Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Záhradná petržlen pestuje človek od 9. storočia. Rastlina sa používa ako korenie na zdobenie jedál, ktoré im dodávajú pikantnú chuť a arómu. Petržlen podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov, zlepšuje črevný tonus a vylučovanie žlče, má diuretické vlastnosti a normalizuje funkciu srdca.

Čo je petržlen

Záhradná petržlenová vňať alebo kučeravá petržlenová vňať sa široko používa ako jedlá bylina a korenie pri varení sa používa ako užitočná súčasť kozmetických výrobkov a tradičná medicína.

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Zloženie zelene obsahuje veľké množstvo výživných látok:

 • vitamíny: E, C, K, B1, B2, B5, B6, B9, PP, H, beta-karotén, luteín a zeaxantín;
 • minerály: draslík, horčík, vápnik, železo, fosfor, meď, kremík, bór, mangán, zinok;
 • éterické oleje - do 0,3%;
 • flavonoidy: luteolín, apigenín;
 • fytoncídov;
 • pektíny.

Zelení sú zvlášť bohatí na kyselinu askorbovú (100 g obsahuje 431% dennej hodnoty), vitamín K (658%), beta-karotén (111%), luteín a zeaxantín (93%), kyselinu listovú (29%). Obsahuje až 46% omega-3 mastných kyselín, 9% fytosterolov.

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Je to zaujímavé:

Výhody petržlenu pre ženy

Liečivé vlastnosti petržlenu a kontraindikácie na použitie

Botanický opis

Petržlen je dvojročná, niekedy jednoročná bylina rodiny Umbrella s charakteristickou arómou a korenistou chuťou.

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Početné krídla majú trojuholníkový tvar s dvojitou a trojitou rozrezanou siluetou, lesklou hornou časťou a matne šedým dnom. Jasne zelené listy môžu byť rovné alebo zvlnené. Vzpriamená stonka rôznych odtieňov zelenej, 30 až 100 cm vysoká, s lesklými trojuholníkovými, dvojitými a trojito skríženými listami.

Koreň petržlenu je tyčovitý, valcový a hustý, mäsitý... Má kužeľovitý alebo tvarovaný tvar, niekedy s vetvením a zhrubnutím, často dosahujúci dĺžku 30 cm. Vonkajšia farba je bledohnedá alebo žltkastobiela, s prstencovými priečnymi vráskami, na reze - krémová alebo biela.

Kvety sú krížovo opeľované, pravidelné päťlupelové, zbierané v dáždnikovom kvetenstve, malé zelenkavo žlté alebo svetlo zelené. Doba kvitnutia trvá 2 mesiace - v júni až júli.

Plody petržlenu sú malé, asi 3–5 mm veľké, zelenkavo-sivé alebo šedavo-hnedé podlhovasté alebo okrúhle hroty, ktoré sa delia na dva polotovary s horkou chuťou.

Je to bylina alebo zelenina

Hoci je petržlen bylina, je klasifikovaná ako listová zelenina, pretože má jedlú časť - korene. Jeho letecké výhonky sú vhodné aj na varenie.

Referenčné! Na liečebné účely sa zvyčajne používajú plody rastliny. Majú diuretické, karmatické vlastnosti, zlepšujú trávenie a regulujú menštruačný cyklus. Zelení majú podobné výhody. Zároveň petržlen nemôžu používať tehotné ženy: môže spôsobiť predčasný pôrod a spôsobiť potrat.

Vynikajúca chuť listov a koreňov umožňuje ich použitie čerstvé, suché alebo mrazené.

Vytrvalá alebo jednoročná rastlina

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Petržlen sa nachádza ako jednoročná a dvojročná rastlina... V prvom roku rastie listová ružica a koreň - každé jar sa vysádzajú nové semená a zbierajú sa zelené a mladé korene.Pre ďalší vývoj a rozširovanie koreňovej časti, získavanie semien, je rastlina pripravená na prezimovanie a sekundárne jarné klíčenie.

V druhom roku sa objavia kvetenstvo a začína sa obdobie rozmnožovania semien. V tejto dobe petržlen vyvíja dlhý stopku so zložitými kvetmi kvetov, ktoré tvoria malé kvety. Neskôr sa ovocie viaže semenami, ktoré zostávajú životaschopné 2 až 3 roky.

Patrí do rias

Petržlen patrí medzi vyššie rastliny a nesúvisí s riasami, ktoré sú prevažne vodnými jednobunkovými alebo mnohobunkovými fotosyntetickými organizmami, ktoré nemajú stonky, listy alebo koreňový systém.

Ako petržlen kvitne

V druhom roku rastu a vývoja rastlín sa tvoria stopky a semená. Kvetenstvo sa vyskytuje rovnaké vo všetkých typoch kultúry. V júni alebo začiatkom júla sa na dlhých šípkách siahajúcimi do 70 až 120 cm objavia dáždnikové kvetenstvo.

Každá z nich pozostáva z veľkého počtu malých žltkastých alebo zelenkavých kvetov, z ktorých každý má 5 okrúhlych okvetných lístkov v tvare srdca a špičky mierne zakrivené dovnútra. Kvitnutie trvá 30–45 dní a po jeho ukončení sa tvoria drobné plody, v ktorých semená začínajú dozrievať.

Dôležité! S výskytom stopiek na rastline sa jej zelenina stáva tvrdšou a drsnejšou, pretože všetka výživa sa vynakladá na vývoj ovocia.

V niektorých prípadoch je tvorba šípok a kvetenstvo možná už v prvom roku pestovania petržlenu. Toto sa najčastejšie vyskytuje začiatkom jesene pristávaciakeď semeno má čas klíčiť a po zime kultúra vníma jarné otepľovanie ako druhý rastový cyklus.

Odrody a odrody petržlenu

Existujú dva druhy petržlenu (obyčajné) a kučeravé. Rozdiel medzi nimi je možné vidieť na fotografii rastlín.

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

arch

Tento druh sa vyznačuje väčšou rozetou hladkých listov, vysoko rozvetveným a tenkým koreňovým systémom. Listová petržlen je voňavý, jeho jemné greeny sa bežne používajú a korene sa pri varení používajú oveľa menej.

kučeravý

Listy tohto druhu sú vyrezané a zvlnené, ale pevnejšie a menej aromatické. Koreň je mäsitý, veľký, slabo rozvetvený. Na rozdiel od listovej odrody sa kučeravá odroda udržuje lepšie a pri raste sa natahuje menej.

Aké je ovocie petržlenovej záhrady

Plodmi rastlín sú malé, sivé alebo zelenkavé oválne alebo zaoblené kvapôčky obsahujúce semeno. Vonku sú pokryté éterickým olejom, ktorý zabraňuje prenikaniu vlhkosti do semien počas ich formovania. Ovocie dozrieva koncom leta.

Najproduktívnejšia petržlenová vňať

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Najproduktívnejšie odrody petržlenu:

 • Rokajl - skoré dozrievanie, mrazuvzdorný list, s výťažkom 1,5–2 kg zelene z 1 m2 a doba zrenia 55 - 60 dní od okamihu vzniku;
 • Aster - skorý kučeravý, s vysokým výnosom zelene - do 5 kg od 1 m2, nevhodné na konzumáciu koreňov a zrenie 55 až 65 dní;
 • Staničný vozeň - list a koreň, výťažnosť - 2,5-5 kg ​​z 1 m2zrenie nastáva 60 - 65 dní po klíčení;
 • Petra - kučeravá stredná sezóna, s výnosom až 2,5 kg z 1 m2 a dozrievanie 95 - 100. deň po klíčení;
 • Mooskrause 2 - predčasne dozreté, s výťažkom až 2,5 kg z 1 m2 a dozrievanie za 55 až 60 dní;
 • Eagle - koreň v polovici sezóny, s výťažkom 4-9 kg z 1 m2 a úplné dozretie koreňov v priebehu 120 - 130 dní;
 • Natalka - skorý list, úroda - až 3 kg z 1 m2, doba zrenia - 55–65 dní;
 • Obyčajný - dozrievajúci list, dáva 2,5 - 3 kg zelene za 80 - 130 dní.

Ako sa petržlen nazýva inak

Petržlen - opis, pestovanie, fotografia

Petrželka záhradná má ďalšie mená:

 • nevestitsa, petrosilia - populárne mená;
 • petroselinium je staroveké označenie prekladané ako „pestovanie na kameňoch“;
 • palička, sverbiguz - staré ruské mená.

záver

Známe petržlenové rastliny patria do listovej zeleniny - pri varení sa používajú nielen aromatické korenené bylinky, ale aj korene. Korene, podobne ako listy, vysuší a mrazené na zimu, pridané do polievok, dusená zelenina. Vďaka svojmu bohatému chemickému zloženiu sa rastlina používa na liečebné účely, v kozmetike (na výživu, bielenie a tónovanie pokožky tváre, posilnenie vlasov).

Pridať komentár

záhradné

kvety