Aké je nebezpečenstvo odmerky z bavlny na kukurici: detekujeme nepriateľa, potom ho rýchlo a efektívne bojujeme

Kukurica je dôležitou obilninou a krmovinami. Ochrana plodiny pred škodcami je jednou z hlavných úloh poľnohospodára. Medzi hlavných nepriateľov kukurice patrí bavlník bradavičnatý. Infekcia plodín týmto hmyzom vedie k strate úrody až do 20%.

Fotografie a popisy kopčekov bavlny vo všetkých fázach vývoja, ako aj informácie o tom, ako sa vysporiadať s napadnutím hmyzom - v našom článku.

Čo je to odmerka z bavlny

Lopatka bavlnená (Latin Helicoverpa armigera) je motýľ z rodiny lopatiek.

Výskyt prezimovaných dospelých začína pri +18 ... +20 ºС. Dátumy leta nasledujúcich generácií motýľov sa prekrývajú, takže je možné vidieť bavlníkovú moru až do októbra až novembra.

Je aktívna za súmraku av noci, živí sa nektárom.

Poškodenie je spôsobené húsenicami okrídleného hmyzu, ktoré konzumujú plodiny. Bavlna, kukurica, paradajky, sója, hrach a iné sú napadnuté. V južných oblastiach Ruska sa húsenica bavlníková stala druhým najdôležitejším škodcom kukurice.

Distribučná oblasť zahŕňa južnú časť Európy, Kaukazu, Strednej Ázie, tropické a subtropické regióny sveta.

Ako to vyzerá a vyvíja sa

Veľkosť dospelých sexuálne zrelých jedincov (imago) sa pohybuje od 10 do 20 mm. Rozpätie krídla 30-40 mm. Predné končatiny sú šedo-žlté s odtieňmi červenej, ružovej, zelenkavej farby s dvoma nezreteľnými tmavošedými škvrnami. Zadné krídla bledšie, hnedý pruh pozdĺž vonkajšieho okraja a zakrivené miesto uprostred. U žien je farba krídel tmavšia ako u mužov.

Lopatka pre dospelých žije 20 - 40 dní. Počas tejto doby majú samice čas na znášanie od 500 do 1 000 vajec.

Vajcia s priemerom 0,5 - 0,6 mm majú charakteristický zaoblený rebrový tvar. Počas vývoja sa farba mení z bielej na zelenú. Sú ukladané po jednom, menej často 2 - 3 na listy, znížené časti stonky, nite klasov, laty.

Trvanie rastu embryí je od dvoch do štyroch dní v lete, na jar a na jeseň - do 12 dní.

Larvy (húsenice) sú svetlozelené, žlté alebo červenkasto hnedé a pokryté malými tŕňmi. Pozdĺž tela sú tri široké tmavé čiary. Žltý pruh vedie pod bočnou časťou špirály.

Aké je nebezpečenstvo odmerky z bavlny na kukurici: detekujeme nepriateľa, potom ho rýchlo a efektívne bojujeme

Larvy sa vyvíjajú v 13 - 22 dňoch a prechádzajú 6 štádiami rastu. Na poslednom z nich dosahujú húsenice dĺžku 35 - 40 mm.

Larvy sa narodia v pôde v hĺbke 4 - 10 cm alebo na kukuričnom klase. Pupa je červeno-hnedá, dlhá 15 - 22 mm, s dvoma rovnobežnými procesmi umiestnenými na zúženom konci. Vyvíja sa do 10-15 dní.

Zaujímavý fakt. Dospelí vychádzajú z kukly a cyklus sa opakuje. V klimatických podmienkach na území Krasnodar sa hmyz vyvíja v troch generáciách, v území Stavropol, v dvoch.

Príznaky porážky

Rastliny, na ktorých sa usadil bradavičnatý bavlník, sú jasne viditeľné na pozadí zdravých rastlín:

 • na horných listoch sú viditeľné zaoblené diery, pretože húsenice sa živia mäkkými greeny skôr, ako sa objavia laty;
 • vláknité vlákna sa konzumujú alebo sa úplne zničia;
 • larvy prenikajú do klasov a oberajú zrná;
 • exkrement hmyzu je viditeľný na klase.

Harm urobil

Okamžité poškodenie je spôsobené larvami (húsenicami) bavlníkových bollworm, ktoré jedia liate kukuričné ​​zrná.

Deštrukcia vlákna z piestov vedie k nedostatočnému opeleniu a tvorbe slabo zrnitých uší.

Kontaminácia klasov hmyzím odpadom, poškodenie rastlinných tkanív prispieva k infekcii kukurice hubovými infekciami: fusárium a močový mechúr.

Infekcia plodín bavlníkovou bollworm znižuje množstvo a kvalitu produktov. V prípade hromadného šírenia škodcu je možná smrť rastlín.

Aké je nebezpečenstvo odmerky z bavlny na kukurici: detekujeme nepriateľa, potom ho rýchlo a efektívne bojujeme

Metódy kontroly

Rozhodnutie o potrebe liečby sa prijíma na základe ekonomického limitu škodlivosti (EPV) parazita. Na jej vytvorenie sa používajú feromónové lapače. Na poliach s rozlohou do 5 hektárov sú umiestnené 3 pasce, na 10 hektároch, jedna dodatočne na každých 5 hektárov.

Chytanie 20 motýľov za tri dni naznačuje hustotu populácie v larvách EPV-5 na 100 rastlín. Zachytenie viac ako 25 jedincov signalizuje prekročenie povolenej úrovne a potrebu bojovať proti škodcom.

referencie... Ekonomický prah škodlivosti je minimálny počet škodcov, pri ktorých sa náklady na kontrolu zaplatia z príjmu z uloženej plodiny.

Na boj proti plesniam bavlníkovým v kukurici sa používajú chemické látky, biologické metódy, ľudové recepty a agronomické techniky.

chemikálie

Počas obdobia panicle sa odporúča liečba insekticídmi.

Vo fáze veľkého leta motýľov sa na poliach pôsobia inhibítory syntézy chitínu - prípravky na báze lufenurónu. Do tejto triedy pesticídov patrí liek „Zhoda“.

Na boj s húsenicami sa používajú enterické lieky. Tieto nástroje zahŕňajú:

 1. «Fascord- koncentrát emulzie a-cypermetrínu. Z koncentrátu sa pripraví 0,05% pracovný roztok. Spotreba pracovnej tekutiny 200 - 400 l / ha. Počas vegetačného obdobia sa nevykonávajú viac ako dve ošetrenia. Čakacia doba pred zberom úrody je najmenej 28 dní.Aké je nebezpečenstvo odmerky z bavlny na kukurici: detekujeme nepriateľa, potom ho rýchlo a efektívne bojujeme
 2. „Decis Profi- vo vode dispergovateľné granule na báze deltametrínu. Postrek sa uskutočňuje počas vegetačného obdobia s prietokom pracovnej tekutiny 200 - 400 l / ha (0,05 - 0,7 kg v sušine). K smrti škodcov dochádza do jednej hodiny po ošetrení. Droga sa používa 49 dní pred zberom a nie viac ako dvakrát za sezónu.
 3. „Karate Zeon"- prípravok založený na A-cyhalotríne, vyrobený vo forme mikroenkapsulovanej suspenzie. Spotreba lieku je 0,2 - 0,3 l / ha. Spotreba pracovného roztoku 200 - 400 l / ha pre postrekovanie pôdy, 25 - 30 l / ha pre letectvo.
 4. «arrivo"- emulzia obsahujúca cypermetrín ako aktívnu zložku. Spotreba pracovnej tekutiny 200 - 400 l / ha alebo 0,32 l / ha koncentrátu. Spracovanie sa vykonáva najneskôr 20 dní pred zberom.

Liečba insekticídmi je najúčinnejšia v počiatočných fázach vývoja húsenice predtým, ako dosiahne dĺžku 1,5 cm. V tomto veku sú škodcovia stále nestabilní voči účinkom jedov a nemali čas preniknúť do uší.

V letnom období sa vzájomne prekrývajú generácie húsenice bavlníkovej, takže škodca sa v populácii nachádza vo všetkých fázach vývoja. Našťastie väčšina liekov je širokospektrálna a účinná proti hmyzu vo všetkých životných cykloch, od larvy po imago.

dôležitý! Pri postrekovaní insekticídmi sa strany plodín zachytia vo vzdialenosti 20 - 30 m.

biologický

Biologické prostriedky kontroly sú založené na účelnej kolonizácii polí s prirodzenými nepriateľmi húsenice bavlníkovej a patogénmi škodcu.

Trichogramma

Vzhľad prvých motýľov v pasci naznačuje začiatok kladenia vajíčok, ktorý trvá do 22 dní v rámci jednej generácie. Počas tohto obdobia sa na rastlinách kukurice usadzuje trichogramma (hmyz z rodu mol). Larvy Trichogramma parazitujú vajíčka húsenice bavlníkovej.

Trichogramma vo fáze hmyzu pre dospelých sa uvoľňuje pre plodiny trikrát: na začiatku kladenia vajec lopatkou, potom po 5-6 dňoch. Zakaždým sa na hektár osídľuje 60 - 80 000 hmyzu. Trichogramma sa prepúšťa v dopoludňajších alebo večerných hodinách najmenej pri 50 bodoch na hektár kvôli rovnomernej distribúcii. V tomto prípade sú polia polí tiež nasýtené.

Použitie Trichogrammy na kukuričných plodinách znižuje straty úrody od škodcov o 20%.

Gabrobragon

Gabrobragón je účinný proti húseninám. Samice entomofága ležia až 50 vajíčok v tele larvy mory. Infikované sú voľne žijúce aj húsenice, ktoré prenikli do klasu. Obeť zostáva nažive, ale stráca mobilitu a schopnosť živiť sa.

Miera uvoľňovania je 600 - 2 000 osôb na hektár dvakrát leto.

referencie... Najväčší účinok má doplnkové uvoľňovanie trichogramu (proti vajíčkam) a gabrobragónu (proti húsenkám).

"Bitoxibacillin"

„Bitoksibacilín“ obsahuje baktérie Baccilius thuringiensis, ako aj ich metabolity: beta-exotoxín a delta-endotoxín. Po spracovaní vstúpi prípravok s listami do čriev škodcov. Húsenica stráca svoju schopnosť kŕmiť sa a zomiera do 3 až 5 dní. Postrek sa uskutočňuje proti každej generácii húsenice bavlníkovej v intervale 7 až 8 dní.

Miera spotreby je 2-4 kg na hektár, spotreba pracovnej tekutiny je 200-400 l / ha. Roztok sa pripraví v takom množstve, aby sa mohol použiť do troch hodín. Ošetrenie by sa malo vykonávať pri teplote nie nižšej ako +8 ° C za suchého a pokojného počasia.

Ľudové recepty

Ľudové metódy sa používajú v súkromných domácnostiach. Takéto fondy sú účinné pri menšom zamorení škodcami.

Najobľúbenejšie sú nasledujúce recepty:

 1. Odrezky z paliny. Nalejte 1 kg byliny s tromi litrami vody a varte 15 minút. Rastliny sa postriekajú dvakrát v intervale 7 dní.
 2. Paradajkový vývar... 3-4 kg rajčiakových vrcholov sa naleje do 10 litrov vody a varí sa 30 minút, potom sa filtruje. Na prípravu pracovnej tekutiny vezmite jednu časť vývaru na 3 diely vody. Rastliny sa postriekajú rýchlosťou 5 litrov na 10 m2.
 3. Odvar z horúcej papriky... Vezmite 0,5 kg suchého alebo 1 kg čerstvej červenej papriky, pridajte 10 litrov vody, nechajte jednu hodinu variť, trvať na tom, aby ste jeden deň pracovali. Na rozprašovanie sa vývar zriedi vodou v pomere 1: 8.
 4. Infúzia cesnaku. Rozdrvte 2 strúčiky a nechajte 3-4 dni v 1 litri vody. Pri spracovaní kukurice sa infúzia zriedi vodou 1: 5.
 5. Zmes petroleja a mydla. 400 g strúhaného pracieho mydla sa pomelie a rozpustí sa v 1 litri vriacej vody. K roztoku sa pridá 9 1 vody a 800 ml petroleja. Výsledná kompozícia sa použije okamžite.

Agrotechnické techniky

Komplex agrotechnických opatrení na boj proti húsenici bavlníkovej zahŕňa:

 1. Zníženie počtu chovných škodcov. Keďže motýľ je schopný na jeseň reprodukovať a kŕmiť burinu (labuť, lanovka, ambrózia), je dôležité zväčšiť poľné mapy, orať a rozvíjať priľahlé voľné pozemky.
 2. Vyhubenie škodcov zimujúcich - odstránenie nadmerného rastu, zničenie zvyškov rastlín, vykopanie bočných plôch, hlboké oranie so stehom do hĺbky 30 cm a na poliach silno burín s trvalkami - o 35 cm.
 3. Pestovanie riadkových rozstupov, čo je obzvlášť dôležité počas obdobia očkovania škodcov.
 4. Zničenie buriny.

Preventívne opatrenia

Kvôli zachovaniu úrody sa hybridy vysádzajú a odrodymenej náchylné na útoky škodcov.

Je potrebné venovať pozornosť:

 • jednoduché hybridné Yarovets 243 MV (smer siláže);
 • trojradový hybrid Yubileiny 390 MV (smer zrna);
 • obilný hybrid Ladoga 250 MB.

Výsev v optimálnom čase zabráni veľkým stratám obilnej kukurice. Rastliny budú mať čas na získanie sily a rozkvetu pred masovým letom a rozmnožením bavlníkového hľuzy.

Rady skúsených poľnohospodárov a záhradníkov

Niekoľko odporúčaní od skúsených pestovateľov zeleniny:

 1. Miesto drobné plastové poháre na mieste ako pasce návnady. Naplňte ich kvasiacimi tekutinami (kvas, kompot, melasa). Pravidelne čistite pasce hmyzu a vymeňte návnadu.
 2. Rastliny zapáchajúce byliny okolo radov kukurice, ktoré odpudzujú hmyz: bazalka, koriander, nechtík lekársky.
 3. Na prilákanie vtákov, ktoré konzumujú škodcov, zaveste kŕmidlá okolo tejto oblasti.

recenzia

Mnoho poľnohospodárov a záhradníkov chce opustiť ošetrenie plodín pomocou chemikálií, ale pochybuje o účinnosti biologických činiteľov. Pár biologických recenzií vám pomôže pri rozhodovaní.

Peter, Rostov na Done: "Kukuricu pestujem každý rok." Tento rok som sa na radu susedov pokúsil spracovať výsadbu z lopatky pomocou „bitoxibacilínu“. Zriedila som jednu čajovú lyžičku produktu na pol vedra vody. Trvalo 2 litre roztoku na sto štvorcových metrov. Motýle neboli ovplyvnené, ale húsenice zmizli o tri dni neskôr. Medzi nedostatky patrí veľmi nepríjemný zápach. “

Vyacheslav, Krasnodarské územie: „Trichogramma sa väčšinou vyrovná s lopatkou, ale jedno vydanie nestačí. Potom udalosť zopakujeme. ““

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť kopčekov na paradajkách raz a navždy?

Prečo sa na uhorkách objavuje roztoč pavúk.

Škodcovia sladkej papriky a boj proti nim.

záver

Larvy bavlníkového hniezda sa živia tkanivami rastlín a spôsobujú vážne poškodenie kukurice. Poškodené uši a stonky sú často postihnuté fusáriom a inými hubovými infekciami. To všetko vedie k čiastočnej alebo úplnej strate výnosu.

Na boj proti škodcom sa používajú insekticídy, biologické výrobky a vhodná poľnohospodárska technológia. Ľudové recepty sú použiteľné iba v osobných záhradách kvôli ich pracnosti a nízkej účinnosti. Medzi preventívne opatrenia patrí výsadba hybridov odolných voči škodcom.

Kontrola veľkosti populácie pomôže včas sledovať prekročenie prahu škodlivosti a prijať účinné opatrenia na ničenie škodcov.

Pridať komentár

záhradné

kvety