Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

Baklažány sú populárne medzi ruskými letnými obyvateľmi. Pestujú sa na otvorených plochách av skleníkových podmienkach, ale vždy nie je možné získať vysoko kvalitnú úrodu. Jedným z problémov je žltnutie listov.

V článku nájdete odpoveď na otázku, prečo sú baklažánové listy v skleníkovej žltej alebo bledé a naučte sa, ako sa vysporiadať s týmto javom.

Prečo sa baklažány v skleníku zožltnú

Baklažán nie je náladová a rozmarná kultúra.... Rovnako ako všetky ostatné rastliny však musia vytvárať priaznivé podmienky pre rast a plodenie. Porušenie poľnohospodárskej technológie alebo chyby v starostlivosti vedú k tomu, že skleníková zelenina zožltne listy... Postupne sa rozpadajú, baklažány zostávajú s holými stonkami, kvitnúce a rast úplne prestane, plody nie sú zviazané. V tomto prípade zostáva iba odstrániť kultúru z letnej chaty.

Nevhodná pôda

Baklažány potrebujú ľahkú, voľnú a výživnú pôdu s neutrálnymi úrovňami kyslosti. Je lepšie zvoliť piesočnatú hlinitú alebo hlinitú pôdu, ideálne úrodnú čiernu zeminu. Robiť priming výživnejšia a nasýtená ílovitá pôda sa pridáva do piesočnatej pôdy a piliny alebo piesok do rašelinovej pôdy. Pridanie kriedy alebo vápna zníži kyslosť.

Ako hnojivá sa odporúča pridať:Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

 • humus;
 • popol;
 • zmes dusičnanov alebo močoviny, síranu draselného alebo superfosfátu;
 • akékoľvek ďalšie minerálne komplexy.

Rastlinné sadenice sa najlepšie pestujú v špeciálne pripravených formuláciách, ktoré sa predávajú v obchodoch. Sú dobre vyvážené a obsahujú celý rad základných živín.

Odpoveď na transplantáciu skleníka

Po presadení je každá rastlina stresovaná. Liahne baklažánu sa môžu počas adaptačného obdobia oslabiť. Nie je potrebné si robiť starosti s jedným alebo dvoma zažltnutými listami, ale ak začali padať vo veľkých množstvách, odporúča sa podporovať životaschopnosť kultúry.

Ak neexistujú žiadne iné dôvody na žltnutie, modrá sa rýchlo zakorení a znova sa pokryje zeleňou. Počas tohto obdobia je dôležité zabezpečiť dostatok svetla a pravidelné zavlažovanie.

Poškodenie koreňov

Ak je koreňový systém počas transplantácie poškodený, proces dodávky živín a vody do všetkých častí rastliny je prerušený. Preto sa s mladými sadenicami zaobchádza mimoriadne opatrne. Pri presádzaní rastlín sa odporúča neodstraňovať ich z pôdy, ale prenášať ich spolu s hlinenou hrudkou.

Skúsení záhradníci na tieto účely odporúčajú používať rašelinové hrnce. Sú vhodnejšie na zakorenenie a vývoj sadeníc ako tradičné drevené bedne.

Pri uvoľňovaní pôdy v skleníku sú často poškodené jemné korene. Tomu by ste sa mali vyhnúť opatrným odmasťovaním postelí, bez toho, aby to ovplyvnilo stonky alebo podzemnú časť baklažánu.

Nesprávny zavlažovací režim

Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

V teplom a suchom počasí by sa plodina mala napojiť najmenej 2-krát týždenne pred začiatkom aktívneho kvitnutia. Keď sa objavia kvety a ovocie začne tuhnúť, zalejte ich 2-3 krát každých 10 dní.

Dôležité! Nalejte vodu jemne iba na zem, bez navlhčenia stonky a listov. Množstvo tekutiny by malo byť dostatočné na úplné nasýtenie pôdnej vrstvy, kde sú umiestnené korene.

Pokles teploty

Baklažány sú citlivé a teplom milujúce rastliny... Okamžite reagujú na kolísanie teploty: nočné mrazy a extrémne teplo počas dňa. Odrody chované v južných oblastiach alebo privezené z juhu sa v severných regiónoch nekoreňujú. Ak sa po preprave a transplantácii objavia žlté listy, znamená to, že kultúra sa nemôže nijakým spôsobom prispôsobiť novej klíme.

V dôsledku teplotných zmien sa lístie stáva bledým, neživým. Ale ak poskytnete závod náležitá starostlivosť, časom sa zotaví a začne prinášať ovocie.

Nedostatok alebo prebytok živín

Zelenina v dôsledku nedostatku živín rýchlo slabne a zomiera. Nedostatok dusíka je obzvlášť negatívny. Rastlina vynakladá všetku svoju energiu na zabezpečenie prepravy látok k mladým vyvíjajúcim sa listom a spodné rastliny zostávajú bez výživy.

Dôležité! Buriny by sa nemali v skleníku povoliť, inak znížia obsah užitočných zložiek v pôde.

Na základe vzhľadu môžete určiť, ktorá látka chýba:

 • nedostatok dusíka - kríky sú bledé, stonky sú tenšie;
 • draslík - lístie sa krúti ako loď, zmenšuje sa a žltne;
 • fosfor - listy sa stávajú vo vzťahu k stonke pod ostrým uhlom a rastú takmer vertikálne;
 • vytvárajú sa zinkové hnedé alebo sivé škvrny.

Množstvo hnojív je tiež neprijateľné. Z prebytku dusičnanu draselno-vápenatého zelenina rýchlo zomiera aj v štádiu kvitnutia a ovocia.

Zatvorte

Je dôležité, aby každý exemplár v skleníku poskytoval dostatok priestoru na správny rast a vývoj. Pri zosilnenej výsadbe spodné časti rastliny dostávajú menej slnečného svetla, takže odumierajú.

Na každom balení semien pestovateľ poskytuje užitočné informácie o dátumoch výsadby a odporúča schému umiestnenia najvhodnejšiu pre konkrétnu odrodu.

Choroby a škodcovia

Najbežnejším ochorením baklažánu je mozaika listov. Prejavuje sa ako žlté škvrny nepravidelného tvaru na listoch, ktoré sa nakoniec zlúčia a úplne ovplyvnia doštičku. Choroba sa šíri rýchlo, takže keď sa nájdu prvé príznaky, je lepšie vykopať kríkov a spáliť ich.

Zožltnuté listy sú príznakom plesňovej infekcie:Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

 • neskorá pleseň - výskyt hnedých alebo hnedých škvŕn so žltkastým alebo zeleným okrajom;
 • Alternaria - malé bodky pokrývajú celú platňu plechu;
 • anthracnose - veľké oválne škvrny.

Rastlina a škodcovia nie sú zanedbávaní. Baklažán často infikuje molice, vošky, huby, komáre a roztoče. Zbaviť sa ich môžu iba fungicídy alebo domáce zlúčeniny.

Prírodný proces

Ako starnú a starnú, niektoré časti baklažánu odumrú. Je to prirodzený proces, ktorý umožňuje rastline zbaviť sa zbytočných listov, ktoré narúšajú normálny rast mladých. V tomto prípade nie je potrebné nič robiť.

Čo robiť a ako zaobchádzať

Závadnícka rastlina potrebuje neodkladnú pomoc, inak celý ker zomrie. Je veľmi dôležité správne určiť príčinu a včas ju odstrániť.

Eliminácia chýb starostlivosti

Ak sú rastliny príliš preplnené v skleníku, sú riedené tak, že medzi lôžkami je dostatočný priestor na jasné osvetlenie všetkých vysadených rastlín rastlín. Pri nedostatku prirodzeného svetla sa používajú ultrafialové žiarovky.

Jednou z chýb je nedostatok vlhkosti alebo jej prebytok. Pôda by nemala úplne vyschnúť, ale nemala by sa naliať, aby sa voda pri koreňoch nehromadila. Zelenina je potrebné pravidelne uvoľňovať, aby sa kyslík dostal do koreňového systému.

V skleníku sa odstránia všetky buriny a dospelé rastliny sú nevlastnými (odstránenie nadbytočných výhonkov), čo má priaznivý vplyv na plodenie.

Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

oplodnenie

Účinným spôsobom, ako sa vyrovnať nedostatkom výživy, je pridať zložité minerálne formulácie. Prípravky obsahujúce dusík sa môžu pripraviť doma:

 • zriedený 1 polievková lyžica. l. močovina v 1 vedre teplej vody;
 • rozpustite 1 liter mulleínu v 10 litroch vody;
 • 0,5 litra kuracieho hnoja na 6 litrov vody.

Roztok sa naleje rýchlosťou 0,5 litra pod každú vložku. Baklažány sa postriekajú rovnakým liekom na aktiváciu plodenia. Touto metódou by ste sa nemali nechať unášať, postup môžete zopakovať až po 15 dňoch.

Referencie. Na odstránenie nedostatku draslíka pridajte bylinný popol. Jeho asimilácia priamo závisí od teploty vzduchu. Ak teplomer stúpne nad + 35 ° C, rastlina neabsorbuje stopový prvok. Preto je dôležité pravidelne vetrať skleník, otvárať prieduchy a mulčovať pôdu.

Skúsení záhradníci vykonávajú listové kŕmenie mliečnym roztokom alebo infúziou kvasiniek.

Liečba prostriedkami

Ak je baklažán infikovaný plesňou alebo iným ochorením, použite špeciálne prípravky. Predávajú sa ako hotový roztok nastriekaný na všetky časti kríkov. Akonáhle rastlina získa silu, bude sa naďalej rozvíjať a formovať mladé listy.

Pozor! Pred kvitnutím ukončite chemické ošetrenie. Najmä v prípade zrelého ovocia je nebezpečné používať insekticídy a fungicídy.

Chemické metódy

Na elimináciu mnohých chorôb (šedá hniloba, bakteriálne škvrny, neskoré plesne, čierna noha) sa používajú tieto kompozície:

 • síran meďnatý;
 • Kvapalina Bordeaux;
 • "Cuproxat".

Preventívne opatrenia na spracovanie rastlín sa začínajú 24 až 27 dní po prvých výhonkoch sadeníc a potom pokračujú 21 dní po výsadbe v skleníku.

Ako ochranné látky proti škodcom sa používajú Vertimek, Inta-Vir, Decis Profi, Confidor Extra, Actellik atď. Jedná sa o silné zlúčeniny, takže zvyčajne postačuje 1 - 2 ošetrenia s intervalom 2 týždňov.

Ľudové lieky

Sú oveľa bezpečnejšie pre rastliny a ľudí, najmä pri opakovanom použití. Nasledujúce nástroje sú najobľúbenejšie u letných obyvateľov:

 • proti roztočom a voškám - odrezky z harmančeka, paliny, rebríčka na postrek;
 • z molice - opelenie roztokom popola, infúzia listov vlašských orechov;
 • z vošiek lariev - infúzia častí púpavy, ktorá prešla mlynčekom na mäso.

Dodržiavanie podmienok pestovania baklažánu zníži použitie liečebných formulácií.

Preventívne opatrenia

Čo robiť, ak listy žltnú v skleníku baklažánu

V rámci prípravy na vegetačné obdobie sa odporúča spracovať pôdu v skleníku, kde sa pestujú baklažány.

Účinným preventívnym opatrením proti žltnutiu listov je orba pôdy fungicídmi "Lamador" alebo "Maxim". Tieto produkty ničia vírusy a baktérie a tiež zvyšujú imunitu rastlinných plodín.

Trichodermín sa odporúča pridať do jamiek ako antimykotikum. Vždy je ľahšie predchádzať chorobám, ako následne riešiť problémy a zachrániť úrodu.

Medzi preventívne opatrenia patrí aj:

 • výber odrôd, ktoré sú najrýchlejšie odolné voči chorobám a hybridov s krátkou vegetačnou sezónou;
 • ošetrenie osiva pred výsevom (kalibrujte podľa veľkosti, oddeľujte veľké a malé semená, dezinfikujte slabým, svetloružovým roztokom manganistanu draselného alebo peroxidu vodíka);
 • ošetrenie skleníka akaricídmi alebo insekticídmi na kontrolu sania hmyzu - vektorov chorôb;
 • pravidelné kŕmenie zeleniny;
 • periodické uvoľňovanie pôdy na jej nasýtenie kyslíkom;
 • plánovanie správneho susedstva vysadených plodín a dodržiavanie pravidiel striedania plodín;
 • pravidelné kontroly všetkých kópií na včasné odhalenie problémov.

Baklažány rastú dobre v oblastiach, kde sa predtým vysádzali kapusta a uhorky, strukoviny a korene, cibuľa a kukurica, zelenina a cuketa. Podľa pravidiel striedania plodín sa môžu rastliny baklažánu, podobne ako ostatné nočné lúky, vysádzať v rovnakej oblasti s prestávkou na tri roky.

Dôležité! Proti škodcom a chorobám, ktoré spôsobujú žltnutie listov, sa bojuje vysádzaním nechtíka lekárskeho, hrabavého, petúnie, harmančeka, nechtíka lekárskeho. Vystrašujú chrobáka, mravce, húsenice, hlodavce a tiež bránia rozvoju hlíst.

Huby sa vyvíjajú v skleníkoch, ak teplota presiahne + 29 ° C. Spóry Fusarium rýchlo prenikajú cez korene do všetkých častí rastliny a odumrú. Tomuto problému pomôže predchádzať pravidelné vetranie, ako aj mierne zalievanie bez stojatej vody v posteliach.

Na zabránenie výskytu žltých listov stačí dodržiavať pravidlá starostlivosti a výsadby. Včasné čistenie burín, pravidelné zalievanie teplou vodou, primerané osvetlenie a včasné hnojenie - to všetko predíde možným problémom a získa bohatú a kvalitnú úrodu.

záver

Ak chcete šetriť baklažány v skleníku, je dôležité pochopiť, prečo ich listy zožltnú: kvôli nevhodnej pôde, zmenám teploty, nerovnováhe v živinách, nesprávnej starostlivosti alebo škodcom. Čím skôr zistíte príčinu a podniknete opatrenia na jej odstránenie, tým väčšia je šanca, že rastlina porastie s obnovenou energiou a poteší bohatou úrodou.

Pridať komentár

záhradné

kvety