Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Maliny napriek svojej nenáročnosti vyžadujú každoročné prerezávanie, podľa možnosti nielen na jeseň, ale aj na jar. Ten pomáha kríkom a vaječníkom správne sa formovať. V tomto článku vám povieme, ako správne pestovať maliny, aby ste získali dobrú úrodu.

Prečo pestovať maliny na jar

Orezávanie malín sa zvyčajne vykonáva na jeseň po plodení. Na jar sa používa na sanitárne alebo formatívne účely, pričom odstraňuje zmrazené, poškodené a zlomené výhonky. Hlavným cieľom postupu je zlepšiť rozkvet a plodenie.

Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Je to povinné

malina - dvojročná rastlina, ktorá kvitne a prináša ovocie v druhom roku života. Trojročné výhonky iba zhustnú pristávacia, odstráňte silu mladých ľudí a znížte celkový výnos. Ak nebolo možné vykonať postup na jeseň, stojí za to ho odložiť na jar, ako to vôbec neurobiť. Nemá zmysel nechávať trojročné výhonky na kríku.

Referencie. exist zvyškové odrody, ktoré prinášajú ovocie už v prvom roku života, preto sa ich prerezávanie vykonáva osobitným spôsobom.

Výhody a nevýhody jarného prerezávania

Hlavné výhody:

 • odstránenie mŕtvych a poškodených výhonkov umožňuje dospievanie;
 • prevencia plesňových chorôb a poškodenia hmyzím škodcom;
 • zvýšená produktivita.

Jarné prerezávanie nemá takmer žiadne nevýhody, jeho jedinou nevýhodou je to, že na jar je ťažké od seba odlíšiť dvojročné a trojročné výhonky, pretože všetky sú pokryté nahnedlou kôrou.

Načasovanie jarného prerezávania

Jarné prerezávanie malín sa vykonáva pred otvorením pukov a začatím šťavy. Počas dňa by teplota mala byť pozitívna, v noci by nemali byť žiadne pôdne mrazy. V rôznych regiónoch sa časovanie mení v závislosti od poveternostných podmienok.

Priemerné hodnoty sú nasledujúce:

 • južné regióny - začiatok apríla;
 • stredná skupina - začiatok mája;
 • Ural a Sibír - druhé desaťročie mája.

Niektorí záhradníci pestujú maliny po pučení, pretože potom môžete jasne vidieť, ktoré výhonky sú živé a mŕtve. To je však plné infekcie rezov hubovými infekciami.

Druhy postupov

V závislosti od účelu je prerezávanie rozdelené do niekoľkých typov.

formujúce

Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Toto prerezávanie sa uskutočňuje na estetické tvarovanie malinovej rastliny, zjednodušuje zber a poskytuje stonkám a listom svetlo a vzduch. Takéto prerezávanie tiež zlepšuje prístup opeľujúceho hmyzu k kvetinám.

Pri tvarovaní prerezávania sa odstraňujú nielen plodné, choré a sušené výhonky, ale aj mladé výhonky, pretože rastlina potrebuje veľa zdrojov na jej pestovanie. Všetky zlomené a mrazené výhonky, ktoré sú potrebné na plodenie, sa skrátia do prvého púčika.

Významnou nevýhodou je, že sú odstránené mladé výhonky, ktoré by mohli začať prinášať ovocie budúci rok.

sanitárne

Pri sanitárnom prerezávaní sa odstránia všetky neživé, slabé a tenké výhonky. Procedúra sa ľahšie vykonáva po opuchnutí obličiek - potom je zrejmé, ktoré z nich sú zamrznuté.

Po odstránení mŕtvych vetiev sa výhonky druhého roku života skrátia na prvý púčik. Stimuluje lepšie plodenie a obmedzuje ich rast.Na jednom kríku zostáva 5-6 najsilnejších výhonkov.

Dvojlôžková podľa Soboleva

Dvojité prerezávanie alebo Sobolevovo prerezávanie sa vykonáva v niekoľkých etapách. Prvý postup sa uskutočňuje po vytvorení listov začiatkom júna u mladých výhonkov bežného roku, odrezaní alebo zovretí vrchu do výšky 12 - 15 cm. Výstrely pred štiepaním sa nazývajú nula. Stimuluje spiace bočné púčiky a aktívne vetvenie nula.

Druhýkrát sa postup uskutočňuje na jeseň toho istého roku alebo na jar budúceho roku, pričom sa odreže korunka vetvenia výhonkov o 12 až 15 cm.

Referencie. Tento typ je vhodný iba pre nezhustené výsadby, pretože malinový strom sa bude silno vetviť. Dvojité orezanie nie je vhodné a zvyškové odrody.

Ako pestovať maliny na jar pre dobrú úrodu

Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Orezávanie je jednoduchá, ale dôležitá manipulácia, ktorá si vyžaduje kompetentný prístup z hľadiska inventúry a načasovania. Výstrely sa odstraňujú hneď pri koreni, pokiaľ je to možné, porovnaním pňa so zemou.

Potrebné materiály a náradie

Na orezanie potrebujete:

 • ostré nožnice na strihanie alebo nôž;
 • hrable;
 • vetvy;
 • rukavice.

Pred zákrokom musia byť vyrezávacie nožnice sterilizované parou alebo namočené 15 minút v roztoku manganistanu draselného s nízkym obsahom.

Podrobné pokyny

Postup prerezávania je mimoriadne jednoduchý:

 1. Pomocou hrabla odstránia všetky spadnuté listy a mierne uvoľnia povrchovú vrstvu pôdy.
 2. Vybratý kmeň je oddelený od hlavného puzdra a mierne ohnutý do strany.
 3. Nožnice alebo nožnice sú umiestnené čo najbližšie k zemi. Príliš silné konáre sa orežú oddeľovačom.
 4. Odbočte vetvu priamym rezom.
 5. V mladých výhonkoch je horná časť odrezaná k prvému pupenu.

Nuansy prerezávania zvyškových odrôd

Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Opravy malín, na rozdiel od bežných odrôd, prinášajú ovocie už v prvom roku života vetiev a kvitnú dvakrát za sezónu, preto pri jarnom orezávaní vyžaduje osobitnú starostlivosť. Ak sa to urobí nesprávne, kvitnutie a produktivita kríkov sa zníži.

Orezávanie zvyškových odrôd sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi:

 1. Vystrihnite všetky korene pred začiatkom toku miazgy. Výsledkom je jediná, ale bohatá jesenná úroda.
 2. Odstráňte všetky výhonky druhého roku života a nechajte len jednoročné.

U takýchto odrôd malín sa štípanie nevykonáva, pretože to bráni tvorbe vaječníkov.

stromová

Prerezávanie malín je prakticky rovnaké ako pri pravidelných malinách kríkov. Ak chcete dať požadovaný tvar, odstráňte všetky vetvy a ponechajte 2-3 z najsilnejších a najzdravších. V výhonkoch, ktoré dorástli o meter, sa vrchná časť skráti, čo vedie k rastu bočných pukov. Budúcu jar (alebo jeseň) sa bočné výhonky skrátia na 30 - 40 cm. Takéto prerezávanie je podobné Sobolevovej schéme.

Pooperačná starostlivosť

Pooperačná starostlivosť prerezávanie zahŕňa kontrolu škodcov a kŕmenie. Na požiadanie záhradníka je možné malinu priviazať alebo nechať voľnú.

Dezinfekcia sa uskutoční pomocou kvapaliny Bordeaux, postrekovaním rastlín 1% roztokom. Liečba sa opakuje po prebudení obličiek. Tretí postup sa vykonáva na jeseň po zbere, aby sa zabránilo vniknutiu hmyzích škodcov do pôdy.

Vrchný dresing

Ako vrchný obväz je vhodné akékoľvek komplexné hnojivo, ktoré sa nanáša podľa pokynov. Môžete oplodniť zrelým humusom v množstve 12 litrov na 3 kríky. Humus je rozptýlený medzi kríky. Na pôdu chudobnú na dusík sa ďalej pridá nitroamofof alebo dusičnan (40 g) s prídavkom humátu draselného (5 g), zriedeného 10 litrami vody. Po aplikácii dusíkatých hnojív sa medzi kríky rozptýli ďalšia 1 polievková lyžica. drevný popol v každej medzere.

Tipy a triky od skúsených záhradníkov

Ako správne pestovať maliny na jar: sprievodca krok za krokom

Skúsení záhradníci odporúčajú:

 1. Úplne odrežte výhonky hlbšie do kríkov, inak by malina porastie a výnos ostro klesne.
 2. Krútené vetvy by nemali zostať pozadu - to vedie k rýchlemu výskytu výsadby.
 3. Suché výhonky musia byť rezané pri koreni.Množstvo a kvalita plodiny závisí od toho.
 4. Najprv sa odstránia najväčšie vetvy, potom menšie. Urobte to opatrne, aby ste nepoškodili zdravé púčiky na mladých vetvách.

záver

Malina je nenáročný, rýchlo rastúci ker, ktorý rodí ovocie takmer za akýchkoľvek podmienok. Rastlina však potrebuje pravidelnú starostlivosť a kŕmenie, aby získala veľké sladké bobule. Včasné prerezávanie umožňuje, aby sa kríky správne vytvárali a slúži na prerozdelenie vitality pre kvitnutie a rodenie a nie k tvorbe zelených častí.

Pridať komentár

záhradné

kvety