Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Žltnutie, sušenie a padajúce lístie na jeseň je prirodzený proces, ktorý naznačuje, že rastlina vstupuje do stavu pokoja. Ak sú však tieto príznaky na jeseň úplne normálne, potom je žltnutie koruny na jar alebo v lete vážnym problémom.

Stav listov rastliny určuje, ako je to pohodlné. Výskyt žltých škvŕn naznačuje nevhodnú starostlivosť, nedostatok živín alebo infekciu chorobami a škodcami. Zvážte, prečo v lete listy maliny zožltnú a čo treba urobiť, aby ste ich uložili.

Príčiny žltnutia malínových listov v lete

Žltnutie karmínového lístia v lete alebo na jar nie je prirodzené. Farba listov sa používa na posúdenie stavu kríka. Žlté a suché škvrny sú často výsledkom:

 • nedostatok živín;
 • nesprávna starostlivosť;
 • choroby;
 • útoky škodcov.

Vo väčšine prípadov je pri odstraňovaní príčiny žltnutia listov skutočne možné uložiť maliny... Ak problém pretrváva, budete potrebovať prevod a prerezávanie poškodená časť puzdra. Ak rastlina úplne preliala svoje listy a jej výhonky vyschli, potom zomrela. V takom prípade sa krík nemôže obnoviť.

Niekedy žltkasté listy naznačujú vírusovú infekciu kríka. Vírusy sa nedajú liečiť. Aby sa zachránili zdravé rastliny, musia byť zasiahnuté z lokality odstránené.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Nedostatok živín

Nedostatok mikroprvkov a makroprvkov vedie k nesprávnemu vývoju rastlín... Vzhľad listov určuje, ktorá látka chýba.

Poznámka! Pri dodržaní harmonogramu aplikácie hnojív nie sú problémy s nedostatkom živín.

S nedostatkom živín sa žlté listy objavujú v lete, zvyčajne v júni alebo júli. ne vzhľad závisí od typu nedostatku:

 1. dusík... Pri nedostatočnom množstve dusíkatých hnojív sa rast rastliny spomaľuje a jej rast sa zastaví. Látka je zodpovedná za fotosyntézu, takže jej nedostatok vedie k rozdrveniu, blednutiu a žltnutiu zelenej hmoty. Na zachránenie rastlín sa podáva dusíkaté látky, napríklad dusičnan amónny.
 2. Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stanesíra... Jeho nedostatok sa prejavuje rovnomerným blanšírovaním a potom žltnutím listov. V priebehu času sa stopky stenčujú a odpadávajú.
 3. železo... Nedostatok železa sa nazýva chloróza. Navonok sú jej príznaky veľmi podobné symptómom žltačky, vírusovej choroby. Pri chloróze sa listy najprv zblednú na zelenú a potom na svetložltú, zatiaľ čo žily zostanú zelené. Na liečenie sa používajú lieky obsahujúce železo, napríklad železo vitriol.
 4. magnézium... Pri nedostatku horčíka listy zožltnú, zvädnú, vyschnú a predčasne spadnú. Súčasne sa v strede plechovej platne objavia škvrny, hrany sú žlté a zabalené. Ak sa chcete problému zbaviť, použite horčíkové hnojivá, napríklad síran horečnatý.
 5. vápnik... Okraje listov a výhonkov s výrazným nedostatkom získajú hnedý odtieň a odumrú. Ak problém nie je veľmi závažný, na doskových doskách sa objavia biele alebo svetlo žlté pruhy a pruhy.
 6. Boron... S jeho nedostatkom sa objavujú malé suché miesta, ktoré sa postupne zväčšujú. Pozoruje sa dutina výhonkov. Vzniknú žltkasté listy, ktoré rýchlo uschnú. Nedostatok bóru často vyplýva z nedostatku draslíka.
 7. zinok... Na listových doskách sa objavujú škvrny sivožltého odtieňa. Ich počet sa rýchlo zvyšuje, zlúčia sa. Zelení sa rozpadajú.

Nedostatok živín sa bojuje dvoma spôsobmi... Prvou možnosťou je použiť iba látku, ktorú rastlina potrebuje. Na tento účel je dôležité správne identifikovať druh nedostatku, pretože nebezpečný je aj nadmerný obsah určitých látok. Jednoduchší spôsob je použitie zložitých hnojív.

choroby

Ďalším dôvodom, prečo malinové lístie zožltne, je choroba. Väčšina infekcií zabíja rastlinu bez včasného ošetrenia, niektoré sa vôbec neliečia. Keď je jedna rastlina infikovaná, infekcia sa rýchlo prenesie vetrom a hmyzom na iné plodiny.

Choroby sa najúčinnejšie liečia v raných štádiách. Čím pokročilejšia je infekcia, tým vyššia je pravdepodobnosť úmrtia malín.

Infekčná chloróza

Vírusová chloróza sa tiež nazýva malinová žltačka. Príznaky sa podobajú nedostatku železa. Identifikujú problém pomocou nasledujúcich znakov:

 1. Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to staneŽlté listy sa objavujú na mladých a dvojročných vetvách. Na výhonkoch sú najviac postihnuté listy v hornej časti. Zároveň žily zostanú najprv na žltej doštičke zelené, ale potom tiež žltnú. Lístie sa postupne zmenšuje, ale jeho tvar sa nemení.
 2. Výhonky, ovocné stopky, stopky, sepaly, ovocné kefy získajú žltý odtieň. Ročné výhonky sú natiahnuté, stávajú sa slabými.
 3. Bobule postihnutých rastlín sa tiež menia - stávajú sa menšími, šťavnatejšími, s nevylisovanou chuťou.

Symptómy sú najvýraznejšie v čase usadzovania a dozrievania ovociaa po zbere sa koruna zmení na zelenú a znaky prakticky vymiznú. Táto choroba sa opäť cíti na jeseň. Budúci rok sa všetko opakuje.

Vírusové ochorenie nie je liečiteľné... Keď sa nájdu jej príznaky, maliny sa vykopú, odstránia z miesta a spália.

Aby sa zabránilo infekcii, dodržiavajú pravidlá prevencie:

 1. Výber zdravého výsadbového materiálu. Najlepšie je zvoliť odrody, ktoré sú odolné voči žltačke.
 2. Včasná prevencia a eliminácia škodcov. Kríky sa pravidelne vyšetrujú a ošetrujú prostriedkami na ničenie vošiek a roztočov, ktoré prispievajú k šíreniu choroby.
 3. Sanitárne prerezávanie. Výhonky zahusťujúce korunu, suché a staré konáre, časti rastliny s poškodenou kôrou sa odstránia.
 4. Dodržiavanie harmonogramu zavedenia minerálnych a organických hnojív. Posilňuje imunitu malín.
 5. Výsadba malín na mieste, kde rovnaká kultúra rástla pred menej ako 5 rokmi.

Rakovina koreňov

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to staneRakovina koreňov sa nazýva aj koreňová struma.... Ide o bakteriálne ochorenie vyvolané suchým podnebím, zásaditou pôdou, dlhodobým pestovaním kríkov na rovnakom mieste.

Baktérie vstupujú do štruktúry rastliny cez trhliny v koreňoch. Na koreňových procesoch sa tvoria výrastky s priemerom 10 až 12 cm, niekedy sa dotýkajú aj koreňového goliera. Galls (ako sa nazývajú výrastky) majú nepravidelný tvar, spočiatku sú mäkké, potom postupne tvrdnú.

V dôsledku rakoviny koreňov už korene už neabsorbujú tekutinu z pôdy úplne... Rastlina začína trpieť kvôli nedostatku živín: listy žltnú, uschnú, vyschnú, nové výhonky sa vyvíjajú zle, sú krátke, plody sa zmenšujú, strácajú vlhkosť.

Poradenstvo! Aby ste sa uistili, že je diagnóza správna, vykopajte korene maliny a skontrolujte rast.

Rakovina koreňov nie je liečená... Postihnuté rastliny sú vykopané a spálené. Pôda v mieste je ošetrená síranom meďnatým, aby sa zabránilo kontaminácii iných rastlín. Na mieste zasiahnutom touto chorobou nie je možné vysadiť ďalšie kríky po dobu 3 rokov. Lepšie je vysadiť lupínom pre zdravie pôdy.

Aby sa zabránilo infekciipred vysadením sa pôda a korene sadivového materiálu ošetria síranom meďnatým. Záhrada je čistená na jeseň. Nezabudnite skontrolovať kyslosť pôdy.

Hrdza

Rez je plesňové ochorenie... Šíria sa ihličnanmi, niektorými burinami. Plesňové spóry sú obzvlášť aktívne v teplom a vlhkom počasí.

Príznaky hrdze:

 1. V druhej polovici jari sú vnútorné strany listových dosiek pokryté malými červenými vankúšikmi so spórami. Na vonkajšej strane sa tvoria malé žlté škvrny.
 2. Miesta a podložky so spórami sa postupne zväčšujú.
 3. Vankúšiky praskli, spory prišli na povrch. Niektoré z nich pokrývajú celý spodný povrch listov, druhá časť sa rozptýli po záhrade.
 4. Hrdzavé listy suché od okrajov do stredu.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Výťažok z malinovej kríky padá, plody strácajú chuť... Zimná odolnosť rastliny je výrazne znížená.

Metódy kontroly:

 1. Najohrozenejšie listy, ktoré už zaspali a sú pokryté silnou vrstvou spór, sa odrežú.
 2. Rastlina sa ošetrí fungicídmi ("Topaz", "HOM") podľa pokynov. Opakovaná liečba sa zvyčajne vyžaduje v intervaloch 2 - 3 týždňov.
 3. Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, pred rozkvetom pukov sa krík postrieka roztokom síranu meďnatého (1 polievková lyžica L. na vedro vody) alebo Bordeauxovou tekutinou.

Prsteň

Krúžková škvrna je ďalšie vírusové ochorenie. Prvé príznaky sa objavujú jeden rok po malínovej infekcii.:

 1. Na listoch sa objavujú vzory bledožltej alebo žlto-zelenej vo forme krúžkov. To sa zvyčajne deje v prvej polovici leta. Na konci júla - augusta často príznaky vymiznú, ale na jeseň sa znova objavia.
 2. Bush alebo jednotlivé výhonky zaostávajú vo vývoji. Vetvy sú krátke a krehké a rýchlo odumierajú.
 3. Plody sú nevyvinuté, rýchlo vysychajú. Niekedy sa na pozadí choroby začnú na jeseň vyvíjať nové vaječníky.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Ochorenie nereaguje na liečbu... Postihnuté maliny sa vykopú, odnesú z miesta a spália. Aby sa zabránilo výskytu krúžkových škvŕn, pestujú sa odrody odolné voči nej, vysadia sa iba zdravé rastliny. Pôda je ošetrená nematódami - možnými vektormi choroby.

Neskorá pleseň

Neskorá pleseň je plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje korene malín... Po dlhú dobu sa choroba prakticky neprejavuje. Len v pokročilom štádiu lístie rýchlo zožltne a kríky čoskoro zomrú.

Na liečbu tejto choroby sa pôda okolo malín zalieva roztokom síranu meďnatého alebo nariedené podľa pokynov fungicídmi. V tomto prípade sú ľudové lieky neúčinné, pretože choroba sa pociťuje v neskorších štádiách vývoja. Na prevenciu infekcie sa vykonáva preventívne ošetrenie síranom meďnatým.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

curl

Kučeravý list je vírusové ochorenie, ktoré môže zabiť infikovanú rastlinu za 3 roky. Rozpoznať chorobu týmito príznakmi:

 1. Listy sú tvrdé a malé, zdeformované a pokrčené. Spodná strana má hnedý odtieň.
 2. Listy sú skrútené dovnútra. Vďaka tomu rastlina vyzerá kučeravo.
 3. Bobule sú kyslé a suché, zdeformované.

Kríky postihnuté kučeravosťou na liečbu nereagujú... Takéto maliny sa vykopávajú, odnášajú z miesta a pália.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

škodcovia

Škodcovia často spôsobujú žlté listy.... Zvyčajne sa tento účinok vyskytuje, keď hmyz napadne, nasáva šťavu z zelených.

vošky

Tento malý hmyz sa usadzuje na mladých výhonkoch a listoch malín v celých kolóniách... Prichádzajú v zelenej, hnedej, šedej a čiernej farbe. Existujú jedinci s krídlami a bez nich.

Mšice nasávajú šťavu z rastliny. Zasiahnuté listy vädnú, zožltnú, vyschnú a spadnú... Pri skúmaní malín je ľahké nájsť škodcu.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Na odstránenie vošiek sa postihnutý ker ošetruje insekticídmi. („Karbofos“) alebo ľudové liečivá:

 1. Mydlový roztok. Kúsok pracieho mydla a 1 kg popola sa rozpustí v vedre s vodou. Produkt sa nechá variť jeden deň a potom sa použije na postrek. Odporúča sa zalievať pôdu okolo kríka.
 2. Odvar horkých bylín: palina, púpava zelená, rebríček.
 3. Cibuľa a cesnakový roztok. V mlynčeku na mäso rozomelte 0,5 kg cibule a 0,2 kg cesnaku. Nalejte šťavu spolu s kôrou s vedrom s vodou a nechajte pôsobiť 3 dni. Potom sa zasiahnuté rastliny filtrujú a postriekajú.

Roztoč pavúk

Ďalším škodcom je roztoč pavúk. Jedná sa o malý hmyz čiernej, zelenej, žltej alebo červenej farby..

Poradenstvo! Pozrite sa na spodnú stranu listov a nájdite kliešť. Na nich môžete vidieť pavučinu, v ktorej sa nachádzajú larvy škodcu.

Ovplyvnené kučery listov dovnútra, zožltne a vybledne.

Listy malín v lete zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Bojujte proti roztočom ako vošky... Použite insekticídy alebo ľudové liečivá.

Agrotechnické chyby

Hoci sú maliny otužilým a nenáročný ker, narušenie poľnohospodárskej technológie ovplyvňuje jej stav... Problém je spôsobený nesprávnou starostlivosťou, nesprávnym výberom lokality pre výsadbu alebo nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Agrotechnické chyby, ktoré spôsobujú žltnutie listov:

 1. Zahusťovanie puzdra... Takáto chyba spôsobuje zlú výmenu vzduchu, nedostatočný príjem živín, stagnáciu vlhkosti na listoch, ktorá spôsobuje žltnutie lístia, infekciu hubovou infekciou. Ročné hygienické a formatívne prerezávanie pri udržiavaní vzdialenosti najmenej 1,5 m pri výsadbe rastlín pomôže predchádzať problémom. Keď puzdro zhustne, koruna sa zoslabí a odstránia sa všetky konáre smerované dovnútra a výhonky koreňov.
 2. Nedostatok vlhkosti... V tomto prípade začnú listy žltnúť a spadnúť. V suchých letách sa maliny polievajú raz za 1 - 2 týždne, pričom na krík utráca 10 - 30 litrov vody. Mulčovanie kmeňa kufra pomôže znížiť počet zalievaní a znížiť riziko nedostatku tekutín.
 3. Zvýšená kyslosť pôdy... Mierne kyslá pôda je vhodná pre maliny. Ak sa hodnoty kyslosti zvýšia, pridajte suchú zásadu alebo popol v množstve 1 kg na 1 m².
 4. Nadmerná vlhkosť... Problém sa často vyskytuje v obdobiach dlhodobých zrážok. Mulčovanie pôdy zalievaním roztokom síranu meďnatého pomôže zachrániť rastlinu. Nadbytočná tekutina často vedie k vylúhovaniu živín. V takom prípade bude potrebné ďalšie hnojenie.

Ako ušetriť maliny

Ak sa listy malín začnú žltnúť, je predovšetkým dôležité skontrolovať, či sa na kríži nevyskytujú choroby a škodcovia.... Aj keď neexistujú žiadne zjavné príznaky, vykonáva sa niekoľko preventívnych ošetrení prípravkami obsahujúcimi meď (roztok síranu meďnatého).

Ak príznaky choroby chýbajú, preveruje sa starostlivosť... Je dôležité, aby pôda okolo kríka nevyschla, ale tekutina nestagnovala. Pôda je kompostovaná. Rastlina je kŕmená komplexnými minerálnymi hnojivami. Po mesiaci, organické top dressing.

Pozor! Dôvody žltnutia rezistentných a jednoduchých malín sú rovnaké. Avšak rastliny, ktoré produkujú 2 plodiny ročne, majú najčastejšie nedostatok živín. Po zbere prvého zberu je potrebné komplexné kŕmenie.

Ak sú splnené všetky podmienky starostlivosti a príznaky choroby sa nenachádzajú, ale napriek tomu maliny zožltli, kríky sa presadili a predtým preskúmali korene. Ďalším spôsobom, ako zachrániť rastlinu, je urobiť odrezky proti starnutiu.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo predčasnému žltnutiu malínových listov, je preň potrebné vytvoriť optimálne podmienky. Pravidlá prevencie:

 1. Výber zdravých sadeníc... Pred výsadbou sa skúmajú stopy chorôb a škodcov: škvrny, diery, praskliny v kôre, zakrivenia, výrastky na výhonkoch a koreňovom systéme.
 2. Dezinfekcia sadeníc, pôdy a záhradného náradia. Preventívne ošetrenie roztok síranu meďnatého na jar pred otvorením pukov a počas obdobia dažďov.
 3. Včasné zalievanie, mulčovanie pôdy, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti.
 4. oplodnenie najmenej trikrát ročne. zvyčajne kŕmia sa malinami na jar, v lete a na jeseň, pred zimovaním.
 5. Formatívne a sanitárne prerezávanie... Znižovanie rastu koreňov.
 6. Jesenné upratovanie záhrady... Padnuté listy a iné zvyšky rastlín sa odstránia a spália.

záver

Predčasné žltnutie listov malín je nebezpečným príznakom, ktorý naznačuje nesprávne poľnohospodárske postupy, nedostatok mikro a makro prvkov a infikovanie kríkov chorobami a škodcami.

Aby sa tento problém vyriešil, rastlina sa dôkladne vyšetrí na výskyt chorôb a hmyzu a skontroluje sa správna starostlivosť. Potom sú odstránené všetky možné príčiny.

Pridať komentár

záhradné

kvety