Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Krajiny so subtropickou klímou sa považujú za miesto narodenia figy. Predtým sa v Rusku pestovalo iba v horúcom meste Krasnodar a na Kryme. Neskôr sa vyšľachtili odrody, ktoré sú vhodné na pestovanie v oblastiach s miernym podnebím a pri správnej starostlivosti odolajú teplotám až do -20 ° C.

Existuje niekoľko spôsobov, ako šíriť figy, ale najobľúbenejšie sú odrezky. Táto metóda vám umožňuje získať veľké množstvo sadivového materiálu, ktorý rýchlo zakorení a zachová si materské vlastnosti. Ako šíriť figy rezkami doma, čítajte ďalej.

Je možné pestovať a propagovať figy doma

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Fíky je možné pestovať doma. Pestovanie tejto rastliny na parapete sa zaoberá stále viac a viac záhradkárov, pretože fíkový strom je nenáročný na starostlivosť a je ľahké vytvoriť vhodné podmienky na parapete.

Figovník Je fikus. Má krásnu rozvetvenú korunu s veľkými rezanými listami. Vyzerá atraktívne aj bez kvetov a ovocia.

Počas kvitnutia je rastlina pokrytá veľkými kvetmi, ktoré vyzerajú ako čajová ruža, ale majú väčší počet tyčiniek. Medvede ovocie s krásnymi a chutnými tmavofialovými plodmi.

Aby rastlina kvitla a rodila ovocie doma, je dôležité zvoliť správnu odrodu. Je nevyhnutné používať samonosné odrody (Solnechny, Soči, Kadota), pretože bude problematické „donútiť“ ovocie, aby postavilo strom, ktorý si vyžaduje opelenie.

Aby rastlina mohla rodiť ovocie, musí sa množiť vegetatívne. Voľne žijúce zvieratá často rastú zo semien, ktoré začínajú prinášať ovocie neskoro alebo vôbec kvitnú.

Poznámka! Domy dosahujú výšku až 1,5 m (v závislosti od veľkosti hrnca). Dospelá rastlina produkuje až 100 plodov ročne.

Vlastnosti a výhody šírenia fíg odrezkami

Väčšina záhradníkov uprednostňuje rezať figovníky. Výhody tejto metódy šľachtenia sú zrejmé:

 1. Umožňuje získať veľké množstvo sadivového materiálu. Často sa používajú vetvy získané prerezávaním rastlín. To je výhoda metódy oproti množeniu vrstiev.
 2. Rezanie vám umožní dosiahnuť prvé kvitnutie rýchlejšie ako množenie semenami.
 3. Pri rozmnožovaní vegetatívnou metódou si fíg zachováva odrodové charakteristiky.
 4. Rezy z fíg dobre a rýchlo korenujú. S nimi sa ľahko pracuje.

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Vhodné termíny

Aby sa odrezky rýchlo a ľahko zakorenili, je dôležité zvoliť správne načasovanie zberu a výsadby. Možné možnosti:

 1. Jar. Najlepšie je rezať zelené odrezky na jar, skôr ako sa púčiky prebudia. Je lepšie to urobiť začiatkom marca. Zarezávanie je možné aj koncom februára. Takýto sadivový materiál je pripravený na zakorenenie ihneď po prerezaní, to znamená na jar.
 2. Spadnúť. Na jeseň sa zberajú dreviny. Zakorenené sú až na jar budúceho roka.
 3. Leto. Figy je možné propagovať aj v lete. Tento čas je vhodný pre dva spôsoby rezania. Mnohí záhradníci sa však domnievajú, že v lete korene konárov menej a rastlina pociťuje väčší stres pri prerezávaní. Je tiež dôležité, aby slnko nebolo pri rezaní aktívne. Procedúra sa vykonáva ráno alebo večer.

Možnosti strihania

Na pestovanie fíg sa používa zelený a lignifikovaný sadivový materiál.Práca s takýmito odrezkami má určité rozdiely. Toto by sa malo zohľadniť pri výbere metódy.

V oboch prípadoch je dôležité zvoliť vhodnú materskú rastlinu. Mal by už kvitnúť a prinášať ovocie. Je to záruka, že dcérske stromy budú mať túto schopnosť.

Je dôležité skontrolovať strom kvôli chorobám a škodcom. Ak existujú nejaké podozrivé škvrny a iné príznaky, rozmnožovanie sa toleruje až do úplného vyliečenia rastliny.

Lignifikované odrezky

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Lignifikované odrezky majú tvrdú, ale pružnú kôru. Ak v ňom urobíte výrez, uvidíte zelenú vrstvu. Vetvy by nemali byť príliš staré alebo suché. Je dôležité, aby nedošlo k žiadnym škodám, prejavom škôd spôsobených chorobami a škodcami.

Pobočky sa narezávajú na dĺžky od 15 do 25 cm a musia mať najmenej tri živé puky. Dolný rez sa vykoná v uhle 45 ° a horný rez je kolmý na vetvu.

Zhromaždené vetvy sa uložia do skladu. Ak existuje pivnica, sú pochované v pieskových boxoch. Pred použitím sa piesok dezinfikuje horúcim tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného alebo kalcináciou v peci (30 - 40 minút pri 180 ° C).

V suteréne sa sadivový materiál skladuje pri teplote + 1 ... + 5 ° C. Raz za 30 dní sa piesok zvlhčí malým množstvom studenej vody, aby odrezky nevyschli.

Rada. Ak v suteréne nie je pivnica, sadivový materiál sa uchováva v chladničke a predtým zabalený do vlhkej handričky.

V marci sú odrezky očistené od piesku. Spodná časť je skrátená o 1,5 až 2 cm, na kôre (v spodnej časti) sú rezy uskutočnené v hĺbke 1,5 cm, pričom hĺbka takýchto zárezov by mala byť taká, aby sa nepoškodil zelený epitel.

Poznámka! Lignifikované odrezky sa zakorenia do 45-60 dní.

Zelené odrezky

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Zelené odrezky sa rezajú na jar. Musia byť absolútne zdravé, dobre vyvinuté, bez poškodenia. Počet púčikov na kvalitnom prerezávaní je najmenej 3-4. Vetvy sú rezané pod uhlom 45 °.

Z rezu zelených konárov sa uvoľňuje šťava, ktorá pripomína mlieko. Ihneď po rezaní sa sadivový materiál nechá 6-8 hodín zastaviť tok miazgy.

Rastlinný materiál sa udržuje počas 4 až 6 hodín na chladnom a tmavom mieste. Na kôre sú plytké zárezy. Potom sa rezanie okamžite zakorení. Obrobky tvoria koreňový systém za 1,5 až 2 mesiace.

Poznámka! Zárezy na kôre sú urobené tak, že koreňový systém je formovaný rýchlejšie a rozvinutejšie.

Príprava odrezkov

Na výsadbu sú pripravené lignifikované aj zelené odrezky. Tento proces zahŕňa tri fázy:

 1. Dezinfekcia. Odrezky sa nechajú jednu hodinu vsiaknuť do svetloružového roztoku manganistanu draselného. Nie je potrebné spúšťať celú vetvu do kvapaliny, stačí venovať pozornosť rezom.
 2. Stimulácia rastu. Na tento účel sa sadivový materiál namočí do roztoku stimulátora rastu, napríklad "Kornevin" alebo "Heteroauxin". V prípade zelených vetiev je doba premočenia 30 - 40 minút a v prípade hnedých vetiev 1,5 - 2 hodiny.
 3. Rezanie plátkov. Na tento účel sa horná a dolná časť ponoria do popola alebo tabakového prachu.

Ihneď po spracovaní je sadivový materiál pripravený na zakorenenie. Opísané postupy sa vykonávajú v deň výsadby.

Zakorenenie vetvičiek

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Existuje niekoľko spôsobov, ako zakoreniť figové odrezky. Možné možnosti sú uvedené v zozname:

 1. Piesok. Pred zakorenením fíg z vetvičky sa piesok dezinfikuje tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného, ​​vriacou vodou alebo v peci. Substrát sa naleje do plastovej misky. Stopka je pochovaná v piesku o 3 cm. Na nádobu a vetvičku sa položí vrece alebo rezaná fľaša. Každý deň sa rozloží skleník a výsadba sa vetrá 15 minút. Po zaschnutí sa piesok navlhčí teplou vodou a rez sa tiež navlhčí. Skleník sa demontuje až po zakorenení vetvy.Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma
 2. Voda. Teplá voda sa naleje do pohára alebo plastového pohára do výšky 3 cm. Ďalšou možnosťou je vloženie bavlnenej vlny ponorenej v tekutine do pohára. Po odparení pridajte tekutinu.Na urýchlenie procesu tvorby koreňov sa do vody pridáva stimulátor rastu.
 3. Živná pôda. Na prípravu pôdy vhodnej na zakorenenie zmiešajte 2 časti záhradnej pôdy a humusu, 1 diel piesku a 1 diel rašeliny. Pôdna zmes sa kalcinuje v peci alebo sa zalieva tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného. Na dno nádoby sa naleje 3-5 cm odtoku (jemný štrk, expandovaná hlina, drvená tehla, štiepaná keramika), zvyšok objemu sa naplní zeminou. Stopka je pochovaná 3 cm a pôda okolo nej je zhutnená. Na vrch sa naleje vrstva piesku. Na rukoväť sa položí vrece alebo rezaná fľaša. Skleník je vetraný denne po dobu 15 minút. Po zaschnutí je pôda navlhčená teplou usadenou vodou.

Keď je rez vložený do piesku alebo vody, presadí sa do novej nádoby so zeminou, len čo sa zakorení. Ak bola vetva okamžite vysadená do zeme, presadila sa iba vtedy, keď koreňový systém naplnil celý kvetináč.

Skutočnosť, že vetva zakorenila, naznačujú prebudené púčiky. Rastlina začne hádzať listy alebo nové výhonky.

Ak plánujete zasadiť strom na otvorenom teréne, sadenice sa pestujú v skleníku alebo doma po celý rok. V čase transplantácie na trvalé miesto by mal byť koreňový systém dobre formovaný a strom by mal byť silný. V tomto prípade, keď je nádoba naplnená koreňmi, je rastlina presadená do novej nádoby s väčšou veľkosťou.

pristávacia

Výsadba pestovanej sadenice závisí od toho, kde figa porastie. Ak sa používa ako izbová rastlina, bude sa musieť niekoľkokrát presadiť do kvetináčov rôznych priemerov.

Pri pestovaní vonku sa používajú jednoročné a dvojročné sadenice. V čase výsadby na stále miesto by mali mať vytvorený koreňový systém a niekoľko vetiev.

V kvetináčoch

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním domaAk boli odrezky umiestnené vo vode alebo v piesku, sú ihneď po zakorenení presadené do črepníka. Ak sa použila zmes živín a pôd, presádzanie sa uskutoční potom, ako koreňový systém fíg úplne naplní starý kontajner.

Domáci transplantát sa vykonáva niekoľkokrát, keď sa hrniec naplní koreňovým systémom. Dospelé figy sa zvyčajne pestujú doma v nádobe s objemom 6 - 8 litrov.

Ako zasadiť figy do hrnca:

 1. Na dno dezinfikovanej nádoby sa naleje 5 cm hrubá drenážna vrstva a trochu pôdy.
 2. Figy sa vyberú z hrnca spolu s hrudkou zeme. Zoškriabať vrstvu starou drenážou.
 3. Zariadenie sa premiestni do nového kontajnera. Voľný priestor je pokrytý pôdnou zmesou.
 4. Figy sa nalejú teplou usadenou vodou.

Na otvorenom priestranstve

Existujú dva spôsoby, ako vysadiť figové sadenice vonku. V prvom prípade sa rastliny vysádzajú do zákopov, v druhom - do dier. Výsadbová technológia má rozdiely.

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

Správna technika pristátia výkopu:

 1. Vykopajte priekopu do hĺbky 1 m. Stena výkopu umiestnená na severnej strane by mala mať sklon 90 - 85 ° a južná stena by mala byť sklonená nie viac ako 30 °. To je nevyhnutné, aby sa pôda lepšie zahriala.
 2. Na dne výkopu sú otvory vykopané 40-60 cm hlboko vo vzdialenosti 1 m od seba. Pôda, ktorá sa z nich odstráni, sa zmieša s 2 kg hnilého hnoja, 30 g superfosfátu, 20 g síranu draselného, ​​1 polievková lyžica. popol a 5 kg piesku.
 3. Na dno otvoru sa naleje 5 cm odtoku (môžete použiť rozbitú tehlu alebo expandovanú hlinku, ale nie betón). Potom sa zakryje časť pôdy. Sadenice vybrané z kvetináča sa umiestnia do diery spolu s hlinenou hrudkou.
 4. Otvor je pokrytý zeminou. Pôda okolo sadenice je zhutnená a napojená dostatočným množstvom teplej vody. Kruh kmeňa je pokrytý vrstvou mulča, napríklad rašeliny alebo shnilej slamy.
 5. Výkopové steny zosilňujú zmes ílu a štiepaných tehál.

Používajú tiež jamy. V tomto prípade existujú ďalšie funkcie:

 1. Vykopte otvor s priemerom 50 cm a hĺbkou 80 cm. Pôda odstránená z diery sa zmieša s 8 kg hnoja a 200 g "Nitroammofoski".
 2. Do dna otvoru sa naleje 5 - 10 cm odtoku... Na vrch položte 15 cm zmesi živín.
 3. Do otvoru sa umiestni sadenice spolu s kusom zeme. Nádoba je pokrytá pôdou, ktorá je zhutnená.
 4. Strom je napojený... Pôda okolo nej je kompostovaná.

Starostlivosť po pristátí

Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma

V prvom roku po výsadbe bude starostlivosť o figy v záhrade minimálna:

 1. Zalievanie. Za horúceho suchého počasia sa strom zalieva denne, pričom na každú rastlinu sa vynakladá najmenej vedro vody. V chladnom a vlhkom počasí sa množstvo zavlažovania zníži na dvakrát týždenne.
 2. Uvoľnenie. Po každom zalievaní a zrážkach sa pôda uvoľní. V procese uvoľňovania sa odstránia buriny, ktoré sa považujú za jednu z príčin infikovania rastlín chorobami a škodcami.
 3. Vrchný dresing. Konajú sa každé dva týždne. Použite roztok kuracieho hnoja, hnoja alebo dusičnanu amónneho.Jednoduché spôsoby propagácie figy rezaním doma
 4. Ochrana pred chorobami. Aby sa zabránilo infekcii fíg chorobami, na jar a na jeseň sa postrieka roztokom pripraveným z 1 vedra vody a 1 lyžice. l. síran meďnatý.
 5. Príprava na zimu. Všetky spadnuté listy sa odstránia na jeseň. Strom je ohnutý k zemi, pokrytý fóliou, posypaný zemou, a potom konáre a listy. Ak je to možné, v zime je štruktúra pokrytá snehom.

Nie je potrebné tvoriť rastlinu v prvom roku pestovania.

záver

Figy sa zvyčajne množia odrezkami. Koniec koncov, je to táto metóda, ktorá vám umožní získať veľké množstvo sadivového materiálu doslova zo zvyškov, ktoré zostali počas formovania. Korene rýchlo zakoreňujú, dobre sa rozvíjajú a zachovávajú si odrodové vlastnosti materskej rastliny.

Figy sa chovajú odrezkami na pestovanie v záhrade aj doma. Proces zakorenenia je jednoduchý na vykonanie, zvládne ho aj začínajúci záhradník.

1 komentár
 1. avatar
  Andreev

  „Počas kvitnutia je rastlina pokrytá veľkými kvetmi, ktoré vyzerajú ako čajová ruža“ (C) Gratulujem vám klamstvu!
  Narodil som sa pred 70 (sedemdesiatimi) rokmi a celý život som žil v Soči! Za celý svoj život som nikdy nevidel takéto kvety na figách! Nebudem nič dokazovať a popisovať rozmnožovanie tejto rastliny. Len citujem klasikov: „Kto kedysi klamal, kto ti uverí?“ (C) Kozma Prutkov

Pridať komentár

záhradné

kvety