Ako správne zalievať cibuľu na otvorenom poli av skleníku

Cibule sú veľmi starodávna kultúra, známa už viac ako 5 tisíc rokov. Pravidlá pestovania už boli dôkladne preštudované, ale obyvatelia letného obdobia nie vždy dostanú dobrú úrodu. Požiadavky na podmienky zalievania a výživy tejto plodiny sa líšia v rôznych štádiách rastu v závislosti od účelu pestovania: na okrúhlicu, na nútenie zelenia, na získanie sadeníc. Poďme analyzovať tieto nuansy v našom dnešnom článku.

Všeobecné pravidlá a normy pre zalievanie cibule

Cibuľa je stabilná plodina, ktorá nie je rozmarná, ale pre normálny rast potrebujú vhodné miesto výsadby a optimálny režim polievania.

Prečo vodná cibuľa

Vegetatívnymi časťami rastliny sú v priemere 90% vody. Veľkosť žiaroviek priamo závisí od aktuálnosti a množstva zavlažovania. Na zvýšenie obsahu organických látok (okrúhlica a zelenina) cibuľa vyžaduje veľa výživy. Voda poskytuje rastlinám prístup k živinám, ktoré potrebujú pravidelne a rovnomerne prísť.

Nedostatok vlhkosti slúži ako signál na zastavenie vegetatívneho procesu a na začatie dozrievania cibúľ.

Ako správne zalievať cibuľu na otvorenom poli av skleníku

Kedy a ako často

Obzvlášť dôležitý je rozvrh vlhkosti vo fázach tvorby koreňov, rastu hmoty listov a samotnej cibule.

Po výsadbe je rastlina aktívne napojená. Počas tohto obdobia sa indikátor pôdnej vlhkosti udržuje v rozmedzí 70%. Akonáhle žiarovky dosiahli optimálnu hodnotu odrodová veľkosť, zalievanie sa zníži a vo fáze dozrievania sa úplne zastavia.

Dôležité! Berú teplú vodu na zavlažovanie. Čerstvá studňa alebo voda z kohútika sa nepoužívajú bez predbežnej infúzie. Približná norma je vedro kvapaliny na 1 m2 výsadby. Tento objem je upravený podľa zrážok a pôdnych podmienok.

Keď tlačíte na perie, cibuľa je počas vegetačného obdobia navlhčená.

Ako správne zalievať

Správne zavlažovanie zabezpečuje konštantnú rovnomernú vlhkosť pôdy do hĺbky rozšírenia koreňového systému bez vytvárania pôdnej kôry a stagnácie vlhkosti. Zavlažovacie metódy cibule sú šetrné: kropenie (do zelene), medzi riadkami (za okrúhlice), metóda kvapkania.

Na otvorenom poli

Atmosférické a pôdne procesy významne ovplyvňujú vlhkosť vzduchu v rastlinných lôžkach. Potreba ďalšieho zalievania sa určuje kontrolou stavu pôdy v hĺbke niekoľkých centimetrov.

Pozor! Je dôležité vyhnúť sa tomu, aby sa na žiarovky dostala tekutina, aby sa zabránilo hnilobe. Regulácia tlaku vody neumožňuje eróziu pôdy.

Zelenina sa zavlažuje ráno alebo večer, nie v horúcom počasí. Zabráni sa tým popáleniu listov a pôde rýchlo vyschne. Voda sa používa teplá (+17 ... + 18 ° C).

V skleníku

Pestovanie cibule v skleníkoch sa vykonáva po celý rok, najmä na nútenie vysokej kvality hojných zelení (na perie).... Okrem obvyklej cibule sa používajú viacročné odrody: pór, batun, šalotka a iné.

Cibuľa sa pestuje na perie hustejšie ako na repe. Keď pôda vyschne, zalejte kultúru z kanvy (kropenia) teplou vodou.Zvyčajne sa zvlhčuje menej často ako vonku (za suchého počasia), pretože v skleníkoch je menej vetrania a udržiava sa stála vlhkosť vzduchu. V niektorých skleníkoch sa cibuľa pestuje hydroponicky.

Zavlažovanie kvapkaním

Zavlažovanie kvapkami je najúčinnejšou metódou, pretože:

 • zabraňuje riziku zamokrenia a erózie pôdy;
 • významne šetrí vodné zdroje vrátane znižovania strát odpadovej vody;
 • vám umožňuje dávkovať hnojenie;
 • chráni žiarovky a perie pred popálením a namáčaním;
 • udržuje dobré vlastnosti pôdy: minerálne zloženie, uvoľnenie atď.

Súčasne s kvapkovou závlahou sa uskutočňuje hnojenie (kultúra sa dodáva tekutými hnojivami).

Ako zavlažovať v rôznych fázach vegetačného obdobia

Hlavnými tajomstvami sú rôzne rýchlosti zavlažovania v rôznych fázach rastu.

Ako správne zalievať cibuľu na otvorenom poli av skleníku

Pred nástupom na pobyt

Pred výsadbou cibule sa pôda rozleje do veľkej hĺbky dvojitou dávkou tekutiny. Na dezinfekciu sa odporúča používať nielen vodu, ale aj slabý roztok manganistanu draselného.

Pri takom hojnom zalievaní sa sadenice vysadia nasledujúci deň, keď pôda dosiahne optimálny obsah vlhkosti.

Pri skorej jarnej výsadbe, keď je v zemi stále veľa prirodzenej vlhkosti, nie je potrebné predsádzanie zavlažovania postelí.

Ihneď po pristátí

Po výsadbe semien sa pôda zvlhčí, aby sa začali pestovacie procesy. Dokonca aj pri jesennej výsadbe pred zimou musí koren zakoreniť pred odchodom „do odpočinku“ do jari.

Keď sa objavia sadenice a počas obdobia aktívneho rastu

Pre cibuľu je dôležité, aby vrstva pôdy v hĺbke 10 cm zostala rovnomerne vlhká.

Pozor! Hlavnou vecou pri určovaní potreby zavlažovania je suchosť pôdy v koreňovej vrstve. Je neprijateľné, aby sa na povrchu zeme objavili trhliny.

Pod holým nebom sa frekvencia zavlažovania určuje v závislosti od poveternostných podmienok (v neprítomnosti dažďa - 1 - 2-krát týždenne). V skleníku napojená každých 10 dní.

Bow na perie

Perie je sukulentné, ak je v žiarovke dostatok živín. Kultúru hojne zalievajte počas celého obdobia rastu zelene (berúc do úvahy teplotné podmienky v skleníku). Pri teplotách okolo + 15 ... + 20 ° C je voda mierna, raz týždenne, v priemere 3 litre na 1 m2. Pri výraznom zvýšení teploty vzduchu (viac ako + 25 ° C) sa zvýši tak frekvencia zvlhčovania (1krát za 4-5 dní), ako aj objem kvapaliny (3 až 4 litre na 1 m2).

Pred zberom úrody

Intenzita zalievania sa znižuje, keď vrchol rastových procesov prechádza. Uloženie vrcholov v 30 - 40% rastlín slúži ako signál na zníženie vlhkosti. Nie je potrebné stimulovať rast nových listov. Počas tohto obdobia sa živiny pohybujú od zelenej hmoty a koncentrujú sa v cibuli. Keď perie začne aktívne žltnúť a vyschnúť, zavlažovanie sa úplne zastaví.

Ako zavlažovať veľkú cibuľu

Zvláštnosť zavlažovania pestovanej cibule je spojená s potrebou chrániť už utvorené hlavy pred zmáčaním. Metódy zvlhčovania výsadby dažďom a koreňmi sa medzi riadkami nahradia zavlažovacou technikou.

Pôda na výsadbách cibule sa povrchovo uvoľní, aby nedošlo k poškodeniu koreňov ležiacich v hornej vrstve.

Nebezpečenstvo pretečenia

Napriek zvýšenej potrebe vodnej cibule je v určitých fázach rastu dôležité nepreháňať ju vlhkosťou.

Pozor! Nadmerné zalievanie, najmä na ťažkých pôdach, podporuje rozvoj hniloby rastlín.

Pri nadbytku vlhkosti sú kríky ovplyvnené múčnatkou, cibule praskajú a na nich sa objavujú plačové plochy. Keď sa objavia prvé známky poškodenia, zavlažovanie sa zastaví.

Kedy zastaviť zalievanie

Na úplné dozretie žiaroviek 1 - 2 týždne skôr úrodu zavlažovacie zastávky (približne od konca júla do začiatku augusta).

Čas na zber zeleného peria prichádza, keď dosiahne požadovanú dĺžku. V tomto prípade zastavia zvlhčovanie kultúry 2-3 dni pred plánovaným rezom, aby sa perie nezkazilo z kvapaliny.

Ako a prečo zalievať cibuľu zmesou živín

Cibuľa vyberá z pôdy veľkú zásobu živín, preto má hnojivé zavlažovanie priaznivý účinok.

Slaná voda

Záhradníci často hnojia cibuľové plantáže slanou vodou. Je cenovo dostupný a ekonomický a soľ obsahuje nielen prvky prospešné pre kultúru, ale odpudzuje aj škodlivý hmyz (napríklad cibuľové muchy).

Z dôvodu ochrany a kŕmenia sa rastliny polievajú slanou vodou najviac 3krát za sezónu s intervalom 2 až 3 týždne. K roztoku zoberte 200 - 300 g soli do vedra s vodou. Nalejte do koreňa.

Dôležité! Časté zalievanie slanou vodou zhoršuje kvalitu pôdy a solí ju. Aby sa tento negatívny účinok neutralizoval, na konci sezóny sa na postele aplikuje dvojnásobná dávka organických hnojív.

Niekoľko hodín po tomto ošetrení sa lôžko zavlažuje obyčajnou zahrievanou vodou.

Voda s obväzom

Ako správne zalievať cibuľu na otvorenom poli av skleníku

Pri správnom oplodnení lôžok pred výsadbou sa prvý koreňový dresing aplikuje po 2 až 3 týždňoch. Je lepšie používať organické hnojivo, pretože na prvej cibuli je potrebné dusík.

Do konca júla sa za normálnych podmienok výsadby pridávajú komplexné hnojivá s rovnakou frekvenciou. Ak sa objavia príznaky hladovania (bledosť peria, pomalý vývoj cibúľ), upraví sa zloženie a postupnosť obväzov.

Polievanie zelenej cibule v skleníku a na otvorenom poli

V skleníku nedochádza k atmosférickým zrážkam, takže tu sa rozvrh zvlhčovania líši od plánu používaného vonku.

V otvorenom poli je kultúra napojená 1-2 krát týždenne (v závislosti od počasia). Pôda sa namočí do hĺbky 10 cm, potom sa pôda medzi riadkami starostlivo uvoľní, čo zabezpečí rovnomernú vlhkosť pôdy a zabráni tvorbe kôry.

V skleníku je plán zavlažovania jasný, zvyčajne každých 10 dní. Uvoľnenie pôdy sa nahradí mulčovaním, pretože výsadba cibule je za takýchto podmienok hustejšia.

Ako zavlažovať cibuľu osiva

Existujú tri spôsoby pestovania cibule zo semien:

 • dvojročný cyklus, v ktorom sa súbory získavajú v prvom roku;
 • pestovanie cibúľ zo semien za jeden rok;
 • metóda sadenice.

Aby sa získali zdravé sadenice, kultúra sa počas rastu zavlažuje 1-2 krát týždenne. Zavlažovanie sa zastaví v štádiu dozrievania žiaroviek.

Pred zasiatím skoro na jar sa lôžko dezinfikuje horúcou vodou, semená sa položia do drážok, posypú sa humusom a pokryjú sa filmom na zachovanie vlhkosti. Film sa odstráni až po výskyte výhonkov. V budúcnosti sa vykonáva štandardné zavlažovanie a kŕmenie, ako už bolo uvedené.

Pri treťom spôsobe sa sadenice najprv pestujú zo semien doma. Plodiny sa postriekajú tak, aby sa nepoškodili jemné výhonky. Po prvom ponore na otvorenom teréne sa sadenice zvlhčujú každý deň, aby sa úspešne zakorenili. Následná starostlivosť o cibuľu je štandardná.

Vlastnosti zavlažovacích systémov postrekovačov

Zavlažovanie postrekovačov je účinné pri údržbe trávnikov, skleníkoch a veľkých plochách plodín.

Samotná inštalácia je systém potrubí s vodnými postrekovacími tryskami - postrekovačmi. Postrekovací efekt sa vytvára pomocou difúzorov v dýzach. Takéto zariadenie má priaznivejší účinok na rastliny, dokonca v porovnaní so zavlažovaním.

Vlastnosti zvlhčovania postrekovača:Ako správne zalievať cibuľu na otvorenom poli av skleníku

 • optimálna frekvencia a rýchlosť zavlažovania za každého počasia;
 • žiadne riziko erózie pôdy alebo tvorby pôdnej kôry;
 • navlhčí sa nielen koreňový systém, ale aj povrchová vrstva vzduchu;
 • vlhkosť a kŕmne zmesi sú rovnomerne rozložené;
 • teplota pôdy klesá, čo bráni jej vyschnutiu.

Náklady na zavlažovanie postrekovačov sú vysoké, ale v južných oblastiach našej krajiny je jeho použitie ekonomicky výhodné.

tipy a triky

Aby získali úrodu vysokej kvality, pestovatelia zeleniny sledujú niektoré jemnosti pestovania cibule:

 1. Na urýchlenie dozrievania v druhej polovici vegetačného obdobia sú cibule tepelne neupravené alebo potiahnuté čiastočným zlomením koreňov.
 2. Pri dlhodobom daždivom počasí sú cez cibuľové postele usporiadané filmové markízy, ktoré chránia kultúru pred navlhnutím. To platí najmä v auguste.
 3. Zeleninu zalejeme rovnomerne, inak sa vytvoria žiarovky nízkej kvality so striedavými šťavnatými a suchými šupinami, čo nepriaznivo ovplyvní trvanlivosť plodiny.

Prečítajte si tiež:

Ako jesť cibuľu na chudnutie: recepty na stravu.

Prestaňte plakať v kuchyni: naučte sa rezať cibuľu bez sĺz.

Ako zavárať uhorky v polykarbonátovom skleníku: pokyny a základné pravidlá.

záver

Vyvážený zavlažovací režim je hlavnou podmienkou na získanie bohatej a kvalitnej úrody zelene alebo cibule. Správna organizácia zavlažovania zabezpečuje nielen dodržiavanie kvantitatívnych štandardov, ale aj optimálnu frekvenciu vlhkosti v rôznych fázach vegetačného obdobia.

Pridať komentár

záhradné

kvety