Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Chorby baklažánu, ako napríklad útoky hmyzích škodcov, môžu usmrtiť rastliny a nechať hostiteľov bez plodín. Ak sa chcete účinne vyrovnať s chorobami, musíte poznať ich prvé príznaky a metódy liečby. Nezabudnite tiež na prevenciu - to je najlepší prostriedok proti infekciám a škodcom.

V článku nájdete popisy, príčiny a príznaky najbežnejších chorôb baklažánu s fotografiami a naučíte sa, ako liečiť choroby.

Ako pochopiť, či sú baklažány choré

Akákoľvek zmena tvaru a farby kmeňa, listov, kvetov a plodov rastliny je vážnym dôvodom na to, aby ste venovali pozornosť zdraviu výsadby. Vzhľad škvŕn je ďalším znakom, ktorý nemožno ignorovať. Ak baklažán ochorie počas obdobia kvitnutia, je to tak kvety sa zmenšujú, vysychajú a odpadávajú.

Plesňové choroby sú najbežnejšie a dajú sa účinne liečiť. Môžu sa tiež liečiť bakteriálne infekcie. Vírusové choroby sú nákazlivé a ťažko liečiteľné. Bojujú s nimi, ničia choré kríky a dezinfikujú záhradné náradie.

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Príčiny chorôb

Ako teplomilná rastlina sa vyžaduje starostlivosť o baklažán. Akákoľvek odchýlka od pravidiel poľnohospodárskej technológie vedie k slabým výsadbám a následným chorobám:

 1. Nedostatok slnečného svetla. Každé obdobie vývoja baklažánu vyžaduje určité množstvo svetla. Pre sadenice je optimálna doba denného svetla 10 hodín, inak rastlina uschne a ochorie. Kríky, na ktorých dozrieva ovocie, tiež potrebujú dostatočné slnečné svetlo. Výsadba kríkov sa najlepšie vykonáva na slnečnej strane lokality. Baklažány nerastú ani sa nevyvíjajú v tieni.
 2. Nedostatok vody. Nedovoľte, aby pôda vyschla alebo bola zakalená. Sadenice potrebujú zavlažovanie 3 krát týždenne. V horúčave - každý druhý deň. Kríky so zrelým ovocím sa polievajú raz týždenne - asi 4 litre vody na krík.
 3. Polievanie príliš studenou vodou. Spôsobuje nielen choroby, ale aj smrť rastliny. Dôvodom je nedostatok tepla potrebný na plný rast a vývoj. Koreňový systém je aktívny výlučne v teplej pôde. Na zavlažovanie sa používa voda zohriata na slnku.
 4. Nedostatok živín. Nedostatok draslíka spôsobuje, že sa listy zvlnia a na okrajoch sa objaví hnedý okraj. Zmena farby na svetlejšiu farbu znamená nedostatok dusíka. Listy, ktoré sa tiahnu nahor, naznačujú nedostatok fosforu. Neprítomnosť ktoréhokoľvek z týchto prvkov je neadekvátna výživa rastlín, ktorá spôsobuje oslabenie imunitného systému.
 5. Medzi ďalšie dôvody patrí hmyz, ktoré nielenže jedia rastliny, ale pôsobia aj ako nositelia infekcií.

Choroby baklažánu a ich príznaky

Začať boj proti všetkým chorobám včas. Čím skôr sa objavia príznaky choroby, tým úspešnejší bude boj, rýchlejšie zotavenie a obnovenie plodenia. Zvážte choroby baklažánu s fotografiami a ako ich liečiť.

Valcovanie listov

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Listy valcovaného baklažánu označujú:

 1. Nedostatočné zalievanie.Zvlhčenie pôdy sa musí vykonať ihneď po zaschnutí vrchnej vrstvy.
 2. Nedostatok živín. 1 lyžička popol pod každým kríkom pomáha zbaviť sa zdeformovaných listov.
 3. Nadbytočné hnojivo s malým zavlažovaním. Ak je pôda presýtená dusíkom, fosforom a draslíkom a zalievanie je zlé, listy sa začínajú krútiť a vyschnúť. V tomto prípade sa hnojenie zruší a zvýši sa počet zavlažovacích zariadení.
 4. Zmeny teploty pôdy alebo vlhkosti. Prispôsobením rastliny narovnajú listy bez pomoci.

stávkokaz

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Plesňová infekcia, ktorá útočí na mladé rastliny. Prejavuje sa ako tmavý pruh na spodnej časti stonky. Kmeň zaschne na tomto mieste a baklažán zomrie. Vyvolávajúcim faktorom je nadmerná vlhkosť v pôde, ktorá prispieva k rozvoju huby.

Rastlinu postihnutú čiernou nohou nemožno vyliečiť... Odstráni sa a pôda sa ošetrí roztokom manganistanu draselného, ​​"Maxim", "Previkur". Ak chcete odstrániť nadmernú vlhkosť, posypte zemou malým množstvom piesku.

Populárne metódy boja zahŕňajú postrekovanie infúziou cibuľových šupiek a spracovanie popola raz týždenne.

Žlté listy

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Žltosť listov sa môže objaviť ako u sadeníc, tak u dospelých rastlín. Neexistencia iných príznakov naznačuje:

 • nedostatočná vlhkosť pôdy;
 • nedostatok draslíka a dusíka;
 • použitie studenej vody na zalievanie;
 • nevhodná pôda pre sadenice.

Preventívne opatrenia - včasné a dávkované použitie top dressing, výsadba sadeníc v sterilizovanej a kyslej pôde.

Dôležité! Žlté lístie, spolu s ďalšími príznakmi, vždy naznačuje prítomnosť choroby v rastline. Absencia ďalších príznakov naznačuje porušenie pravidiel poľnohospodárskej technológie.

Čierna bodka

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Nebezpečné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje baklažány v ktorejkoľvek fáze vývoja. Vysoká vlhkosť je hlavnou príčinou choroby.

Prvými príznakmi sú malé čierne škvrny na listoch so žltým okrajom. Po 7-10 dňoch získajú vypuklý tvar. 2 týždne potom, ak sa liečba nezačne, rastlina sa pokryje vredmi.

Na liečbu použite „fitolavín“ každé 2 týždne a „Gamair“ raz.

Pozor! Spracováva sa nielen chorá rastlina, ale aj pôda v okolí. Všetky zvyšky vegetácie musia byť odstránené a zničené.

Múčnatka

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Prášková pleseň na baklažánoch je spôsobená hubou, ktorá sa stáva aktívnym počas období vysokej vlhkosti s častými výkyvmi teplôt. Na hornej strane listov sa objaví biely kvet pripomínajúci rozliatu múku. V priebehu času lístie vyschne, spadne a krík sám vädne.

Referencie. Biely kvet na spodnej strane listov je pleseň alebo pleseň.

Na ošetrenie sa používa postrek roztokom koloidnej síry alebo Topazu. Aplikujte v súlade s pokynmi. Je potrebné znížiť počet napájaní.

Populárnym spôsobom, ako bojovať proti múčnatke, je rozptýliť popol po povrchu postelí a okolo nich.

Tabaková mozaika

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Jedna z chorôb, ktoré má hmyz. Veľmi nákazlivé. Patogén pretrváva dlho na zvyškoch rastlín.

Prejavuje sa týmito príznakmi:

 • deformácia a bledosť listov;
 • škvrny tmavej a svetlozelenej farby, podobné mozaike;
 • v priebehu času sa na listoch objavia diery;
 • Rast ovocia sa spomaľuje, sú pokryté žltými škvrnami.

Choroba sa šíri infikovanými semenami. Ako preventívne opatrenie sa pred výsevom nechajú počas 30 minút namočiť do 20% roztoku kyseliny chlorovodíkovej a potom sa premyjú pod tečúcou vodou.

Liečba sa uskutočňuje liekom "Fitosporin" alebo "Uniflor-micro"... Ľudový liek je roztok mlieka s mydlom na pranie. Každých 10 dní sa postriekajú rastlinami.

Phomopsis

Spôsobuje huba pri vysokej vlhkosti a vysokej teplote. Na listoch a trupe sa javí ako okrúhle svetlé škvrny. Na plodoch sa objavujú sivé a hnedé škvrny, ktoré hnijú a sú pokryté hlienom.

Choré rastliny sú odstránené zo záhrady a zničené. Neexistuje účinná liečba, je potrebné vykonať prevenciu, aby sa zabránilo chorobe. Semená sa preto dezinfikujú skôr pristávacia, rastliny sa pravidelne ošetrujú „Fundazol“ a „Derozal“.

Neskorá pleseň

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Bežná choroba, ktorá sa šíri zo všetkých nočných lúčov na seba. Najvýraznejšie príznaky sú:

 • tmavé škvrny s jasne zeleným okrajom na listoch;
 • bledošedý kvet na spodnej strane listov;
 • škvrny pokrývajú stonky a plody a spôsobujú hnilobu.

Na boj sa používajú drogy obsahujúce meď, Bordeauxovu tekutinu. „Quadris“ a „Antrakol“ sa osvedčili.

Ľudové lieky zahŕňajú postrek sérom, infúziu cesnaku, poprašovanie drevným popolom.

Alternaria alebo šedá hniloba

Najskôr sú ovplyvnené plody rastúce na spodnej časti kríka. Na nich sa objavujú plačúce hnedé škvrny, ktoré sa neskôr dostanú do listov.

Zaobchádzajte s „Horusom“ a „Antracolom“ v súlade s návodom na použitie. Ako prevencia sa používa koloidná síra, Fitosporín a síran meďnatý.

Sklerotinóza alebo biela hniloba

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Huba, ktorá spôsobuje bielu hnilobu, je bežná na celom kontinente a postihuje veľké množstvo rastlín. Olistenie rastlín baklažánu sa rozjasní, kmene hniloby pri základni, biely kvet s čiernymi bodkami, plody sú pokryté bielymi škvrnami.

Ošetrenie bielej hniloby rastlín baklažánu zahŕňa postrek prípravkami Oxyhom, HOM alebo Abiga-Peak. Je tiež potrebné prerezať zasiahnuté časti puzdra.

Ľudové lieky zahŕňajú postrek slabým roztokom manganistanu draselného alebo jódu.

Vrcholová hniloba

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Týka sa vírusových infekcií. Na bočnej strane plodu sa tvoria nekrotické škvrny. Sú vodnaté, ale keď rastú, vysychajú.

Úprava spočíva v aplikácii hnojív obsahujúcich draslík a vápnik do pôdy. Zasiahnuté listy a plody sa musia odstrániť. Na prevenciu hniloby sa používajú polievanie koreňov a striekanie kríkov infúziou popola.

Cercosporosis

Plesňové ochorenie prejavujúce sa žltými škvrnami na listoch. Prerastanie škvŕn spôsobí odumretie listov. Plody sa zastavia vo vývoji, sú zdeformované.

Zmes Bordeaux je veľmi účinná v počiatočnej fáze ochorenia. V pokročilých prípadoch sa používajú lieky „Skor“, „Raek“, „Fundazol“. Nezabudnite použiť minerálne hnojivá.

Phytoplasmosis

Vírusová infekcia, ktorá sa nedá liečiť. Postihnuté kríky sa odstránia a spália. Ochorenie sa prejavuje zafarbením listov v purpurovo-červenkastých odtieňoch, na listoch sa tvoria praskliny. Plody sú tvrdé, zdeformované.

Tomuto ochoreniu môžete zabrániť tým, že pred výsadbou vyčistíte oblasť všetkých burín a zvyškov rastlín. Hmyz, ktorý vírus prenáša, sa ničí insekticídmi.

Vertikilárne vädnutie

Hmyz je nositeľom choroby. Patogény zostávajú v pôde a na rastlinných zvyškoch. Prudká zmena počasia slúži ako impulz pre rozvoj choroby.

Stmavnutie stonky s vylučujúcim hlienom, zvädnuté žlté lístie, sú príznakmi vertikálneho vinutia.

Aby sa zabránilo chorobám, rastliny a pôda pod nimi sa postriekajú roztokom manganistanu draselného alebo "Fitosporin". Insekticídy sa používajú na ničenie hmyzu. Potrebné sú zložité minerálne hnojivá.

Vnútorná nekróza

Vírusová infekcia vedúca k mumifikácii plodu. Zrelé rastliny sa nedajú obnoviť. Toto ochorenie sa nedá vyliečiť, dá sa mu však zabrániť. Z tohto dôvodu sa semená pred výsadbou udržiavajú 30 minút v 20% roztoku kyseliny chlorovodíkovej. Potom sa premyje v tečúcej vode a suší sa.

Hlavné druhy škodcov baklažánu

Hmyzí škodcovia nesú nielen vírusové infekcie, ale ničia aj lístie a plody rastlín rastlín. Hmyz sa rozmnožuje veľmi rýchlo a je schopný úplne zničiť výsadbu.

Poďme hovoriť o škodcoch, ktoré majú vplyv na baklažány a o tom, ako s nimi zaobchádzať.

vošky

Sú to malé zelené chyby s mäkkým telom, ktoré sa živia miazgou rastliny. Vytvárajú kolónie na vnútornej strane listov, ktoré sa počas rastu kolónií stočia a vyschnú. Nedostatok živín vedie k smrti celej rastliny.

Insekticídy „Karbofos“ a „Keltan“ úplne ničia vošky. Prívrženci ľudových metód boja používajú postrek cibuľovým vývarom a tinktúrou tabakového popola. Listy môžete utrieť roztokom mydla na bielizeň a popola.

Chrobák Colorado

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Listy sa živia nielen chrobákmi, ale aj ich larvami, čo spôsobuje nenapraviteľné škody. Ak sa včas neprijmú opatrenia na boj proti chrobákovi zemiakovému v Colorado, baklažány zostanú bez lístia.

Insekticídy sú najlepším prostriedkom proti chrobákom. Ale s tvorba vaječníkov a neustály zber ovocia sa neodporúča. Colorado chrobáky sa môžete zbaviť bez chémie. Ručný zber škodcov, postrek baklažánu cesnakovým vývarom, poprašovanie výsadby popolom ušetrí deň.

Roztoč pavúk

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Žije na spodnej strane listov, z nich vysáva šťavu a priťahuje rastlinu bielou tenkou, ale hustou pavučinou.

Dôležité! Pred striekaním kríkov ručne odstráňte všetky pavučiny. Postrek sa vykonáva výlučne na spodnú stranu listov.

Ako spracovať baklažán:

 • akaricidy "Floromit", "Sunmite" - interval medzi postrekmi by nemal presiahnuť 5 dní;
 • infúzie rastlín s štipľavým zápachom (cesnak, nechtík, cibuľa) - nepomôžu sa zbaviť už objaveného roztoču, ale vystrašia sa.

molica

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis
molica

Motýľ jesť šťavu z baklažánu. Žije na spodnej strane listu, nebezpečenstvo predstavuje jeho sekrécie, ktoré podporujú vývoj húb.

Postrek pomocou „Fitoverm“ a „Aktara“ pomôže zničiť molicu.

Medvedka

Žije v zemi, živí sa koreňmi. Výsledkom je, že rastlina zaschne. Neďaleko od výsadieb budú vždy nory nory, okolo ktorých je potrebné rozptýliť Medvetox.

Klasické opatrenia zahŕňajú posypanie pôdy mletým korením, zalievanie vývarmi cibule a cesnakom.

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Cruciferous blchy

Malý čierny chrobák, ktorý úplne pohltí lístie a zanechá iba tvrdé žily. Larvy blšie žijú v zemi a živia sa koreňmi.

Z chemikálií pomáhajú insekticídy, ako je Actellik, bojovať proti krížencom.

Výsledkom je aj postrek infúziou paliny, púpavy, cesnaku alebo poprášenie drevným popolom alebo mletým korením.

slimáci

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Lepkavé mäkkýše, ktoré sa živia nielen listami, ale aj plodmi rastlín. V noci sa plazili z úkrytov a nechali za sebou slizké chodníky a veľké diery v listoch.

Najúčinnejším spôsobom boja proti slimákom je prášok obsahujúci metaldehyd. Používa sa v množstve 3 g na 1 m². Hrubá soľ alebo mleté ​​korenie sa tiež rozptýlia po lôžkach baklažánu.

Preventívne opatrenia

Najlepšie spôsoby liečby chorôb baklažánu: fotografia a popis

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • dezinfekcia semien;
 • dodržiavanie pravidiel striedania plodín;
 • dezinfekcia pôdy pred výsadbou;
 • riedenie hustých výsadieb;
 • dodržiavanie pravidiel napájania a kŕmenia;
 • včasné odstránenie buriny a zvyškov rastlín z lokality.

záver

Baklažán je chúlostivá kultúra, ktorá je v nepriaznivých podmienkach a zlej kvality opúšťať vystavený mnohým chorobám a útokom škodcov. Pravidelná starostlivosť a včasné preventívne opatrenia pomôžu vyhnúť sa problémom opísaným v článku a dosiahnuť vysoký výnos.

 

Pridať komentár

záhradné

kvety