Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Aby hrozno nieslo ovocie každý rok, nerástlo a nepremieňalo sa na húštiny, v lete by sa o nich nemal zanedbávať. Počas celej sezóny sa vykonávajú postupy zamerané na rozvoj kultúry a zvýšenie výnosov.

Funkcie letnej starostlivosti o hrozno

V lete sa vykonávajú agrotechnické opatrenia zamerané na posilnenie a rozvoj koreňového systému kultúry, tvorbu výhonkov a dozrievanie plodiny..

Postupy sa líšia od jarných a jesenných, pretože v teplom období kríky intenzívne zvyšujú zelenú hmotu a vytvárajú vaječníky, ktoré sa premieňajú na zhluky so zrelými bobuľami. Je dôležité, aby hrozno zostalo zdravé a dostalo maximum živín a vlhkosti, pričom si zachová potenciál pre ďalšiu sezónu.

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Základné pravidlá

Metodická a pravidelná starostlivosť je kľúčom nielen k získaniu bohatej úrody, ale aj k rozvoju silnej imunity kultúry.

Letné práce na vinici zahŕňajú:

 • kontrola nad hojnosťou listov a strapcov, smer rastu kríkov;
 • ochrana pred škodcami a infekciami;
 • štípanie stepsonov;
 • odstránenie buriny okolo kríkov.

V júni sa rastliny čistia a štiepajú, takže kvitnutie je efektívne. Do konca mesiaca sa vytvorí plodina, pričom zostane požadovaný počet strapcov. V júli a august pokračujte v prerezávaní, odstráňte prebytočné listy, výhonky a korene. Polievanie sa vykonáva pravidelne počas celej sezóny, kŕmenie, ošetrenie proti chorobám a škodcom.

Aké podmienky sú potrebné pre hrozno v lete

Ak bolo pre vinicu vybrané správne miesto, v lete dostanú kríky správne množstvo slnečného svetla a vlhkosti. Kultúra milujúca teplo si vyžaduje špeciálnu mikroklímu.

Pre dobrý rast a vysoké výnosy je žiaduce, aby klimatické podmienky spĺňali tieto požiadavky:

 • priemerná mesačná teplota - najmenej + 16 ° С;
 • teplota pôdy pre lepší vývoj koreňového systému - + 28 ... + 32 ° С;
 • vlhkosť vzduchu - najmenej 20%, ale nie viac ako 80%.

Vlhkosť pôdy sa líši v rôznych oblastiach a závisí od množstva zrážok, vlhkosti a teploty vzduchu. Tento indikátor sa nastavuje napájaním.

Ako sa starať o hrozno v lete pre dobrú úrodu

Dokonca aj v nepriaznivom období, keď je počasie nestabilné a hrozno napadnuté infekciami, dostanú skúsení záhradníci bohatú úrodu. Používajú overené metódy a starostlivosť o kríky správne.

zalievanie

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Hrozno nepotrebuje častú vlhkosť. V oblastiach s dobrou pôdou sa postup vykonáva 1-2 krát mesačne, ale pôda sa zavlažuje veľmi hojne, takže voda presakuje do najhlbších vrstiev.

Minimálna dávka je 20 litrov na m². Počas horúčavy je pôda navlhčená hojnejšie ako obvykle.

Pozor! V druhej polovici augusta sa zavlažovanie znížilo alebo úplne zastavilo pri skorých odrodách. Zabráni sa tým prasknutiu plodov.

Polievanie:

 • povrchové (uličky);
 • drenáž (hlboká pomocou vykopaných potrubí);
 • kvapkanie (cez trubicový systém).

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Kultúra sa polieva, kým bobule nezmäknú a nezískajú farebnú charakteristiku zrelého ovocia.Ak je dostatok zrážok, pôda nie je navlhčená vôbec.

prerezávanie

Rýchlo rastúce kríky vynakladajú veľa energie na rast mladých výhonkov. Živiny sa zbytočne zbytočne zbytočne zbytočne zbytočne využívajú, ale postupne sa vytvárajú a dozrievajú.

Pri starostlivosti o vinič sa pozoruje rovnováha medzi prázdnymi a plodnými výhonkami, takže záťaž na kríku je rovnomerná. Mladé výhonky sú vypuknuté a zovreté. Najskôr sa odstránia prázdne konáre pred a po kvitnutí a potom nevlastné deti.

Letné prerezávanie sa zvyčajne vykonáva bez použitia záhradného náradia.

Vrchný dresing

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Na zvýšenie výnosu sa hnojivá začnú aplikovať 1-2 týždne po ukončení kvitnutia a prvého letného prerezávania.

Používajú sa tieto zmesi:

 • 10 g horčíka draselného, ​​20 g dusičnanu amónneho sa zriedi v 10 litroch vody - to je objem na aplikáciu pod 1 krík;
 • 1 diel drevnatý popol zmiešaný s 2 dielmi vody a trvajúci niekoľko dní, sa pod krík naleje 1 liter infúzie zriedenej vodou 1: 3;
 • predtým, ako sa objavia vaječníky, sa na liste uskutoční vrchný obväz: 100 g superfosfátu a 50 g síranu draselného sa zriedi v 10 litroch vody.

Týždeň predtým, ako bobule dosiahnu technickú zrelosť, sa do každého kríka zavedie roztok 10 litrov vody, 20 g draselného hnojiva a 20 g superfosfátu.

Je potrebné na leto top dressing - dostatočné množstvo vody, aby živiny mohli ľahko prenikať do pôdy do veľkej hĺbky.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

V lete nemôžete zanedbávať prevenciu infekcií, aj keď boli všetky potrebné postupy vykonané na jar.

Harmonogram liečby:

 • v júni - postrekovanie roztokom Topaz, keď bobule dosiahnu veľkosť hrášku;
 • v júly - používanie antimykotík "Quadris" alebo "Flint Star";
 • v auguste - zabránenie vzniku šedej hniloby roztokom manganistanu draselného (7 g na 10 litrov vody).

Roztok popola sa pravidelne používa počas leta (1 kg popola sa plní do 10 litrov vody). Tento bezpečný prostriedok tiež vyživuje hrozno.

Spracovanie na dobrú úrodu

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

na urýchlenie dozrievania hrozna v auguste sa vrchný dresing vykonáva pri koreni. Ako spracovať hrozno v chladnom lete na dobrú úrodu? Na každý ker sa použije jeden z fondov:

 • 60 g superfosfátu;
 • 30 g síranu draselného;
 • roztok "Kemira" (1 polievková lyžica l. na 10 litrov vody).

Nezabudnite odstrániť popraskané alebo zhnité bobule, aby ste zabránili kontaminácii plodu.

Fragment slabých výhonkov, štípanie

Prázdne a slabé výhonky, nevlastné deti negatívne ovplyvňujú rastlinu a odstraňujú niektoré živiny. Preto sa pravidelne odstraňujú. štart prerezávanie ihneď po odkvitnutí a pokračovať v lete.

Referencie. Stepsoni sa nerozpadnú pod samotnou základňou, pretože nové procesy sa objavujú okamžite. Odporúča sa odrezať 2 cm od prvého listu.

Ak zanedbáte postup, kríky rastú husto, nie sú vetrané, slnečné svetlo preniká do viniča ťažko a zvyšuje sa riziko hniloby.

Suchý podväzok

Dlhé výhonky, ktoré sú zrelé a drevnaté, sú zviazané na niekoľkých miestach. Ich hroty sú zvlášť starostlivo upevnené tak, aby ťažké zoskupenia netiahli konáre dole. Je nemožné nadmerne dotiahnuť vinič, preto je zvolený elastický materiál alebo je medzi výhonkom a nosníkom ponechaná malá medzera.

Vinice sú zviazané skôr, ako sa objavia dlhé mladé výhonky, aby nedošlo k poškodeniu zeleného rastu. Výnos a ďalší vývoj kríkov je pozitívne ovplyvnený horizontálnym obväzom alebo upevnením viniča v uhle 45 °.

normalizácie

Prebytočné kvetenstvo sa odstraňuje, aby sa zvýšili výnosy a zlepšila chuť ovocia. Tento postup sa vykonáva pred kvitnutím, na každom viniči sa vytvorí optimálne zaťaženie.

Správnou normalizáciou sa dosiahne optimálna akumulácia cukrov v plodoch, ktoré dozrievajú včas. Ak je zaťaženie viniča príliš vysoké, plody dozrievajú neskoro a zostávajú kyslé.

Počiatočné údaje sú založené na informáciách o odrode (priemerná hmotnosť zväzku, dĺžka výhonku). Optimálna hodnota je 1 m² listov na 1 kg bobúľ.

Štípanie a prenasledovanie viniča

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Začiatkom leta, pred kvitnutím hrozna, sa uskutoční štipka, ktorá odstráni hornú časť mladých výhonkov. Aby ste to urobili, stlačte a zlomte zelenú časť prstami, nechajte asi 10 cm pred začiatkom lignej časti viniča... Výsledkom je, že rast výhonkov je pozastavený a živiny smerujú k tvorbe a posilňovaniu kvetenstiev.

Reliéf sa podobá naštipnutiu, ale líši sa pri hlbšom odstránení hornej časti výhonkov. Uskutočňuje sa na konci leta, aby bobule dozrievali rýchlejšie. Počas procedúry sa výhonky skrátia na dĺžku až 40 cm a na každej vetve zostane najmenej 14 listov.

Neodporúča sa vykonávať razenie skôr ako v predpísanom čase, pretože to vyvolá intenzívny rast nevlastných detí a spomalí dozrievanie plodiny.

Riedenie lístia

Odstránenie niektorých listov sa nazýva vyčírenie. Podstata postupu spočíva v poskytnutí dostatočného množstva vzduchu a slnečného žiarenia pre rastlinu. Listy sa odstránia, ktoré blokujú lúče slnka vo zväzkoch a narúšajú vetranie kríkov.

Neodporúča sa nechať odstránené lístie na pôde pri koreňoch. V priebehu času sa v ňom vytvárajú baktérie, ktoré sa prenášajú do kríkov.

Odtiene letnej starostlivosti v závislosti od druhu / odrody hrozna

V prvých dvoch rokoch života starostlivosť je rovnaká pre všetky odrody. Keď sa krík začne tvoriť a rodí ovocie, pre každú rastlinu sa vyberie individuálna schéma.

V prípade odrôd viniča s predčasným dozrievaním sa všetky postupy uskutočňujú o 2-3 týždne skôr.

Podľa veku

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Tvorba mladých kríkov trvá 4-5 rokov. Počas tohto obdobia kompetentne odrežte výhonkyzískať krík bez zahusťovania a preťaženia.

Referencie. Pri starostlivosti o mladý ker sa venuje väčšia pozornosť zalievaniu. Čím staršie je hrozno, tým silnejší je jeho koreňový systém, schopný extrahovať vlhkosť z hlbokých vrstiev pôdy.

Keď hrozno začne prinášať ovocie, metódy prerezávania sa menia na štandardné: v lete sa vykonáva štípanie, štípanie, prenasledovanie a čistenie.

Podľa oblasti pestovania

Najlepšie oblasti na pestovanie hrozna sú na juhu. Existujú však odrody, ktoré sú vhodné pre stredné Rusko, Ural a dokonca aj pre Sibír. Metodika letnej starostlivosti sa v jednotlivých regiónoch líši.

Záhradníci sa spoliehajú na zrážky pri nastavovaní zavlažovania a slnečného žiarenia pri prerezávaní.

Užitočné rady od skúsených vinárov

Starostlivosť o letné hrozno: nevyhnutná vinohradnícka práca a rady skúsených vinárov

Aby sa maximalizovali výnosy, začiatočníci postupujú podľa odporúčaní skúsených záhradníkov.

Letné tipy:

 • vysoká vlhkosť negatívne ovplyvňuje opelenie, preto sa napájanie zníži, ak prší začiatkom leta;
 • hnojivá s dusíkom sa na konci leta nepoužívajú, aby sa zabránilo nadmernému rastu zelenej hmoty;
 • na horných strapcoch sú bobule zvyčajne menšie ako na dolných strapcoch, takže sa pri normalizácii vyberajú na odstránenie;
 • piesočnaté a piesčité ílovité pôdy vyžadujú hojnejšie zalievanie.

Kríky, ktoré neboli v lete dostatočne ošetrené, sa stávajú slabými, často zomierajú v zime alebo v budúcej sezóne prinášajú zlé ovocie.

záver

Okrem klimatických podmienok závisí produktivita aj od správnej letnej starostlivosti o hrozno.

Počas celej sezóny vykonávajú pravidelné prerezávanie, priväzujú vinič, riedia listy, ošetrujú kríky na choroby, vodu a krmivo. V závislosti od veku, typu a oblasti pestovania hrozna sa nuance starostlivosti líšia.

Pridať komentár

záhradné

kvety