Čo je cuketa cuketa: spoznávame pohľad, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Ak by pred dvadsiatimi rokmi len málo Rusov dokázalo jasne odpovedať na otázku, čo je cuketa, talianska zelenina sa stabilne usadila v receptoch naše hlavné jedlá a šaláty. Polievky a dezerty sa vyrábajú spolu s jedlom, čerstvé a mrazené. Prečo sme tak radi cukety cukety?

Z tohto článku sa dozviete, čo cuketa je cuketa z hľadiska biológie, aké sú prospešné vlastnosti zeleniny a ako uvariť chutné a zdravé jedlo z cukety.

Čo je cuketa

Milujúce talianske slovo „cuketa“, čo znamená tekvica, každého uvedie do omylu, najmä ak sa použije na predĺženú a podlhovastú tmavozelenú zeleninu. V žiadnom prípade to s tekvicou nezapadá!

Z hľadiska botaniky je však tento názov úplne správny, pretože cuketa nie je ničím iným ako bežnou tekvicou.

Cuketa je druh cukety: je to naozaj tak?

História sa mlčala, keď sa narodil presne cuketa, ale stalo sa to vďaka Talianom, ktorí skôr ako ostatní Európania (späť v 18. storočí) ocenili cuketu. Boli tak radi pridaní do rôznych jedál, že preniesli svoje experimenty na záhradné lôžko, prešli cuketou a kruknek tekvicou v tvare podlhovastej hrušky. Koreň, stonky, listy a kvety tejto tekvice sú rovnaké ako tekvica.

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Zelenina získaná selekciou sa nazýva cukina. Aj keď jeho „matka“ je tekvica, patrí k rôznym tekvicam. Zelenina sa preto nazýva takto: „cuketa tekvica“.

Opis cukety

Rovnako ako cuketa, aj cuketa je jednoročná rastlina v tekvicovej rodine. Je zdravý, má nenápadnú príjemnú chuť a dobre s ostatnými prísadami. Medzi „otcom“ a „synom“ sú však nepochybne rozdiely.

na odlíšiť cukinu od cukety, musíte vedieť, aký je rozdiel.

Vonkajšie značky

Tvar zeleniny pripomína cukinu, ale cuketa je menšia: najväčšie exempláre sotva dosahujú 25 cm. Farba cukety je tmavo zelená, sú tiež čierne, niektoré poddruhy majú na koži vzor v podobe pruhov alebo škvŕn. Samotná koža je mäkšia ako pri tykve, semená buničiny sú takmer neviditeľné.

Na fotografii sú zobrazené rôzne druhy cukiet.

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Na záhrade sa cuketové kríky nerozprestierajú po zemi a vyrezávané tmavo zelené listy sa tiahnu nahor. Na rozdiel od tekvice sú kvety veľké a majú jasne nasýtenú žltú farbu. Plody dozrievajú: úroda zrelých cukiet sa objavuje už v júni.

Chuťové vlastnosti

Chuť cukety je výraznejšia ako cuketa a má sladkú pachuť. Aby sa nestratila chuť a aróma, odporúča sa, aby táto zelenina nebola konzervovaná, ale aby bola zmrazená. Ešte lepšie - jesť surové, Zároveň nemusíte pokožku odstraňovať, je jemná a chutná, obsahuje vlákninu.

Priaznivé vlastnosti

Zloženie cukiny obsahuje veľké množstvo vitamínov, ale medzi nimi patrí vitamín C, ktorý je 17,9 mg v 100 g produktu, čo je 30% dennej hodnoty. Z minerálov poskytuje mangán 8% dennej potreby tela, čo je dôležité pre tvorbu rastúceho tela a pre zmiernenie nervového napätia.

Tiež 100 g obsahuje:

 • vápnik - 16 mg;
 • zinok - 0,32 mg;
 • selén - 0,2 mcg;
 • horčík - 18 mg;
 • železo - 0,37 mg.

Vlákno obsiahnuté v koži má priaznivý účinok na peristaltiku gastrointestinálneho traktu. Kalorický obsah zeleniny je 17 kcal, vďaka čomu je pred cuketou s 24 kcal.

Cuketa sa odporúča zaradiť do ponuky rôznych diét a dní nalačno kvôli nízkemu obsahu kalórií a nedostatku cholesterolu. Ak ste odhodlaní udržať vaše telo zdravé, zahrňte cukorku do svojej stravy!

pozor! Cuketa sa neodporúča ľuďom trpiacim ochorením obličiek, počas ktorých sú narušené procesy vylučovania draslíka.

Najlepšie odrody cuketovej drene

Ako cenná rastlinná zelenina sa cuketa neustále zdokonaľuje. Naši chovatelia tiež pracujú na stabilite svojich prospešných vlastností: úroda, odolnosť proti chladu, skorá zrelosť, jemná chuť a nízky obsah kalórií.

Najlepšie hybridy

Na trhu s osivom je veľa rôznych druhov cukiet. Medzi domáce, obzvlášť populárne patria:

 • kríženec s jemným menom Tsukesh, je vhodný pre oblasti rizikového poľnohospodárstva, nenáročné na údržbu. Líši sa výraznou chuťou a odporúča sa na prípravu šalátov a konzerv.
 • plody iného hybridu - Zebry - vynikajúca melónová výzdoba! Vyznačujú sa neobvyklými farbami: tmavo zelené pruhy na svetlozelenom pozadí;
 • zápal obličiek - odroda so zvýšenou odolnosťou voči hubovým chorobám. Tiež odolný voči vlhkosti a vhodný do regiónov s krátkymi chladnými letami a skorými dažďami;
 • známka Skvorushka vyznačuje sa vysokou produktivitou a nenáročnosťou, je dobre a dlhodobo skladovaný.

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Z zahraničných hybridov je potrebné uviesť:

 • Diamante - odroda pozoruhodná svojimi výsevnými vlastnosťami a produktivitou, ktorú chovali nemeckí chovatelia. Jedná sa o skoré zrelé cukety, ktoré prinášajú ovocie štyridsať dní po výsadbe do zeme;
 • cuketa čierna - Víťaz americkej chovateľskej súťaže z roku 1957, nie hybridná odroda. Je pomenovaná tak pre svoju tmavozelenú farbu, ktorá z diaľky vyzerá čierna. Hovoria o ňom - ​​„sadnite si a odídte“, je tak skoro zrelý a nenáročný;
 • Ronda - cuketa v polovici sezóny, vyznačujúca sa vysokou produktivitou a dlhodobým plodením. Plody sú okrúhle, mierne tekvicové, ale sivé.

Rastúce vlastnosti

Na rozdiel od nenáročných cukiet si cukety vyžadujú zvýšenú pozornosť. Milujú úrodnú pôdu, teplo a vlhkosť a nemôžu stáť zima.

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Ako pestovať a pestovať

Na získanie dobrej úrody je potrebné poskytnúť rastlinám priaznivé podmienky rastu a pravidelné burenie. Rastlina nemá rád kyslú pôdu, a preto je užitočné do pôdy pridať popol, aby sa znížila kyslosť. Na jeseň musíte tiež premýšľať o organických hnojivách, ale nenechajte sa unášať nimi - nadbytok hnojív v pôde bude mať negatívny vplyv na výnos.

Semená sa vysádzajú ako prvé semenáčiky. Na prenesenie klíčkov do otvoreného terénu je potrebné počkať na stabilné počasie, pretože cukina sa bojí mrazu a pri prvom poklese teploty uhynie.

Je lepšie držať sadenice v skleníku alebo doma pri okne a začať s výsadbou podľa vzhľadu teplého slnka. Sadenice potrebujú starostlivosť, ktorá spočíva v pravidelnom zalievaní a plení. Pri zalievaní nenechajte vodu preniknúť na listy. Hnojiť dvakrát - keď sa objavia listy a po pätnástich dňoch. Týmto prístupom sa môže prvá plodina pozbierať v júni.

Zber a skladovanie

Keď sa na kríku objaví mladý vaječník, musíte počkať týždeň a začať zbierať ovocie. Výťažok rastliny je vysoký, môžete cukinu zbierať dvakrát týždenne: 15 - 20 kusov z jedného kríka naraz.

Cuketa 10-15 cm dlhá s jemnou jemnou pokožkou je vhodná na stravovanie. Takéto ovocie sa môže jesť surové: je nasýtené stopovými prvkami a vitamínmi. Mladé exempláre dokážu nahradiť uhorky. Na tepelné spracovanie - dusenie, vyprážanie a pečenie - sú vhodné plody do veľkosti 20 cm, na jeseň sa zbierajú najväčšie plody.

však zachráňte celú plodinu čerstvé nebude fungovať - ​​jedná sa o rýchlo sa kaziaci produkt.

Pre tvoju informáciu! Cuketa je v chladničke týždeň. Najlepším spôsobom, ako túto vynikajúcu zeleninu uchovať, je zmraziť ju. Po zmrazení sa nestratia prospešné vlastnosti produktu. Ďalším spôsobom je zimná ťažba. Sú to predjedlá, šaláty a zemiaková kaša s kaviárom. Originály dokonca robia zaseknutie a výrobu šťavy s dužinou.

Aplikácie na varenie

Prišli sme k najchutnejšej sekcii - recepty s popismi. Náš muž je samozrejme schopný pripraviť z tejto priateľskej zeleniny široký výber jedál. Ale zvedavé, aké sú veci s prípravou cukety v jeho vlasti - v Taliansku?

Originálne cuketové jedlá

Cuketa kvety v cestíčku

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Taliani sú vynaliezaví ľudia. Nemajú radi iba „tekvicu“, veľmi ju milujú, takže na varenie sa používa nielen samotné ovocie, ale aj jeho kvety. Tento predjedlo prekvapí vašich hostí.

Na varenie potrebujeme:

 • cuketa kvety - 8-12 ks;
 • vajce - 1 ks;
 • múka - pol pohára;
 • jogurt alebo kyslá smotana - pol pohára;
 • soľ a cukor (podľa chuti), sóda (na špičke noža);
 • rastlinný olej na vyprážanie;
 • paradajka - 1 ks, greeny - podľa chuti;
 • paprika - 1 - 2 ks.

Pripravíme cesto: rozdrvíme vajíčko, pridáme jogurt alebo kyslú smotanu, múku. Dobre premiešajte pridaním soli, cukru, sódy.

Kvetinu cukety uchopte za stopku, ponorte ju do cesta a okamžite do už zahriateho oleja - na vyprážanie. Fry na oboch stranách.

Hotové jedlo ozdobíme bylinkami a plátky paradajky. Chutné, zdravé a nezvyčajné!

Puglia pyré polievka

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Na výrobu pyré z pyré z pyré je potrebné:

 • cuketa - 0,5 kg;
 • zemiaky - 2 ks. stredná veľkosť;
 • šalotka, ale ktokoľvek môže byť v dome - 2 hlavy;
 • maslo - 20 g;
 • cesnak - 1 strúčik;
 • vápno - 2 ks;
 • karí prášok - 0,5 lyžičky;
 • mlieko - 500 ml;
 • krém (hustý) - 100 ml;
 • soľ, korenie podľa chuti;
 • korenie: koriander, kurkuma, sušená mäta - ½ lyžičky. Tymián vetvičky.

Lúpanú cibuľu jemne nasekajte. Maslo zohrejte na panvici a cibuľu smažte, kým nebude priehľadná. Pridajte nasekaný cesnak a ošúpané a nakrájané zemiaky. Varte 5-7 minút, potom pridajte nasekanú cuketu - olúpanie je voliteľné. Po 3 minútach odstavte z ohňa a preneste ho do panvice.

Odstráňte kôru z vápna a vytlačte šťavu z dužiny. Nalejte polovicu mlieka, polovicu limetovej šťavy do hrnca, pridajte karí a dajte do varu, znížte teplo, prikryte. Varte 10-12 minút, potom vyberte z tepla a nechajte mierne vychladnúť. Použite mixér na porazenie hmoty v pyré, pridajte zvyšok mlieka a privarte k varu. Dochutíme soľou, korením, pridáme kôru a zvyšok šťavy. Pridajte koriander, mätu a kurkumu.

Šľahačku šľahajte osobitne.

Pri servírovaní ozdobte tanier pyré s lyžičkou šľahačky a listami tymiánu.

Cuketové muffiny

Čo je cuketa cuketa: zoznámime sa s názorom, pestujeme ho na našich stránkach a používame ho na chutné pokrmy

Na varenie potrebujeme:

 • malé cukety - 2 ks;
 • vajce - 2 ks;
 • múka - 2 lyžice;
 • nízkotučné kefír alebo jogurt - 1 polievková lyžica;
 • cukor - pol pohára;
 • rastlinný olej - 5 lyžíc. l.;
 • kakaový prášok - pol pohára;
 • instantná káva - 1 lyžička;
 • vlašské orechy - 2 lyžice l.;
 • prášok do pečiva - 2 lyžičky;
 • škorica - 1 lyžička;
 • klinčeky a nové korenie - zmes - 0,5 lyžičky;
 • čokoládové lupienky.

Pripravte veľkú misku na miesenie cesta. Choďte do vajíčok, zmiešajte ich s kefír / jogurtom a rastlinným olejom. Nalejte múku, kakaový prášok, kávu, pridajte cukor a prášok do pečiva. Potom pridajte nastrúhanú cuketu a stredne nasekané orechy.

Muffinové formy naplňte pripravenou hmotou do ¾. Musíte sa piecť v dobre vyhrievanej rúre pri teplote 200 stupňov. Po 25 minútach vyberte hotové muffiny a posypte ich čokoládovými lupienkami.

Cuketa znova

Mnoho ľudí hovorí, prečo by mal tento „cudzinec“ venovať toľko pozornosti: koniec koncov, máme zeleninovú dreň, cennú zeleninu vo všetkých ohľadoch.

Možno je to tak, ale nie je to bez dôvodu, že cukina zakorenila v našej krajine. Jeho skorá zrelosť a produktivita sú príťažlivé pre záhradkárov.Nízky obsah kalórií v „talianskom“ (17 kcal) láme cuketové záznamy a páčia sa ním všetci priaznivci zdravého životného štýlu. Vo varení sú aj víťazstvá: cuketa nevyžaduje peeling, je konzumovaná surová, pripravuje sa veľa vynikajúcich, originálnych a zdravých jedál, dokonca aj sladké pečivo.

Pridať komentár

záhradné

kvety