Koľko a ako často zalievajte figy v lete: pokyny pre začiatočníkov

Obr je tropický fíg. Pestuje sa v ruských záhradách a ovocných sadoch na otvorenom priestranstve a pestuje sa na teplých a úrodných pozemkoch. Plody figovníka sú cenené pre svoje prospešné vlastnosti a zloženie vitamínov a používajú sa aj pri varení - pripravujú aromatické domáce džemy alebo figové koláče. Jednou z nevyhnutných podmienok pestovania exotického stromu je kompetentné letné zalievanie. V článku sa budeme zaoberať otázkou, ako často v lete fajčiť a ako to robiť správne.

Musím zalévať figy v lete

Koľko a ako často zalievajte figy v lete: pokyny pre začiatočníkov

figa napojená po celé leto. Rastlina miluje vodu, ale neznesie zamokrenie. Počas zalievania je dôležité, aby voda prenikla hlboko do koreňov a nezostávala na povrchu pôdy a nevytvárala pod vplyvom slnka hustú kôrku.

Záhradníci venujú pozornosť poveternostným podmienkam: čím je leto teplejšie, tým častejšie a častejšie zalévajú figy. Odroda, vek rastlín, doba zrenia a vlastnosti pestovania.

Pravidelné a kompetentné zavlažovanie zaručuje správny vývoj plodiny a bohaté výnosy. Sucho vedie k tomu, že výhonky vysychajú a strácajú schopnosť prinášať ovocie, rastlina je chorá a odumiera. Okrem zalievania sa v lete odporúča venovať pozornosť aj posypaniu - pomocou tejto pomoci sa udržiava optimálna úroveň vlhkosti pre správny vývoj stromu.

Ako často k vode

Frekvencia a množstvo zavlažovania závisí od mnohých faktorov. Mladé stromy zvlhčujú týždenne, minúť 5 až 10 litrov vody na rastlinu. Viac dospelých - menej často: každé 2 týždne pridajte asi 8 - 10 litrov vody. Ak sa vyskytnú znaky vysychania (uschnuté výhonky, šedozelené listy, zdeformované ovocie), množstvo vody sa zvýši na 15 litrov pod jedným stromom raz týždenne. Ak je leto daždivé, znížte sa.

Koľko a ako často zalievajte figy v lete: pokyny pre začiatočníkov

Požiadavky na zavlažovaciu vodu

Vhodná voda na zavlažovanie je mäkká, bez chlóru a vápna, predtým zapísaná na slnku. Jeho teplota musí byť najmenej + 20 ° C. Skúsení záhradníci odporúčajú používať taveninu alebo dažďovú vodu. Na mieste sú inštalované jednoduché drenážne konštrukcie, cez ktoré vlhkosť vstupuje do prázdnych sudov z plastu alebo železa. Dážď a topená voda sú obohatené prírodným kyslíkom, takže figy sú menej náchylné na ochorenie.

Ak je leto suché a nie je tu žiadna dažďová voda, používa sa voda z vodovodu. Nevýhodou je, že obsahuje chlór a vápno a je tvrdý. Na zmäkčenie vody pridajú záhradníci 2 kvapky citrónovej šťavy do 10 litrov. Na zmäkčenie použite tiež jablčný ocot - 10 kvapiek sa rozpustí v 1 litri vody.

Pozor! Fíky nevodievajte vodou z otvorených nádrží - močiarov, riek alebo jazier. Môže obsahovať nebezpečné huby a patogény, ktoré spôsobujú choroby stromov. Kvôli takému zalievaniu ochutia figy koralové škvrny, antracáza alebo sivá hniloba.

Čo je možné pridať

Aby zalievanie prinieslo dvojnásobný úžitok, záhradníci raz mesačne používajú nielen vodu, ale aj infúziu bylín: harmanček, nechtík, žihľava, lopúcha, krupica, šalvia. Tento postup zvyšuje počet vaječníkov na strome a zabraňuje výskytu škodcov: molíc, skleníkových strapcov, uší, nematód, roztočov. Fíky navlhčite skoro ráno pred východom slnka.

Na zvýšenie výnosu sa figy zavlažujú infúziou banánovej šupky. Naleje sa do vody a trvá na tom 3-4 dni, potom sa prenesie pod strom do špeciálne pripravených otvorov s hĺbkou 8 cm.Toto zalievanie je zamerané nielen na zvlhčovanie, ale aj na výživu stromu a náhradu organického hnojenia.

Ako správne zalievať figy v lete

Zo všetkých typov zavlažovania fíg sú vhodnejšie obyčajné (koreňové), kropiace a tekuté obväzy ako ostatné. Odporúča sa ich striedať tak, aby hydratácia rastlín bola vyvážená..Koľko a ako často zalievajte figy v lete: pokyny pre začiatočníkov

Pravidelné zalievanie sa používa ráno pred nástupom tepla alebo večer po západe slnka, keď teplota klesne a slnečné lúče nespôsobujú popáleniny. Voda sa privádza do špeciálnych otvorov blízko stromu alebo pod kmeňom. Prvý spôsob je výhodný, pretože vlhkosť je distribuovaná rovnomernejšie a nehromadí sa na jednom mieste. Po tomto postupe sa zemina uvoľní, aby ju nasýtila kyslíkom. Ďalej sú figy mulčované - pod strom sa naleje seno, piliny, jemný štrk alebo suché lístie. Mulčovač udržuje vlhkosť.

Postrekovanie je metóda zavlažovania pomocou špeciálneho stroja. Postup má pozitívny vplyv na vodno-vzduchový režim pôdy, vďaka ktorému voda na povrchu nestagnuje a postupne sa vstrebáva. Kvapky rôznych veľkostí as rôznou intenzitou sú rozmiestnené po figovníku. Nevýhodou zavlažovania postrekovača je to, že je vhodný iba pre veľké plantáže a náklady na údržbu stroja sú mnohonásobne vyššie ako bežné zavlažovanie.

Pozor! Na malých záhradných pozemkoch používajú letní obyvatelia striekaciu fľašu s vodou - ráno a večer distribuujú vlhkosť rastlín. Hlavná vec nie je robiť to, keď svieti slnko - sú zaručené popáleniny listov.

Kvapalné krmivo môže byť organické alebo minerálne. Záhradníci používajú hnoj, superfosfát, draselnú soľ, močovinu, drevný popol. Frekvencia nanášania tekutých hnojív je raz za 2-3 týždne. Organické látky a minerály sa striedajú. Vrchný dresing sa riedi v miske a naleje sa pod koreň alebo do otvorov. Kvôli rýchlejšiemu vstrebávaniu živín sú fíky mulčované. Hrúbka mulčovacej vrstvy by mala byť 3 až 4 cm.

Akým chybám sa treba vyhnúť

Chyby pri zalievaní robia nielen začínajúci záhradníci, ale aj skúsení letní obyvatelia. Z tohto dôvodu figy spomaľujú rast, zakrývajú popáleniny alebo dokonca odumierajú. Niekoľko bežných chýb:

  1. Strom je často napojený, ale málo. Táto metóda vedie k tomu, že voda je k dispozícii iba pre časť rastliny, neprenikne hlbšie ku koreňom. Povrchové vrstvy pôdy rýchlo vysychajú a stávajú sa nevhodnými na pestovanie rozmarného exotického stromu. Polievanie by malo byť vyvážené. Všeobecné odporúčanie: Nalejte 10 litrov na rastlinu každé 2 týždne.
  2. Strom je napojený z hadice so silným prúdom vody. Aj keď to nevedie k vážnym chorobám alebo zníženiu úrody, dekoratívne vlastnosti rastliny sa zhoršia. Je lepšie kúpiť kanvu a fíky opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a dozrievaniu ovocia.
  3. Voda tak, že značná časť vody končí na listoch. Nemusí to tak byť - voda je určená na kŕmenie koreňov, nie listov. Tryska je nasmerovaná priamo na koreň. Počas posypávania môžete listy navlhčiť.

Polievanie fíg pri výsadbe

Koľko a ako často zalievajte figy v lete: pokyny pre začiatočníkov

Figy sa vysádzajú v letných chatkách v výživných a voľných pôdach s neutrálnou kyslosťou. Pred výsadba sa oplodní a drenážna vrstva sa položí tak, aby vlhkosť nestagnovala. Po prvom zvlhčení fíg bezprostredne po výsadbe - pod semenáčik sa naleje vedro s vodou a mulčované. Nabudúce sa zalieva rastlina až po 2 až 3 týždňoch.

Počas kvitnutia a rodenia

Počas obdobia kvitnutia sa figy napájajú podľa veku. Až 10 litrov vody sa vynakladá na strom do 2 rokov, do 15 litrov vody na rastliny vo veku 2 až 10 rokov. Po 10 rokoch sa fíky napájajú podľa toho, či prinášajú ovocie alebo nie. Ak je rastlina zdravá a produktívna, spotrebuje sa na ňu 10 - 15 litrov.

Postupy sa zastavia 10 dní pred plodením a v čase zberu. Potom sa polievajú raz a pripravujú sa na zimu - sú odrezané a zakryté. Ďalší postup sa uskutoční iba na jar.

Skúsené záhradnícke tipy

Polievanie fíg sa začína koncom mája. Predtým to nerobia, pretože v pôde stále existujú zásoby dažďa a topiacej sa vody. Okrem tohto pravidla zdieľajú skúsení záhradníci ďalšie užitočné tipy:

  1. Po každom zalievaní sa pôda uvoľní. Procedúra slúži na prevenciu chorôb a hmyzích škodcov, na zvýšenie obsahu vlhkosti v pôde a na zabránenie vzniku burín.
  2. Letní obyvatelia používajú postrekovanie iba v prípade horúceho počasia. Ak je klíma vlhká a vlhká, postup nepoužívajte.
  3. Figy nalejte do taveniny, dažďa alebo vody z vodovodu. Vhodná teplota je okolo + 20 ° C.
  4. Počas plodenia a 10 dní predtým sa rastlina nezalieva.

Je to zaujímavé:

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

záver

Polievanie fíg v otvorenom poli sa vykonáva v priemere 1krát za 1,5 až 2 týždne. Na mladý strom sa spotrebuje až 10 litrov vody, na dospelého asi 15 litrov. Voda je predbežne chránená a zohrievaná na slnku, ak je studená. Raz za mesiac namiesto zalievania používajú tekutý vrchný obväz - pod stromček prinesú infúziu bylín alebo banánovej šupky. Ak je leto suché a horúce, postrekuje sa - na rastlinu sa postriekajú kvapky vody. Po tomto postupe sa pôda uvoľní a mulčí. Správna starostlivosť o stromy zaručuje bohatú úrodu.

Pridať komentár

záhradné

kvety