Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu

Výsadba cibule Podzimnaya pomáha šetriť čas a úsilie počas jarnej práce na letnej chate. Neustále sa objavujú nové zimné odrody ruských aj zahraničných chovateľov. Navigácia v tejto odrode je čoraz ťažšia. Dnes odhalíme tajomstvá výsadby holandskej cibule na zimu.

Je možné pestovať holandskú cibuľu pred zimou

Holandské ostré a poloostré odrody sú vynikajúce na pestovanie pred zimou v celom Rusku.... Prakticky nestrelia, sú mrazuvzdorné a vydržia teploty pôdy až do -15 ° C.

Pri nižších teplotách ich môže chrániť silná snehová pokrývka. Pred zimou by ste však nemali pestovať južnú sladkú cibuľu - nebudú tolerovať chladné počasie.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu

Kedy zasadiť zimnú cibuľu

Zamerajte sa na klimatické normy v regióne... Cibuľu vysádzajte, keď denná teplota klesne na +5 ... + 7 ° C a zostane na tejto úrovni najmenej týždeň.

Sevka počas jesennej výsadby na zakorenenie trvá tri týždne. Ak pred začiatkom mrazu nemá cibuľa čas na zakorenenie, na jar ju buď nevstúpi alebo pôjde na šípku.

Najlepší predchodcovia podľa pravidiel striedania plodín

Aby cibule počas rastu neboli náchylné na choroby, a tiež dostal všetky potrebné stopové prvky pre výživu, sledujte striedanie plodín.

Vynikajúci predchodcovia by boli zelený hnoj a obilniny (okrem ovsa), kapusta, paradajky, uhorky, šalátové plodiny, tekvica, fazuľa, hrach, repa.

Odrody holandského výberu Sevka

Viac ako dve desiatky odrôd z Holandska sú prezentované na ruskom trhu... Uvádzame zoznam tých, ktorí sa ukázali ako vynikajúci pre zimnú výsadbu v rôznych regiónoch Ruska, a preto sú najobľúbenejší u letných obyvateľov.

radar

Skorý zrelý hybrid, zónovaný na celom území Ruskej federácie... Dokonale znáša teploty až do -15 ° C, pri veľkom množstve snehu vydrží až do -25 ° C, čo je odolné voči streľbe. Žiarovka je zlatožltej farby, okrúhla, s vysokou hustotou.

Veľký - s náležitou starostlivosťou dorastá do hmotnosti 150 - 300 g. Úroda je dokonale uložená. radar má vysokú odolnosť voči chorobám a škodcom. Pri jesennej výsadbe hlavy rastú začiatkom júna.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Bow Radar

Shakespeare

Je to jedna z najspoľahlivejších zimných odrôd polostrova.. Shakespeare toleruje teploty až do -18 ° C aj bez snehových podmienok.

Skoré zrenie - 75 dní prechádza od okamihu klíčenia do dozrievania. Farba stupnice je hnedá. Dužina cibule je biela, šťavnatá. Hlavy majú okrúhly tvar, vážia okolo 100 g. Odroda je odolná voči chorobám.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Bow Shakespeare

Centurion

Hybrid skorého dozrievania má mierne štipľavú chuť... Tvar cibuliek je mierne predĺžený, dužina je biela, šupka je zlatožltá. Hlava rastie v hmote od 100 do 150 g.

Centurion - vylepšená verzia obľúbenej nemeckej odrody Stuttgarten Riesen. Je cenený pre svoju odolnosť voči nadmernej vlhkosti, suchému počasiu a extrémnym teplotným extrémom. Táto odroda sa pestuje vo všetkých regiónoch Ruska, od juhu po Ďaleký východ. Pri nízkych teplotách sa plodina skladuje 8 mesiacov.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Centurion Bow

Herkules

Vysoko výnosný hybrid Herkules predčasné zrenie... Hlavy vážia 120 - 160 ga dosahujú zrelosť 70 - 80 dní po začiatku vegetačného obdobia. Cibule sú oválne podlhovasté, zlatožltej farby. Buničina je šťavnatá, biela; chuť je pikantná. Výhody - nenáročné na pôdu, mrazuvzdornosť, vynikajúca kvalita pri udržiavaní. Skladované až 9 - 10 mesiacov.

Odroda je vysoko odolná voči mnohým chorobám a vírusom. Odporúča sa na kultiváciu v centrálnej časti Ruska, ale kvôli svojej nenáročnosti sa vysadzuje takmer všade.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Hercules Bow

Sturon

Rôzne cibule v polovici sezóny dozrievajú za 110 - 120 dní, sú odolné voči streľbe a sú odolné proti chladu... Veľmi produktívny - má veľké cibule až do 180 - 210 g. Majú eliptický tvar, zlatú šupku. Cibuľa je hustá, šťavnatá. Skladované do 9 mesiacov. Odolný voči chorobám, netvorí šípku.

Sturon odporúčané pre pestovanie v miernych a južných zemepisných šírkach. Odroda je populárna v mnohých oblastiach. Regióny v strednej a západnej Sibíri sa považujú za priaznivé z hľadiska klímy a pôdy.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Bow Sturon

troy

Nenáročný hybrid s skorým dozrievaním... Zber sa získa 75 až 80 dní po objavení peria. Cibuľa s pikantnou chuťou, biele mäso. Dokonale toleruje mráz, nezastreľuje. Hlavy sú okrúhle, s hustou zlatou šupkou. troy má vysokú udržiavaciu kvalitu. Má dobrú imunitu - je odolný proti chorobám a škodcom.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu
Bow Troy

Dôležité! Vyberte si odrody na výsadbu, berúc do úvahy denné hodiny. Pre krátke letá sa rozhodnite pre skoré odrody s minimálnym dozrievaním cibúľ.

výcvik

Pred výsadbou zimné sevka Pôdu a semeno starostlivo pripravte.

Záhradné postele

Vyberte si miesto na záhrade. Najlepšie je dobre vetrané miesto, kde sa sneh topí skoro na jar a voda nestagnuje... Cibuľa miluje voľnú, úrodnú pôdu s neutrálnou acidobázickou rovnováhou.

Vykopajte pôdu pomocou humusu (5 - 6 kg na 1 m2.) Alebo minerálnych hnojív na báze fosforu draselného a fosforu (30 g na 1 m2.) A močoviny (6 - 12 g na 1 m2.). Pri výsadbe cibule nepridávajte do pôdy nezhnitý hnoj.

Vytvárajte postele s výškou 20 - 40 cm, aby ste zabránili nadmernej vlhkosti.

Výsadbový materiál

Kalibrujte osivo. Ovos do priemeru 1 cm je vhodný iba na pestovanie cibúľ... Na perie a hlavu položte 1 až 2 cm.

Skontrolujte každú cibuľu, či nie je poškodená, hniloba, bakteriálne lézie. Sevok by mal byť suchý, bez škvŕn na šupke.

Dezinfikovať. Namočte nie dlhšie ako 5 minút do teplého (+ 45 ° C) roztoku síranu meďnatého (1 lyžička na 1 liter vody) alebo manganistanu draselného (10 g na 1 liter vody). Sadivový materiál dobre vysušte 12-24 hodín.

Dôležité! Pri výsadbe v zime neprestrihujte krk na súprave. Rastlina je suchá bez klíčenia.

Ako správne zasadiť holandskú cibuľu na zimu

Na jar sa dosiahne dobré klíčenie semien a získajte vynikajúcu úrodu cibule, postupujte podľa týchto pravidiel.

Materiál pripravte vopred na zakrytie postelí na zimu. Napríklad netkaná textília (lutrasil, pradená väzba), piliny alebo slamy, smrekové konáre. Posledne menované zadržiavajú veľké množstvo snehu na zemi.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu

Podrobné pokyny:

 1. Vyrovnajte a zhutnite pôdu v posteliach.
 2. Označte riadky na výsadbu a medzi nimi ponechajte medzeru 20 - 25 cm.
 3. Drážky pre žiarovky urobte v optimálnej vzdialenosti od seba v drážkach.
 4. Semeno vysádzajte tak, aby bolo v zemi zasypané 5 cm, posypte suchou zemou alebo rašelinou. Počas pestovania v zime nie je potrebné cibuľu zalievať.
 5. Na začiatku prvého mrazu zakryte výsadbu mulčovaním alebo iným pripraveným materiálom.

Pred začiatkom mrazu nezakrývajte postele zimnou cibuľkou. krycí materiál - existuje riziko vyblednutia.

Schémy pristátia

Záhradník určuje plán výsadby sevka sám so zameraním na geometrické rozmery postelí.

Zvyčajne sa používa pásková schéma.Medzi radmi je udržiavaný interval 20 až 25 cm, medzi riadkami cibule 5 až 10 cm, v závislosti od odrodových charakteristík zrelej cibuľovej hlavy, ako aj od veľkosti súpravy. Divoký ovos sa pestuje každých 5-6 cm, siatie - každých 7-10 cm. Hĺbka výsevu v zime je 5 cm od hrdla cibule po povrch pôdy.

Taktiež cvičia hniezdenie. 3-4 žiarovky sa umiestnia do jedného otvoru vo vzdialenosti 10 cm od seba.

Akým chybám sa treba vyhnúť

Pri pestovaní holandskej cibule zvážte nasledujúce nuansy:

 1. Výsadba príliš skoro povedie k vzniku sadeníc a následnej smrti cibule zo zimnej chladu.
 2. Semenáčky nesádzajte na čerstvo pripravenom lôžku. Nechajte pôdu usadiť sa 2-3 týždne (menej v daždivom počasí). Výsadbový materiál vo voľnej pôde môže ísť príliš hlboko a sadenice na jar sa dlho neobjavia.
 3. Ak zasadíte sadenice mierne, cibuľky v zime zomrú na mráz.
 4. Nezabudnite pokryť zimnú cibuľovú záhradu. Ak je málo snehu, pomôže to zabrániť zamrznutiu semien.
 5. V prípade zimy so slabým snehom alebo silnými mrazmi zakryte postele so snehom kvôli dodatočnej ochrane.

Ďalšia starostlivosť

Na jar po roztopení snehu a nástupe teplých dní bez námrazy sa odstráni krycí materiál, mulč sa odstráni aj zo záhrady. Ak sa tak nestane, pôda sa bude dlho topiť a rast cibule sa spomalí.

Keď sa objavia výhonky pôda sa uvoľní. Aby ste zabránili nadmernej vlhkosti v zemi a nasýtili ju kyslíkom, posypte popolom.

Uskutočňuje sa ďalšie kŕmenie Roztoky organických (kuracích trusov, mulleínu) alebo minerálnych hnojív sa pravidelne burinu a uvoľňujú.

Pokyny na výber odrody a pestovanie holandskej cibule na zimu

Funkcie výsadby a pestovania v závislosti od regiónu

Všetky vyššie uvedené odrody holandského výberu sú vhodné na pestovanie v zime v akýchkoľvek klimatických oblastiach Ruska.

Rozdiel spočíva v načasovaní výsadby v zime, ktorá je určená obdobím nástupu mrazu:

 1. Uralské zimy sú chladné a zasneženépreto sa na kultiváciu používajú skoré odrody odolné voči mrazu. Vylodenie sa uskutoční koncom septembra alebo začiatkom októbra.
 2. Na Sibíri sa v septembri pestuje zimná cibuľa... Vyberá sa mrazuvzdorná odroda a postele sú starostlivo zakryté na zimu.
 3. Záhradníci v severozápadných oblastiach výsadba zimnej cibule sa zvyčajne začína v prvej dekáde októbra.
 4. V centrálnej časti Ruska - od 20. septembra do 20. októbra.
 5. V južných regiónoch výhodné obdobie - od konca októbra do konca novembra.

Tipy od skúsených letných obyvateľov

Pri bohatej úrode holandskej cibule postupujte podľa rady skúseného záhradníka:

 1. Ak máte pocit, že nie ste včas s výsadbou cibule, a podľa predpovede budú mrazy čoskoro prísť, pristátie odložte na jar. Existuje veľké riziko, že cibuľa, ktorá nemá korene v čase, v zime zamrzne a stratíte celú úrodu. Na rozdiel od zariadenia môžete pestovať iba divoký ovos, ktorý je slabo uložený.
 2. Vzorku umiestnite medzi riadky osiva. Na jar to dá dobré perie a dostanete skoro jarnú cibuľu.
 3. Niekedy v lete obyvatelia zabudnú, aké plodiny pestovali na posteliach v predchádzajúcich rokoch. A to je dôležité pri organizovaní príslušnej striedania plodín. Udržujte záhradnícky denník. Nakreslite plán miesta a do roku si poznamenajte, na ktorých pozemkoch sa pestovala konkrétna plodina. Napíšte, čo ste kŕmenie urobili; komentovať, s akými chorobami alebo škodcami rastlín ste sa stretli.

záver

Takmer všetky odrody holandskej korenenej a polostrovnej cibule sa vysádzajú pred zimou. V oblastiach s chladnými zimami sa vyberajú najviac odolné voči mrazu. Zohľadnite také vlastnosti odrody, ako je doba zrenia a zachovanie kvality.

Na výsadbu jesenných stromov sa používajú krycie materiály alebo mulč a pri málo zasnežených zimách alebo silných mrazoch sú navyše izolované snehom.

Pridať komentár

záhradné

kvety