Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Po zbere alebo kúpe cibuľových súprav na jeseň má veľa záhradníkov záujem o to, ako si ich nechať doma až do jari. Vyberte si vhodné miesto a sledujte teplotu a vlhkosť v miestnosti.

Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže zachovať semená až do výsadby a získať veľké cibule bez šípky. Poďme hovoriť o podrobnostiach ďalej.

Všeobecné pravidlá skladovania sadeníc pred výsadbou

Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Na skladovanie používajte nádoby s dobrým vetraním.... Semená sú zložené do niekoľkých vrstiev, ale nie viac ako 30 cm. Samozber sa uskutočňuje koncom augusta.

Celé cibule sa vytriedia bez známok rozkladu, sušia sa na čerstvom vzduchu v tieni alebo na teplom mieste pri teplote + 25 ... 30 ° C.

Uložiť sevok neporušené pred výsadbou bude možné iba v miestnosti, kde sa sleduje teplota a vlhkosť.

Výber umiestnenia úložiska

Aby sa predišlo skorému klíčeniu, sú cibuľové sady skladované pri teplote + 2 ... 3 ° C s úrovňou vlhkosti nepresahujúcou 65%. Takéto podmienky môžu byť vytvorené v suteréne alebo pivnici. Ak je teplota príliš nízka, semená stratia klíčivosť.

Predtým bol luk udržiavaný pletený do vrkočov. Počas sovietskej éry sa zlepšili metódy: na skladovanie sa používali pančuchy, prútené koše, tašky vyrobené z prírodného materiálu alebo škatule s otvormi.

Plastové a drevené debny

Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Pre dlhodobé skladovanie sa vyberajú malé škatule. Pri použití plastových boxov musia mať otvory na rovnomerný prietok vzduchu. Cibule sú zložené do niekoľkých vrstiev. Tento spôsob skladovania je vhodný, ak v miestnosti nie je dostatok miesta.

Plátenné tašky

Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Vyberte malé vaky s objemom žiaroviek nepresahujúcim 20 cm na výšku. Sú udržiavané naplnené, zavesené na strope alebo umiestnené na podperách, pretože kontakt s podlahou alebo stenami spôsobuje hromadenie vlhkosti a rýchly rozklad sadivového materiálu.

Nádoby na vajcia

Ak je nedostatok skladovacích nádob, používajú sa nádoby na vajcia. Tácky sa premiestnia do stojanov alebo špeciálnych stojanov a cibuľa sa umiestni do každej bunky osobitne.

Optimálne podmienky

Aby sa vytvorili optimálne podmienky, pozornosť sa venuje teplote, vlhkosti a vetraniu v miestnosti. Najťažšou úlohou je zabezpečiť konštantnú úroveň vlhkosti vzduchu. So zvýšeným klíčením cibule sa vyvíja hniloba, s nízkym ochorením - vysychá. Ideálne ceny sú 50 - 65%.

Kvôli ochrane plodiny pred vyschnutím ju posypte zvyškom cibule. Znížte vlhkosť v miestnosti inštaláciou nádoby s vápnom, hoblinami alebo popolom.

Miestnosť, v ktorej uchovávané cibuľa, vzduch von. Škatule na plodiny sú umiestnené tak, aby nebránili voľnému pohybu vzduchu.

Ako pripraviť súpravu na dlhodobé skladovanie

Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Ak chcete cibuľu ponechať dlhšiu dobu, postupujte podľa týchto pravidiel:

  1. Sevok sa triedi a naklíčené vzorky sa odstránia. Cibule musia byť celé so suchým chvostom.
  2. Na výsadbu si vyberte semená s veľkosťou od 1 do 2,5 cm.
  3. Po zakúpení sa semeno suší pri teplote +30 ° C počas dvoch dní. Robia to vonku v tieni, v daždivom počasí - vo vnútri.V súkromnom dome alebo byte sa cibuľa ukladá vedľa vykurovacích zariadení, kde je teplota vzduchu + 25 ... 30 ° C.
  4. Ak sú na povrchu stopy hniloby, cibuľa sa olúpa. Ak je to potrebné, kompletné odstránenie plevy sa sadivový materiál znovu vysuší. Potom sa vrchná vrstva cibule zmení na klasickú stupnicu.
  5. Odporúča sa vopred pripraviť miestnosť, v ktorej sa budú semená skladovať. Podzemie sa vysiela na konci leta alebo začiatkom jesene. Zariadenie v pivnici sa suší na čerstvom vzduchu. V prípade plesne sa poškodené oblasti vyčistia. Ak existujú zhnité dosky, sú vymenené.

Metódy skladovania

Podľa druhu cibule zachovať teplé, studené alebo kombinované metódy.

Chladný

Táto metóda spočíva v umiestnení súpravy do chladničky, pod zem alebo do pivnice, kde sa teplota udržuje v rozmedzí -3 ... -1 ° C. Toto bude chrániť žiarovky pred klíčením a vysychaním. Dva týždne pred výsadbou sa semená zahrejú, aby sa zvýšila vegetačná sezóna.

Dôležité! Balkón by sa v žiadnom prípade nemal používať na skladovanie zimná sevka... Neustála zmena teploty povedie k úpadku alebo smrti sadivového materiálu.

teplý

Tento spôsob skladovania je vhodný pre tých, ktorí plánujú ponechať si cibuľu na siatie v byte. Vyberte si suché a tmavé miesto, kde teplota vzduchu nepresiahne + 17 ... 23 ° C. Semená sa ukladajú do škatúľ alebo vriec.

Teplota a vlhkosť v byte sa často menia, takže sa výsadbový materiál pravidelne vyleje a kontroluje sa jeho včasné klíčenie a hniloba.

kombinovaný

Táto metóda zahŕňa zmenu teploty počas skladovania. Až do prvého mrazu sa žiarovky udržiavajú na teplom mieste. S nástupom zimy sú umiestnené tak, aby teplota neklesla pod nulu.

Na jar sa semeno umiestni do teplej miestnosti, zahrieva sa na +25 ° C po dobu 5 dní. Po uplynutí tejto doby sa teplota zníži na +22 ° C a nechá sa až do výsevu do zeme.

Skladovanie sadeníc až do jari na záhrade

Jednou z možností skladovania je výsadba sadeníc v záhrade na jeseň. Cibuľa je odolná voči chladnému počasiu, semená prerážajú s nástupom prvých teplých jarných dní.

V neprítomnosti chladnej miestnosti sa semená pochovávajú týmto spôsobom:

  1. Spodok 12 litrového vedra je pokrytý pilinami.
  2. Vyplňte semená a nechajte trochu miesta pre ďalšiu vrstvu pilín.
  3. Vedro je uzatvorené vekom a je zasunuté do otvoru v jednej tretine dĺžky vedra.

Čo robiť, ak sevok začne hniť

Aby sa predišlo problému hniloby cibule, je dôležité, aby sa výsadbový materiál správne pripravil a aby sa zabezpečili vhodné podmienky na skladovanie.... Ale aj keď sú dodržané všetky pravidlá, plesňové choroby, háďatká stonky a roztoče cibule sa môžu stať zdrojom poškodenia.

Keď sa objavia prvé známky hniloby alebo poškodenia, okamžite sa podniknú príslušné kroky. Najskôr vylejte všetok sadivový materiál na rovný povrch a zoraďte ho, pričom vyhoďte všetky poškodené žiarovky. Ak sa na povrchu objavia stopy hniloby alebo plevy zvlhnú, vyčistia sa a cibuľa sa suší na teplom mieste, kým sa nevytvorí nové šupky.

Obdobia skladovania

Podrobný sprievodca, ako si nechať cibuľové sady doma až do jari

Skladovateľnosť cibule závisí od štádia pokoja určitých odrôd a dostatočného obsahu éterických olejov a sušiny. Na dlhodobé skladovanie sú vhodné sady neskorých a korenených odrôd. Naopak skoré sladké sa neskladujú dlhšie ako dva mesiace - začínajú sa zhoršovať a klíčiť.

Biele cibule so žltými šupkami sú najobľúbenejšie a najhorúcejšie. Skladujú sa najdlhšie, ak sa pred výsevom vytvoria priaznivé podmienky.

Semená bielej cibule sa môžu skladovať až šesť mesiacov, ale v interiéroch sú náročnejšie. Pri vysokej vlhkosti táto odroda začína hniť.

Červená cibuľa sa neskladuje dlho: za normálnych podmienok nie dlhšie ako dva mesiace.

Tipy

Papierové vrece pomôže predĺžiť dobu použiteľnosti. Žiarovky sú po zložení dier dierovačom zložené do nádoby.V takomto balení sa doba skladovania predĺži na dva mesiace.

Aby sa zariadenie mohlo skladovať dlhšie, odporúča sa odrezať hornú časť asi 5 cm.

Striedanie plodín na mieste pomôže predchádzať zamoreniu škodcami. Cibuľa sa pestuje budúci rok po skorých zemiakoch, uhorkách alebo kapuste. Posteľ sa znova použije na cibuľu až po 3 rokoch.

recenzia

Skúsení záhradníci zdieľajú svoje tajomstvá o tom, ako konzervovať cibuľu až do jari.

Tatiana, Rostov na Done: "Cibuľa bola vykopaná minulý týždeň a bola vložená do haly, aby uschla." Dnes som plevy vyčistil až po prvý kabát a vložil som ich do drevených škatúľ. O týždeň to plánujem spustiť pod zem a nechať ho až do jari. Teplota je od 0 do +3 ° C, každý rok sa dokonale skladuje “.

Natalia, Volgograd: „Sme zvyknutí skladovať cibuľu v byte. Spravidla robím v krabici diery a vkladám semená. Potom som ju dal na tmavé miesto a celú zimu som ju vybral 2-3 krát, aby som skontroloval stav súpravy. V zime je byt suchý, takže sa cibuľa skladuje až do jari. ““

Alena, Iževsk: "Kedysi som držal cibuľová súprava v chladničke. Cibuľa však často pri teplotách 0 ... + 4 ° C a vysokej vlhkosti klíčí. Nedávno sme preto semená sťahovali do suterénu alebo pochovali v zemi. “

záver

Hlavnou podmienkou skladovania cibuľových súprav je správna príprava a udržiavanie teploty na 0 ... + 3 ° C. V bytoch sa semená s veľkosťou 2 cm ukladajú do jari, ale príliš malé môžu vyschnúť.

Skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu rastlín pred zimou. Stredné vzorky sa vytriedia a vyberú sa iba vhodné žiarovky a uskladnia sa vo vhodných podmienkach.

Pridať komentár

záhradné

kvety