Spôsob použitia drogy "Prestige" na spracovanie zemiakov a hodnotenie

Boj proti hmyzím škodcom a hubovým chorobám zemiakov je zahrnutý do zoznamu povinných postupov starostlivosti o výsadbu. Väčšina záhradníkov uprednostňuje konanie podľa zásady, že chorobe sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. V tomto im pomáha insekticídny a fungicídny prípravok Prestige na spracovanie zemiakov.

Hlavnou výhodou tohto nástroja je jeho nadmerné použitie pristávacia rozprašovaním hľúz roztokom. Počas vegetačného obdobia sa roztok nepoužíva, preto musia byť účinné látky pred zberom úrody neutralizované.

Opis lieku

Spôsob použitia drogy Prestige na spracovanie zemiakov a hodnotenie

"Prestige" je insekticídny a fungicídny prípravok vyrábaný nemeckou spoločnosťou Bayer Crop-Science. Jeho činnosť je zameraná na predchádzanie útokom nahlodaním a saním hmyzu a infekcii hubovými spórami.

zloženie:

 • imidakloprid - 140 g / l;
 • pencycuron - 150 g / l.

Na fotografii - droga "Prestige".

vlastnosti

Účinná látka imidakloprid (insekticíd) blokuje prenos nervových impulzov v tele hmyzu, čím chráni sadenie zemiakov pred:

 • niesť;
 • larvy zemiakovej mory;
 • drátovec;
 • Zemiakový chrobák Colorado;
 • blšie chrobáky;
 • vošky;
 • cikády.

Fungicídny pencycuron inhibuje biosyntetické procesy vo vnútri spór plesní a zabraňuje rozvoju týchto chorôb:

 • Rhizoctonia;
 • chrastavitosť;
 • mokrá hniloba.

Droga zvyšuje klíčivosť, zvyšuje obranyschopnosť rastlín, najmä robí zemiaky odolnými voči neskorému plesni. Spracovanie osiva zvyšuje odolnosť proti náhlym zmenám priemernej dennej teploty a nadmernej vlhkosti v pôde.

Použitie tejto chemikálie šetrí čas a úsilie pri spracovaní výsadby vďaka svojmu insekticídnemu a fungicídnemu pôsobeniu. Liek je kombinovaný s komplexom umelé hnojivo "Mikom", stimulanty rastu "Poteytin", "Biolan", fungicíd "Maxim".

Ako správne používať

Liečivo je určené na predsadenie hľúz dvoma spôsobmi: postrek pred klíčením a spracovanie pred výsadbou do zeme. Obe metódy sú rovnako účinné, takže výber je na záhrade.

Pokyny na prípravu roztoku a metódy spracovania

Spôsob použitia drogy Prestige na spracovanie zemiakov a hodnotenie

Pred spracovaním hľúz pred klíčením sa semená vyberú zo skladu 20 až 25 dní pred výsadbou a nechajú sa zahriať 24 hodín na teplotu + 15 ° C. Potom sa pripraví pracovný roztok, ktorý sa ihneď použije: 10 ml produktu sa zriedi v 100 ml vody a mieša sa, kým nie je homogénny. Tento objem je dostatočný na spracovanie 10 kg zemiakov. Odmerka vám pomôže presne odmerať správne množstvo tekutiny.

Semená sa položia na plastový obal v jednej vrstve a postriekajú sa roztokom pomocou rozprašovacej fľaše na oboch stranách. Hľuzy sa nechajú úplne vyschnúť a umiestnia sa do škatúľ na klíčenie.

Výhodou tejto metódy je tvorba silných a zdravých výhonkov. Nevýhoda - skracuje sa doba trvania produktu a mladé hľuzy zostávajú počas aktívneho rastu nechránené.

Referencie. Pracovný roztok zafarbí zemiaky červene, takže ich nemožno zamieňať s neošetrenými hľúzami.

Druhý spôsob ošetrenia zahŕňa postrek semien ochranným roztokom 3 hodiny pred výsadbou. Koncentrácia pracovného roztoku je rovnaká. Akcia sa vykonáva v bezpečnej vzdialenosti od ostatných záhradných plodín. Fólia sa rozprestrie po zemi, hľuzy sa položia do rovnomernej vrstvy a uskutoční sa spracovanie. Semená sa nechajú schnúť 30 až 60 minút.

Výhodou tejto metódy je dlhšia ochranná doba v porovnaní s prvou metódou.

Dôležité! Droga sa používa na ošetrenie semien odrôd v polovici sezóny a neskorých odrôd zemiakov. Nastrekovanie hľúz skorých odrôd je nežiaduce: chemikália nebude mať čas na neutralizáciu pred zberom.

Pri veľkej ploche distribúcie drôtovcov by mala byť koncentrácia roztoku maximálna. Pri použití lieku spolu s inými ochrannými liekmi sa musíte uistiť, že chemické prvky sú kompatibilné a že sa odporúča používať súčasne.

Prevencia

Napriek tomu, že Prestige patrí do triedy bezpečných chemikálií s minimálnym poškodením ľudí, hmyzu a vtákov, výrobca odporúča dodržiavať postrek pri pestovaní sadivového materiálu:

 • manipulujte s ochranným odevom, gumovými rukavicami, respirátorom a okuliarmi, osprchujte sa a vymeňte si oblečenie;
 • v prípade kontaktu s očami je potrebné ich ihneď vymyť veľkým množstvom čistej vody;
 • ak chemikália vstúpi do pažeráka, vypláchnite žalúdok, vezmite adsorbent a vyhľadajte lekársku pomoc;
 • je zakázané spracovávať hľuzy so stopami hniloby, čo vedie k zníženiu klíčivosti;
 • čerstvo narezané hľuzy spracovajte až po ponorení do popola a utiahnutí rezu;
 • nie je možné postrekovať pôdnu časť rastlín roztokom, pretože jedovaté látky nebudú mať čas sa rozložiť na bezpečné zložky.

Trvanie účinku

"Prestige" sa vyznačuje rýchlosťou vstupu do fázy aktivity, ktorá dosahuje svoj vrchol 3-4 hodiny po liečbe. Účinnosť ochrany trvá 1,5 - 2 mesiace.

Spôsob použitia drogy Prestige na spracovanie zemiakov a hodnotenie

Obdobie pôsobenia lieku po klíčení:

 • z chrobáka zemiaka Colorado - 37 dní;
 • z vošiek - 39 dní;
 • z drôtovcov - počas vegetačného obdobia;
 • fungicídna ochrana - do konca sezóny.

Výhody a poškodenia používania

Čo poškodzuje Prestige pre ľudské zdravie? Mnoho záhradkárov zastáva názor, že nejde o najbezpečnejší spôsob ochrany zemiakov pred škodcami a chorobami, preto ho často odmietajú používať. Hlavným argumentom je, že hľuzy hromadia škodlivé látky a stávajú sa nevhodnými na ľudskú spotrebu. V skutočnosti liek patrí do tretej triedy toxicity podľa klasifikátora toxických látok Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie - „Prestige“ sa považuje za mierne nebezpečný.Spôsob použitia drogy Prestige na spracovanie zemiakov a hodnotenie

Pencicuron prechádza fázou fotodegradácie (rozklad na bezpečné látky pod vplyvom ultrafialového žiarenia) na povrchu pôdy a vo vode. V procese skúmania zvyškového množstva imidaklopridu sa vedcom podarilo zistiť, že účinná látka sa šíri od koreňov až po zelenú hmotu bez spätného pohybu, preto mladé hľuzy netrpia.

Vo Výskumnom ústave ekologickej hygieny pomenovanom neskôr Medvedev, v priebehu štúdia účinku aktívnych zložiek "Prestige" na rastliny, bolo možné dokázať, že 40 až 45 dní po ošetrení sa v hľúzach nenachádzajú žiadne toxíny.

Výhody použitia chemikálie sú nepopierateľné. Zemiaky sú spoľahlivo chránené proti hubovým chorobám a útokom hmyzích škodcov, pričom zostávajú bezpečné na konzumáciu.

cena

Cena za 1 liter drogy "Prestige" sa pohybuje od 2 400 do 3 000 rubľov. 60 ml môže stáť 420 - 450 rubľov.

analógy

Na modernom trhu ochranných prípravkov pre zemiaky sú prezentované analógy "Prestige".

názov Výrobca Účinná látka vymenovanie Miera spotreby
"Tanrek" "August" Imidacloprid 200 g / l Prevencia útokov drôtovcov, zemiakov chrobákov, vošiek, ochrana proti rhizoktónii, chrastavitosti 100 ml / 1 ha
"Bator" "PETERS & BURG Kft" Imidacloprid 140 g / l, pencycuron 150 g / l Ochrana pred chrobákmi, strapcami, lepidoptera, rhizoktóniou, chrastavou 0,7 - 1 l / ha
"Rektor" „Garant Optima“ Imidacloprid 140 g / l, pencycuron 150 g / l Ochrana pred zemiakovým chrobákom Colorado, voškami, zemiakovým motýľom, drôtom a nepravými drôtenými červami, môžu larvy chrobáka, škrabajúce kopčeky, medveď, Rhizoctonia, chrastavitosť, mokrá hniloba 0,7 - 1 l / ha
"Mospilan" Nippon Soda Co., Ltd (Japonsko) Acetamiprid 200 g / kg Ochrana pred plošticami, chrobákmi Colorado, voškami, molicami, hmyzom 2,5 g / ha
"Actellik" Syngenta Crop Protection AG (Švajčiarsko) Pirimifos-metyl 500 g / l Ochrana pred nahlodaním a cmúľaním škodcov 2 ml / 10 m²
"Confidor" Bayer CropScience Imidacloprid 700 g / kg Ochrana pred voškami, hmyzom škvrnitým, strapcami, múčnatkami, zemiakovým chrobákom 2 g / 10 l
"Aktar" Syngenta Crop Protection AG (Švajčiarsko) Tiametoxam 250 g / kg Ochrana pred nahlodaním a saním hmyzu 200-400 l / ha

recenzia

Spory o nebezpečenstvách a výhodách dresingu zemiakov Prestige nezmiznú. Len účinnosť lieku zostáva nepopierateľná. Na fórach zameraných na pestovanie zeleninových plodín nechávajú záhradníci diametrálne opačné hodnotenie.

Vadim, Sarov: «Produkt používam tri roky v rade a nezaznamenal som žiadne negatívne následky na zdravie a životné prostredie. Podrobne som študoval mechanizmus účinku účinných látok a spôsob aplikácie lieku, hovoril som s agronómami, ktorí ma presvedčili o absolútnej bezpečnosti produktu. Vedľa záhrady je včelín, včely sú živé a dobre. Zemiaky spracovávam tesne pred výsadbou, nechám ich na slnku, aby úplne vyschli, a potom ich položím na zem. Kríky ochorejú, sú silné a zdravé. ““

Igor, Vologda: „Nemyslím si, že Prestige je všeliekom na všetky ochorenia zemiakov, ale významne znižuje riziko plesňových infekcií, útokov chrobáka a drôtenky z Colorado. Radšej by som dostal úrodu úmernú mzdovým nákladom, ako by ju oslabili larvy a chrobáky. Všetky tieto bylinné hovorcovia a infúzie neprinášajú želaný výsledok, najmä ak výsadba nezaberá 2 ár, ale oveľa viac. ““

Varya, Mozhaisk: „Neustále počujem nadšené recenzie o Prestige, ale obávam sa, že to vyskúšam sám. Nedávno sa objavil článok, v ktorom boli predložené informácie o zákaze imidaklopridu v krajinách EÚ v dôsledku vyhynutia včiel. Obávam sa akýchkoľvek chemikálií, snažím sa ich nepoužiť na postrek zeleniny, pretože potom všetko jeme. A nejako je ťažké uveriť informáciám výrobcu o rýchlom rozklade účinných látok. Som za výrobky šetrné k životnému prostrediu. ““

Prečítajte si tiež:

Prečo je solanín v zemiakoch nebezpečný?

Odroda zemiakov v Riviera: rastie vo všetkých klimatických podmienkach.

Otužilá odroda zemiakov "Lapot" sa nebojí nepriaznivého počasia.

záver

Medzi poľnohospodármi existujú prívrženci a odporcovia používania chemikálií na predsádzku zemiakov. Hlavným argumentom v prospech ich použitia je schopnosť zabrániť plesňovým infekciám a šíreniu nahlodania a sania hmyzu na mieste.

Liek "Prestige" má dvojitý účinok vďaka aktívnym zložkám imidacloprid a pencycuron. Pracovný roztok sa používa na ošetrenie hľúz pred klíčením alebo tesne pred výsadbou. Výrobok patrí do tretej triedy toxicity, nemá škodlivý vplyv na ľudí a životné prostredie.

Pridať komentár

záhradné

kvety