Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Na východe sa granátové jablko nazýva kráľovským ovocím pre svoju vynikajúcu chuť a krásny vzhľad. Jedno ovocie obsahuje väčšinu výživných látok potrebných pre ľudské telo. V ľudovom liečiteľstve sa semená a šupy granátového jablka používajú na liečbu anémie, úplavice, porúch gastrointestinálneho traktu a ďalších chorôb.

Granátové jablko stromy sa pestujú komerčne v mnohých krajinách a mestách so subtropickým podnebím. Stromy sú náročné na klímu, ale nenáročné na starostlivosť. Tam, kde sa pestujú granátové jablká, ako sa pestuje v prírode a kedy dozrie ovocie - čítajte ďalej.

Opis a charakteristika granátu

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Granátové jablko je dlho žijúca rastlina z rodiny Derbennikovovcov, rod granátových jabĺk. V priemere aktívne rastie a prináša ovocie asi 100 rokov. V prírode sú stromy asi 300 rokov staré.

Keď sa komerčne pestuje, každých 50 - 60 rokov granátové jablko pristávacia pokrájať a nahradiť novými rastlinami, pretože do tejto doby sa úroda znižuje.

Je to zaujímavé! Počas stredoveku sa granátové jablká nazývali Pomum granatus, čo sa prekladá ako „semeno jabĺk“. V starom Ríme bola rastlina nazývaná Malum granatus - „granulované jablko“. Neskôr K. Linnaeus dal kultúre oficiálne meno - Punica granatus, čo sa prekladá ako „granulárna Punia“. Názov granátového jablka sa stále prekladá z taliančiny a nemčiny ako „jablko“.

Pre pohodlný rast potrebujú granátové jablko subtropické podnebie. Rastlina je schopná vydržať chladné západky až do -15 ° C a pri teplotách -20 ° C a nižších, celá jej vzdušná časť zamrzne.

Rastlina vyžaduje svetlo, preto je vysadená na otvorenom priestranstve. Aby boli plody veľké a sladké, musia byť zatienené listami. Toto sa berie do úvahy pri formovaní koruny kultúry.

Granátové jablko nie je zložité na zloženie pôdy. Môže rásť aj na piesočnatých a slaných pôdach.

Rastlina je vytrvalá, známa svojou nespavosťou. Ak je kmeň a vetvy stromu úplne pokryté pieskom, odložia sa nové dobrodružné korene a starý koreňový systém sa postupne vyschne. Dokazuje to granátové jablko cintorín s viacnásobným zakorenením úrovní pozdĺž kmeňa, ktorý sa nachádza neďaleko rieky Ganja-Gai.

Granátové jablká nie sú vyberavé na zalievanie a vlhkosť. Dobre toleruje sucho. Na zlepšenie plodu sa však odporúča striekať korunu. V suchých dňoch je pôda pravidelne zvlhčovaná.

Rovnako ako všetky pestované rastliny je aj granátové jablko citlivé na choroby a napadnutie škodcami. Najčastejšie je ovplyvnená Phomopsis (rakovina vetvy) a sadzami huby. Zo škodcov sa za najbežnejší problém považuje roztoč granátového jablka, ďatelina, korozívne arborétum, granátové jablko a vošky.

Chovatelia neustále vyvíjajú nové odrody granátového jablka so zvýšenou odolnosťou. Ak sa pestuje v priemyselnom meradle, bojuje sa s chemikáliami.

Botanický opis

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Granátové jablko nie je len zdrojom chutných a užitočné ovocie... Stromy vyzerajú esteticky príjemne v období kvitnutia a plodenia.

Pestované odrody sa zvyčajne pestujú vo forme stromu s výškou 3 až 6 cm.V divočine druh rastliny závisí od podmienok a spôsobu formovania, v horských oblastiach as nedostatkom pôdy rastie granátové jablko ako ker.

Pobočky granátového jablka sú štíhle, ale flexibilné a pevné, schopné vydržať ťažké ovocie. Majú tŕne.Čím bližšie je rastlina k divokej forme, tým dlhšia a ostrejšia tŕň na konáre.

Listy sú protiľahlé, predĺžené, na dvoch stranách špicaté, lesklé, svetlo zelené. Maximálna dĺžka je 8 cm a šírka 2 cm. V trópoch rastie ako vždyzelený strom av krajinách so studenou zimou, keď sa vyskytne mráz, zbavuje svoje listy.

kvety 2 typy. Vzorky v tvare zvonca sú sterilné. Nemajú vaječníky a odpadávajú po kvitnúcej rastline. Väčšina týchto kvetov je na strome. Vzorky džbánu sú bisexuálne a na spodku majú viditeľný vaječník. Ovocie sa od nich vytvára.

Nachádzajú sa kvety stredných foriem. V ovocných granátových jablkách sú červenooranžové, jednoduché, majú kožovitý kalich s 5-7 špicatými laloky. Obsahuje tenké, jemné lístky, tyčinky a stĺp so zosilnenou lalokovou stigmou. V dekoratívnych odrodách rastlín môžu byť kvety jednoduché a dvojité, červené, ružové, biele a pestré odtiene.

Plody sú guľovité, so zachovaným koženým perikarpom v tvare koróny. Vedecké meno bobúľ granátového jablka je granátové jablko... Tvrdá kôra, ktorá spoľahlivo chráni buničinu pred poškodením, môže byť červená (najbežnejšia možnosť), žltá, oranžová, hnedá, hnedá. Je to nepožívateľné, ale aktívne sa používa v medicíne a kozmetike.

Pod kožou sú početné zrná granátového jablka, ktoré sú semená obklopené šťavnatou dužinou. Dodáva sa v tmavej a svetlo červenej, ružovej alebo žltej farbe. Chuť je kyslá, sladká, kyslá.

Početné kosti. Ich počet môže dosiahnuť 1 200. Nachádza sa v 6 až 13 komorách, oddelených hustou krémovou farbou. Kosti môžu byť tvrdé alebo mäkké. Reprodukcia je možná generatívnym spôsobom.

Je to zaujímavé! Z sezóny granátového jablka sa zozbiera asi 60 kg ovocia.

Pôvod a historická vlasť

Vedci sa domnievajú, že granátové jablko je staroveká kultúra stará najmenej 4 tisícročia. To je veril, že plody rastliny používa sa na jedlo starovekí ľudia z doby kamennej.

Persia (moderný Irán) je považovaná za historickú vlasť kultúry. Aj v staroveku bola rastlina distribuovaná vo voľnej prírode v Kartágu (moderné Tunisko), Afganistane, Turecku, Zakaukazsku, Strednej Ázii.

Stromy granátového jablka sa pestujú od staroveku a sú bežné v Stredomorí. Kultúra bola privezená do Ameriky počas doby španielskych dobyvateľov. Neskôr sa rastlina rozšírila do všetkých krajín a miest so subtropickou klímou.

Granátové jablko bolo obzvlášť uctievané v Grécku. Básnici ho spievali a najlepší vojaci boli ocenení ovocím odlievaným zlatom. Zrnité jablko je uvedené v Starom zákone.

Je to zaujímavé! Niektorí ľudia veria, že to bolo jablko, ktoré zviedlo Evu v rajskej záhrade.

Ako rastie divoké granátové jablko

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Húštiny divokého granátového jablka sa najčastejšie vyskytujú pozdĺž hrebeňov, v blízkosti horských riek, na skalnatých, piesočnatých a kamienkových pôdach.

Za priaznivých podmienok rastie rastlina na vysoký strom. Na horských svahoch sa stáva Bush. Čím sú podmienky pre rast priaznivejšie, tým vyššia je kultúra.

Plody divého granátového jablka sú menšie ako plodina pestovaná. Majú sladkú a kyslú koláčovú chuť. Kôra je jasne červená alebo oranžová so svetlými škvrnami. Zrná sú svetločervené. Semená sú tvrdé.

Geografické oblasti pestovania granátového jablka

Krajiny, v ktorých rastie granátové jablko, majú mierne subtropické podnebie. Rastlina sa vyskytuje ako divoká, tak aj kultivovaná.

Prírodné biotopy zahŕňajú západnú Áziu: Turecko, Arménsko, Abcházsko, Irán, Azerbajdžan, Gruzínsko, Afganistan, Turkménsko.

Severná hranica oblasti ovplyvňuje ázijské krajiny bývalého ZSSR, Veľkokaukazský hrebeň, pobrežie Kaspického mora. Západné hranice sa dotýkajú pobrežia Malej Ázie. Južné hranice siahajú až k pobrežiu Arabského mora.

Kultúrne plantáže granátového jablka rastú na Blízkom východe, v Grécku, Afganistane, Iráne, Taliansku, Španielsku, Arménsku, Uzbekistane, Gruzínsku, Azerbajdžane, Francúzsku, Portugalsku, Tadžikistane. Rastlina sa aktívne pestuje v oblasti bývalej Juhoslávie.

V Rusku existuje aj kultúrne granátové jablko: v Severnom Osetsku, na Kryme, v Dagestane, na území Krasnodar, v Soči.

Na otázku, či granátové jablká rastú v Abcházsku, je odpoveď áno.

Kde rastie najchutnejšie granátové jablko

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kde sa pestuje najchutnejšie granátové jablko. Obyvatelia rôznych krajín majú rôzne názory na túto záležitosť.

Azerbajdžanské granátové jablko je známe svojimi vysokými chuťovými vlastnosťami... V Azerbajdžane, v meste Goychay, sa tradične koná festival granátových jabĺk. A práve Goychay granátové jablko má najväčšiu lásku k obyvateľom krajiny.

Všeobecne sa tiež verí, že najchutnejšie granátové jablko rastie v Iráne, historickej domovskej kultúre. Gréci, pre ktorých bolo Tunisko v dávnych dobách najcennejším granulárnym jablkom, s týmto tvrdením nesúhlasia.

Poznámka! Chuť ovocia nie je ovplyvnená tým, ako a kde rastie granátové jablko, ale odrodou konkrétnej rastliny. Existujú sladké, kyslé a sladko-kyslé odrody. Ovocie, ktoré rastie za priaznivých podmienok na úrodnej pôde a dozrieva pri teplote + 25 ° C, má najlepšiu chuť.

Územné členenie granátových jabĺk podľa druhov a odrôd

Vo svete existujú iba 3 druhy granátového jablka:

 1. Obyčajný. Produkuje najchutnejšie ovocie. Od neho prišli všetky kultivované odrody. Rastie divoko v západnej Ázii a južnej Európe.
 2. Socotransky. Rastie v Arabskom mori na ostrove Socotra. Chuť tejto odrody plodín je nižšia ako chuť obyčajného granátového jablka. Preto sa rastlina vyskytuje vo voľnej prírode, ale nie je kultivovaná.
 3. Trpaslík. Pomerne nedávno bol izolovaný ako samostatný druh. Produkuje veľké množstvo drobného ovocia. Pestuje sa ako domáca a okrasná rastlina.

Chuť ovocia je do veľkej miery ovplyvnená odrodou. Zoznam obsahuje hlavné odrody granátového jablka a krajiny, v ktorých sa pestujú:

 1. Aswad, Sharodi, Ahmar, Halva. Pestované v Iráne. Chuť buničiny je sladká, prakticky bez kyslosti.
 2. Úžasné. Odroda s mäkkými semenami. Populárne v Amerike.
 3. Malissi, Mangulati, Ras el Bahl, Red Loufani. Pestuje sa v Izraeli. Chuť je sladká a mierne kyslá.
 4. Červený galosha, Bela-Myursal, Kyrmyzy-kabukh, ružový galosha, Veles, Shah-par, Kaim-nar. Sladkokyselé odrody. Majú koláč, bohatú chuť. Rastú na Kryme a Zakaukazsku.
 5. Bedana, Dholka, Alandi. Buničina z ovocia je veľmi sladká. Odrody sú typické pre Indiu.
 6. Achik-Dona, Kazake-Anar, Kzyl-Anar. Sladká a kyslá odroda granátového jablka. Odrody sa pestujú v stredoázijských krajinách. Zrenie v októbri.
 7. Kok, Ulfa, Kyzym, Wellis. Majú sladkú a kyslú koláčovú chuť.
 8. Lodzhuar, Vedana, Kadan, Nar-Shirin. Niektoré z najsladších odrôd. Populárne po celom svete.
 9. Ulfi, Ak-Dona, Lor-Juar. Najsladšie odrody od začiatku. Distribuované po celom svete. Vo väčšine krajín dozrievajú v septembri.

Najpopulárnejšie ozdobné odrody sú Multiplex, Chico, Variegata. Nemajú ovocie, ale kvitnú krásne.

Keď granátové jablko dozrieva

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Prvá úroda granátového jablka sa zberá, keď je rastlina stará 3 až 4 roky. Ak bol strom množený vegetatívne, potom už v druhom roku. Potom strom naďalej prináša ovocie viac ako 100 rokov, ale najvyššie výnosy sa pozorujú v prvých 55 - 60 rokoch.

Pestovateľská sezóna trvá od 6 do 8 mesiacov. Kultúra bude mať predĺženú sezónu kvitnutia, plodu a dozrievania ovocia. Od formácie po úplné dozrievanie trvá 4 až 5 mesiacov.

V zrýchlených krajinách, keď dozrieva granátové jablko, to praskne priamo na konáre, ak sa im nepodarilo odstrániť ho zo stromu skôr, ale zrná sa nerozlievajú. Takéto plody nie sú vhodné na prepravu, ale majú bohatú chuť, preto sú radi použitie miestni obyvatelia.

V krajinách s chladnejším podnebím listy čiastočne dozrávajú počas dozrievania granátových jabĺk. Veľké svetlé plody na holých konáre vyzerajú obzvlášť neobvykle.

Obdobie zrenia granátových jabĺk v závislosti od miesta rastu:

 1. krym... Granátové jablko sa nachádza nielen v záhradách, ale aj vo verejných záhradách, mestských parkoch. Ovocie dozrievajú asi mesiac, od začiatku októbra.
 2. Keď granátové jablko dozrieva v Azerbajdžane? Úroda tu začína 26. októbra a končí 7. novembra. V tejto dobe sa v krajine koná veľtrh granátového jablka. Azerbajdžanské plody sa nelíšia v dokonale rovnomernom tvare alebo hladkej lesklej pokožke, ale majú bohatú sladkú chuť.
 3. V Turecku... Je hlavným vývozcom granátových jabĺk do Ruska. Rastú tu veľké okrúhle lesklé plody so svetlou pokožkou. Zrenie tureckej plodiny trvá od druhej polovice septembra do konca októbra.
 4. Arménsko... Sezóna sa začína v polovici októbra a trvá do konca jesene. Rastie tu veľmi sladké a šťavnaté ovocie.
 5. Abcházsko a Gruzínsko. Zrenie ovocia sa vyskytuje aj v polovici októbra.
 6. Tadžikistan... Plody sa začínajú zbierať už 10. októbra, neskôr odrody dozrievajú do konca mesiaca.
 7. Izrael... Obdobie zberu granátového jablka v Izraeli trvá od augusta do februára v závislosti od odrody. Je to jeden z hlavných vývozcov červeného zrnitého ovocia. Hlavným kupcom izraelských granátov je Rusko.
 8. Sochi... Doba dozrievania trvá od októbra do začiatku novembra.
 9. Dagestan... Tu sa pozoruje skoré rodenie. Prvé granátové jablko je možné ochutnať v druhej polovici septembra.
 10. Irán... Pestuje sa tu viac ako 100 odrôd granátového jablka. Predčasné zrenie začína koncom septembra, objem dozrieva od polovice októbra do konca novembra. V polovici novembra sa tu koná granátové jablko s názvom „Sto semien Ruby“.
 11. Tunisko... Šťavnaté a sladké ovocie sa zberá v septembri.
 12. Grécko... Október sa považuje za sezónu granátového jablka.
 13. španielsko... Z dôvodu pestovania rôznych odrôd sa granátové jablko zberá od októbra do decembra.

Zrelé ovocie

Ako rastie granátové jablko, kde sa pestuje a kedy dozrieva

Ak vyberiete nezrelé granátové jablko, dozrie doma. Chuť takýchto plodov však bude horšia ako chuť dozretých stromov. Úplne zrelé granátové jablká sa preto zvyčajne zbierajú odrezaním vetiev prerezávačom. uložený zber viac ako 3 mesiace.

Ako identifikovať zrelé ovocie granátového jablka:

 1. Zrná. V zrelých vzorkách majú podlhovastý tvar s charakteristickým jasne viditeľným rebrovaním.
 2. Jasný tón pleti. Vínové, ružové a červené granátové jablká sú v predaji. Vzorky so svetlými bodkami nie sú zrelé. Čím tmavšia koža, tým sladšie ovocie.
 3. Lúpať vzhľad. Kryt by mal byť na dotyk suchý, bez trhlín, záhybov alebo iného poškodenia. Opísané znaky označujú prezreté ovocie.
 4. Test poklepaním. Ak zaklopete na zrelé ovocie, šupka vydá zvoniaci „kovový“ zvuk. Ak je hluchý, granátové jablko je nezrelé.
 5. Vôňa. Čím je aróma bohatšia z kôry, tým menej je ovocie zrelé. Zrelé granátové jablká prakticky nevydávajú arómu.
 6. Hmotnosti. Ak je ovocie ťažšie, ako sa zdá, je zrelé. Nezrelé vzorky sú ľahké.
 7. Vaječník. V zrelých granátových jablkách je suchý, bez zelených nečistôt.

záver

Granátové jablko sa rozšírilo do všetkých kútov našej planéty s vhodnou subtropickou klímou. Nachádza sa dokonca aj v južných mestách Ruska. Exotický strom koniec koncov ľahko prežije mrazy až do -15 ° C a svoje ovocie nevyhodí ani koncom jesene.

Doba zrenia grantu závisí od pestovateľskej plochy a odrody. Hlavná zberná sezóna však trvá od konca septembra do novembra.

Pridať komentár

záhradné

kvety