Jedlá zimolez "Swan" pre čerstvú spotrebu a výrobu zákuskov

Labuť nie je ani zďaleka nová zimolez, ale jej popularita medzi letnými obyvateľmi zostáva stabilná. Je to vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam, medzi ktoré patrí nielen príjemná chuť ovocia, ale aj mrazuvzdornosť, nenáročnosť a dekoratívny vzhľad kríkov.

Aká je táto rozmanitosť zimolez

Swan je jedlá odroda zimolezu so stredným dozrievaním. Schválené na pestovanie vo všetkých regiónoch.

Plodenie sa začína 3-4 roky po výsadbe, priemerný výnos je 40 c / ha. Plody majú hustú dužinu, čo priaznivo ovplyvňuje udržanie kvality a transportovateľnosti.

Stručná história pôvodu a distribúcie

v podstate zimolez rastie na severnej pologuli. Väčšina kríkov je dekoratívna - plody, ktoré sa na nich vyskytujú, sa nejedia. Rastlina sa začala domestikovať začiatkom 20. storočia. Počas tejto doby chovatelia chovali mnoho jedlých odrôd, z ktorých jednou je labuť.

Toto je zimolez línie Kamčatka. Odroda bola chovaná chovateľmi All-Russian Institute of Plant Genetic Resources pomenovaných po V.I. NI Vavilov (Petrohrad) na základe pavlovskej zimolezu a sadeníc č. 21-1.

Odroda bola zaradená do štátneho registra Ruska v roku 1999.

Vlastnosti a opis puzdier

Jedlá zimolez labuť pre čerstvú spotrebu a zákusky

Labuť je mohutná (výška asi 2 m), mierne rozprestierajúca sa kríky so zaoblenou korunou a rovnými silnými vetvami. Mladé výhonky sú hladké, majú hnedasto-zelený odtieň, kôra na starších je hnedšia a postupom času odlupuje.

Listy sú veľké, podlhovasté, oválne, so špičatou základňou a vrcholom, mierne vyklenuté, sfarbené do sýtej zelenej farby.

Počas kvitnutia, ktoré sa vyskytuje začiatkom mája, sa v osách listov objavujú dvojice stredne veľkých žltých kvetov.

Referencie. Krajinári často používajú túto škálu zimolezov na zdobenie záhrad a vytváranie živých plotov.

Odolné voči teplotám

Kríky vydržia teploty až do -40 ... -50 ° C a neboja sa na jar spätných mrazov. Nevyžaduje úkryt, ani keď sa pestuje v severných oblastiach.

Odolnosť proti vlhkosti a suchu

Odroda sa vyznačuje priemerným stupňom odolnosti voči suchu. To znamená, že kríky tolerujú neprítomnosť polievania mesiac a súčasne prinášajú ovocie, ale pri dlhšom nedostatku vlhkosti klesajú úrody, bobule strácajú na váhe a v chuti sa objavuje horkosť.

Pri nadmernom zavlažovaní a stojatej vlhkosti existuje riziko rozpadu koreňového systému.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda je voči väčšine odolná choroby, ale v prípade porušenia agrotechnických požiadaviek môžu vzniknúť:

 • múčnatka;
 • cercosporosis;
 • vírus mozaiky;
 • bakteriálna rakovina.

Medzi škodcami je najväčšou hrozbou pre labute mšica, existuje tiež riziko zasiahnutia kliešťami, prstami prstov a húsenicami.

Charakteristiky a opis ovocia

Jedlá zimolez labuť pre čerstvú spotrebu a zákusky

Bobule majú podlhovastý valcový tvar v tvare valca, dorastajú do dĺžky 2,7 ​​cm a vážia 1,2 - 1,6 g. Pokožka je hustá, hrbolatá, modro-modrá s jemným voskovým povlakom.

Buničina je béžová so zeleným odtieňom, hustá a nahrubo. Má sladkokyslú chuť a jemnú, príjemnú arómu.

Ovocie obsahuje 8,4% cukru, 2% kyseliny, 63,6 mg kyseliny askorbovej, ako aj jód, zinok, kremík, pektín, draslík, vitamíny skupín A, C, B.

Oblasti ich použitia

Ovocie labute sa vyznačujú všestrannosťou.... Sú vhodné na čerstvú konzumáciu, mrazenie, prípravu kompotov, džúsov, zaváranín, džemov a iných druhov konzerv. Používajú sa tiež ako náplň do pečiva a do výroby domácich vín.

Listy a konáre sa používajú v tradičnej medicíne na prípravu liečivých odvarov a infúzií.

Výhody a nevýhody odrody

Výhody Honeysuckle Swan:

 • príjemná dezertná chuť a bohaté chemické zloženie bobúľ;Jedlá zimolez labuť pre čerstvú spotrebu a zákusky
 • dobrá prepravovateľnosť;
 • dekoratívny vzhľad kríkov a možnosť ich použitia v krajinnom dizajne;
 • odolnosť proti mrazu;
 • skoré rodenie;
 • možnosť univerzálneho použitia ovocia;
 • pomalý vývoj výhonkov v prvých rokoch života;
 • dobrá odolnosť proti chorobám a škodcom;
 • nízke drobenie.

Nevýhody odrody:

 • náchylnosť na útoky vošiek;
 • ťažký zber;
 • prítomnosť kyslosti v chuti.

Pestovateľská technológia

Napriek nenároćnosti a vytrvalosti odrody je potrebná správna starostlivosť a pohodlné podmienky na získanie zdravých, hojne vykvitajúcich kríkov.

Vhodný na pestovanie sadeníc dlhých 35 - 40 cm s uzavretým koreňovým systémom a 3-4 silnými výhonkami.

Referencie. Aby sa kríky s otvoreným koreňovým systémom zakorenili lepšie, pred výsadbou sa umiestnia do roztoku stimulátora rastu („Epin“, „Kornevin“) na 2 až 3 hodiny.

Optimálne podmienky

Zimolez je vysadený na chránenom a dobre osvetlenom mieste... V čiastočnom tieni kríky rastú a vyvíjajú sa dobre, ale nedostatok svetla negatívne ovplyvňuje výnos a chuť bobúľ.

Rozmrazovanie škodí koreňovému systému rastlín. Preto pri výbere miesta na výsadbu sa kontroluje úroveň výskytu podzemnej vody - mali by byť minimálne 1 m od zemského povrchu.

Labuť uprednostňuje ľahkú úrodnú pôdu s dobrým prevzdušňovaním, priepustnosťou pre vlhkosť a nízkou alebo neutrálnou kyslosťou. Najlepšie je stredne alebo mierne podzolizovaná pôda, hlinitá alebo piesčitá hlinitá hlinka.

Čas pristátia a pravidlá

Labuť sa pestuje na jar (marec) alebo koncom leta - začiatkom jesene (august - september).

Referencie. Keď sa zasadia na jar, kríky často ochorejú, zakrpatia a nemajú čas sa prispôsobiť začiatku začiatku vegetačného obdobia.

Schéma pristátia:

 1. Vykopajte vykladacie drážky 40 x 40 cm.
 2. Naplňte vrstvu drenáže z rozbitých tehál, kamienkov alebo sutiny až na dno.
 3. Na vrch nalejte zmes živín (polovica vykopanej zeminy, 2 vedrá kompostu, 1 liter popola, 50 - 60 g superfosfátu).
 4. V strede vytvorte kopec pôdy, položte naň semenáčik a rozšírte jeho korene.
 5. Naplňte všetky medzery v nádrži a vode (spotreba vody - 2 vedrá na krík).
 6. Keď sa pôda po zalievaní usadí, pridajte viac živín, aby bol koreňový golier hlboký 2 až 3 cm.

Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 1 m, medzi radmi - 2 m.

Ďalšia starostlivosť

Zimolez sa polieva 1-2 krát týždenne a do každého kríka sa nalieva 10-15 litrov vody. Frekvencia zavlažovania sa podľa potreby zvyšuje, napríklad počas horúcich a suchých letov.

Referencie. Aby sa udržala vlhkosť v pôde, je posypaná rašelinou.

Po zalievaní alebo daždi sa pôda uvoľní, aby sa zlepšilo nasýtenie koreňov vlhkosťou a kyslíkom, a burina sa odstráni burinou, ktorá oblasť zahusťuje.

Kŕmenie rastlín začína 1-2 roky po výsadbe. Na jar sa do každého kríka, v minerálnych hnojivách obsahujúcich komplex jeseň, aplikuje 5-8 kg hnoja, najlepšie na hnojenie, v ktorom je zvýšený obsah draslíka a fosforu.

Na jar (pred prestávkou na púčiky) a na jeseň (pred mrazom) sa vykonáva sanitárne prerezávanie, ktoré odstraňuje staré, poškodené a rastúce vetvy z kríkov.Pre kríky staršie ako 7 rokov, každé 3 roky, omladzujúci prerezávanie - na jeseň sú všetky výhonky odrezané a konope zostane dlhé 30 - 40 cm.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Choroby, ktoré môžu ovplyvniť labuť:

choroba príznaky liečba
Múčnatka Na zadnej strane listov sa tvorí biely kvet Liečba liekom Tiovit, Topaz
Cercosporosis Na listových doskách sa objavujú biele škvrny s hnedými okrajmi Striekanie kríkov pomocou "Fundazolu" alebo síranu meďnatého
Mozaikový vírus Listy sa vyvíjajú zle, zmenšujú sa Neexistuje žiadny liek. Postihnuté kríky sa vykopali a spálili
rakovina Vredy sa objavujú na dreve Rastliny sa vykopali a spálili. Kríky sa na jeseň, na jar a počas kvitnutia ošetrujú síranom meďnatým

Medzi škodcami tejto odrody sú vošky obzvlášť nebezpečné. Aby sa zabránilo jeho vzhľadu, rastliny sa postriekajú infúziou cesnakového korenia. Ak už hmyz napadol kríky, ošetrujú sa insekticídmi („Aktara“, „Biotlin“, „Iskra“).

Rastliny môžu tiež útočiť na kliešte, prstové oká a húsenice. Na boj proti nim sa používajú insekticídne prípravky („Inta-Vir“, „Actellik“).

Referencie. Použitie insekticídov je povolené iba pred pučaním a po zbere.

prezimovanie

Rastliny začínajú pripraviť sa na zimu začiatkom októbra. Aby sa to dosiahlo, kríky sa porezajú a pôda v lokalite sa burinu a zbaví zvyškov rastlín a iných biologických zvyškov, aby sa predišlo riziku škodcov a chorôb húb.

Potom sa pôda uvoľní, aplikujú sa hnojivá na báze fosforu a draslíka, ktoré sa rozliajú fungicídmi (Vectra, Gamair) a insekticídy (Akarin, Aktara), aby sa zabránilo chorobám a objaveniu sa hmyzu, a mulčujú sa rašelinou.

Kríky dobre tolerujú mráz a nepotrebujú prístrešok.

rozmnožovanie

Labuť sa šíri zelenými alebo lignifikovanými odrezkami, vrstvením a rozdelením kríkov.

V lete, po zbere, sa z centrálnej časti stoniek odrežú 7 až 12 cm dlhé zelené odrezky tak, že každá z nich má 4 internody s púčikom a listom. Na jeseň alebo skoro na jar sa zozbierajú lignifikované odrezky s 3 až 5 internódami.

Odrezky sa ošetria stimulátorom rastu (Kornevin), umiestnia sa do zmesi rašelina a piesok (pomer 1: 2), prehĺbia sa o 2 až 4 cm, nádoba s rastlinami sa pokryje polyetylénom. Pôda je napojená každý deň a skleník je vetraný. Rezne sa zakoreňujú po 2 až 3 týždňoch.

Pre zrelé rastliny sa používa metóda delenia. Kríky sú vykopané, koreňový systém je rozdelený na niekoľko častí, na sekcie sa pôsobí popolom a potom sa vysadia na trvalé miesto.

Pre reprodukciu sa silná výhonka rastúca pod vyberá vrstvením, ohýbaním na zem a zakopaním v nej. Keď tvorí nezávislý koreňový systém, je oddelený od materského kríka a zasadený do zeme.

Funkcie pestovania tejto odrody v závislosti od regiónu

Technológia pestovania labute nezávisí od regiónu, líšia sa iba optimálne podmienky pristávacia sadenice. Takže v miernom podnebí je lepšie pestovať rastliny v polovici septembra av južných oblastiach - začiatkom októbra.

Referencie. V prípade jarnej výsadby sa riadia časom topenia snehu.

Opeľovacie odrody

Táto kultúra je samooplodná, a preto sa v okolí vysádzajú vhodné opeľovacie odrody.

Najlepšie opeľovače pre Swan sú:

 • Kamchadalka;
 • moréna;
 • Modrý vták;
 • Malvina;
 • Modré vreteno.

Referencie. V záujme zvýšenia pravdepodobnosti opelenia sa v okolí vysádzajú 3 až 6 rôznych odrôd.

Recenzie letných obyvateľov

Záhradníci mali radi túto odrodu, o čom svedčia aj ich pozitívne recenzie.

Maria, Ufa: "Swan pestujem pre seba, výnos nie je dosť vysoký na to, aby bol dosť na predaj." Páči sa mi odroda, pretože dáva veľmi chutné a zdravé bobule, ktoré sa nerozpadnú okamžite po dozretí. Kríky sú veľmi krásne, mám na nich celý živý plot. Jedinou nevýhodou odrody je jej náchylnosť na vošky. ““

Natalia, Voroněž: "Tento zimolez som pestoval viac ako 6 rokov, skúšal som iné odrody, ale nejako mi nezakorenili." Milujem labuť pre jej veľké, chutné ovocie, odolnosť proti mrazu a nenáročnosť. ““

Victoria, Nižnevartovsk: „Pretože na webe rastie niekoľko druhov zimolez, môžem určite povedať, že milujem Swana najviac. Úplne nenáročná rastlina, ktorú nemusíte pokryť ani na zimu. Hlavnou vecou je pravidelné zavlažovanie a odrezávanie suchých konárov. Kríky sú veľmi krásne a bobule sú chutné a zdravé. ““

záver

Labuť je jednou z prvých odrôd jedlých zimolez chovaných chovateľmi. Napriek tomu, že to nie je najvyšší výnos, mnohí letní obyvatelia uprednostňujú pestovanie. Dôvodom je nenáročnosť, odolnosť kríkov proti mrazu a príjemná chuť veľkých bobúľ.

Pridať komentár

záhradné

kvety