Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Angrešt sa široko používa nielen pri varení, ale aj v ľudovom liečiteľstve na liečenie a prevenciu rôznych bolestivých stavov. Jeho bobule a listy obsahujú vitamíny, minerály, organické kyseliny, antioxidanty, triesloviny a ďalšie cenné prvky, ktoré sú dôležité pre zdravie a wellness.

Ale aj ten najužitočnejší produkt má nielen klady, ale aj mínusy. Najprv musíte zistiť, na čo sú bobule, ako ich používať ako liek, aké sú liečivé vlastnosti listov egrešov a aké sú kontraindikácie.

Zloženie bobúľ a listov egrešov

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Chemické zloženie egrešov závisí od odrody a podmienok pestovanie a skladovanie. Plody obsahujú:

 • organické kyseliny;
 • výživové vlákno;
 • voda;
 • popol;
 • vitamín A;
 • beta karotén;
 • Vitamíny B: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9;
 • vitamíny C, E, H, K, PP;
 • makronutrienty: draslík, vápnik, kremík, horčík, sodík, síra, fosfor, chlór;
 • stopové prvky: hliník, bór, vanád, železo, jód, kobalt, lítium, mangán, meď, molybdén, nikel, selén, stroncium, fluór, chróm, zinok, zirkónium;
 • stráviteľné uhľohydráty: glukóza, sacharóza, fruktóza;
 • nasýtené mastné kyseliny;
 • omega-3 mastné kyseliny.

Chemické zloženie listov sa nemení. Obsahuje látky cenné pre ľudské telo, ako napríklad:

 • vitamíny A, C, E;
 • Vitamíny B: tiamín, riboflavín, niacín, cholín, pantoténová a listová kyselina, pyridoxín;
 • organické kyseliny: jablčná, citrónová, šťaveľová;
 • triesloviny;
 • flavonoidy;
 • pektín;
 • minerálov.

Užitočné a liečivé vlastnosti

Bohaté zloženie egrešov určuje jej užitočné a dokonca aj liečivé vlastnosti:

 1. Retinol (vitamín A) blahodarne pôsobí na pokožku: urýchľuje proces regenerácie tkanív, odľahčuje vekové škvrny, tóny, zabraňuje tvorbe mimických vrások. Podporuje správne fungovanie orgánov videnia, potu a mazových žliaz, podieľa sa na premene cholesterolu, reguluje metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a tukov.
 2. Thiamin (vitamín B1) nevyhnutné pre zdravie tráviaceho a nervového systému, zlepšuje dodávku kyslíka do srdcového svalu, aktivuje prietok krvi, podporuje včasnú obnovu zloženia krvi.
 3. Riboflavín (vitamín B2) Podieľa sa na tvorbe červených krviniek (erytrocytov), ​​má priaznivý vplyv na tráviaci systém, odstraňuje toxické látky z tela.
 4. Pyridoxín (vitamín B6) znižuje koncentráciu zlého cholesterolu, ktorý je prevenciou srdcových a cievnych ochorení. Zabezpečuje správne fungovanie centrálneho a periférneho nervového systému, posilňuje vlasy a nechty, je dôležitý pre tvorbu kostí a mineralizáciu zubov.
 5. Kyselina askorbová (vitamín C) - silný antioxidant, ktorý zvyšuje ochranné funkcie imunitného systému, zvyšuje odolnosť tela voči infekčným chorobám. Podporuje normálnu absorpciu vápnika a železa, zvyšuje pevnosť a elasticitu cievnych stien.
 6. Alfa tokoferol (vitamín E) stimuluje produkciu kolagénu, spomaľuje proces starnutia, stará sa o pokožku.Zlepšuje krvný obeh a fungovanie nervového systému, bráni rozvoju anémie a podieľa sa na metabolizme v pečeni.
 7. Nikotínamid (vitamín PP) podporuje oxidačno-redukčné procesy na správnej úrovni, aktivuje metabolizmus tukov, reguluje metabolizmus uhľohydrátov a vodných solí, podporuje produkciu hormónov nadobličiek a zlepšuje imunitu.

egreše hodnotené aj pre obsah vlákniny. Nie sú absorbované a podobne ako kefy čistia črevá od nahromadených toxínov, normalizujú stolicu a stimulujú peristaltiku čreva.

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Angrešt má výrazný choleretický a diuretický účinok, odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela, pomáha zbaviť sa opuchov. Ďalšie liečivé vlastnosti sa prejavujú v schopnosti inhibovať zápal, ničiť škodlivé mikroorganizmy alebo potlačovať ich rast a zmierňovať bolesť kĺbov a svalov.

Rada. Angrešt sa odporúča ľuďom, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou a duševnou prácou, pretože zvyšuje vytrvalosť a výkon, pomáha rýchlo obnoviť silu a usporiadať nervový systém.

Listy egrešov sa používajú ako liečivé suroviny. Vďaka svojmu rovnako bohatému zloženiu priaznivo pôsobia na organizmus, bránia bolestivým podmienkam zo srdca, krvných ciev, nervového, močového, dýchacieho systému, gastrointestinálneho traktu, pokožky a orgánov videnia.

Pre ženy

Angrešt by mal byť prítomný v strave žien bez ohľadu na vek. Odporúča sa na nedostatok vitamínu, nedostatok stopových prvkov a minerálov, na úpravu metabolizmu minerálov.

Bobule sú užitočné pri plánovaní tehotenstva, počas tehotenstva, po pôrode, počas a po dojčení. Faktom je, že ovocie obsahuje kyselinu listovú (vitamín B9), ktorá je dôležitá pre zdravie matky a dieťaťa. Nedostatok tejto látky môže spôsobiť anémiu, narušenie normálneho vývoja nervového systému plodu, predčasný pôrod alebo spontánny potrat.

Vitamín B2, ktorý sa vyskytuje aj v egrešoch, sa podieľa na fyziologickej tvorbe tkanív a orgánov plodu. Vývoj placentárneho tkaniva v súlade so všetkými potrebami nenarodeného dieťaťa je regulovaný vitamínom E.

Angrešt je užitočný najmä pre ženy nad 30 rokov, pretože spomaľuje nástup menopauzy, zmierňuje príznaky menopauzy a podporuje fungovanie reprodukčného systému. Pravidelnou konzumáciou plodov sa nemusíte báť stavu pokožky a vlasov.

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Nepopierateľné výhody egrešov pri udržiavaní alebo chudnutí:

 • má nízky obsah kalórií (45 kcal na 100 g), prakticky neobsahuje tuky (0,2 g), je však bohatý na bielkoviny (0,7 g) a sacharidy (9,1 g);
 • poskytuje rýchly pocit plnosti, dodáva energiu dlhšiu dobu bez premeny uhľohydrátov na nové tuky;
 • znižuje hladinu cukru v krvi, čo je obzvlášť dôležité v období chudnutia;
 • pektín čistí telo toxínov a toxínov, podporuje rast prospešných baktérií v črevách;
 • vitamíny a minerály normalizujú metabolizmus, zlepšujú trávenie.

Pre mužov

Angrešt priaznivo pôsobí na mužské telo: posilňuje imunitný systém, predlžuje mladosť, udržuje pokožku v dobrom stave, odstraňuje nahromadené toxíny.

Bobule majú osobitný význam pre genitourinárny systém. Pravidelné používanie egrešov môže zabrániť alebo zmierniť zápalové ochorenia, ako je cystitída, pyelonefritída, prostatitída.

Vitamíny A, B, C zlepšujú krvný obeh v panvových orgánoch, čo má pozitívny vplyv na sexuálnu túžbu a sexuálne zdravie. Okrem toho veľké množstvo zinku zvyšuje produkciu testosterónu. Je to dôležitý mužský pohlavný hormón zodpovedný za sexuálnu túžbu, erekciu a vývoj svalov a genitálií u dospievajúcich a chlapcov.

Angrešt v ľudovom liečiteľstve

Angrešt sa bežne používa v ľudovom liečiteľstve. Listy a plody rastlín, ktoré majú bohatý komplex vitamínov a minerálov, pomáhajú predchádzať rôznym chorobám av prítomnosti patológií urýchľujú regeneráciu a zabraňujú možným komplikáciám.

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Čo angrešt pomáha:

 1. Chudokrvnosť. Bobule sa používajú, keď je v tele nedostatočná koncentrácia železa a ako prevencia poklesu hladín hemoglobínu. Slúžia ako ďalší zdroj železa a tiež vitamínu C, ktorý podporuje lepšiu absorpciu železa. Pomáhajú zmierniť závažnosť príznakov nervového systému, ako sú letargia, únava a znížený výkon. Zabraňuje tiež negatívnym prejavom tráviaceho systému vo forme nevoľnosti, zvracania, zápchy.
 2. Urolitiáza. Bobule, odvar a infúzia z listov pomáhajú odstraňovať kamene, majú močopudné a choleretické vlastnosti. Organické kyseliny bránia ukladaniu soľných kryštálov a vitamínov v kombinácii s vlákninami z potravy normalizujú metabolizmus, pretože k vývoju choroby prispievajú metabolické poruchy.
 3. cukrovka... Angrešt má nízky glykemický index (25 jednotiek), nezvyšuje hladiny glukózy, nepreťažuje pankreas, odstraňuje prebytočný zlý cholesterol z tela a normalizuje metabolizmus.
 4. Ochorenia kardiovaskulárneho systému (infarkt myokardu, ischémia, ateroskleróza, angína pectoris). Bobule a listy rastlín priamo ovplyvňujú hlavnú príčinu patológií: normalizujú metabolizmus lipidov, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, stimulujú krvný tok a zvyšujú pevnosť a elasticitu cievnych stien a kapilár. Bobule saturujú telo draslíkom a horčíkom, ktoré uvoľňujú srdcové svaly, regulujú krvný tlak a zlepšujú proces neuromuskulárneho prenosu.
 5. Ochorenia pohybového ústrojenstva. Bobule zmierňujú stav ľudí trpiacich osteochondrózou, dnou, reumatizmom, artritídou a artrózou. Angrešt zastavuje zápalové procesy, znižuje závažnosť bolesti, posilňuje štruktúry spojivového tkaniva, normalizuje metabolizmus v kĺboch. Organické kyseliny rozpúšťajú kryštály kyseliny močovej a bránia ich hromadeniu.
 6. Chrípka, ARVI, ARI a iné infekčné choroby dýchacieho systému. Angrešt obsahuje veľké dávky vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém, chráni pred infekciami, zastavuje zápal a inhibuje uvoľňovanie histamínu (mediátora alergických reakcií). Na ošetrenie a prevenciu prechladnutia sa používajú antioxidačné vlastnosti egreša a jeho listov.
 7. Kožné ochorenia. Keďže kožné ochorenia sú vo väčšine prípadov spojené s metabolickými poruchami a patológiami gastrointestinálneho traktu, angrešt má pozitívny vplyv na metabolizmus, odstraňuje toxíny z čriev a zlepšuje črevnú mikroflóru. Zohráva dôležitú úlohu v boji proti zápche. Vitamíny A a E znižujú závažnosť alergických prejavov, urýchľujú hojenie pokožky.

kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou použitia angreštu a liekov na základe jeho listov je individuálna intolerancia jednej alebo viacerých zložiek kompozície.

Odborníci na výživu odporúčajú obmedziť alebo úplne vylúčiť bobule z potravy u ľudí trpiacich chorobami tráviaceho systému eróznej a ulceratívnej povahy, najmä v akútnom štádiu. Faktom je, že organické kyseliny obsiahnuté v prostriedku majú nepriaznivý účinok na postihnutú sliznicu a tvrdá pokožka je zle stráviteľná. Môže dôjsť k nadúvaniu a bolestivým pocitom sa môže zhoršiť.

Kedy zbierať a zbierať suroviny z angreštu

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Obdobie biologického dozrievania bobúľ je jún - august (v závislosti od odrody, počasia a klimatických podmienok). Ak plánujete zbierať egreše na zimu alebo ich spracovať, musia sa zozbierať 10-15 dní pred tým, ako budú úplne zrelé.Bobule už majú normálnu veľkosť, sú dobre viditeľné, ale stále si zachovávajú svoju pevnosť. Takáto plodina sa môže skladovať 30 dní, ak sa dodržiava správny teplotný režim od 0 ° C do + 2 ... + 3 ° C. V mrazničke egreše sa skladujú asi 12 mesiacov.

Rada. Venujte pozornosť vzhľadu. Nevhodné na konzumáciu a skladovanie sú rozmaznané prezreté bobule so stopami poškodenia hmyzom.

Bobule sa zbierajú v suchom počasí až do poludnia, keď je ranná rosa úplne suchá. Používajte silné záhradné rukavice, aby ste si neporanili ruky. Pri dlhodobom skladovaní zvoľte iba ovocie, ktoré je na dotyk husté. Zhromaždite egreše do malých nádob (priemerný objem - 2 - 2,5 litra), aby nedošlo k prenosu bobúľ. Pri izbovej teplote sa plodina skladuje najviac 2-3 dni.

Listy egrešov sa používajú lekársky, preto je dôležité vedieť, kedy a ako ich vybrať.

Kedy zbierať listy

Listy, ako bobule, sa zbierajú za suchého a slnečného počasia. Znečistené a špinavé suroviny sa nepoužívajú na zber, pretože nie sú predprané pod tečúcou vodou. Faktom je, že na povrchu listov sú baktérie, ktoré sa zúčastňujú fermentácie. Najlepšie je zbierať listy nie skoro na jar, ale na jeseň, keď ker dokončí rodenie. Potom sa občas zosilnia prospešné vlastnosti a vôňa listov.

Ako sušiť a fermentovať listy

Zozbierané listy sa musia vysušiť, pretože nadmerná vlhkosť neumožňuje kvalitné kvasenie a sušenie. Na tento účel sú usporiadané v tenkej vrstve na bavlnenej utierke a pravidelne sa miešajú. V priemere trvá proces sušenia asi 12 hodín, v závislosti od stavu surovín, teploty a klimatických podmienok. Najlepšia teplota vzduchu je + 20 ... + 25 ° С, vlhkosť - 65-70%.

Ak po zmrštení listu nie je na mieste centrálnej žily počuť drvenie, pokračujte do ďalšej fázy - fermentácie. Listy môžu byť pripravené akýmkoľvek spôsobom:

 • zatočte v mlynčeku na mäso;
 • hnetenie so stlačenými pohybmi v širokej nádobe;
 • rolky 8-10 listov medzi dlaňami, kým sa nevytvorí šťava.

Rozdrvené listy sa pevne umiestnia do suchého pohára alebo porcelánu, zakryjú sa vzduchotesným vekom tak, aby nebol prístup k vzduchu, a ponechajú sa na teplom mieste. Načasovanie fermentácie závisí od teploty: čím vyššia je, tým rýchlejšie sa proces uskutočňuje. Optimálna teplota je + 22 ... + 26 ° С.

Pre informáciu. Pri teplote + 15 ° C a nižšej sa proces fermentácie zastaví pri teplote +30 ° C a vyššej, kvalita surovín sa zhoršuje.

V priemere fermentácia trvá 1 až 2 dni. Na tretí deň môžu byť listy plesnivé alebo fermentované, čo by sa nemalo povoliť. Ďalej sú granule ľubovoľného tvaru a veľkosti vyrobené z plastovej zelenej hmoty alebo zostávajú tak, ako sú.

Ďalej prejdú do poslednej fázy prípravy surovín - sušenia listov. Doma sa zvyčajne sušia prirodzene na čerstvom vzduchu. Ak to klimatické podmienky nedovoľujú, použite rúru, sporák alebo akúkoľvek miestnosť (podkrovie, umiestnenú pod klenbou), kde je zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu. Listy môžete sušiť na sušičkách ovocia a zeleniny, pričom sa udržuje optimálna teplota pri + 37 ... + 37,5 ° C.

Prirodzené sušenie prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Listy alebo granuly sa šíria v tenkej vrstve na plátne alebo na papieri pod šírym vetrom.
 2. Je lepšie sušiť listy v prievane, v takých podmienkach dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu vlhkosti. Surovinu nemôžete nechať na slnku, pretože pod vplyvom lúčov sa aktívne zložky kompozície rýchlo ničia, mení sa farba a aróma.
 3. Aby ste zabránili vniknutiu prachu na listy, môžete ich prikryť gázou alebo tenkou handrou.
 4. Keď sa listy pomelú na prášok, nelepia sa spolu na hrudku, potom je sušenie skončené. Dobre vysušené suroviny si zachovávajú svoju prirodzenú farbu. Sčernené listy znamenajú, že surovina nebola správne vysušená, jej prospešné vlastnosti sa stratili.

Po vysušení sa listy umiestnia do plastových nádob, sklenených nádob, textilných vreciek a skladujú sa na tmavom a suchom mieste.

Liečivé recepty

Bobule aj listy sa používajú ako liek. Ovocie sa obvykle konzumuje čerstvé alebo šťavnaté. Čaj sa varí z listov, pripravujú sa infúzie a odvary, ktoré sa podľa indikácie prijímajú ústne alebo sa používajú zvonka vo forme obkladu a odreniny.

Listový čaj

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Čajový angreštový čaj sa používa ako nápoj aj ako liek. Obsahuje veľa látok užitočných pre ľudské telo, čo minimalizuje riziko chorôb srdca a krvných ciev, nervového, močového a tráviaceho systému. V zime tento dobrý vitamínový liek chráni pred chrípkou a prechladnutím, zvyšuje odolnosť tela voči infekciám. Listový čaj, ktorý má decongestantové vlastnosti, je užitočný pre ľudí trpiacich hypertenziou, nadmerným opuchom a obezitou.

Ako pripraviť čaj z listov:

 1. 2 lyžice. l. Na sušené listy sa naleje 200 - 250 ml vriacej vody a trvá sa 5-10 minút pod vekom.
 2. Podľa potreby pridajte do hotového nápoja med, citrón, zázvor, mätu. Tieto látky nielen menia chuť, ale tiež zvyšujú liečivé vlastnosti egrešov a dopĺňajú ich o nové liečivé účinky.

Infúzia listov

Infúzia sa pripravuje z 2 polievkových lyžičiek. l. suroviny a 500 ml vody. Listy sa vylejú do vzduchotesnej nádoby, vylejú sa vriacou vodou, trvajú 60 minút pod uzavretým vekom (výhodne v termoske) a potom sa prefiltrujú.

Infúzia sa vyznačuje širokým spektrom účinku. Odporúča sa používať na také choroby a stavy, ako sú:

 • tuberkulóza;
 • avitaminóza;
 • obezita;
 • prevencia anémie;
 • podvýživa (na kompenzáciu nedostatku minerálov a vitamínov);
 • rehabilitačné obdobie po úrazoch, antibiotikách, chorobách.

Odvar z listov

Na prípravu vývaru sa používajú čerstvé aj sušené egrešové listy:

 1. 1 polievková lyžica. l. rastlinné materiály sa rozdrvia a naleje do 500 ml studenej vody.
 2. Vo vodnom kúpeli nechajte variť a varte na miernom ohni asi 15 minút.
 3. Odstráňte z tepla, nechajte ho uvariť pod vekom po dobu 1-2 hodín, prefiltrujte.

Vývar sa odporúča používať ako obklad pre osoby trpiace artritídou, artrózou, osteochondrózou. Vnútri sa venujte liečbe a prevencii akútnych respiračných vírusových infekcií, akútnych respiračných infekcií, chrípky, chorôb zubov a ústnej dutiny.

Odvar z angreštových listov je obľúbeným kozmetickým výrobkom. Ošetrujú pokožku hlavy aktívnou stratou vlasov, seborrhou, plešatosťou. Ľad vyrobený z odvaru dobre zafarbuje pokožku, redukuje pigmentáciu a zabraňuje tvorbe vrások.

Ako sa používajú bobule

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie bobúľ a listov egrešov

Bobule sa konzumujú čerstvé, mrazené, spracované na šťavu, ktoré sa používajú na prípravu kompotu, želé, džemu, marmelády. Mali by ste však vedieť, že v závislosti od technológie varenia nie sú egreše vždy rovnako užitočné. Pre väčší úžitok odporúčajú odborníci na výživu jesť čerstvé bobule bez predchádzajúceho tepelného ošetrenia. Cukrové egreše sú kontraindikované u ľudí trpiacich obezitou a cukrovkou.

Je to zaujímavé:

Prečo sa objavila angreštová hrdza a čo robiť, ako sa jej zbaviť.

Pokyny na výsadbu egrešov na jeseň a ich ďalšia starostlivosť.

záver

Priaznivé vlastnosti egrešov sú nepopierateľné. Ovocie a listy sú žiadané pri liečbe a prevencii kardiovaskulárnych ochorení, patológií nervového systému, gastrointestinálneho traktu. Bobule sú užitočné pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, čistia črevá toxínov a toxínov, zlepšujú stav pokožky a nechtov.

Čaj, odvar a infúzia angreštových listov je ideálnym nápojom vo všetkých smeroch. Má veľkú arómu a chuť, osviežuje, doplňuje nedostatok vitamínov a minerálov a má priaznivý vplyv na celé ľudské telo.

Pridať komentár

záhradné

kvety