Ako a kedy pozberať rutabágy na uchovanie úrody až do jari

Rutabaga patrí medzi nezabudnuteľné poľnohospodárske plodiny na párnej úrovni s vodnicami a špaldou. Aj keď je lídrom v obsahu vitamínu C medzi koreňovými plodinami. Rastlina je bohatá na draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo, vitamíny B1, B2, R.

Rutabaga bol v Rusku veľmi populárny až do polovice 18. storočia, ale s príchodom zemiakov sa jeho pestovanie výrazne znížilo. Kultivácia zdravej zeleniny sa teraz opäť rozrastá medzi tými, ktorí sledujú svoju stravu a snažia sa diverzifikovať svoju stravu. Nestačí však pestovať koreňové plodiny, stále je potrebné zbierať a šetriť čas. V článku vám povieme, kedy odstrániť rutabágy zo záhrady a ako ich uložiť do jari.

Podmienky zberu kelu

Môže sa jesť zdravá a chutná zelenina 1,5 až 2 mesiace po klíčení. Koreňové plodiny určené na dlhodobé skladovanie sa zo záhrady odstraňujú až po začiatku dozrievania.

Ako a kedy pozberať rutabágy na uchovanie úrody až do jari

Kedy je čas na úrodu

Hromadný zber sa začína o 3 až 4 mesiace po vzniku. Najlepší čas na kopanie je september a začiatok októbra. Dovtedy prestane stúpať a dozrieva. Úroda sa zberá pred začiatkom mrazu: mrazené ovocie rýchlo stráca chuť a je zle skladované.

Faktory, ktoré ovplyvňujú zrelosť kvasnice

Rutabaga je koreňová plodina odolná voči chladu... Stále rastie a hromadí užitočné látky až do začiatku chladného počasia. Neskoré odrody zeleniny sú sladšie a chutnejšie ako skoršie odrody. Tie sú vykopané v auguste.

Načasovanie zberu je ovplyvnené faktormi ako napr:

 • obdobie zrenia určitej odrody (skoré odrody dozrievania sa vykopávajú skôr ako neskoré odrody);
 • veľkosť koreňov (veľká zelenina sa zo záhrady odstráni skôr, malé sa ponechajú dlhšie, ak to poveternostné podmienky umožňujú).

Zaujímavé o swede:

Čo je rutabaga, ako je to užitočné a kde sa používa

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie medu

Stanovenie stupňa zrelosti

Dobrý pomocník pri určovaní stupňa zrelosti zeleniny slúžia ako odporúčania výrobcu odrody. Na obale so semenami sú uvedené dátumy vzniku a dozrievania koreňových plodín. Prvá vec, ktorú treba venovať pozornosť, je rozmanitosť a doba výsadby. Na základe týchto údajov je ľahké vypočítať dobu zrenia zeleniny.

Ako a kedy pozberať rutabágy na uchovanie úrody až do jari

Obdobie pestovania kvetov je 90 až 130 dní... Najprv sa pomaly vyvíjajú klíčky. Prvý pár pravých listov rastie asi týždeň po klíčení. Po 1 - 1,5 mesiaci sa začne tvoriť koreňová plodina. Na konci vegetačného obdobia asi tretina vrcholov zožltne a vyschne. Hmotnosť ovocia sa v tomto okamihu pohybuje od 400 g do 1 kg, v závislosti od odrody.

Poveternostné podmienky sa však menia z roka na rok a čas zberu sa bude líšiť.

Správne určiť, kedy vykopať rutabagapozorovanie samotnej koreňovej plodiny. Žatva sa začína, keď dôjde k nahromadeniu. Vzhľad kôrok naznačuje, že zelenina je zrelá. V prípade pochybností vykopajte niekoľko druhov ovocia a chuti.

Nasledujúce vonkajšie znaky vám povedia, že rutabaga je pripravená na zber. zber a skladovanie v zime:

 • žltnutie a sušenie spodných listov rastliny;
 • veľkosť a hmotnosť koreňových plodín zodpovedajú deklarovaným ukazovateľom výrobcu osiva.

napriek tomu, ak hrozí nebezpečenstvo mrazu, zelenina sa vykope skôr... V opačnom prípade časti kultúry vyčnievajúce zo zeme zamrznú.

Prečítajte si tiež:

Aký je rozdiel medzi Rutabaga a Tuřínkom

Lahodné recepty na varenie

Zber úrody

Rutabaga je zo záhrady odstránený na uskladnenie v suchom slnečnom počasí... Ak sa pri určovaní načasovania zberu riadite mesačným kalendárom, nezabudnite, že všetky koreňové plodiny sa zberajú v dňoch klesajúceho mesiaca.

Ako a kedy pozberať rutabágy na uchovanie úrody až do jari

Technológia kopania pre dlhodobé skladovanie

Zozbieranú zeleninu necháte až do jari, Pri zbere postupujte podľa nasledujúcich odporúčaní:

 1. Koreňové plodiny sa začnú vykopávať v čase, keď dosiahnu technickú zrelosť. Preťažené v záhrade sa stávajú tvrdými a strácajú chuť.
 2. Rutabágy sa vyťahujú zo zeme ručne alebo lopatou a vidlicou. Nástroje sa používajú opatrne, aby nepoškodili pokožku ovocia.
 3. Zelenina extrahovaná zo zeme sa čistí zo zeme rukami, bez toho, aby došlo k vzájomnému nárazu alebo na tvrdý povrch. Vrcholy sa skrútia alebo odrežú a zanechajú chvost 1,5–2 cm. Je lepšie krútiť listy: vrcholy sa odlomia v požadovanej výške a vrcholový púčik zostane neporušený.
 4. Zelenina sa na pár dní umiestni na tmavé, dobre vetrané miesto. Je nežiaduce sušiť koreňové plodiny na slnku, pretože stratia vlhkosť a budú horšie uložené.
 5. Rutabágy sú usporiadané. Malé poškodené ovocie a ovocie s mnohými bočnými koreňmi sa konzumuje okamžite alebo sa používa na kŕmenie zvierat.

Dôležité!Rutabaga určený na dlhodobé skladovanie sa nesmie umývať. To vedie k kazeniu a kazeniu koreňových plodín.

Príprava na skladovanie

Očistené od nečistôt, sušené a triedené rutabaga je pripravené na položenie pre zimné skladovanie. Musí sa tiež pripraviť pivnica alebo suterén, v ktorom sa budú nachádzať koreňové plodiny. Pred uskladnením sa sklad čistí, dezinfikuje a vetrá.

Najprv dajte veci do poriadku v suteréne alebo pivnici... Minuloročné plodiny, zvyšky a zvyšky piesku sa odstránia. Dosky, z ktorých sú nádoby vyrobené, sa vytiahnu, premyjú mydlom a sódou a dôkladne sa vysušia. Na dezinfekciu sa miestnosť a nádoba, v ktorej bude umiestnená zelenina, ošetria 2 až 3-krát 3 až 5% roztokom síranu meďnatého.

Skladované koreňové plodiny sú citlivé na rôzne choroby (hniloba, phomóza, bakterióza). Nasledujúce opatrenia pomáhajú predchádzať ich vzhľadu a vývoju počas skladovania:

 • výsevné odrody odolné voči vývoju chorôb;
 • presný zber a preprava;
 • triedenie poškodeného ovocia;
 • udržiavanie správneho teplotného režimu;
 • dezinfekcia skladovacích zariadení, kontajnerov a zariadení.

Dôležité! Rutabaga sa dodáva na miesto skladovania v čistej a suchej nádobe.

Ako a kedy pozberať rutabágy na uchovanie úrody až do jari

Výber miesta a spôsobu skladovania

Správne pripravená koreňová zelenina položený na zimu v nevykurovanom sklade... Rutabaga sa ukladá do škatúľ alebo lepenkových škatúľ a sypaná pieskom. Optimálna teplota je od 0 do +2 ° C (zníženie na -0,5 ... -1 ° C je povolené). Vlhkosť vzduchu je udržiavaná v rozmedzí 90 - 95%. Zelenina sa dobre udržuje aj v bežných plastových vreckách.

Ak nie je vhodný suterén alebo pivnica, rutabágy môžu zostať v záhrade. Na tento účel sa vykopajú plytké diery alebo priekopy a položí sa do nich zelenina, ktorá sa pokryje suchou pilinou alebo slamou. Zhora sú jamy pokryté vrstvou zeme.

záver

Rutabaga je výživná a zdravá zelenina, bohatá na vitamín C a množstvo makronutrientov, vyznačujúca sa dlhou skladovateľnosťou. Včasný zber pred mrazom a správna príprava na uskladnenie vám umožňujú udržať chuť a cenné látky v koreňových plodinách až do jari.

Pridať komentár

záhradné

kvety