Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Včasné a kompetentné odstránenie nevlastných detí z rajčiakov pomôže získať silné rastliny a bohatú úrodu. Pri prerezávaní výhonkov sa musí zohľadniť výška odrody, zvláštnosti vývoja stoniek a podmienky výsadby. Ponúkame technológiu krok za krokom s fotografiou, ako správne uchytiť paradajky rôznych druhov - od vysokých až po štandardné odrody.

Čo je to pripináčik a ako vyzerá nevlastný syn

Grasshopping je odstránenie laterálnych procesov, ktoré sa vyskytujú v listových osiach na hlavnom kmeni rastliny. Začiatočníci si niekedy zamieňajú nevlastné deti s listami alebo kvetinovými kefami.

Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Ako rozlíšiť nevlastného syna z ovocnej kefy a listu

Aby nedošlo k náhodnému odlomeniu kefy, starostlivo zvážte zariadenie:

 • nevlastný syn vždy vyrastá z ňadra - prehĺbená oblasť medzi listom a hlavným stonkou paradajky;
 • na stonke sa vytvára kvetinový kvet, na ňom nie sú ani zakrivené listy - sú viditeľné iba malé púčiky.

Niektoré nevlastné deti majú tiež púčiky. V takom prípade čakajú pár dní, kým vyrastie výhonok, aby si ich nezamieňali s kefou na ovocie.

Ak chcete odlíšiť bočný proces od listu, dôkladne sa pozrite na riasy. Nevlastný syn vždy rastie z lona veľkého, vyvinutého listu, v priebehu času má niekoľko malých listov.

Stepson alebo nie

Ak chcete zistiť, či potrebujete nejakú štipku odroda paradajok, skontrolujte informácie na sáčku pre osivo alebo nájdite popis odrody na internete.

Je to možné a čo sa stane, ak paradajky nestlačíte

Grasshopping sa vykonáva tak, aby rastlina dala všetku svoju silu tvorbe ovocia a aby ich nestrávila kŕmením ďalších výhonkov.

Pozor! Ak sa nevlastní synovia včas neodstránia, z dôvodu zlej ventilácie porastie zelená hmota kríkov, zvyšuje sa riziko chorôb. Rastlina vytvára na kefke málo vaječníkov a vytvorené plody budú malé.

S týmto vedomím chovatelia chovali mnoho odrôd, ktoré nevyžadujú štípanie.

Aké odrody nemôžete štipnúť

Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Poddimenzované nevlastné deti determinantné paradajky štandardných odrôd. Ich rast je obmedzený a bočné výhonky rastú zle. Preto má rastlina dostatok sily na to, aby poskytla jedlo pre ďalšie stonky a rastliny vaječníky.

V oblastiach s teplým podnebím na otvorenom priestranstve nezhusťovanie rastlín nepoškodzuje, ale v oblastiach s nízkymi letnými teplotami vzduchu a vysokou vlhkosťou prispieva k vzniku bakteriálnych chorôb, neskorej plesni. V takomto prípade sa odporúča pripnúť príliš veľké rajčiaky.

Ako odrezať nevlastných synov

Neskúsené alebo predčasné premiestnenie nevlastných detí vedie k choroby rastlín, zastaví ich vývoj a zníži produktivitu.

Základné pravidlá

Ak chcete získať zdravý a optimálne vyvíjajúci sa krík, dodržiavajte nasledujúce pravidlá pripínania:

 1. Procedúra sa vykonáva pravidelne, najmenej raz za týždeň. S takou frekvenciou bude možné včas pozorovať objavujúce sa procesy v dutinách.
 2. Nezvlhčujte pôdu pred stlačením.
 3. Odstránia sa výhonky s dĺžkou 3 až 5 cm. Pri vysekávaní výhonkov väčších ako 5 cm rastlina zaznamená stres, rany sa hojí horšie.
 4. Malé nevlastné synovia sa odlamujú ľahko a s kŕčom. Ak prerástli fázu formovania prvého listu, na orezanie sa použije ostrý nástroj.
 5. Všetky prístroje sú vopred dezinfikované roztokom manganistanu draselného alebo chlórhexidínu. Zabráni sa tak prenosu choroby z jedného puzdra do druhého.
 6. V hrudi je ponechaný malý „pahýľ“, aby sa namiesto starej nevytvoril nový dodatočný výhonok.

Najlepší čas na odstránenie vedľajších výhonkov je ráno. Počas týchto hodín je pohyb štiav a živín menej aktívny ako počas dňa. Procesy sú krehkejšie a ľahšie sa vypuknú. Počas dňa budú mať rany čas na uzdravenie a večer sa rastliny napojia.

Krádež: technológia a vlastnosti

Pri vytváraní kríkov sa berie do úvahy druh rastu paradajok, podmienky pestovania a metódy štiepania.

Na otvorenom poli

Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Pri pestovaní paradajok na otvorenom teréne odstráňte ďalšie výhonky a dodržujte základné pravidlá štiepania. Postup sa nevykonáva v období dažďov - stonky naplnené vlhkosťou sa stávajú flexibilnejšie a hustejšie, zle sa odlamujú. Existuje vysoké riziko rozvoja chorôb. Je lepšie počkať na suché počasie a odstrániť zarastené výhonky, ako stratiť úrodu kvôli chorobe.

U štandardných odrôd s krátkym sudom v otvorenom poli sa nevyžaduje odrezávanie nevlastných synov.

V skleníku

V skleníkoch Tradične sa pestujú vysoké a stredne veľké odrody s vysokou intenzitou tvorby nevlastných synov. Pri spracovaní raz týždenne vyrastajú bočné výhonky. Oddeľujú sa najmenej 2-krát týždenne, aby sa zabránilo zahusťovaniu rastlín.

Poradenstvo! V predvečer štípania nezatvárajte pôdu v skleníku, aby ste dosiahli suchý vzduch. Po prerezávaní za slnečného počasia zabezpečte dobrú ventiláciu.

Záhradníci tvrdia, ktorý spôsob odstraňovania postranných výhonkov v skleníku je racionálnejší na použitie - prerezávanie alebo vylamovanie z ňadra. Výber metódy závisí od konkrétnych pestovateľských podmienok. Ak sú výsadby zhrubnuté, skleník má vysokú vlhkosť vzduchu a zvýšené infekčné pozadie, prerezávanie bude mať za následok výskyt šedej hniloby na „konope“, ktoré zostalo v dutinách. V tomto prípade sú procesy prerušené.

Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Ako sa postup mení v závislosti od druhu paradajok

Aby sme pochopili, ako správne zovrieť rastlinu, je dôležité vopred vedieť, do ktorého typu patrí, v závislosti od rastových charakteristík. Pred nákupom a pestovaním je vhodné študovať odrodový opis rajčiaka na webovej stránke alebo v informačných materiáloch škôlky, v ktorej sa sadenice kúpili.

Existujú 2 hlavné druhy paradajok:

 • neurčité odrody - vyznačujú sa neobmedzeným rastom stoniek;
 • determinant - dorastú do výšky definovanej odrodovými charakteristikami a potom sa ohnú.

Determinanty sa členia na podtypy:

 • semi-determinant - stredne veľký;
 • superdeterminát - poddimenzovaný, štandardný.

Táto znalosť vám v budúcnosti pomôže pri odstraňovaní nevlastných synov a vytváraní kríkov robiť chyby.

Schéma štípania neurčitých a determinantných odrôd

neurčitý odrody veľmi aktívne uvoľňujú ďalšie výhonky a kefy s vaječníkmi sa tvoria až po 3 listoch. Zachovanie týchto rajčiakov na 1 stopke a včasné prerezávanie nevlastných detí sú preto predpokladmi na získanie dobrej úrody v budúcnosti.

Hneď ako rastlina začne uvoľňovať ďalšie výhonky, okamžite sa odstránia. Hlavná a jediná stonka je spojená s povrazmi, podobne ako liána, s mrežami.

determinant paradajky sa formujú podľa vzorov z 2 alebo 3 stoniek. Rast hlavného výhonku v týchto rastlinách je obmedzený.Kedykoľvek sa môže zastaviť rozvoj, aj keď je ešte ďaleko od konca leta. Aby sa predĺžil rast a dosiahol sa dobrý výnos v rozhodujúcich druhoch paradajok, na kríku zostávajú ďalšie stonky.

2-kmeňová schéma: najsilnejší a najzdravší výhonok sa vyberie na hlavnom kmeni a pestuje sa ako ekvivalent druhého kmeňa. Kravaty a vychovávajú ho rovnakým spôsobom ako ten hlavný.

3-kmeňová schéma: okrem hlavného výhonku zostávajú v dolnej časti rastliny ďalšie 2 výhonky. Toto je najbežnejšia možnosť. Ak je na vrchole mocný nevlastný syn, môže ho pestovať ako tretí kmeň.

Semifinále determinantný druh paradajok

Semifinále determinantné paradajky dorastajú do 150 - 180 cm. Hlavná stonka takejto rastliny vždy končí - končí rast, na konci tvorí stopku. Výška hlavného výhonku a počet vaječníkov na ňom závisia od odrodových charakteristík.

Ak ponecháte takéto paradajky na 1 stonke, výnos bude extrémne nízky. Preto na hlavnom kmeni zostanú ďalšie 2 dobre vyvinuté nevlastné dcéry, vyrastú na nich 3-4 kefy. Aby bolo možné posúdiť, aký silný bude výhonok, čakajú, až dorastie do 5 cm. Ak sa ukáže, že je slabý a vyhodí málo kvetov, stlačia ho a začnú tvoriť nový.

Grasshopping štandardných paradajok

Štandardné odrody a hybridy sa vyznačujú silnými, hustými stonkami a listami. Najčastejšie sa jedná o kompaktné nízko rastúce determinantové paradajky s výškou 70 až 90 cm, ktoré neuvoľňujú výhonky tak aktívne, preto si nevyžadujú zovretie.

Referencie. Aby sa získala skoršia a harmonickejšia úroda s veľkým ovocím z nízko rastúcich štandardných paradajok, na stonke zostanú 2 až 3 nevlastné syry a nie viac ako 6-8 kvetenstvo.

Skúsení záhradníci radšej štiepajú aj takéto odrody, aby sa zvýšila úroda a hmotnosť ovocia. V opačnom prípade budú puzdrá príliš hrubé, čo narúša dobré vetranie a zvyšuje riziko neskorej plesne. Pre optimálny rast a výnos nechajte na každej rastline 3-4 stonky.

Pasenie veľkoplodých paradajok

Pri štiepaní veľkoplodých paradajok existujú nuansy. Mláďatá sa odstraňujú v listovej osi priamo pod vyvíjajúcou sa kefou, inak bude ťažké dosiahnuť deklarované odrodové charakteristiky z hľadiska hmotnosti ovocia. Faktom je, že listy paradajok akumulujú výživné látky a postupne im dávajú pestovanie a nalievanie ovocia. Pod kefou nevlastný syn odoberie všetky minerály z listu pre svoj vlastný vývoj.

Ako štipnúť vysoké odrody

Vysoké paradajky s neobmedzeným rastom sa najčastejšie vedú podľa schémy s jedným kmeňom, ktorá úplne oddeľuje všetky objavujúce sa procesy. Rastliny tak nestrácajú silu na vývoj ďalších výhonkov a listov, ale presmerujú ich na tvorbu vaječníkov a ovocia. Kvetenstvo sa vytvára prostredníctvom 3 listov, v závislosti od odrody sa na jednej stonke vytvára 6–8 zhlukov.

V podmienkach, keď je výška skleníka malá a potenciál na vytváranie počtu kief v odrode nie je vyčerpaný, je jeden z nevlastných synov ponechaný na vedenie druhého kmeňa. Ak to chcete urobiť, vyberte najsilnejší záber pod štetcom alebo bazálnym procesom.

Musím odstrániť prvého nevlastného syna

Ihneď po vytvorení kvetinovej zhluky začnú v osách listov rásť nevlastné deti. Odstránia sa, ak je paradajka na jednom kmeni. Ak plány obsahujú dvoj alebo trojbublovú schému pestovania paradajok, nevlastným deťom sa umožní dorásť do výšky 5 až 7 cm a vyberie sa najsilnejšia z nich. Najčastejšie sa jedná o prvý výstrel pod kvetinovú kefu. Z toho sa získa silný ďalší kmeň.

Ak sa prvý subcystický nevlastný syn omylom odstráni, pre ďalšiu stonku sa použije výhonok nad kvetinovou kefou. V tomto prípade sa zber uskutoční neskôr, pretože vaječníky na kefke dostanú výživu najskôr od koreňa.

Ako dlho odstrániť nevlastné deti na paradajkách

Stepsonovi sa objavujú na paradajkách od 2 týždňov po vylodení. Ich formácia pokračuje počas vegetačného obdobia.Niekedy ďalšie procesy začnú znovu rásť v tých dutinách, kde boli predtým odstránené. Toto je odroda rajčiakov. Preto sa ďalšie výhonky odstraňujú až do konečného zberu.

Kedy a ako štiepať paradajky

Determinant paradajky dorastajú samy osebe a na stonke uvoľňujú kvetinový kvet. Vysoké indets rastú donekonečna, tak záhradníci vykonávať štiepanie alebo lemovanie stonky.

Horná časť stonky je odlomená alebo odrezaná tak, aby 2 listy zostali po kvetinovej kefke. V budúcnosti budú kŕmiť vaječníky.

Referencie. Rast stoniek je na konci vegetačného obdobia obmedzený, aby plody mali dostatok času na vyplnenie a dozrievanie. V závislosti od regiónu toto obdobie pripadá na júl - august.

Horná časť je stlačená tesne pred tým, ako krík dosiahne skleníkový strop. Na bočných výhonkoch sa bod rastu odstráni, aby sa tok živín presmeroval na vývoj ďalšej stonky a paradajky lepšie dozrievajú.

Kľúčové odporúčania

Od skúsených letných obyvateľov sa učíme, ako správne pritlačiť paradajky: analýzu nuancií a podrobný popis postupu

Skúsení záhradníci sami alebo chyby niekoho iného už študovali všetky nuansy štípania paradajok. Uvádzame ich hlavné odporúčania:

 1. Pred odstránením nevlastných synov sa na ne pozorne pozerajte: nezamieňajte kvetinovú kefu s bočným výhonom.
 2. Nevlastné deti odstraňujte pravidelne a včas, nedovoľte, aby ich veľkosť bola viac ako 5 cm.
 3. Pozorne si preštudujte popis odrody, aby ste mohli vytvoriť krík správne. V závislosti od príslušnosti rastliny k neurčitému alebo určujúcemu typu, ako aj od miesta pestovania (na otvorenom poli alebo v skleníku), vyberte schému.
 4. Štandardné odrody, ktoré nevyžadujú štípanie podľa odporúčaní chovateľov, vedú v malých oblastiach na 3-4 stonky, aby sa nevytvorilo zhrubnutie kríkov, výskyt hniloby a neskorá pleseň.
 5. Časom pritlačte bočné stonky a vrcholy neurčených paradajok.

záver

Na správne vykonanie štiepania sa určuje druh rastu paradajok: neurčité sa tvoria v 1 stonke, determinantné v 2 a 3. V stredne veľkých odrodách zostávajú 2 vyvinuté bočné procesy, niektorí záhradníci odporúčajú tvoriť štandardné rastliny v 3-4 stonkách. Paradajky sa pravidelne zbierajú až do konca obdobia plodenia. Nedovoľte zahusťovanie vykládok.

2 komentár
 1. avatar
  Gelsirya

  Som začiatočník záhradník, článok mi veľmi pomohol, vďaka!

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Fine! Sme si istí, že uspejete 🙂

Pridať komentár

záhradné

kvety