6 vedier. Voda sa nalieva iba pod koreň, konáre a listy musia zostať suché.

Vrchný dresing

Na hojnosť plodov sa musia kŕmiť ríbezle... Rastlina vyžaduje draslík a fosfor. Pre plný vývoj sa zavádzajú doplnky dusíka, ale iba spolu s draslíkom a fosforom. Inak sa obsah aminokyselín v šťave zvýši a rastlina sa stane atraktívnou pre škodcov.

Počas vegetačného obdobia nie je možné pridávať hnojivá obsahujúce chlór. - ríbezle ich netolerujú. Najlepšie je použiť popol z listnatých stromov ako vrchný obväz. Obsahuje všetky potrebné prvky. Jeden krík má ckets vedrá.

tiež často používajú roztok nitrofosy... Aplikujte prísne v súlade s pokynmi. Vrchný obväz sa aplikuje každý rok počas tvorby obličiek.

Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

mulčovanie

Mulčovanie je dôležitým krokom v starostlivosti o ríbezle. toto tento postup zníži odparovanie vlhkosti z pôdy a počet burín... Okrem toho sa zníži množstvo zavlažovania.

Na mulčovanie použite piliny, slamu alebo kompost... Niektorí záhradníci tiež používajú čierne netkané textílie.

Liečba proti chorobám a škodcom

Bojovať proti hmyzích škodcov začať skoro na jar s horúcim zalievaním alebo ohňom. Kríky sú doplnené vriacou vodou ešte predtým, ako sa sneh úplne roztopil... Samotná rastlina nie je v tomto prípade poškodená a odumierajú kliešte a ďalší škodcovia.

Niektorí záhradníci však s touto metódou nesúhlasia. Na prevenciu používajú postrek insekticídy. Liečba liekmi sa uskutočňuje iba pri pozitívnych teplotách vzduchu... Striekajte 2-3 krát v intervaloch 2 týždňov.

Spracovanie ohňom a vriacou vodou

Spôsob nalievania vriacej vody na kríky sa používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. Infekcie roztočmi obličky. Tento škodca nesie chorobu nazývanú froté listy. V zime sa schováva v obličkách.
 2. Poškodenie hubovými chorobami, voškami.

Pomocou horúcej vody ničia nielen škodcov, ale tiež zahrejú pôdu, púčiky a kôru, a to prispieva k rýchlejšiemu začiatku vegetačného obdobia.

Spracovanie sa vykonáva skoro na jar, pred vypuknutím púčikov... Vykoná sa v prvej polovici marca. Do tejto doby, obličky ešte nie sú opuchnuté, takže vriaca voda im neublíži.

Na úpravu horúcej vody budete potrebovať kanvicu s dýzou s jemnými okami a teplomerom... Teplota vody by mala byť + 70… + 80 ° C. Voda sa povarí, naleje sa do kanvy. Teplota sa meria priamo v blízkosti puzdra. Ak je tekutina stále príliš horúca, počkajte, kým vychladne.

Zlepšiť efektívnosť K roztoku sa pridajú 3 g síranu meďnatého, 0,1 g manganistanu draselného a 10 g soli. Kríky zalejeme tak, aby vriaca voda zvlhčovala celý povrch vetiev.

Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

Mnoho záhradníkov spracováva ríbezle ohňom.... Táto metóda môže zabiť vošky a kliešte. Postup sa uskutočňuje začiatkom marca. Na tento účel použite plynový horák alebo dúchadlo.

Oheň je udržiavaný vo vzdialenosti 8-10 cm od konárov. Vykonávajú sa pozdĺž výhonkov 2 - 3 krát. Horák nepribližujte príliš blízko, aby nedošlo k poškodeniu konárov.

prevod

Ak krík začal prinášať ovocie a zle sa vyvíjal (nové výhonky sa neobjavujú ani po prerezaní), potom sa transplantuje..

Vykopte otvor asi 40 cm hlboký, pridajte hnojivo alebo kompost a vylejte vedro s vodou. Potom sa krík prenesie na nové miesto, pokryje sa zemou a znova sa zaleje vodou. Procedúra sa vykonáva iba pod podmienkou, že púčiky rastliny ešte opuchli.

Prečítajte si tiež:

Účinné prostriedky proti plesniam na ríbezli

Ako sa vysporiadať s koróziou a ako jej predchádzať

Funkcie starostlivosti v závislosti od regiónu

Nezabudnite vziať do úvahy klimatické vlastnosti oblasti, kde sa kultúra pestuje.

V rôznych regiónoch sa jarné postupy vykonávajú v rôznom čase:

 1. V južných oblastiach sa starostlivosť začína začiatkom marca, ihneď po vyschnutí pôdy.
 2. V strednom pruhu sa tento čas posunie na polovicu apríla.
 3. V Urale, na Sibíri a na severozápade (v leningradskej oblasti) sa jarné opúšťanie začína koncom apríla alebo začiatkom marca.

Jarná výsadba ríbezlí

Aby mohli ríbezle dobre prinášať ovocie, vyberajú si rovné oblasti, kde nie sú silné vetry. Nízko položené tieňované oblasti nie sú vhodné na výsadbu.

tiež je dôležité pristáť načas... V opačnom prípade nemusí rastlina zakoreniť.

Kedy a ako pestovať

Výsadba sadeníc na otvorenom teréne sa vykonáva pred začiatkom stabilného tepla... Načasovanie závisí od regiónu. Najlepšie je začať pracovať ihneď po roztopení posledného snehu. V strede cesty je začiatok apríla.

Korene by sa mali zabaliť do navlhčenej látky... Bezprostredne pred výsadbou sa sadenice namočia do Kornevinovho roztoku.

Hlavné fázy starostlivosti o ríbezle na jar po zime

Ako pestovať:

 1. Najprv vykopajte otvory pre kríky. Ich veľkosť by mala zodpovedať veľkosti koreňového systému.
 2. Pit je naplnená humusom a 1 polievková lyžica. popol.
 3. Nalejte 1 vedro vody.
 4. Sadenice sa starostlivo preskúmajú a odstránia sa suché a poškodené korene.
 5. Rastlina sa umiestni do studne so sklonom 45 °. Rybíz bude teda lepší pri vytváraní nových výhonkov a vývoji koreňového systému.
 6. Posypte semenáčik zemou, aby sa strany okolo otvoru.
 7. Všetky výhonky sú odrezané. Na každom ostávajú iba 4 puky.
 8. Rastlina sa zalie, potom sa pôda okolo sadenice rozdrobí slamou alebo pilinami.

Skúsené záhradnícke tipy

Trvanie plodov a výnos z ríbezlí závisí od náležitej starostlivosti... Určite je potrebné poznať určité tajomstvá.

5 zlatých pravidiel

exist niekoľko pravidiel, ktoré skúsení záhradníci dodržiavajú:

 1. Pre všetky kríky staršie ako 5 rokov vykonávajú prerezávanie proti starnutiu. Používajte iba dezinfikované nástroje.
 2. Ak je hrúbka rezu väčšia ako 8 mm, ošetruje sa záhradným lakom.
 3. Úkryty zimných kríkov sa odstraňujú čo najskôr. Potom sa pôda uvoľní, aby sa vzduch dostal ku koreňom.
 4. Určite ošetrujte rastliny pred chorobami a škodcami.
 5. Po zalievaní je pôda mulčovaná.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

veľa začínajúci záhradníci robia rovnaké chyby:

 1. Predčasné údržbárske práce, napr. Rezanie príliš neskoro.
 2. Nesprávny postup. Nemá zmysel najskôr liečiť škodcov a potom prerezávať.
 3. Nedostatočné alebo nadmerné množstvo hnojiva.
 4. Žiadne prerezávanie proti starnutiu. Výnosy sa budú každý rok znižovať.
 5. Ignorovanie liečby chorôb a škodcov.

záver

Jarná starostlivosť o čierne záhradné ríbezle nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti. Hlavná vec je usporiadať udalosti včas. Nezabudnite ošetriť kríky škodcov, prerezávanie a hnojenie, pretože tieto postupy sú rovnako dôležité pre plodenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety