Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

Maliny sú jedným z najobľúbenejších bobúľ v Rusku. Jeho plody majú zvláštnu bohatú vôňu a príjemnú sladkokyslú chuť. Konzumujú sa čerstvé a spracované na džem, ktorý sa konzumuje v zime ako liek na prechladnutie. Dokonca aj listy a výhonky tejto rastliny sú voňavé a chutné, takže je obľúbená a chovatelia z celého sveta na nej aktívne pracujú.

Jednou z najúspešnejších odrôd je podľa mnohých záhradníkov dcéra Herkula. Takéto maliny sú rezistentné na väčšinu chorôb a škodcov, veľkoplodé a vysoké výnosy. Pri jej pestovaní by sa však malo zohľadniť niekoľko odtieňov.

Opis zvyškovej odrody malín Dcéra Hercules

Dcera Herkula je pomerne mladá odroda, ktorá je stále výčitkou. Považuje sa za vylepšenú variáciu odrody Hercules.

malina Herkules a dcéra Herkula majú rovnaký popis. Vylepšená verzia sa však vyznačuje zvýšenou zimnou odolnosťou a odolnosťou voči chorobám. Dcéra Herkula sa vetví silnejšie ako Herkula a má dokonca väčšie ovocie.

Hlavné vlastnosti

Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

Dcéru Maliny Hercules majú radi skúsení aj začínajúci záhradníci. Rastlina má vynikajúce vlastnosti, ktoré jej umožňujú rásť, pestovať vo väčšine regiónov našej krajiny.

Opis malinovej dcéry Herkula:

 1. Puzdro je stredne rozšírené. Formuje 2 až 5 výhonkov každý rok. To uľahčuje formovanie. Vetvy sú silné, nerozbíjajte sa pod váhou ovocia. Výška dosahuje 2 m. Stonky sú vzpriamené, pokryté dlhými tŕňmi. Začiatkom leta majú mladé výhonky zelený odtieň, na jeseň sčervenajú.
 2. Doska listu je stredne veľká, pitvaná. Farba je svetlozelená. Hojne listnaté kríky.
 3. Plody sú veľké. Hmotnosť jedného bobule je 10 - 20 g. Oválne alebo oválne. Hustá, šťavnatá, ale nie vodnatá. Keď sú zrelé, majú tmavo červený odtieň. Nezrelé plody sú zelené alebo hnedé. Majú výraznú malinovú arómu. Chuť je jemná, sladká s jemnou kyslosťou. Vhodný na čerstvú spotrebu a konzerváciu.
 4. Výťažok je vysoký - do 10 kg bobúľ na jednu zbierku z kríka. Počas sezóny to Dcéra Herkula dáva dvakrát.
 5. Pokiaľ ide o dozrievanie, odroda je oneskorená. Plody sa zbierajú od augusta do októbra.
 6. Vysoká prepravovateľnosť. Husté a silné ovocie sa počas prepravy nemačkáva.

Funkcie odrody

Dcera Herkula je známa nielen veľkými bobuľami. Odroda má množstvo ďalších funkcií:Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

 1. Imunita. Je odolný proti vírusovým a hubovým chorobám. Rastlina je zriedka ovplyvnená škodcami.
 2. Odolnosť proti mrazu. Dobre toleruje chladné zimy. Vzhľadom na neskorú zrelosť je vhodná na pestovanie v južných a stredných regiónoch, ale nie v severných regiónoch.
 3. Opraviteľnosť. Ovocie sa tvorí na výhonkoch minulého a bežného roka. Prvé bobule sa tvoria už v roku výsadby.
 4. Náročné na osvetlenie, takže je vysadené iba v dobre osvetlených priestoroch.
 5. Náročnosť na vlhkosť. Ale s vysokou vlhkosťou výhonky plesne.

V stredných oblastiach bobule druhej úrody nemusia vždy dozrieť pred mrazom. V tomto prípade sa výhonky s ovocím odrežú a umiestnia sa do vody pri izbovej teplote. Starnú o pár dní.

Výhody a nevýhody dcéry Herkula

Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

Pred nákupom dcéry Hercules by ste sa mali zoznámiť s výhodami a nevýhodami odrody.

Poďme sa najprv pozrieť na podstatu veci:

 • imunita proti vírusovým a hubovým chorobám;
 • vysoká produktivita;
 • zimná odolnosť;
 • ľahkosť formovania;
 • rýchle zakorenenie odrezkov;
 • bohatá aróma;
 • veľkoplodých;
 • nenáročné na zloženie pôdy;
 • renovácie.

Táto odroda má aj svoje nevýhody. Mali by sa tiež zohľadniť:

 • Niektorí záhradníci považujú prítomnosť kyslosti v chuti bobúľ za relatívnu nevýhodu;
 • oneskorená zrelosť je prekážkou pre tých, ktorí žijú v severných a stredných regiónoch;
 • prítomnosť tŕňov, čo sťažuje zber plodov na výhonkoch;
 • malý rast výhonkov na reprodukciu.

Nevýhody tejto maliny sú relatívne. Niektorí záhradníci ich považujú za cnosti.

pristávacia

Raspberry Dcéra Herculesa bude odmenou pre záhradkárov, ktorí sa starajú o svoje stránky. Každý rok prinesie veľké množstvo ovocia. Aby sa však ocenili všetky výhody tejto odrody, je dôležité ju správne zasadiť.

Výber a príprava stránok

Pestovanie malín začína výberom vhodného miesta a prípravou pôdy. Závisí to od toho ľahká starostlivosť na výsadbu a to, či bude bolieť.

Maliny potrebujú dobre osvetlenú plochu záhrady, chránenú pred vetrom. Táto rastlina sa často pestuje pri plote.

Miesto by nemalo byť tam, kde je podzemná voda blízko povrchu. Je lepšie umiestniť maliny na pódium. Zabráni sa tým stagnácii vody po zrážkach.

Poznámka! Herculesova dcéra je citlivá na zamokrenie. V takých podmienkach to začína bolieť a hniť.

Ak sa na vybranom mieste nachádzala malinová rastlina, rok pred vysadením nových kríkov sa vysádzajú rastliny zeleného hnoja - strukoviny, vlčí bôb, pšenica atď.

Výživná sypká pôda s nízkou kyslosťou je vhodná pre maliny. V kyslých pôdach bude rastlina produkovať menej ovocia.

Najmenej mesiac pred výsadbou malín sa odporúča pripraviť pôdu - pridajte 13 kg hnilého hnoja, 45 g síranu draselného a 60 g superfosfátu na 1 m². Pôda je vykopaná a vyrovnaná zhrabnutím.

2-3 dni pred výsadbou sa pôda dezinfikuje. Za týmto účelom sa zavlažuje roztokom pripraveným z 1 lyžice. l. síran meďnatý a vedro s vodou.

Pravidlá vykládky

Dcéry sadenice Hercules sa predávajú v škôlkach a na trhu. Mali by mať rozvinutý, najlepšie uzavretý koreňový systém a elastické vetvy. Na sadivovom materiáli by nemali byť príznaky choroby alebo poškodenia.

Rada. Ako výsadbový materiál môžete použiť orezávaniezostávajúce po formácii.

Dcéra Herkula sa ľahko šíri nezávisle odrezkami. Na tento účel sa vyberajú pobočky aktuálneho roka... Odrežte výhonky dlhé 12 až 15 cm a mali by mať niekoľko živých púčikov.

Rezne sú namočené počas 30 minút. vo svetloružovom roztoku manganistanu draselného. Potom sa ponoril na jeden deň do stimulátora tvorby koreňov "Heteroauxín". Oni tiež robia s ready-made sadenice, ale v tomto prípade iba root systém je ošetrený.

Odrezky sa vysádzajú v úrodnej zmesi rašeliny, záhradnej pôdy, piesku a humusu. Sú pochovaní, aby mohli stáť bez podpory. Pôda okolo nich je zhutnená a napojená.

Aby sa vytvorila vysoká vlhkosť, zostaví sa skleník. Niekedy je nahradený priehľadným vreckom noseným na vetve. Stonka sa denne vetra a postrekuje teplou vodou. Voda zasychá. Zakorenenie sadivového materiálu preukážu prebudené púčiky. Sadenice sa vysádzajú na stálom mieste začiatkom jari alebo jesene.

Poznámka! Ak je sadba tmavo hnedá alebo čierna, znamená to, že trpel mrazom.

Existuje niekoľko schém pre pestovanie malín:

 1. Páska. V tomto prípade sú výkopy vykopané vo vzdialenosti 1,5 m od seba. Vzdialenosť medzi rastlinami v nich by mala byť 70 - 90 cm.
 2. Trojuholníkový. Skupiny troch kríkov sú tvorené trojuholníkmi so stranami 50 - 60 cm. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 1,2 - 1,5 m.
 3. Square-Bush. Kríky sú vysadené v radoch. Použite vzor 1 × 1 m alebo 1,5 × 1,5 m.
 4. Opona. Maliny sa pestujú v skupinách po 3. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 60 cm.

Vo všetkých možnostiach je výsadba malín rovnaká:

 1. Sadenice sa skrátia o 1/3.
 2. Kopec úrodnej pôdy sa naleje na miesto, kde bude krík.
 3. V strede je umiestnená sadenice, ktorá rovnomerne rozdeľuje korene okolo hlineného mohyla.
 4. Voľný priestor je pokrytý zeminou, takže nie je pochovaný koreňový golier sadenice.
 5. Pôda okolo kríka je zhutnená a prepadnutá rašelinou alebo humusom.
 6. Zalievaná teplou usadenou vodou.

Starostlivosť o rastliny

Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

Aby sa mohla dcéra Herkula rýchlo rozvíjať a každoročne hojne prinášať ovocie, musí sa o ňu náležite starať:

 1. Zalievanie. Opravené odrody sa polievajú každý týždeň. Je dôležité zabezpečiť, aby voda nestagnovala, pretože to bude viesť k hnilobe koreňov. Ak zrážky pominuli, maliny nie sú napojené. Vo veľmi horúcom a suchom počasí sa frekvencia zavlažovania zvyšuje na 2-krát týždenne. Na zavlažovanie používajte ustálenú teplú vodu. Pôda je navlhčená ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne, takže na listoch rastlín sa neobjavujú popáleniny.
 2. Tvorenie. Všetky staré výhonky sú vystrihnuté. Nechajte plodiť iba minuloročné výhonky a konáre bežného roka. Procedúra sa vykonáva dezinfikovaným prerezávačom ráno alebo večer. Miesta rezov sú namazané záhradným ihriskom. V deň prerezávania nie je rastlina napojená. Na kríku by malo zostať 6 až 8 výhonkov.
 3. Podväzok. Napriek skutočnosti, že sa vetvy dcéry Herkula nerozbijú, ale ohýbajú sa pod hmotnosťou ovocia, odporúča sa pripájať výhonky k podložke. To uľahčuje rast rastlín.
 4. Uvoľnenie. Nasledujúci deň, po zalievaní a zrážkach, sa pôda uvoľní do hĺbky 8 až 10 cm, aby sa zničila zemská kôra, ktorá narúša výmenu vzduchu v koreňoch a podporuje stagnáciu kvapaliny.
 5. Mulčovanie. Uistite sa, že každý rok budete mulčovať pôdu okolo malín humusom, rašelinou alebo hnilobou slamou. Táto vrstva chráni korene pred mrazom a škodcami, spomaľuje rast burín, pôsobí ako ďalšie hnojivo a znižuje potrebu uvoľňovania.
 6. Vrchný dresing. Hnojivá aplikované do pôdy pri výsadbe sadeníc sú dostatočné na rok. Maliny začnú kŕmiť už od druhého roku života. Počas sezóny sa 4 až 5-krát aplikujú výživné zmesi. Pôdu vopred navlhčite.
 7. Príprava na prezimovanie. Na jeseň puzdro je odstránené z držiaka. Naň sú položené rezané konáre a tenké stonky. Vrstva mulča je zdvihnutá čo najvyššie. V zime sú maliny pokryté snehom. Ak zima nie je zasnežená, je pokrytá pradením.
 8. Pripnúť. Aby sa zvýšil výnos rastliny, štiepajú sa výhonky, ktoré dosiahli dĺžku 1 m - odlomia špičku 5 cm.

Pri malinách sa odporúča pestovať voňavé kvety (tabak, oregano, tymián), aby prilákali opeľovače.

Vrchný dresing

Pri pestovaní malín použite nasledujúcu schému:

 1. Na jar. Na začiatku jari sa aplikuje minerálny obväz. Vyrába sa z 10 litrov vody, 60 g superfosfátu a 40 g síranu draselného. Polovica vedra sa naleje pod 1 krík.
 2. Začiatkom leta vyrábať organické hnojivá. Pripravujú sa z hnijúceho hnoja zriedeného v pomere 1:10 vodou a vylúhovaného 3 dni alebo z kuracích trusov zriedených v pomere 1:20.
 3. Koncom júla použiť minerálne hnojivá. Vrchný obväz si môžete pripraviť z 0,5 kg popola a 5 litrov vedra s vodou.
 4. V auguste používajte komplexné hnojivo. Roztok kuracieho hnoja alebo zhnitého hnoja sa často pripravuje s pridaním 2 lyžíc. popol na vedre.
 5. Na jeseň aplikovať minerálne hnojivá a humus. Zaspať pod kríkom po dobu 1 lyžičky. hnojivá potaš a fosfor, ako aj vedro humusu.

Choroby a škodcovia

Nová odroda malín Dcéra Hercules: opis a vlastnosti, pravidlá výsadby a starostlivosti

Dcera Herkula má vysokú imunitu. Preto je extrémne zriedkavo postihnutý chorobami. Škodcovia napadajú ovocné a bobuľové kríky častejšie.

Aby ste predišli možným problémom, musíte dodržiavať pravidlá prevencie:

 1. Pôda, sadivo a záhradné náradie sa pred použitím dezinfikujú.
 2. Výsadba malín nezhustne. Pôda okolo rastliny je burina. Staré vetvy musia byť odrezané.
 3. Na jar sa rastlina postrieka zmesou Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého.
 4. Na jeseň sa všetky zvyšky rastlín odstránia z miesta a spália.
 5. Dodržiavajte pravidlá napájania. Uistite sa, že tekutina nestagnuje. Nepoužívajte vodu z hadice.

záver

Dcéra Hercules je jednou z najlepších odrôd malín. Toto je vylepšená verzia notoricky známeho Herkula. Má vyšší výnos a veľké ovocie, odolnosť proti chorobám, ľahké zakorenenie, vysoká zimná odolnosť. Táto odroda je niekoľkonásobne lepšia ako jej progenitor.

Pestovanie malín Dcéra Hercules nie je ťažké. Odroda je nenáročná na starostlivosť a je vhodná na chov v letnej chate. Aj pri minimálnej údržbe dostanú záhradníci viac ako 15 kg plodín ročne z jedného kríka. Hlavnou vecou je, aby sa vrchné obvazy pripravili včas, voda a aby voda nestagnovala.

Pridať komentár

záhradné

kvety