Ako správne sušiť petržlen doma - najlepšie spôsoby

Petržlen by mal byť zaradený do stravy po celý rok. Všetky jeho časti - semená, koreň, listy, stonky - majú bohaté biochemické zloženie a slúžia ako ďalší zdroj fytocídov, polynenasýtených omega-3 a omega-6 kyselín a vlákniny. Z hľadiska obsahu vitamínov a minerálov rastlina presahuje množstvo zeleniny a ovocia.

Aby sa zachovala chuť a užitočné vlastnosti, petržlen sa suší na zimu. Je však dôležité, aby sa pestoval v bezpečnom prostredí bez použitia pesticídov. Ako správne vysušiť petržlen a ako uložiť pripravené korenie, čítajte ďalej.

Príprava petržlenu

Petržlen okrem toho, že dodáva miske novú chuť a arómu, slúži ako ďalší zdroj éterických olejov, vitamínov, minerálov, enzýmov, má priaznivý účinok na organizmus, zlepšuje trávenie a pomáha predchádzať rozvoju mnohých chorôb.

Ak si kúpite zeleninu, dávajte pozor na jej vôňu a vzhľad. Rastlina dobrej kvality má čerstvé listy, sýtej zelenej farby, bez škôd spôsobených hmyzom, s výraznou špecifickou vôňou.

Rada. Odborníci odporúčajú, pokiaľ je to možné, nekupovať petržlen v otvorených maloobchodných predajniach nachádzajúcich sa blízko ciest. Zelení rýchlo absorbujú prach a iné škodlivé látky a stávajú sa toxickými.

Ak sa pestuje samostatne, je najlepšie zbierať koncom septembra - začiatkom októbra, keď listy obsahujú hodnotné látky v maximálnej koncentrácii. Petržlen sa zberá za suchého slnečného počasia, ráno, keď je Rosa úplne suchá. Potom sa greeny vytriedia, zažltnuté a rozmazané konáre, odpadky sa odstránia.

Ďalšou fázou je príprava surovín. Vybrané listy sa niekoľkokrát dôkladne premyjú čistou vodou, položia sa na bavlnenú látku alebo novinový papier a nechajú sa dobre uschnúť. Zvyšnú vlhkosť odstráňte pomocou papierovej utierky.

V akej forme je lepšie sušiť

Petržlen môžete sušiť na zimu vo zväzkoch alebo nakrájané na kusy. Toto nemá vplyv na chuťové a výživové vlastnosti rastliny, len každá žena v domácnosti si vyberá najoptimálnejšiu a najpohodlnejšiu možnosť pre seba. Pred sušením je lepšie nasekať koreň.

Ako správne sušiť petržlen doma - najlepšie spôsoby

rozrezaný

Na urýchlenie chemických reakcií a homogenity surovín sa listy narezávajú. Ďalej sa pripravené suroviny sušia pohodlným spôsobom: v peci, mikrovlnej rúre, sušičke alebo vonku, rozprestierajú sa na plech alebo drevená doska.

Vo zväzkoch

Z konárov sa vytvárajú malé zväzky, ktoré sú zviazané niťou, umiestnené s konope v papierovom sáčku a ponechané na teplom suchom mieste, kde nie je slnečné svetlo.... Nie je potrebné používať papierové vrecká, ale spoľahlivo chránia petržlen pred prachom, cudzími usadeninami, baktériami.

Čas sušenia je 2-7 dní, v závislosti od teploty a vlhkosti. Kvôli lepšej konzervácii sa listy dodatočne sušia v peci na plechu alebo na čerstvom vzduchu a prikryjú gázou.

Pre informáciu. Prečo nemôžete sušiť petržlen na slnku? Po prvé, slnečné lúče ničia chlorofyl, listy strácajú svoju charakteristickú bohatú zelenú farbu a zožltnú. Po druhé, pod vplyvom UV lúčov sa éterické oleje odparujú, čo poskytuje špecifickú chuť a arómu korenia.

Ako správne sušiť petržlen doma

Sušenie je dôležitým krokom pri zbere petržlenu na zimu.Tento proces znižuje obsah vlhkosti v surovinách, zastavuje oxidačné reakcie a trvanlivosť a chuť dochucovadiel závisí od toho, ako sa správne vykonávajú všetky činnosti. Existujú rôzne spôsoby sušenia petržlenu doma.

Na čerstvom vzduchu

Sušenie vonku v prirodzenom svetle, teplote a vlhkosti pozostáva z troch krokov:

 1. Pripravené konáre alebo listy rastliny sa položia do hrubej vrstvy na drevenej doske alebo sa zložia do plytkej nádoby, ponechajú sa na dobre vetranom mieste a vyhnú sa priamemu slnečnému žiareniu.
 2. Listy sa každý deň otáčajú rukou, aby sa nezasekli.
 3. Sušenie trvá v priemere 4 až 5 dní v závislosti od poveternostných podmienok. Optimálna teplota vzduchu je 25-30 ° C. Pripravenosť je určená vzhľadu listov. Ak sú zelené úplne suché, stávajú sa krehkými.

V rúre

Rúra je ideálna na prípravu petržlenu na zimu. Ako to spraviť:

 1. Listy sú triedené, rozmaznané a nažltnuté, odstránené, oddelené od konárov alebo odložené, dobre umyté, zvyšná vlhkosť sa odstráni papierovou utierkou. Ak je to potrebné, listy sa nakrájajú na malé kúsky.
 2. Rozotrite petržlen v tenkej vrstve na plech potiahnutý pergamenovým papierom.
 3. Rúra je predhriata. Zelení sa sušia mierne otvorenými dvierkami pri teplote 40 - 50 ° C, pravidelne sa vmiešajú greeny a otáča sa plech. Ak je surový materiál správne vysušený, nepoškodí ruky, pri stlačení sa nelepí, ale rozpadne sa. Tento proces môže trvať 2 až 8 hodín.

V mikrovlnnej rúre

Mikrovlnná rúra sa používa, ak potrebujete sušiť malé množstvo zeleniny:

 1. Rastlina sa pripraví: vytriedi, premyje, vysuší. Vetvy sa kladú na plastovú, sklenenú alebo porcelánovú dosku.
 2. Zapnite mikrovlnnú rúru na 30 sekúnd, až kým nie sú listy krehké. Je nemožné predĺžiť čas, pretože rastlina je vysoko horľavá.
 3. Farba dobre vysušených surovín je zelená, aróma je korenistá, výrazná, vetvy a listy sú krehké.

V elektrickej sušičke

Na sušenie petržlenu v zime používajte konvekčnú aj infračervenú sušičku. Princíp obstarávania je pomerne jednoduchý a rýchly:

 1. Zelenina sa vytriedi, premyje, vysuší papierovými utierkami.
 2. Listy sa ukladajú na plachty podľa pokynov, zvolí sa vhodný teplotný režim, elektrický spotrebič je zapnutý.

Na sušenie koreňovej petržlenovej vaty sa používa aj elektrická sušička. Korene sa pripravujú vopred: umyjú sa, jemne sa odlupujú, nakrájajú na prúžky alebo plátky a položia sa na plachtu.

Ako správne sušiť petržlen doma - najlepšie spôsoby

Vo vzduchu

Konvektomat je vynikajúcou alternatívou k elektrickej sušičke. Na sušenie rastliny sa položí na mriežku, vyberie sa funkcia „sušenie“ a nastaví sa teplotný režim. Sušenie listov bude v priemere trvať 20 minút a pri koreňoch 40 - 50 minút.

Ako skontrolovať pripravenosť

Pripravenosť surovín je určená organoleptickými vlastnosťami a vzhľadom. Správne vysušená petržlen si zachováva svoju prirodzenú bohatú zelenú farbu, výrazná korenistá aróma, listy a stonky strácajú svoju elasticitu, stávajú sa krehkými a pri stlačení sa ľahko rozpadnú.

Podmienky skladovania

Sušená petržlenová vňať sa umiestni do sklenených nádob s pevným vekom, látkovými vreckami, zapečatenými vreckami. prázdny skladované na suchom, dobre vetranom mieste po dobu 12-24 mesiacov.

Je to zaujímavé:

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania.

Ako používať petržlen na opuch.

Je možné jesť petržlen počas tehotenstva?

záver

Petržlen môžete pripraviť na zimu rôznymi spôsobmi - v prírodných podmienkach na čerstvom vzduchu alebo pomocou špeciálnych zariadení (vzduchový sporák, elektrický sušič, rúra, mikrovlnná rúra).

Prirodzené sušenie trvá dlhšie, v závislosti od poveternostných podmienok, ale zostáva všetky užitočné a chuťové vlastnosti petržlenu. Umelé sušenie skracuje čas nákupu a je k dispozícii kedykoľvek a za každého počasia.

Pridať komentár

záhradné

kvety