Pôda na pestovanie citrónov doma

Milovníci rastlín nezasádzajú citróny na záhrade, ale doma - v kvetináči. Takéto podmienky sú vhodnejšie ako iné pre rozmarný exotický strom, pretože je jednoduchšie zabezpečiť mu náležitú starostlivosť doma. Jednou z podmienok pre zdravie a zdravie rastlín je vyvážená a výživná pôda. Aká by mala byť pôda pre citrón doma a ako ju pripraviť, v článku sa budeme zaoberať.

Aká pôda je potrebná pre indoor citrón

Ak chcete pestovať citrón v hale, vyberte priedušnú a ľahkú pôdu. Optimálna úroveň kyslosti je 5,5 - 7 pH, príliš kyslá pôda vedie k chorobám a smrti rastliny.

V pôde by nemali byť žiadne veľké hrudky. To bráni koreňovému systému absorbovať živiny, čo vedie k nedostatkom mikroživín. V pôde by tiež nemali byť listy, vetvy a iné cudzie telesá.Pôda na pestovanie citrónov doma

Pôdna zmes sa pripravuje z niekoľkých zložiek. Vhodnou možnosťou je zloženie záhradnej a listovej pôdy. Je ľahký a výživný, priedušný a priepustný pre vlhkosť.

Odporúča sa rozdrviť záhradnú pôdu, dezinfikovať ju pred použitím, aby sa zbavili baktérií a hmyzu. Záhradná pôda sa v lete pozberá, odreže vrstvu a preoseje sa cez jemné sito.

Listová pôda je humus spadnutých listov. Na prípravu tejto pôdy na citrón si letní obyvatelia zhrabnú všetky spadnuté lístie na hromadu, ktorá sa zaleje teplou vodou a kaly. Na zníženie kyslosti pridajte 500 g vápna. Pôda je sypká, ľahká a výživná.

Pozor! Na zvýšenie priepustnosti Zeme do vzduchu sa pridá rafinovaný riečny piesok. Zasahuje do šírenia húb a baktérií, ktoré vedú k hnilobe koreňov vo vnútornom citróne. Piesok navyše udržuje teplo a vlhkosť.

Vytváranie citrónovej zeminy doma

Je lepšie zasadiť citrón do pripravenej pôdy. Za týmto účelom si obyvatelia leta kupujú potrebné prísady a vybavenie, študujú technológiu prípravy pôdy.

Poďme ďalej študovať, akú pôdu potrebujeme na citrón.

Požadované prísady

Existuje veľa možností ako pripraviť pôdu pre citrón vo vnútri. Jednou z najbežnejších je zmes záhrady, trávnika, listovej pôdy s pridaním dreveného uhlia a hnoja. Živná pôda sa tiež získava zo zmesi sodnej a listovej pôdy s prídavkom rašeliny.

To znamená, že takmer všetky technológie obsahujú tieto zložky:

 • záhradná pôda;
 • list;
 • sod;
 • rašelina;
 • humus;
 • riečny piesok;
 • uhlie.

Na prípravu zeminy na citrón v interiéroch sa používajú aj umelé komponenty:

 1. Vermikulit. Externe podobné štiepkam, šetrné k životnému prostrediu a bezpečné. Pohlcuje prebytočnú vodu a môže nahradiť riečny piesok. Obsahuje horčík, vápnik, železo a kremík.
 2. Dolomit. Je vhodný nielen pre citrón, ale aj pre všetky citrusové plody. Obsahuje vápnik a mangán, udržuje optimálnu úroveň kyslosti pôdy a zabraňuje hnilobe koreňov.

Základné pravidlá

Pri používaní záhradnej pôdy skontrolujte, či v nej nie sú korene, hmyz ani tráva. Ak existujú, pôda je vopred vyčistená a musí byť preosiata cez sito.

Ak sa používa listová pôda, je lepšie ju zobrať pod lipami. Za týmto účelom sa odstráni a preosieva vrstva 5 cm, aby sa zbavili veľkých častíc. Odborníci neodporúčajú využívať pôdu pod ihličnatými stromami.Má vysokú kyslosť a obsahuje látky škodlivé pre citróny v interiéri.

Ak recept obsahuje drevené uhlie, použije sa breza. Rozdrví sa na prášok, v tejto forme sa vstrebáva rýchlejšie. Pri varení sa uistite, že všetky ingrediencie sú navzájom dobre premiešané a neobsahujú cudzie inklúzie.

Je to zaujímavé:

Prečo citrón doma kvitne a čo treba urobiť, aby ho opravil

Návod na starostlivosť o citrón Pavlovsk doma

Na chudnutie používame chutné a zdravé citróny

Podrobné pokyny

Domáca vnútorná citrónová pôda je lepšia ako pôda kúpená v obchode.

Technológia prípravy živného substrátu:

 1. Zmiešajte v rovnakých dieloch sódy, listy, rašelinu.
 2. Pridajte dobre premytý riečny piesok v množstve 10% z celkovej hmotnosti.
 3. Všetko dôkladne premiešajte.
 4. K 1 litru hotovej zmesi sa pridá 40 g granulovaného superfosfátu.
 5. Zmes sa v peci parí 2 hodiny pri teplote +90 ° C, ochladí sa.

Naparovanie ničí larvy hmyzu a patogény choroby... Spolu s nimi však niektoré užitočné látky zmiznú a mikroflóra substrátu sa zhoršuje. Aby sa tomu zabránilo, dusí sa iba zem (list, záhrada, trávnik) a na konci sa pridajú zvyšné časti (rašelina, piesok).

Pôda na pestovanie citrónov doma

Hnojenie a starostlivosť o pôdu pre domáce citrón

Vnútorný citrón by nemal byť predsušený, inak rastlina preleje listy a odumrie. Na zavlažovanie sa používa rozmrazená rieka alebo dažďová voda. V extrémnom prípade je vhodný kohútik zahriaty na izbovú teplotu.

Zalievanie citróna po celej zemskej vrstve, rovnomerne rozptyľujúca vlhkosť. V lete je citrón navlhčený 3-krát týždenne, v zime 1-krát. Množstvo zavlažovania tiež závisí od toho, kde sa rastlina nachádza. Napríklad, ak máte batériu, navlhčite pôdu častejšie.

Citrón dobre reaguje na minerálne tekuté krmivo. Prinesú sa o 3 roky neskôr pristávacia, použite superfosfát alebo dusičnan amónny. Rastlina tiež miluje zložité hnojivá, napríklad „Kemiru“ alebo citrusovú zmes. Vyznačujú sa vyváženým zložením. Hnojivá sa aplikujú raz za 1,5 mesiaca.

Pozor! Kvôli ochrane citróna pred chorobami a škodcami hmyzu sa pôda zalieva mydlovou vodou. 100 g strúhaného mydla sa naleje do 1 litra vody a privedie sa pod krík.

Pôda na pestovanie citrónov doma

záver

Pred výsadbou citróna doma sa odporúča študovať, akú pôdu miluje. Spravidla ide o zmes záhradnej, listovej a trávnikovej pôdy s prídavkom piesku, dreveného uhlia a vermikulitu.

Pôdna zmes by mala byť výživná a ľahká, bez veľkých hrudiek zeme, trávy, koreňov. Zložky sa zmiešajú a naparujú v peci, aby sa usmrtili nebezpečné baktérie a larvy. Počas pestovania sa citrón pravidelne polieva a napája minerálnymi tekutými hnojivami.

Pridať komentár

záhradné

kvety