Sú fazule bielkovinou alebo uhľohydrátom? - rozumieme zloženiu a vlastnostiam produktu

Bielkoviny a uhľohydráty ... Kedy sa počítajú? Zohľadňujú ich odborníci na výživu a ľudia, ktorí sa usilujú o zdravé stravovanie. A tiež - pri chudnutí.

Fazuľa je jednou z potravín, ktoré sú v oboch prípadoch obsiahnuté v ľudskej strave. Ale v niektorých zdrojoch odborníci na výživu odkazujú na tento produkt na bielkoviny a v iných na uhľohydráty. A preto dávajú rôzne odporúčania. Komu uveriť? Sú fazule bielkovinou alebo uhľohydrátom? Poďme na to.

Aké sú druhy fazule

Existujú tri druhy fazule:

  • červená;
  • biely;
  • zelené struky.

Fazuľa je bohatá na vitamíny B a užitočné minerálne zlúčeniny.... Existuje draslík, zinok, horčík, meď, síra a železo. Táto fazuľa je bohatým zdrojom kyseliny listovej a aminokyselín.

Sú fazule bielkovinou alebo uhľohydrátom? - rozumieme zloženiu a vlastnostiam produktu

Zvážte výhody produktu:

biely červená strukovinové
výhoda Podporuje spaľovanie tukov, pomáha znižovať hmotnosť. Normalizuje metabolizmus. Poskytuje telu antioxidanty. Stabilizuje hladinu cukru. Zlepšuje trávenie. Obsahuje veľa vlákniny.

Pozor! Fazuľa poskytuje rovnaký pocit plnosti ako mäso.

Je nejaká ujma? Áno. Surové fazule obsahujú toxíny, takže sa dôkladne varia... Pri veľkých dávkach produktu sa zvyšuje črevná pohyblivosť, zvyšuje sa tvorba plynu a vyskytuje sa ťažkosť v žalúdku.

Táto strukovina sa neodporúča:

  • dna;
  • problémy s tráviacim traktom;
  • ochorenie obličiek.

Pomer BJU

Viete, koľko bielkovín je v červených fazuľkách a iných druhoch tohto produktu?

100 g surovej fazule

biely červená strukovinové
Obsah kalórií 325 310 25
proteín, g 20,9 21 2
Tuk, g 1,8 1,6 0,2
Sacharidy, g 64 52,7 3,6

Poznámka. Čísla môžu kolísať. Ovplyvňuje ich rozmanitosť a miesto rastu bôbov.

Výkon: obsah bielkovín červených a bielych členov rodiny strukovín je vysoký. Tento proteín je ľahko stráviteľný. Existuje však aj veľa uhľohydrátov.

 Pozor! Na rozdiel od mäsa fazuľa neobsahuje prakticky žiadny tuk (nie viac ako 2%).

Sacharidy alebo bielkoviny

Fazuľa obsahuje komplexné uhľohydráty aj proteíny... Táto kompozícia z neho robí nenahraditeľný produkt pre rôzne druhy stravovania. Na tomto zozname sú však samostatné zelené fazule s bielkovinami, tukmi a uhľohydrátmi, ktoré sa približujú hodnotám zeleniny. Obsahuje málo sacharidov a bielkovín. Hlavnou hodnotou je vlákno. Vláknina z tohto druhu strukovín zlepšuje trávenie.

Sú fazule bielkovinou alebo uhľohydrátom? - rozumieme zloženiu a vlastnostiam produktu

Príbeh jedného experimentu

Nedávno jeden televízny kanál vykonal zaujímavý experiment... Tri ženy s nadváhou približne rovnakého veku schudli s fazuľami do 10 dní. Mali rovnakú stravu, ale používali rôzne druhy fazule. Na konci štúdie boli výsledky porovnané.

Aký druh fazuľového produktu si myslíte, že sa žiadateľovi podarilo schudnúť najviac? Najlepší výsledok dosiahol účastník, ktorý v miskách použil zelené fazule.... Organizátori experimentu to vysvetlili tým, že zelená odroda je najnižšou kalorickou hodnotou všetkých druhov tohto produktu z fazule. Druhé miesto bolo pre účastníka s červenou fazuľou. Tretí - použitie bielej odrody v miskách.

Ale miesta nie sú zmysluplné. Všetci účastníci výrazne schudli za 10 dní... Pri individuálnom výživovom programe každý z nich počas experimentu stratil hmotnosť štyri až šesť kilogramov.

Ako variť

Obchody predávajú sušené biele a červené fazule. Aby sa urýchlilo varenie, je vopred namočené... Dobre napučiava v studenej vode. Pred varením vypustite vodu.

Zelené fazule sa často predávajú mrazené. Väčšina žien v domácnosti varte bez prvého rozmrazovania.

Aké jedlá sa varia

Z tohto produktu z fazule je možné pripraviť veľa rôznych pokrmov. - a fazuľové šaláty, polievky a prílohy. Počet kalórií sa určuje na základe kvality prísad a ich pomerov. V receptúrach s presným pomerom dávame navyše obsah kalórií a BJU misky.

Biele fazule dusené so zeleninou a kuracím mäsom

Vyprážaná zelenina sa pridáva do predvarených bielych fazúľ až do polovice varenia (cibuľa, zeler, paprika a mrkva) a kuracie filé. Celkom spolu dusili 25-30 minút. Jedlo sa podáva horúco.

Zelené fazuľové omelety

Fazuľa (250 g) sa smaží na panvici 6 až 8 minút na miernom ohni... Zmes omeliet zo 4 vajec, soli a 100 g mlieka sa pripravuje osobitne. Zmes sa naleje do panvice. Pečieme na miernom ohni 3-4 minúty. Kalorický obsah misky je 358 kcal. BJU = 30 g / 20 g / 13 g.

Fazuľové struky so zelenými hubami

Na predhriatej panvicu položte mrazené nasekané huby a struky... Soľ, korenie, dusíme asi 20 minút pod vekom, až kým sa kvapalina neodparí. Hmota sa zmieša s kyslou smotanou a rozloží sa ďalších 5 minút.

Dušené červené fazule v paradajkovej omáčke

Vezmite 1-2 mrkvy a paradajkovú omáčku na pohár uvarenej fazule alebo prilepiť. Podľa potreby pridajte cibuľu. Celkom spolu dusili 15 - 20 minút pod vekom.

Sú fazule bielkovinou alebo uhľohydrátom? - rozumieme zloženiu a vlastnostiam produktu

Fazuľa lobio s vlašskými orechmi

Na výrobu lobio do varenej fazule pridajte cibuľu, cesnak, koriander, bazalku a papriku... Všetko dusíme spolu 10 minút. Na záver pridajte nakrájané vlašské orechy a nechajte ho variť ďalších 10 minút.

Pate

Pre toto jedlo vhodné sú varené biele alebo červené fazule a konzervované fazule... Posúva sa v mlynčeku na mäso alebo šľahačkou v mixéri spolu s vyprážanou cibuľou alebo klinčekom čerstvého cesnaku. Uchovávajte v chladničke.

karbonátky

Na 150 g varenej fazule vezmite 40 g vyprážanej cibule a 1 vajce... Všetko prechádza mlynčekom na mäso alebo je nasekané v mixéri. K hmote sa pridá múka (20 g). Vyprážajte na panvici v oleji (20 g) do zlatohnedej formy. Kalorický obsah misky je 593 kcal. BJU = 25 g / 27 g / 62 g.

záver

Zistili sme, že fazuľa dodáva telu bielkoviny aj uhľohydráty. Preto v spore na tému „Sú fazuľa bielkoviny alebo pomaly uhľohydráty?“ nie je víťaz. Každý má pravdu svojím vlastným spôsobom. Tento strukovinový produkt poskytuje ľudskému telu veľa výhod. S ním môžete schudnúť a udržiavať rovnováhu bielkovín a uhľohydrátov v tele. V kombinácii s inými prísadami je možné pripraviť veľa chutných jedál.

Pridať komentár

záhradné

kvety