Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Hrozno Red Rose je hybridom ukrajinského výberu s jemnými červenými alebo jantárovými bobuľami. Kultúra sa vyznačuje skorým dozrievaním, odolnosťou proti mrazu, vysokou produktivitou a udržiavaním kvality, je odolná voči plesniam plesniam a múčnatke. Pri dodržaní základných pravidiel poľnohospodárskej technológie je možné udržiavať zdravie rastlín a každoročne získať stabilnú úrodu.

Prečítajte si článok o pravidlách pestovania hybridu, vlastnostiach starostlivosti a charakteristických vlastnostiach plodiny.

Opis červeného ružového hrozna

Pôvodný názov hybridnej tabuľky červených ruží je Chervona Trojanda. Autorstvo patrí slávnemu ukrajinskému amatérskemu chovateľovi N. P. Vishnevetskému. Na vytvorenie hybridnej formy použil dve vysoko výnosné odrody hrozna: Red Delight (ZOS - 1) a Resistant Tsitsa.

Hybrid sa odporúča na pestovanie na osobných pozemkoch, na pestovanie vo veľkých viniciach a na omladenie starého fondu. Najbežnejšie v južných a stredných regiónoch Ruska, na Ukrajine av Bielorusku.Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Hrozno červenej ruže prevzalo tie najlepšie vlastnosti od „rodičov“:

 • skoré zrenie - 125 - 130 dní;
 • počet plodných výhonkov - 50 - 70%;
 • mrazuvzdornosť do –25 ° С;
 • imunita proti plesniam, plesniam a hmyzu;
 • vysoká produktivita;
 • nenáročná starostlivosť, ktorá podlieha pravidlám výsadby a prerezávania;
 • vysoká úroveň prepravy a zachovanie kvality;
 • prezentácia strapcov.

vzhľad

Charakteristickou črtou hybridu je schopnosť meniť farbu bobúľ v závislosti od osvetlenia. Ak hrozno rastie na ploche kúpanej na slnku, bobule zmäknú na červenú, v odtieni alebo v čiastočnom odtieni, farba sa zmení na jantárovú. Pokožka je pokrytá voskovým povlakom.

Kefy sú kónické, veľké, strednej hustoty až do 2 kg. Priemerná hmotnosť ruky je 700 až 1200 g.

Bobule sú veľké, oválneho tvaru s hmotnosťou 12 - 16 g, nie sú náchylné na odlupovanie, zostávajú na kefke po dlhú dobu a nespadajú. Keď schne, premenia sa na hrozienka. Buničina je šťavnatá, hustá a pokožka je jemná a tenká, pri použití sa nepociťuje. Každé bobule obsahuje 2-6 semien.

Chuť je vyvážená, sladká, s kyslosťou. Obsah cukru - 16 - 26%, kyselina - 5 - 9%.

Kvety - bisexuálne, nevyžadujú ďalšie opelenie.

Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Funkcie pestovania a starostlivosti

Na pestovanie zdravej vinice na vašom webe je dôležité brať do úvahy klimatické charakteristiky regiónu. Ak je zima s malým množstvom snehu a zúri mráz, je lepšie zasadiť sadenice červenej ruže do zákopu, aby sa chránil koreňový systém pred chladom. Ak sú zimy zasnežené a letné obdobie je krátke, sadenice sa vysádzajú do veľkého hrebeňa. Pri tejto výsadbe budú mať korene dostatok tepla.

pristávacia

Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Výsadba červenej ruže sa uskutočňuje všetkými známymi spôsobmi: sadenice, očkovanie, kohútiky. Hybrid sa používa na omladenie a staré kríky. Skúsení pestovatelia radia výsadbu sadeníc na jeseň.

Kľúčom k zdravej viničovej plantáži je kompetentná výsadba v niekoľkých fázach:

 1. Miesto by malo byť slnečné, suché, s hlbokou podzemnou vodou, chránené pred nárazmi vetra a hromadením nadmernej vlhkosti.
 2. Hĺbka výkopu je 20-50 cm, v závislosti od typu pôdy. Na ílovitej pôde sa výsadba vykonáva v malej hĺbke, na piesku a ílovitom piesku - hlbšie. Rozbité tehly alebo sutiny sú umiestnené na dne. Na povrch sa naleje vrstva zeme zmiešaná s humusom, 5 kg popola a 0,5 kg azophoska, potom vrstva čistej pôdy.
 3. Potrubie sa privádza na dno, aby sa zabezpečil prístup vody ku koreňom v počiatočnej fáze vývoja sadeníc.
 4. Sadenice sa nakupujú v špecializovaných predajniach alebo škôlkach. Koreňový systém je starostlivo skúmaný - nemal by byť poškodený, tmavé škvrny a stopy hniloby. Pred výsadbou sa sadenice ponoria na 30 až 40 minút do kaše vyrobenej z hliny a hnoja v pomere 2: 1 a miesto rezu sa ponorí do tekutého parafínu.
 5. Sadenice sú ponorené do pripravenej pôdy v smere z juhu na sever, pri dodržaní intervalu 1,5 m je podzemok opatrne narovnaný a pokrytý úrodnou pôdou. Povrch je mierne stlačený, hojne napojený čistou vodou, posypaný hnojom, rašelinou, pilinami alebo slamou.
 6. Trellises sa používajú ako podpora. Vedľa každého sadenice sa vtiahne drevená kolík a medzi nimi sa natiahne drôt.

Zaujímavé. Vinič sa spomína nielen v starogréckych mýtoch, ale aj v slovanskej mytológii. Ak by Gréci mali Dionýsa ako boha vinohradníctva a vinárstva, potom by sme mali bohyňu plodnosti, lásky a zábavy - Živa (Lada, Seva, Penya). Na obrázkoch drží ako symbol úspechu jablko v pravej ruke a vľavo hrozno.

Nuansy starostlivosti

Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Hybrid Red Rose sa objavil nedávno, ale už je medzi vinármi obľúbený. Mnohé z nich zdieľajú tajomstvá starostlivosti o hrozno:

 1. Aby sa zvýšila plodnosť a udržala sa rovnaká úroveň, pri prerezávaní zostávajú na streľbu 2-3 vaječníky.
 2. Aby sa bobule rýchlejšie vyplnili krásnou červenkastou farbou, odstránia sa tieňové listy po vytvorení vaječníkov.
 3. Osobitná pozornosť sa venuje príprave pôdy a spodnej časti výkopu, aby sa zabránilo fungálnym chorobám. Listy s podozrivými belavými alebo žltkastými škvrnami sa odstránia, kríky sa ošetria tekutinou Bordeaux alebo "Ridomil".
 4. Kríky majú stredný rastový potenciál. Pri výsadbe vinice sa berie do úvahy táto vlastnosť a vznikajú rady vo vzdialenosti 2 m. Pri hustej výsadbe je starostlivosť o kríky náročná.
 5. Hrozno uprednostňuje mierne zalievanie a netoleruje stojatú vodu, pretože koreňový systém začína hniť a rastlina stráca svoju odolnosť voči hubovým infekciám. Ihneď po výsadbe, počas kvitnutia a formovania vaječníkov, ako aj v suchom a horúcom počasí je zabezpečené intenzívnejšie zalievanie.

Vrchný dresing

Hrozno červenej ruže sa podáva 3 až 3krát za sezónu. Spotreba hnojiva - 40 litrov na 1 štvorcový meter. m) Každé hnojivo sa najskôr nariedi malým množstvom vody, potom sa zmieša v jednej nádobe a objem sa doplní na 40 litrov.

Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Schéma top dressingu:

 1. Počas prípravy púčikov som koreňovo upravený - koreň: 90 g močoviny, 60 g superfosfátu, 30 g síranu draselného.
 2. II. Zálievka - koreň počas obdobia kvitnutia: 120 g dusičnanu amónneho, 160 g superfosfátu, 80 g síranu draselného.
 3. III. Zálievka (voliteľná, vhodná pre hrozno pestované krátke leto): 60 g superfosfátu, 30 g síranu draselného, ​​roztok „Master“, „Aquarium“, „Plantafola“, „Novofert“, „Kemira“. Vykonáva sa počas tvorby bobúľ, aby sa urýchlilo dozrievanie, lignifikácia viniča a príprava na prezimovanie.
 4. IV listové kŕmenie - pred kvitnutím: 40 g močoviny, 100 g superfosfátu, 50 g síranu draselného, ​​5 g kyseliny boritej na 10 litrov vody. Kvapalina sa používa na rozprašovanie listov večer alebo za oblačného počasia, takže kompozícia pretrváva na povrchu dlhšie.

prerezávanie

Hrozno svojou podstatou vytvára viac výhonkov a kefiek, ako im dokáže poskytnúť primeranú výživu. Preto je orezávanie jedným z najdôležitejších krokov pri starostlivosti o vinice. Vykonáva sa s cieľom omladiť kríky, stimulovať tvorbu a rast výhonkov, aby sa získala bohatá úroda. Ak sa to nevykoná, výhonky sa roztiahnu a bobule sa zmenšia.

V regiónoch v drsných zime zimné hrozno, a prerezávanie sa uskutočňuje na jeseň, 14 dní po páde listov. Rezané kríky sa oveľa ľahšie zakrývajú.

V oblastiach s teplým podnebím, kde hrozno prezimuje bez prístrešia, sa prerezávanie uskutočňuje na jar pred objavením púčikov.

Pravidlá prerezávania:

 • nástroj musí byť ostrý;
 • rez je vyrobený z oka;
 • šípka ovocia je ponechaná nad náhradným uzlom;
 • vinič je vždy rezaný na jednej strane.

Na jar sa odstránia mrazené, poškodené a choré konáre, výhonky so znakmi výkrmu, hrubé viac ako 12 mm, vyčerpané - menej ako 5 mm. Na jeden výstrel zostane 10 až 15 očí a 1 až 2 uzly.

Jesenné prerezávanie sa vykonáva 1-2 týždne po zbere, podľa odporúčaní:

 1. Vinič je rezaný na živé drevo (svetlozelený rez).
 2. Nad živým púčikom nechajte 1-2 cm výhonku.
 3. Na každom ovocí zostáva určitý počet očí v závislosti od rýchlosti rastu kríka. Napríklad, ak je snímka 5 mm hrubá, zostane 5 očí, 9 mm - 9 - 11 očí, 12 mm - 13 - 15 očí.

Vinári tiež praktizujú letné prerezávanie mladého hrozna. Hlavným cieľom je pestovať silné výhonky. Prvé prerezávanie jednoročného hrozna sa uskutočňuje v júni, z 3-4 výhonkov zostalo 1-2 z najsilnejších. V septembri sa uskutočňuje razenie, aby sa lepšie dozrievali vinič.

Možné problémy

Keď rastie červená ruža v chladnom podnebí, keď teplomer klesne pod –25 ° C, na konci jesene sa kríky pokryjú agrofibrom, bridlicou, plachtou alebo hrubým filmom a pokryjú sa zeminou.

Ak sa vinica nachádza na tmavom mieste s vysokou vlhkosťou, riziko nákazy plesňovými infekciami sa výrazne zvyšuje, a to napriek imunite hybridov voči plesniam a múčnatke. Aby sa zachovali ochranné sily, rastlina sa pestuje na suchom a slnečnom mieste, na jar a na jeseň sa postrekuje tekutinou Bordeaux a pravidelne sa obnovuje vrstva mulča.

Vďaka tenkej šupke bobúľ sú atraktívne pre osy. Na ochranu plodiny pred hmyzom sa každý zväzok vkladá do sieťky alebo do kališových vriec.

Húsenice svišťa poškodzujú púčiky, kvety a bobule a sú schopné zničiť 30 až 40% úrody. Najškodlivejšie generácie sú tretia a štvrtá. Housenky jedia strapce zrelého hrozna, takže používanie chemikálií je náročné.

Na boj proti hmyzu použite drogu „Enzhio 247“. Spotreba kvapaliny - 500 - 600 ml / ha. Ochranná doba je 7 - 20 dní. Frekvencia spracovania - 2 krát. Liek je určený na ničenie listových červov druhej a tretej generácie.

Na spracovanie hrozna počas obdobia plodenia sa používajú biologické produkty: Fitoverm (3 g / 10 1), Aktofit (20 ml / 10 1), bitoxibacilín (60 - 80 g / 10 1), Lepidocid (30 ml / 10 1).

Zber a aplikácia plodiny

Hybrid červenej ružovej hrozna - znaky starostlivosti a kultivácie

Zber sa uskutočňuje v polovici augusta - polovici septembra. Hrozny sa ukladajú do škatúľ a zachovať v pivnici po dobu 3-4 mesiacov pri teplote + 2 ... + 4 ° С.

Hrozno je ideálne pre čerstvú spotrebu, spracovanie na hrozienka, kompót, želé, džem, svetlo víno.

záver

Spomedzi mnohých odrôd hrozna si osobitná pozornosť zasluhuje nová hybridná červená ruža. Kultúra bola chovaná relatívne nedávno, je o nej málo informácií. Hlavnú časť možno získať zo špecializovaných fór. Recenzie hybridu sú viac ako pozitívne, pestovatelia ho oceňujú svojou vysokou produktivitou, vynikajúcou chuťou, vážnymi voľnými klastrami s veľkými bobuľami a atraktívnou červenou alebo jantárovou farbou.

V starostlivosti je hrozno nenáročné, vyžaduje mierne zavlažovanie, sezónne ošetrovanie koreňov a listov, prerezávanie viniča a prevenciu plesňových chorôb.

Pridať komentár

záhradné

kvety