Neobvyklá a estetická odroda rajčiaka „Čierny barón“ - ľahko sa pestuje a poteší s množstvom úrody

Chcete vyskúšať veľké a krásne paradajky nezvyčajnej čiernej farby? Medzi „čiernymi“ paradajkami vyniká odroda Black Baron. Zoberme si svoje silné a slabé stránky, ako aj zistite znaky pestovania paradajok s tmavými plodmi na osobnom pozemku.

Opis odrody

Rastliny paradajok Black Baron nie sú obmedzené, pretože akosť neurčitý. Ich výška dosahuje 1,5 - 2 metre. Šírenie Bush, tvorí veľké množstvo zelených listov.Neobvyklá a estetická odroda paradajok Black Baron - ľahko pestovateľná a príjemná s množstvom úrody

Podľa obdobia dozrievania ovocia je odroda v polovici sezóny. Prvé plody dozrievajú 110 až 115 dní po klíčení semien. Prvé stonky kvetov sa tvoria po otvorení 7-8 listov.

Odroda baróna je pomerne veľká veľkosť plodu. Paradajky dorastajú do 250 až 300 gramov. Tvar ovocia je plochý, rebrá sa líšia od stonky po strednú časť suda.

Zrelé plody sú tmavohnedé s čokoládovo hnedým odtieňom.

Vlastnosti ovocia

Paradajky odrody Black Baron vynikajú vysokým hodnotením chuti. Dužina ovocia je šťavnatá, sladká a mäsitá. Na reze je až šesť semenných hniezd.

Paradajka je zameraná na čerstvú spotrebu. Paradajky vyzerajú skvele v šalátoch, hamburgeroch a iných pochutinách. Paradajková šťava z nich je hustá a vzhľadom na farbu ovocia má nezvyčajnú farbu.

Keďže plody sú veľké, dozrievajú v malých zhlukoch od 3 do 5 paradajok. Z jedného štvorcových metrov výsadby sa zozbiera až 6 až 7 kilogramov plodín.

Rozdiely od ostatných poddruhov

Tomato Black Baron je jednou z najchutnejších medzi tmavými plodmi. Vysoké chuťové vlastnosti sa dosahujú vďaka zvýšenému obsahu cukru v ovocnej dužine. Paradajka okrem svojej chuti vyniká svojou neobvyklou farbou a veľkým ovocím.

Pôvod odrody a oblasti výsadby

Existuje názor, že všetky čierne paradajky vznikli vďaka genetickému inžinierstvu, ale je to mýtus - všetky čierne odrody sú ľahko prístupné prírodnému výberu.

Tomato Black Baron chovali holandskí chovatelia. Odroda je vhodná na pestovanie vonku aj v skleníkoch. V južných oblastiach s miernym podnebím je odroda vysadená vonku, v strednom pruhu a v chladnejších oblastiach, keď je vysadená v skleníku, rastlina sa cíti lepšie a poskytuje stabilnejší výnos.

Výhody a nevýhody odrody

Odrody:

 • chutné, veľké a mäsité ovocné ovocie;
 • vysoká produktivita;
 • dobrá odolnosť odrody voči chorobám nočného bôba;
 • odroda nie je hybridná, čo vám umožňuje nezávisle pripraviť semeno na budúci rok.

rada... Na prípravu semien si vyberte zrelé a najväčšie paradajky a umiestnite ich na svetlé miesto (napríklad na parapet). Akonáhle je ovocie dozreté a jemné, osivo odstráňte, opláchnite a vysušte.

Nevýhody odrody:

 • ťažké vytvoriť krík;
 • okrem vysokého stonku si kefy vyžadujú kvôli veľkému ovocia aj podväzok, pretože sa môžu odlomiť;
 • pre dobrý výnos sa musí rastlina nakŕmiť.

Ako pestovať čierne paradajky na svojich stránkach?

Poľnohospodárska technológia čiernych odrôd paradajok sa nelíši od pestovania červených analógov.Podobne ako iné paradajky, aj táto rastlina má pravidelné zavlažovanie, burinu a hnojenie.

Funkcie pestovania a starostlivosti o odrodu

Odroda čierneho barónu má neurčitý kmeň, ktorého rast nie je obmedzený. Výška rastlín dosahuje 150 centimetrov alebo viac. V tomto ohľade musí byť trup pripevnený k držiaku. Kefy s veľkým ovocím je potrebné zviazať, aby nedošlo k ich odtrhnutiu.

Neobvyklá a estetická odroda paradajok Black Baron - ľahko pestovateľná a príjemná s množstvom úrody

Príprava sadeníc

Výsadba semien pre sadenice sa uskutočňuje 50 až 60 dní pred zamýšľanou výsadbou na mieste trvalého rastu. Semená sa vysievajú na klíčenie v spoločnej škatuľke do hĺbky najviac 1-1,5 cm. Pre rýchlejšie klíčenie je prospešné ošetrenie semien stimulátormi rastu.

Po odhalení 1 až 2 pravých listov sa klíčky potápajú, to znamená, že sa presádzajú do samostatného kontajnera, v ktorom rastú pred výsadbou do zeme.

Optimálna teplota pre pestovanie sadeníc je 20-25 stupňov počas dňa a najmenej +18 stupňov v noci.

Po čiastočnom vysušení vrchnej vrstvy Zeme sadenice zalejte vodou a zabráňte stagnácii vlhkosti v koreňoch. Lepšie je zalievať ráno, pretože podmáčaná pôda v noci vyvolá podchladenie koreňov. Rastliny budú bolieť alebo dokonca zomrú.

referencie... Pre dobrý rast sadeníc sa používajú hnojivá s fosforečnanom draselným.

Pravidlá vykládky

Vo veku 60 - 65 dní po stabilizácii pozitívnych nočných teplôt sa sadenice presádzajú na trvalé miesto. Na jeden štvorcový meter nie je umiestnených viac ako 3-4 rastliny. Vzdialenosť medzi rastlinami je najmenej 50 cm, vzdialenosť riadkov je najmenej 60 cm.

Humus sa pridáva do výsadbového otvoru, dobre sa vyleje nie príliš studenou vodou. Po výsadbe sa sadenice nezalievajú týždeň. Postačí vlhkosť pridaná počas výsadby.

Na poznámku... Čím hlbšie sa semenáčik vysadí, tým viac koreňov sa vytvorí na jeho stonke.

Pravidlá starostlivosti

Hlavnou úlohou záhradníka pri starostlivosti o čierneho baróna je správne tvoriť krík. Odroda je vysoká, musí sa pestovať na podložke alebo musí byť priviazaná k mreži alebo skleníku.

Puzdro je tvarované do jedného alebo dvoch stoniek. Aby ste to dosiahli, nechajte spodný nevlastný syn v hlavnej továrni. Následne musí byť toto miesto pokryté zemou, potom nevlastný syn vytvorí svoj vlastný nezávislý koreňový systém. Všetky ostatné nevlastné syny sa musia vyčistiť!

dôležitý! Rastlina potrebuje kyslík, aby udržala svoje korene zdravé. Preto je pôda okolo rastliny udržiavaná voľná a neumožňuje tvorbu tvrdej kôry.

Nezabudnite pravidelne odstraňovať burinu, pretože z kultivovanej rastliny odoberajú živiny. Okrem toho burina pomáha pri uvoľňovaní a ďalšom prevzdušňovaní pôdy.

Všetky veľké paradajky vyžadujú ďalšie hnojenie, pretože rastlina vyžaduje veľa energie na pestovanie veľkého ovocia. V období rastu zelenej hmoty a rastu mladej rastliny si paradajka vyžaduje hnojivá so zvýšeným obsahom dusíka.

Keď rastlina vstúpi do obdobia kvitnutia a plodenia, zníži sa množstvo dusíka, pričom sa uprednostňuje zloženie fosforu draselného.

zalievanie

Aby bolo ovocie naliate veľké, je dôležité pravidelné zalievanie, ale nemali by ste dovoliť, aby sa pôda zamokrala. Stačí jeden alebo dva silné zavlažovanie týždenne.

Do vody dospelé rastliny, ako napríklad sadenice, sú lepšie skoro ráno, takže zemský hrudka môže počas dňa trochu vyschnúť.

Ak paradajky rastú v skleníku, musia byť vetrané, pretože na rozdiel od uhoriek paradajky nemajú radi príliš vlhký vzduch. Konštantná vlhkosť na listoch vyvolá rast húb a hnilobných baktérií.

Choroby a škodcovia

Nočná košieľka má veľké množstvo odrôd.choroby... Medzi najnebezpečnejšie patrí hniloba, Alternaria a najbežnejší pleseň.

dôležitý! Mokrenie je najbežnejšou príčinou choroby.

Odroda Black Baron je celkom odolná voči chorobám a má dobrú imunitu, preventívne opatrenia však nijako neubližujú. Zoberme si hlavné príčiny výskytu a spôsoby prevencie chorôb.

Vrcholová hniloba

Prvým príznakom choroby je výskyt vodnatých škvŕn na rajčiakoch, ktoré rýchlo rastú a získajú hnedý odtieň. Hlavnými dôvodmi výskytu hornej hniloby sú poklesy teploty a nedostatok vápnika v pôde. Nadmerný dusík a vysoká vlhkosť tiež zvyšujú pravdepodobnosť vzniku choroby.

Na ošetrenie sa listy chorej rastliny ošetria roztokom chloridu vápenatého.

Dobrou prevenciou bude zavedenie vápnika do zloženia komplexných minerálnych hnojív.

Alternaria

Medzi príznaky vývoja Alternaria patrí výskyt malých (do 1 cm v priemere) suchých sivých škvŕn. Najprv sa objavia na spodných listoch. Ďalej choroba postupuje a rozširuje sa na celú rastlinu.

Na choré kríky sa bude musieť pôsobiť fungicídmi (napríklad „Kuproksat“, „Infinito“).

Prevencia choroby spočíva v dezinfekcii semien a pôdy pred výsadbou, napríklad silným roztokom manganistanu draselného.

Neskorá pleseň

Neobvyklá a estetická odroda paradajok Black Baron - ľahko pestovateľná a príjemná s množstvom úrodyPríčinným pôvodcom plesne je huba, ktorá sa najskôr usadí na listoch vo forme šedohnedých škvŕn a potom absorbuje celú rastlinu. Pri vysokej vlhkosti rastie našuchorený kvet. Po objavení škvŕn na ovocí paradajka zhnije.

Hlavné faktory vývoja choroby: zmeny teploty, vysoká vlhkosť a daždivé počasie. V slnečných dňoch je choroba zriedkavá.

Iba fungicídy spomaľujú fytoftoru v skorých štádiách (chemická látka: „Bordeauxská tekutina“, „Ridomil“; biologická látka: „Fitosporin“, „Ecosil“) a odstraňovanie zasiahnutých listov av pokročilom štádiu - celá rastlina.

Ako preventívne opatrenie:

 • kríky sa pravidelne striekajú fungicídmi (napríklad biologickými), len čo teplota klesne pod + 15 stupňov;
 • choré listy sa odstránia a spália;
 • odstráňte zelené ovocie na dozrievanie.

Na dezinfekciu sa odstránené plody uchovávajú vo vode po dobu 1 až 2 minút pri teplote 60 stupňov.

Rastúce triky: rady skúsených letných obyvateľov

Uvádzame niekoľko užitočných informácií tipy a triky, ktoré zdieľali skúsení záhradníci. S ich pomocou je ľahšie dosiahnuť stabilnú úrodu paradajok na letnej chate.

Tipy a triky:

 1. Pri odstraňovaní stepsonovcov nechajte malý pahýľ 2-3 cm, potom nový nevlastný syn nebude rásť z hrudi.
 2. Aby sa vlhkosť v skleníku udržiavala nižšia, zalejte rastlinu vytopeným fľaškou vedľa kríka. To udrží pôdu suchú a drobivú a vlhkosť prúdi priamo ku koreňom.
 3. Aby ste zabránili plesni v skleníku, dajte 2-4 otvorené fľaštičky jódu. Jeho páry účinne bojujú proti hubám.
 4. Pred výsadbou sadenice dezinfikujte lôžko silným roztokom manganistanu draselného.
 5. Ak sa na listoch a plodoch objavia tmavé škvrny, použite potašové hnojivá na zvýšenie imunity rastlín a vyriešenie problému.
 6. Ak sa vošky objavia na listoch, umyte ich teplou vodou a zeleným mydlom.
 7. Slimáky sa boja amoniaku. Na vyriešenie tohto problému sa na listy a zeminu okolo kmeňa postrieka vodný roztok alkoholu.
 8. Lietajúci hmyz nemá rád silný zápach. Vystraší ich tinktúra harmančeka, cesnaku alebo lastovičky.

recenzia

Vo svojich recenziách záhradníci, ktorí sa pokúsili pestovať odrodu Black Harrow, zaznamenali pozitívne aj negatívne vlastnosti.

Medzi pozitívne aspekty:

 • ovocie úplne zodpovedá vlastnostiam a fotografiám uvedeným výrobcom;
 • vysoká klíčivosť semien;
 • chutné mäsové ovocie;
 • recenzie na paradajky Black Baron potvrdzujú deklarovaný výnos nad 5 kg na krík.

Neobvyklá a estetická odroda paradajok Black Baron - ľahko pestovateľná a príjemná s množstvom úrody

Medzi negatívne vlastnosti:

 1. Zrelé paradajky musia byť spracované rýchlo, pretože netrvajú dlho.
 2. Niektorí záhradníci mali problémy s vypustením vaječníkov.Je však ťažké vedieť, čo bolo skutočnou príčinou, pretože je to aj kvôli nedostatku živín, zalievaniu studenou vodou alebo vysokej vlhkosti.

záver

Medzi paradajkami s „tmavou šupkou“ sa odroda Black Baron vyznačuje vysokou chuťou. Vysoký výnos, veľké plody a silná imunita zvyšujú atraktívnosť odrody. Určite stojí za to vyskúšať si to sami, aby ste svojich milovaných prekvapili krásnymi, nezvyčajnými a čo je najdôležitejšie - chutné paradajky na stole.

Pridať komentár

záhradné

kvety