Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

Paprika je rozmarná kultúra, náročná na klimatické podmienky, zloženie pôdy a starostlivosť. Pre neskúseného záhradníka nie je ľahké pestovať na svojom mieste bohatú úrodu.

Jednou z odporúčaných techník na zvýšenie výnosov je zovretie kríkov. V článku sa dozviete, či je potrebné štipku posypať a ako to urobiť správne.

Musím štípať papriku

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Tí, ktorí sa zaoberajú pestovaním tejto zeleniny, sa rozhodujú na základe účelu a podmienok pestovania, ako aj na vlastnostiach odrody.... Najprv si povedzme, na čo sa zviera.

Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

Význam konania

Zvieranie zahŕňa odstránenie apikálnych púčikov (body rastu)... Toto je jedna z poľnohospodárskych techník zameraných na tvorbu rastlín spolu s odstraňovaním nadbytočných výhonkov a lístia.

dôležitý... Vďaka zovretiu sa rast zastaví a aktivuje sa vývoj nevlastných detí, ktoré dávajú puzdru sférický vzhľad.

Zvieranie sa vykonáva s cieľom zastaviť rast nových stoniek... Krík tak nasmeruje všetky svoje sily na zrenie už vytvoreného ovocia. Ak sa tak nestane, vytvorí sa na rastline veľa malých a tenkostenných plodov.

Odrody, ktoré vyžadujú štípanie

Domáci a zahraniční chovatelia chovali širokú škálu odrôd plodín. Niektoré z nich potrebujú povinné štipnutie... V takom prípade výrobca osiva priamo na obale uvedie, ako a kedy vytvoriť krík.

Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

Sú to napríklad silné hybridy, ktoré dorastajú do výšky 2 až 3 m... Kríky týchto rastlín majú sviežu zeleň a bez rastu nebudú rásť a dobre sa rozvíjať. Tieto odrody zahŕňajú Baran, Boatswain, Oranžový zázrak, Vpred, Elephant, Bourgeois, obchodník.

dôležitý... Všetky odrody sladkej papriky sa delia na neurčitý (bez obmedzení rastu zelenej hmoty) a determinantu (rast kríkov sa zastaví počas obdobia plodenia).

Neurčité odrody plodín musia byť tvarované tak, aby obmedzovali rast zelená hmota, lepšie vetranie a zrýchlené zrenie ovocia.

Malé odrody determinantu tvoria kompaktné kríky vysoké 60-70 cm... Sú to napríklad brat Fox, Eroshka, Chardash, Pinocchio F1... Nepotrebujú povinnú formáciu a podľa technológie kultivácie dobre rastú a prinášajú ovocie bez štípania.

pozor... Pri zahusťovaných výsadbách determinantov je stále potrebné vytvoriť kríky. Tým sa zabezpečí prístup vzduchu a svetla do všetkých rastlín.

Kompaktné ozdobné odrody nepotrebujú obmedzenie rastu.určené na pestovanie na balkónoch a parapetoch. Jedná sa o také odrody, ako sú Ostrov pokladov, Akvarel, Zvedavosť, Karát, Etude. Stredné kríky by sa mali odstraňovať iba zo sterilných výhonkov, čo zlepší ich osvetlenie a prirodzenú ventiláciu.

Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

Keď je potrebné štípanie

Pri odpovedi na otázku, či sa má štípnuť alebo nie, je tiež potrebné zvážiť poveternostné podmienky. Pri vysokej vlhkosti vzduchu v kombinácii s vysokými teplotami vzduchu sa vytvára na prevenciu plesňových chorôb sa vykonávajú korenie.

Ak sa ukázalo, že leto je suché a horúce, potom by ste nemali riediť zelenú hmotu kríkov... Svieže lístie zatieni kríky pred slnkom a zabraňuje odparovaniu pôdnej vlhkosti.

Ak papriky nestlačíte

Pri pestovaní vysokých odrôd sa nezohľadňuje postup zovretia vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • zle vyvinutý koreňový systém - v dôsledku toho Bush nedostáva dostatok vody a živín;
 • pokles ukazovateľov výnosu - nové výhonky rastú z vnútorných stien, na ktorých sú zviazané ďalšie plody;
 • bez odštiepenia vysoké odrody aktívne vytvárajú zelenú hmotu, kríky rastú mocne a plody sú malé a tenkostenné;
 • bez formovania kríky silno rastú, stávajú sa stiesnené a rastliny začínajú bolieť.

Ak výrobca semien odporúča rastliny pestovať, tieto odporúčania by sa nemali ignorovať.

Podmienky konania

Začnú štiepať vrcholy po objavení sa 5-7 listov... Spravidla v tejto dobe kríky dorastú do 15-20 cm a začnú sa vetviť, rozdelia sa na dve vetvy.

Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

V tejto vidlici sa objaví korunka, ktorá sa odstráni, aby sa umožnil ďalší vývoj puzdra.... Každá vetva bude tvoriť ovocie, a tak sa zvyšuje celkový výnos.

pozor... Ak chcete korenie, nechajte púčik koruny na 1-2 kríkoch. Tvorí najzdravšie semená.

Ihneď po zbere alebo presádzaní rastlín nerušte... Po stlačení je poškodenie puzdra a ďalšie testy počas tohto obdobia sú pre rastlinu zbytočné.

Ďalším znakom toho, že je čas začať sa formovať - zafarbenie internódií.

Môže byť užitočné:

Pravidlá pestovania korenia: príprava, načasovanie a nuansy procesu

Pokyny na pestovanie chutné papriky

Podrobné pokyny

Zovretie je zdĺhavý proces, ktorý pokračuje, kým krík nedosiahne požadovanú výšku... Pripojené sú schémy na pestovanie rastlín v jednom, dvoch a troch stonkách.

Tvorba korenia korenia má niekoľko stupňov:

 1. Zvieranie korunky na prvej vidlici v stonke. Tento púčik obsahuje inhibičnú látku, ktorá zabraňuje tomu, aby krík úplne nesie ovocie. Pri skorej výsadbe sa púčik na chvíľu spomalí, aby sa spomalil rast rastlín.
 2. Odstránenie prebytočných stoniek. Na kríku zostávajú 2 až 3 hlavné výhonky, ktoré úplne rozvíjajú a nastavujú tvar. Zanechajte najsilnejšie vetvy. Zvieranie bude stimulovať vytváranie laterálnych procesov, ktoré tvoria puzdro.
 3. Odstránenie sterilných výhonkov a spodných listov. Pusté konáre a nadbytok listov zatemňujú rastlinu a odstraňujú živiny. Ich odstránenie zlepšuje cirkuláciu vzduchu a ľahký prístup.
 4. Zvieranie kostrových konárov. Kostrové výhonky sa zovrú po tom, ako sa na kríku vytvorí dostatok ovocia. Na jednom kríku zostalo v priemere 20 - 25 plodov. To spôsobí, že papriky budú rásť a stúpať. Na fotografii sú znázornené tvarované kríky s ovocím.

Musím štípať papriky: argumenty pre a proti, sprievodca správnym formovaním kríka

Zvieranie sa opakuje s rastom nových stoniek... Z jednej rastliny za deň sa nereže viac ako 2-3 listy a nie viac ako jeden nevlastný syn. Ak odstránite viac naraz, korenie môže ochorieť a zomrieť.

tipy a triky

Odporúčania skúsených záhradkárov pomôžu začiatočníkom vyhnúť sa problémom počas procedúry:

 • formujte rastlinu postupne - ak odstránite všetky ďalšie stonky naraz, uschne a zomrie;
 • nevlastníci sa odstránia hneď, ako sa objavia;
 • štípanie sa nevykonáva ihneď po zalievaní, zatiaľ čo rastliny sú stále vlhké, pretože vo vode môžu byť patogény;
 • po zákroku sa rastliny nie sú napojené ani niekoľko dní - tak sa rýchlejšie zotavujú;
 • odstránené stonky a listy sú odstránené zo záhrady;
 • tvoria iba zdravé rastliny, chorí ľudia nemusia testy prežiť a zomrieť;
 • na odstránenie stoniek a listov sa používa ostrý dezinfikovaný nástroj;
 • na dezinfekciu je užitočné ošetriť miesta rezu drveným aktívnym uhlím.

záver

Tvarovanie papriky je odstránenie nadmerných rastových bodov, aby sa zvýšili výnosy.Aby sa štípol alebo nie, každý záhradník sa sám rozhodne. Toto zohľadňuje odrodové charakteristiky kultúry a podmienky pestovania.

Pridať komentár

záhradné

kvety