Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma

Jemné aromatické kôprové zelene sú ideálne pre šaláty a polievky a na tanieri vyzerajú atraktívne ako ozdoba jedla. Po objavení dáždnikov na kríkoch však greeny stvrdnú a rýchlo zožltnú. Tento kôpor nie je vhodný pre potraviny a je vhodný iba pre konzervovanie.

Riešenie pre tých, ktorí potrebujú iba zeleň bez dáždnikov - špeciálne odrody s vhodnými vlastnosťami. Z tohto článku sa dozviete, čo je odrodový kôš pre zelené a ktoré plodiny sú vhodné na pestovanie na otvorenom priestranstve a v skleníkoch.

Odrody kôpru bez dáždnikov

Dažďový kôš je kvetenstvo rastliny, miesto, kde sa tvoria jej semená. Neexistuje kôpor bez dáždnikov - takáto kultúra by sa nemohla množiť. Existujú však odrody špeciálne vyvinuté chovateľmi pre zeleň.

Takéto rastliny zostávajú šťavnaté a zelené takmer celé leto a až na jeseň uvoľňujú dáždniky so semenami, aby mohli v budúcom roku začať znova znova. Pre pohodlie nazývame odrody kôpru s neskorým kvitnutím - kôpr bez dáždnikov.

Najlepšie odrody kôpru bez dáždnikov

Na svojom webe ste sa rozhodli pestovať kôpr bez dáždnikov, skúste vysadiť niekoľko rôznych odrôd naraz. Týmto spôsobom si vyberiete kultúru, ktorá vám vyhovuje vo všetkých ohľadoch.

Rozdeľujú sa na skoré, stredné a neskoré dozrievanie.

Skoré zrenie

Tieto rastliny sa vysievajú skoro na jar alebo pred zimou. Takéto odrody dozrievajú skôr, to znamená, že kvitnúce a strieľajúce dáždniky začnú tiež skoro. Prvé vonné greeny však bude možné ochutnať za mesiac.

K odrodám s predčasným dozrievaním patria:

 1. dáždnik... Lepšie rastie v podmienkach vysokej vlhkosti. Kvôli vysokému a stabilnému výťažku sa odporúča kŕmiť dusíkom.Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma
 2. pevnôstka... Vodca vo výnose medzi skorými odrodami. Z každého kríka môžete nazbierať 50 g zeleniny.
 3. gurmán... Líši sa v neskorej tvorbe stonky. Odolné voči chladu. Odporúča sa pestovať v chladnom podnebí. Po zmrazení si zachováva všetky vlastnosti.
 4. Grenadier. Silná, trvalá aróma. Po rezaní rýchlo stúpa dozadu.
 5. Gribovsky. Odolné voči chorobám, je možné vysiať niekoľkokrát za sezónu. Vhodný pre otvorené aj uzavreté terény.

Stred sezóny

Zrnú o dva týždne neskôr ako tie, ktoré dozrievajú, ale dokážu rásť oveľa viac zelenej hmoty, takže poskytujú vysoký výnos. Medzi záhradníkmi sa považujú za najviac „horúcu komoditu“. Dáždniky sa tvoria za 40 - 45 dní.

Z odrôd v polovici sezóny sa osobitne rozlišujú:

 1. Amazon. Najproduktívnejšie zo všetkých odrôd strednej sezóny. Z jedného kríka sa vyreže až 1,4 až 4,1 kg zelených na meter štvorcový. m.Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma
 2. Páperie. Nová odroda kôpru s neskorým streľbou. Vysoký výnos, zvýšená odolnosť voči hubovým chorobám a múčnatke.
 3. Richelieu. Vysieva sa od apríla do polovice augusta. Spoľahlivo odoláva chorobám a škodcom.
 4. Kibray... Formuláre dáždnikov neskoro. Imunitná na múčnatku.

Dôležité! Aby sa predĺžil rast zelenej hmoty kôpru, odporúča sa odstrániť prvé kvetenstvo. Potom je možné zeleninu niekoľkokrát odrezať.

Neskoré dozrievanie

Obdobie zberu zelených odrôd kôpru s neskorým dozrievaním bez dáždnikov je najdlhšie a najhojnejšie. Sú najvhodnejšie na zimný zber. Rastú dobre v akejkoľvek pôde.

Prvý rez zelených nastáva 55 až 60 dní po ňom sadenice... Tieto odrody nemajú čas na vytvorenie slnečníkov v chladných oblastiach našej krajiny.

Najlepšie odrody s neskorým dozrievaním:Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma

 1. Salute. nie zožltne... Jedna krík dáva až 95 g zelene. Počas sezóny sú 3-4 krát úplne rezané.
 2. Buyan. Puzdro má objemnú veľkosť. Za 1 štvorcový m je 30 kríkov. Zelenina z jedného kríka môže vážiť až 230 g. Je to náročné na zalievanie. Dobré a dlhodobé skladovanie.
 3. Huňatý. Vhodný na otvorené priestranstvo, nenáročný na údržbu, zelené zostávajú šťavnaté a mäkké po dlhú dobu.
 4. Škodlivý. Vysoký stupeň, dosahuje 130 cm.
 5. Alligator. Z kríka dáva až 70 g zelene, dlho sa nedostane do šípu. Mierne náchylný na choroby.

Aké odrody dáždnika si môžete vybrať

Aby ste pochopili, aké odrody kôpru potrebujete, premýšľajte o tom, kde vaše zelené porastie? Existujú tri možné možnosti: otvorená plocha, skleník alebo doma v kvetináči parapet.

Pre skleník

Pre vnútorné podmienky sa vyberajú hlavne tie odrody, ktoré sa dobre daria pri slabom osvetlení, ale zároveň sa vyznačujú rýchlym rastom a vysokými výnosmi.

Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma

Tie obsahujú:

 1. Frost. Vysoká odroda, zeleň dosahuje výšku 170 cm. Dáždniky sa tvoria neskoro, takže ich môžete rezať celé leto. Jeden krík ponechá 35 - 40 g plodiny. Má veľké lístie a trvalú korenistú arómu.
 2. Dáždnik. Odroda v polovici sezóny s obrovským rastom. Vhodné len pre vysoké skleníky, pretože stonka môže dorásť až do výšky 2,5 m. Zrelé zelené rastliny sa zbierajú jeden a pol mesiaca po výsadbe a pokračujú v raste. Výťažok je až 25 g na krík. Odroda sa oceňuje výraznou vôňou a dobrým výnosom.
 3. Kibray. Ak je odroda skorého dozrievania, plodina sa môže zozbierať do 25 dní po výsadbe. Listy Kibray sú šťavnaté s jemnou chuťou, majú šíriacu sa silnú ružicu, nemôžu byť obmedzené priestorom. Najlepšie výsledky dosiahnete vysadením tejto odrody vo vzdialenosti 20 cm od seba. Má zvýšenú odolnosť voči chorobám.
 4. Dill. Holandská odroda s neskorými stopkami. Rastlina je vysoká. Poskytuje zvýšený výnos. Prvé zelené sa nakrájajú 28 dní po klíčení.
 5. Boreas. Odroda je neskoro dozrievajúca. Vysoký výnos. Líši sa tým, že listy nezožltnú a dlho nezmiznú. Rovnako ako mnoho skleníkových odrôd má vysoký stonok až 1,5 m.
 6. Ducat. Neskoro zrelé. Pomalý rast stoniek umožňuje stabilný, vysoký výnos. Po 35 dňoch od klíčenia sa môžu zbierať listy a vetvičky - v priebehu sezóny sa viackrát odrežú.

Na otvorené priestranstvo

Ak na lôžkach zasadíte niekoľko odrôd kopru s rôznymi obdobiami dozrievania, potom si od polovice jari do konca jesene zaistíte zeleň.

Najlepšie odrody kôpru bez dáždnikov na otvorenom priestranstve sú:

 1. Lesnogorodsky. Odroda strednej sezóny, ani po vytvorení slnečníka, jeho listy nezožltnú. Rastlina do výšky 1,3 m. Vhodný pre opakované rezy, nenáročné na pôdu.
 2. Max. Ak stopky kôpru nie sú podľa vášho vkusu, zvoľte Max. Jedná sa o miniatúrne kríky s výškou maximálne 18 cm, s malými diamantovými listami. Každý z nich môže získať 45 - 55 g koreninových bylín.
 3. Kutuzovsky. Veľká, svieža rastlina so zaoblenými listami. Má jemnú arómu a vynikajúcu chuť. Vysoký výnos.
 4. Ďalej. Dozrieva za 45 dní a dorastá do výšky 35 cm. Charakteristickou črtou je zvýšená odolnosť proti škodcom a závažným chorobám.

Na parapet a balkón

Pre tých, ktorí nevlastnia pozemok, ale skutočne chcú pestovať svoju vlastnú zeleň, sú vhodné tieto odrody, ktoré môžu priniesť úrodu na parapete alebo balkóne:

 1. Gribovsky. Odolné voči chorobám, je možné vysiať niekoľkokrát za sezónu. Dokonale prispôsobený vnútorným podmienkam, ale potrebuje úrodnú pôdu s dostatočným prísunom živín.
 2. Grenadier. Rastie pozoruhodne na parapetoch, dodáva voňavú zeleň. Práve táto odroda kôpru bez dáždnikov sa ženy v domácnosti najčastejšie zasejú do kvetináčov na balkónoch.Na dosiahnutie vysokého výťažku je potrebné dostatočné zavlažovanie 2 až 3-krát týždenne.

Funkcie výsadby a pestovania

Kôpr je známy svojou nenáročnosťou, pre mnohých záhradníkov sa táto rastlina vyskytuje na samoosiatych pozemkoch, semená nevyžadujú údržbu, ale výnos je malý. Na zvýšenie výnosov sa odporúča krmivo rastliny s komplexným hnojivom s vysokým obsahom dusíka.

Existuje niekoľko ďalších funkcií, podľa toho, ktoré z nich môžete získať niekoľkonásobne viac čerstvých bylín ako obvykle:

 1. Pripravte semená na výsadbu. Aby ste to dosiahli, vložte ich do vlhkej gázy a nechajte dva dni na teplom mieste.Najlepšie odrody kôpru pre zelených bez dáždnikov na pestovanie v skleníkoch, na otvorenom priestranstve a doma
 2. Vysadia sa na otvorenom priestranstve v apríli na teplom teréne. V chladných oblastiach je lepšie presádzať siatie do začiatku mája. IN skleník dá sa vysiať kedykoľvek pri teplote nie nižšej ako + 10 ° С.
 3. Drážky sa vyrábajú vo vzdialenosti 25 cm od seba, semená sa musia zaliať teplou vodou a až potom posypať zeminou.
 4. Voda každé 2-3 dni, potom pôdu uvoľnite motykou a burinu odstráňte.
 5. Keď stonka kôpru dosiahne 5 až 7 cm, vykoná sa riedenie tak, aby medzi rastlinami zostalo asi 10 cm.
 6. Zrelé zelené lístky sa narezávajú opatrne a dávajú pozor, aby nedošlo k poškodeniu rastlín. Na jeseň sa kríky odstránia spolu s koreňmi. Zelení sú sušené alebo mrazené.

Pozor! Po odstrihnutí zelene kvôli ďalšiemu rastu sa odporúča zalievať a kríky krmovinami hnojiť s obsahom dusíka.

Rovnako ako mnoho rastlín, kopr je citlivý na niekoľko chorôb.

Najbežnejšie sú:

 1. Fomoz. Plesňové ochorenie, pri ktorom sa na poškodených miestach objavia tmavé škvrny a čierne bodky. Postupom času všetky kríky miznú. Odporúča sa okamžite zbaviť infikovaných greeny, veľké plochy sa ošetria 1% Bordeauxovou tekutinou a postup sa opakuje po dvoch týždňoch. Ako preventívne opatrenie sa odporúča vyhnúť sa preplneniu kríkov a zamokreniu pôdy.
 2. Cercosporosis. Huba je predchodcom fomózy, na rastline sa objavujú podlhovasté tmavo hnedé škvrny. Nie je možné vyliečiť túto chorobu, zelené nakazené cercosporou sa vykopajú a spália.
 3. Peronosporosis. Ochorenie pokrýva vrchy kríkov pri vysokej vlhkosti a teplote asi + 20 ° C. Na boj proti tejto chorobe sa používa drvená krieda alebo drevný popol, zem a rastliny sú sypané husto.

záver

Teraz, poznajúc rôzne odrody kôpru bez dáždnikov, si môžete ľahko vybrať tie, ktoré sú pre vás to pravé, a celé leto si môžete vychutnať šťavnaté, pikantné greeny tejto nádhernej rastliny.

Prajeme peknú úrodu!

Pridať komentár

záhradné

kvety